ELM327 OBD2 Torque Pro

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Orjinal obd soketi olmayan 2000 öncesi araçlarda birçok veri görülemeyebilir.

Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Soul Red
Beyler yetkili servise giderken elm327 lerinizi ortadan yok edin araç üstünde bırakmayın zira bu aletler araç beynini bozuyor diye herhangi bir sorunda garantiden çıkarsınız,birde işin doğrusu araçta bir modifiye yapmadıysanız sürekli kontrol altında tutmanız gereken bişey yoksa (vakum,boost,afr,egt,ltft,stft,wastegate duty cycle vs) gerekte yok :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2 senedir sürekli takılı hiç bir sıkıntı çıkarmadı.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Sürekli takılı kaldığı zaman aküye zarar verir mi? Gerçi bunun çekeceği elektrikten bir şey olmaz ama genelde hafta bir gün çalıştırıyorum aracı...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
telefona indiremedim biri virus diyor digerini anlamadim digeri telefonun surumunu yukseltin diyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sürekli takılı kaldığı zaman aküye zarar verir mi? Gerçi bunun çekeceği elektrikten bir şey olmaz ama genelde hafta bir gün çalıştırıyorum aracı...

Benimki hep takılı. 10mAh çekiyor, o da 3-4 hafta araba kullanmadan götürür.

Kadir Toyotaclubtr de paylaşıldı linkler. sıkıntı varsa ve düzeltilirse burada da paylaşırım.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Araçta elm 327 sürekli takılı duruyor, tableti açtığım an otomatik olarak bağlanıyor buraya kadar sıkıntı yok. Ama eklediğim widgetlardan bir çoğunda veri alınamadı diyor. Mesela devri göstermiyor, hızı da gecikmeli gösteriyor. Kalibrasyon gibi bir şey mi gerekiyor acep?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araçta elm 327 sürekli takılı duruyor, tableti açtığım an otomatik olarak bağlanıyor buraya kadar sıkıntı yok. Ama eklediğim widgetlardan bir çoğunda veri alınamadı diyor. Mesela devri göstermiyor, hızı da gecikmeli gösteriyor. Kalibrasyon gibi bir şey mi gerekiyor acep?

Forumda bir yerlerde @ibrasoft bluetooth lu olan cihazlarda bağlanma sorunu olduğunu yazmıştı... :rolleyes:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Forumda bir yerlerde @ibrasoft bluetooth lu olan cihazlarda bağlanma sorunu olduğunu yazmıştı... :rolleyes:

Benim bahsettiğim bağlantı hızı Torque vb programlarla sorunsuz çalışacak kadar iletişim hızı iyi olan ama Forscan yazılımı ile uyumlu olmayanlar içindi @domestos .
Forscan destekleyen chipli ELM327 cihazlarını ayrı tutarsak, diğerleri için de v1.5 v2.1 gibi ürünler mevcut. Forscanı destekleyenler Torque vb yazılımlarla da rahatlıkla çalışıyor zaten onlarda sorun yok. Bu cihazlarla ilgili yazılar okurken v2.1 diye bir chip sürümünün olmadığını, çin malı sahte ürünlerde bu sürüm adının geçtiğini okumuştum. Piyasada çok fazla obd cihazı var. Maalesef okuma, sağlıklı veri gösterme hepsinde mümkün olmuyor. Bir çoğu da iletişim hızı yavaş olduğundan değerler ekrana 2-3 saniye geriden geliyor.
@Murat ın cihazı da muhtemelen bu cihazlardan. Eğer LPG ayarınızı yapacaksanız, elinizdeki cihaza güvenmeyin. Başıma geldiği için söylüyorum; LTFT ve STFT değerlerini okurken ekrandaki değere yanlış dönüştürebilir. Aşırı gecikmeli gelen değerler yanıltıcı olabilir. Lpg ayarını çok iyi yaptım derken fakir/zengin yakıttan arıza ışığı yakabilirsiniz. Önceki aracımda LPG ayarını yaparken tecrübe etmiştim. 2 cihaz çöpe attım. Son aldığımı bluetoothlu cihazı hala kullanıyordum ki, forscan ile çalışmadı oda.. İş yerimdeki arkadaşların LPG ayarı, arıza ışığı söndürme gibi işlemlerin kullanımına ayırdım artık onu.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@ibrasoft Ben lpg ayarı filan yapmıyorum :) yani o kadar derin kullanım bilgim yok, o yüzden bulaşmıyorum :D Hazır araçta tablet varken, görsel bir şeyler katmak istedim ama onda da gecikmeli oldu :) Tamamen dediğiniz gibi bir kaç saniye gecikme oluyor, hızlanıyorum bir kaç saniye sonra gerçek hızımı gösteriyor ki ben o zamana kadar frene basmış oluyorum :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@Murat yine de siz bilirsiniz ama aracın ABS, RVM, Yol bilgisayarı, motor Ecusuna erişimi olan ve hepsine sinyal gönderilip alınabilen sokettir Obd soketi.
Kalitesinden emin olmadığınız cihazı aracınıza bağlamayın bana kalırsa.
Olası bir yanlış voltaj iletimi, hatalı veri gönderimi bu Eculardan birine zarar verebilir. Honda da ilk çöpe attığım cihazla Lpg ayarını yapmaya çalışırken Airbag ve Abs ışığı yandı, normal arıza silme prosedürüyle de söndürememiştim.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
@Murat yine de siz bilirsiniz ama aracın ABS, RVM, Yol bilgisayarı, motor Ecusuna erişimi olan ve hepsine sinyal gönderilip alınabilen sokettir Obd soketi.
Kalitesinden emin olmadığınız cihazı aracınıza bağlamayın bana kalırsa.
Olası bir yanlış voltaj iletimi, hatalı veri gönderimi bu Eculardan birine zarar verebilir. Honda da ilk çöpe attığım cihazla Lpg ayarını yapmaya çalışırken Airbag ve Abs ışığı yandı, normal arıza silme prosedürüyle de söndürememiştim.

Doğru diyorsun da üstad, kalitesine güveneceğimiz cihaz hangisi? bizi aydınlatır mısın?

Ek: lastik basınç değerlerini obd'den okuyabileceğimiz bir şekil-uygulama var mıdır?

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Doğru diyorsun da üstad, kalitesine güveneceğimiz cihaz hangisi? bizi aydınlatır mısın?

Ek: lastik basınç değerlerini obd'den okuyabileceğimiz bir şekil-uygulama var mıdır?

Şudur budur diyemem.. Ama elimden geçen 4-5 çeşit obd cihazı oldu. Mavi şeffaflar en ucuzları. Yurtiçinden temin edecekseniz 30-40 liralık cihazları önermem. Daha kaliteli olanların fiyatları biraz daha yüksek oluyor.
Belirli bir standardı ve içerisinde kullanılan chipin orijinal olması lazım.
Bu tür ürünlerde daha iyi olanlar chip modeli ve şu programı destekler, bu programla çalışır şeklinde özellikle belirtiliyor. Yani orijinal chip kullanan, kaliteli ekipmanlarla üretilenler mutlaka açıklama olarak yazarlar.

Mazda için mesela; Forscan ile uyumlu olması önemli bir kıstastır. Forscan çok seçici Obd cihazı konusunda. Bluetoothlu cihazım da var, arıza kodu ve sensör değerleri okuyup Torque ile çalışmasına rağmen forscan ile çalışmıyor. Forscan değer okumaktan çok aracın Ecularında değer değişikliği yapmaya yönelik bir yazılım.

Lastik sensörlerinin verisi obd ile okunmuyor. Bizim araçlarda tanımlı olan değerin altına indiğini algılayınca uyarı vermeye yönelik bir alt yapı var kurcaladığımdan anladığım kadarıyla.
Araç ecusunda lastik sensörüne ilişkin değiştirebildiğimiz değer, sensör var veya yok şeklinde.. Belki Mazda nın kendi servis programı M-Mds de daha detaylı değerlere erişim olabilir. O kısımda sensör tanıtılması vs de var bildiğim kadarıyla.

Son düzenleme:

Üst Alt