Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

DSLR Fotoğraf Makinası İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Konu, 'Alışveriş' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Uzun yıllardır fotoğraf merakım var, kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama sürü psikolojine kapılıp da; "photographer" safsatasına hiç girmedim... :)

http://www.birkarefotograf.com/nikon-d3200-detayli-inceleme/

Hem fiyatı, hem giriş seviyesi özellikleri için Nikon D3200 Dslr makine almayı düşünüyorum... Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Şimdiden teşekkürler.

hagakure ve ezmocesteri bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Benim de çok sevdiğim bir aktivitedir ama hiç bir bilgim yok abi bu konuda, ben de öğrenmiş olayım bu sayede

3. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Nikon D3100, D3200, Canon 1100D başlangıç için ideal modellerdir. Bir ara (1 sene evvel) mediamarktın canon 1100d kampanyası yapmasıyla almıştım 800 tl ye. Özelliklerini kavramakta vs eğlenceli oluyor. Başlangıç modeli olduğundan anlaması güç de olmuyor, fakat klasik fotoğraf makinelerinden sonra karmaşık da geliyor. :)

4. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Konu hakkında detaylı bilgim yok Veli ,eşim Nikon D90 ve Nikon coolpix kullanıyor ben de Fujifilm Finepix kullanıyorum.Teknik terimler hakkında bilgim yok sadece elimizdeki makinalar ile istediğimiz her açıyı çekebiliyor zoom gerektiren fotoğraflarda ise benim makinayı kullanıyoruz.
    Gözümün gördüğünü çekebilsin dersen bence iyi bir seçim olabilir ama inan ilerleyen zamanlarda lens alıp bakış açımı genişleteyim dersen o zaman kesenin ağzı gitgide açılıyor.

5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Temel bilgilere az çok sahibim... Canon düşünüyordum fakat bu işin içinde olan bir kaç arkadaşımın tavsiyesi ile Nikon tercihinde bulundum...

Açık havada nikon daha canlı renklere sahipmiş... Bende stüdyoda çalışmayacağım için böyle bir tercih yaptım.

Naim abi zaten bu işin kese boyutu hep açık... Bende de Fuji finepix var ve yetmiyor artık. Bu makina da indirime girince almayı düşünüyorum.

Tepetaklak !!

Son düzenleme: 4 Ekim 2015
  6. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Canan D90 al Veli abi, ama ikinci el olsun. Biraz işi geliştirince daha iyi bir makine alırsın 0 olarak...

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Canon değil de Nikon D90 daha mantıklı Murat... Doğa fotoğrafçılığında tavsiye edilen bu marka genelde... Araştırmaya devam.

8. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Benim tavsiyem şu şekilde olacak,

Fotoğraf makinası ne kadar iyi olursa olsun önündeki lens işe yaramadıktan sonra çekilen fotoğraflar isteneni vermez tıpkı sağlıklı bir insanın gözlerinin bozuk olup dünyayı iyi görememesi gibi. Eğer lens yatırımı olacaksa kesinlikle Canon al diyeceğim. Çünkü Canon'da olan lens aralığı, çeşidi ve kalitesi Nikon'da yoktur. Ama yok ben alacağım makinada kit lensi kullancağım diyorsanız marka değilde kafanıza hangisi yatıyorsa onu alınız. Ama dediğim gibi lens özellikleri makinadan çok daha önemlidir.

ismail-1903, Oğuzhan ve ezmocesteri bunu beğendi.
  9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Tamamen haklısın Yakup, bilgilendirme için teşekkürler...

Bana; 18-105 veya 18-200 olsa evladiyelik olur zaten çok ileri gitmeyi düşünmüyorum şimdilik...

10. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Gece uyukusuz uykusuz yanlış yazmışım abi Nikon olacaktı :D

11. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Veli bizim D-90 da 50mm lens var ve şimdiye kadar bir çok açıdan başarılı fotoğraflar çektik ,fuji den sonra Nikon çok daha fazla memnun edecektir.Kenarda tutup henüz kullanma fırsatımız olmayan balık gözü tabirli Tokina 11-16 lens şu an için gereksiz görünse de uygun bir zamanda almanı tavsiye ederim.

domestos bunu beğendi.
  12. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Canon ile Nikon arasındaki farkı belli bir seviyeye gelmeden anlayabilmenin mümkün olmadığını düşünüyorum Veli abi. Başlangıç için olan her makine sonuçta sensörleri, özellikleri kısılmış makineler.

domestos bunu beğendi.
  13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bir dönem de niyetlenmiştim hocam ve uzun uzun araştırma yapmıştım... Teknoloji olarak Canon bir adım önde sayılabilir, Yakup'un bahsetmiş olduğu lens çeşitliliğinde de Canon üstün ama benim gibi doğa fotoğrafçılığı işine merak salanlar için Nikon'un renkleri daha tatminkar...

Temelde; Mercedes mi? BMW mi? kısır döngüsünün aynısı gibi bir şey ama ben Nikon'da karar kıldım gibi...

D90 bakıyorum ama sıfır olarak fiyatları beni aşıyor, 18-105 lensli D3200 de olabilir ikinci el temiz D90 da olabilir.

14. oak

oak Sessiz

Arkadaşa katılıyorum, ben şu anda belli bir bütçe ile yeni bir makine alacak olsam önce bütçeye uygun bir lens seçerim makineyi de ona göre ayarlarım. Amatör olarak ilgileneceğinizden Canon ya da Nikon herhangi bir makinenin en düşük modeli bile sizi tatmin edecektir.

Lens için dpreview diye bir site var, orada hem açıklamalı hem de örnek fotoğraflar ile kendinizce bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Tabi bir süre sonra bu sitede çok fazla takılıp kafanızın da karışması mümkün.

domestos bunu beğendi.
  15. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Veli abi bildiğim kadarıyla D90 2008 yılında piyasaya çıkmış baya eski bir body. Sonradan güncellendi mi bilmiyorum ama eğer eski ilk çıkan model ise daha güncel bir body alman daha iyi olacak.

domestos bunu beğendi.
  16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim bildiğim kadarıyla da; 2006'ya dayanıyor doğum tarihi... :) Hatta, son dönemde Nikon bu serinin üretimini durdurmuş, aynı serideki makina Canon tarafından üretilmeye başlanılmış... (okuduklarımın yalancısıyım) :)

Karıştı bile... :p :)

Yorumlarınız için teşekkürler... Bu bütçe ile 18-105 mm lensi olan Nikon D3200 bakayım veya bir müddet daha hayallerimi ötelere atayım... :)

17. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Nikon D5100 kullanıcısıyım. Eğer lens işlerine bulaşacaksanız Canon daha mantıklı olabilir. Gerçi Sigma vb. lens firmaları daha uygun fiyata lens satıyor ama tercih eden olur etmeyen olur bilemem. Yalnız elinde koca makina olan birini gören akrabalar ilerde düğün fotoğrafçısı muamelesinde bulunabilirler. Bu makinelere ilk geçiş yeni Mazda 6'yı bedava benzinle sürüyor hissi verebilir. Gerçekten yarı profesyonel makine bile olsa compact makinelerden sonra inanılmaz bir memnuniyet sunar. Yalnız kit lensler makro ve zoom gerektiren çekimlerde zamanla yetersiz gelir bunu da net olarak not düşelim.

ezmocesteri, hagakure ve domestos bunu beğendi.
  18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Teşekkürler hocam... Zaten kit lensten vazgeçtim... Minimum 18-105 mm lik lensle bu segmente geçip benzini de bol bulmuşken Mazda 6 nın tadına varmak istiyorum... :D

Bu sefer de; her şeyin bir bedeli var der gibi rahmetli Müslüm amca aklıma geliyor ve bütün hesap kitap alt üst oluyor...

ezmocesteri bunu beğendi.
  19. cevalier

cevalier Sessiz

aklini bulandirmak gibi olmasin ama. sony slt alfa 57 kullanicisi olarak. slt teknolojisi elektronik vizor ve sony govdeleride arastirmani tavsiye ederim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

domestos bunu beğendi.
  20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Akıl bulandırmayı ben sana Mazda 3 tavsiyesi istediğinde gösteririm artık... :D :D

Espriydi, tavsiye için teşekkürler. Hemen araştırıyorum.

cevalier ve ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş