Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon Skandalı Büyüyor; 4 Markanın Daha Adı Geçiyor !!

Konu, 'Gündem' kısmında MutluTEKİR tarafından paylaşıldı.

 1. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Mazda'nın dizel motorlarında olması gereken 0,293 g/km ortalama değerlerin; 1,6 kat ve 3,6 kat NEDC testi seviyelerinde olduğu tespit edildiği yazıyor haberde...

  Mazda sözcüsü bu konuda şöyle bir açıklamada bulunmuş; " Mazda; dizel ve benzinli motorların hukuka uygun olması için çok sıkı çalışmaktadır"
   
  Kazasker, hagakure ve kadir bunu beğendi.
 3. Güven

  Güven Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2012 - Mazda 3 A/T
  Araç Renk ve Tip:
  Lacivert - Sedan
  Bunun çok sıkıntı olacağını sanmıyorum, zaten tüm araçların gerçek ile test verisi farklı ama VW yi sıkıntıya sokan yazılım ile yani dolandırıcılıkla yapmış olması ve VW ninki 40 kattı bu 2 katı civarı.
  Eğer Mazda da bu tür bişey varsa acımazlar herhalde.
  Birde ölçüm şekli değişirse ve limitleri aşarsa araçlar o zaman sıkıntı olur.
   
  domestos bunu beğendi.
 4. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Sıkıntı yok Mazda için. Benim bile yıllardır yazdığım gibi NEDC çok eskimiş ve gerçek hayatı temsil etmekten uzak bir test. NEDC ile test edilen tüm markaların tüm modelleri aynı durumda çıkar. Bunu test etmelerine gerek yoktu, bana sorsalar söylerdim. Benim bunu küçük turbo/büyük atmosferik mktor başlığında ne zaman yazdığıma bakın. VW gibi bir yanıltıcı programdan bahsedilmiyor. En doğru açıklamayı Honda yapmış ve araçlarını AB regülasyonlarına göre test ettiklerini belirtmiş. Aynen doğrudur, bu haberin suçladığı markalar değil, NEDC adlı AB test kriteridir.

  Bu arada test ile gerçek hayat verileri farkı konusunda diğer markalara göre Mazda'nın daha başarılı olduğu görülüyor.
   
  kadir, domestos, MutluTEKİR ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Şimdi yıllardır dizelin çok kirli bir motor olduğunu ve çevreye çok zarar verdiğini iddia eden bir kitle de vardı AB içinde. Bunlar CO2 ağırlıklı EU kriterlerinin de, NEDC test kriterlerinin de gerçekçi olmadığını ve çevreyi koruyamadığını söylüyorlardı. Ben de elimden geldiğince buralarda aynı şeyleri konuşuyor ve yazıyordum. Doğal olarak VW hadisesi, dizel motorlara karşı eleştirileri de tetikledi. Şimdi dizel motorların gerçekte benzinlilerden daha zararlı motorlar olduğu çok yüksek sesle konuşulmaya başladı. Hatta ünlü İngiliz otomobil magazinlerinden birisinde dizelin sonu geliyor mu? başlığı ile bir makale bile okudum.

  The Guardian'daki gibi haberleri VW hadisesi ile irtibatlandırmamak lazım. Orada sorgulanan konu, bir yanıltıcı program ile kasıtlı olarak emisyon verilerini düşük göstermek iddiası. Burada sorgulanan ise, NEDC testinden alınan sonuçların, gerçek hayattan çok uzak olduğu gerçeği. Bu üreticilerin suçu değil, onları gerçekten çok uzak şartlarda test eden kurumun ve AB'nin hatası...
   
  MutluTEKİR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş