Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

EK-1 Belgesi ve Araç Alım Prosedürü

Konu, 'Otomotiv Genel Bilgiler' kısmında st4lk3r tarafından paylaşıldı.

1. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Merhabalar sayın Mazdaseverler, bu ekbir ek-1 denen belgeyi en ucuza nasıl temin edebilirim? Trafik şube benden iki adet istedi, bir büroya gittim 25 tl kağıt başı dedi. İnternette online alabileceğim vesaire söyleniyor varmıdır doğruluğu?

İkinci aldığım kötü haber ise, tescildeki polis abey bana 1 ayı geçirdğim için plakamı değişemeyeceğini söyledi.

Bu arada ilk kez ikinci el araç alacaklara yol göstermesi babında araç alım prosedürü nedir?

-Noterden evrakları aldık,
    -Trafik sigortası yaptırdık
    -Tescil şubeye noter evrakı, ek-1 ile gittik sonraki adım nedir ne yapılması gerekiyor?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Yanlış hatırlamıyorsam, sonrasında şoförler odasından plakanı alacaksın, şubeye gidip ruhsat ve olay tamam.

3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    İstanbul'da çiftine 15 liraya dolduruyorlar ama şehirden dolayı fark olabilir.

4. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Anladım, Aracın plakasını istemiyorlar çünkü değişmiyor.

Peki kimler dolduruyor bu ek-1 belgesini?

5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Trafik müşavirleri yani muameleciler. Eğer muayene istasyonu yakınsa çevresinde rahatça bulabilirsin bu işleri yapanları.

6. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Tamamdır abi, bilgiler için teşekkür ederim.

Bu arada bu online ek-1 belgesi kabul edilmiyor mu? http://www.onlinetrafiktescil.com/talimat.php

7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kabul edilmiyorsa neden doldurulabilir şekilde sanal ortama paylaşılmış??

Bence hayli hayli kabul edilir.

Araç alım prosedürü;

1-Plaka değişmeyecekse

Notere gidilir, plakayı değiştirmiyoruz denilir, satış yapılır ve 1 ay içinde ruhsat posta ile eve gelir 5 TL verilerek alınır, ruhsat eve gelene kadar noterin vermiş olduğu geçici ruhsat kaybedilmez...

2-Plaka değişecekse

Notere gidilir, plaka değişecek denilir ve işlem yapılır, daha sonra trafik tescil şubesine giderek elinizdeki evraklar ile baş vurulur, yeni ruhsat ve yeni plaka alınarak mutlu mesut araç kullanılır...

Her iki seçenekte de; 10 gün içinde trafik sigortası yaptırılır...

O0

8. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

[member=9]domestos[/member] Veli Abi cevap icin tesekkur ederim, kaza ile uğraşırken sure dolmuş plaka değişim hakkımı kaybetmişim. Yarın bi online EK-1 belgesini goturup geçerli olup olmadığını bizzat deneyeyim :)

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Plaka değiştirmenin yolunu da yazıyorum, ama nüfusta tanıdığın olması gerekiyor... Bu tanıdık vasıtası ile adresini geçici olarak başka bir yere alıyorsun, daha sonra o adres ile trafik şubeye giderek benim adresim değişti, plakamı da güncellemek istiyorum diyorsun ve tekrardan plaka ve ruhsat masrafına dalıyorsun...

Ama tanıdık şart, çünki burası muz cumhuriyeti... ;)

10. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Tamam abi, Seneye inşallah doktora için Ankaradayım, artık değişmek istersem o zaman prosedürlere başlarım. Yardım ve öneri için çok teşekkür ederim.

11. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Basit basit, çoluk çocuk soruları sorduğum için kusura bakmayın. Şimdiye kadar pederin üzerine araçlarla uğraştığım için prosedürü bilimyorum. :) Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ek-1 belgesini internet üzerinden aldığım çıktıda İstanbul yazdığı için mecburen müşavirlikte yaptırdım. 20 tl.

Müşavirlikte geç kaldığım için araç tescil belgemin yandığını ve yeni bir belge alamam gerektiği söylendi ancak memur bana bişey söylmedi. Sadece 2 yapraklı Araç Tescil belgesi ile çıktım.

Şimdi elimde şu belgeler var:
    -Araç Tescil belgesi (Yeni, 2 sayfa)
    -Motorlu araç trafik belgesi, (Muayene), (eski ruhsatın içinden aldım, yenileniyor mu bilmiyorum. 2 sayfa)
    -Egzoz muayenesi
    -Ehliyet

İkinci el alımında yeni trafik belgesi veriliyor mu? Benim başka eksik belgem kaldı mı? Yardımcı olursanız çok

12. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Eksik belgen yok gibi, muayene belgesinde yeni muayene için boş satır var mı ?

13. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Cevap için teşekkür ederim Murat abi, yeni muayene için 4 satır daha var :)

Benim özellikle kafama takılan bu araç tecil belgesinin eski oluşu yenilenmeye gerek yok mu? Birde bu lpg ile ilgili yanımızda bulunması gereken bir belge var mı? Eskden lpg ruhsatı sızdırmazlık raporu falan vardı.

14. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Sızdırmazlık raporu alsan da olur almasan da olur, ama tescil belgesi ile alakalı bilgim yok.

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Trafik Belgesi ayrı, tescil belgesi ayrı olur, birisi aracın trafiğe çıkışı için izin belgesidir diğeri de aracın kime ait olduğunu gösterir...

Sen aracı aldın noterden sana geçici ruhsat (tescil) verdiler zaten, sen plaka değişecek dedin ama süresini geçirdiğin için değiştirmedin doğru mu?

Soruya cevabın evet ise; trafik tescile gideceksin ve sadece isminin yazılı olduğu yaprağı değiştireceksin, muayene yeri var diyorsun o kısım değişmeyecek... Neden değişmeyecek; hem muayene yeri var hemde senin plaka değişmeyeceği için o kısım değişmeyecek, plakalar zaten değişmiyor...

Anlayamadığım nokta; senin lpg ile işin ne?

Yukarıdaki saydığın belgelerle ve benim yazdığım prosedüre göre tescil şubeye gidersin ve işlemlerini yaptırırsın... Şu haliyle senin ne lpg ne de muayene ile işin var...

;)

16. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

Abi bir haftaya falan aracım çıkar, bütün resmi işlem ve prosedürleri yerine gitirip araç çıktıktan itibaren rahat kafayla binmek istiyorum. Benim araçta Lpg var, ruhsatta lpg ile ilgili yanımda bir belge bulundurup bulundurmam gerektiğini veya öğrenmek isityorum.

17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aracının muayenesi var ve devam ediyorsa, lpg ile ilgili veya muayene ile ilgili herhangi bir işlem yapmana gerek yok... Elindeki belgelerde gidiyorsun ve aracını tescil ettirerek bir daha kaza yaşamamak üzere kullanıyorsun inşallah...

O0

18. st4lk3r

st4lk3r Katılımcı

İnşallah abi, Dediklerinizi yaptım, belgeleri aldım. Artık geriye aracın çıkışını bekleyip, aylar sonra Subaru boxer sesini duyup, güzel fotolarında olduğu bir başlık açıp olup biteni yazmak kaldı :)

Sayfayı Paylaş