DSC ve Limitleri

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
DSC bir nevi diğer bazı sistemlerin amiridir. Aracın yönü ile sürücünün gitmesini istediği yönde farklılık oluşmaya başladığını çeşitli sensörler üzerinden hissettiğinde, gerekli tekerleklere gerektiği kadar fren uygulayarak ve/veya gaz elektronik yönetimini ele alıp, gerektiği kadar gaz uygulayarak ve/veya tamamen gaz keserek işlev görür. Ancak DSC devreye girdiğinde hangi müdehaleleri yapacağını tahmin etmek mümkün değil. Sadece patinaj kontrol ünitesini çalıştırabileceği gibi, frenleri aktive edebilir veya gaz kumandasına müdehale edebilir.

Bir araçda DSC'nin varlığı sizi her durumdan kurtaracak demek değildir. DSC elektronik olarak sınırsız müdehaleler yapabilir ama bu müdahalelerin başarısı fizik kurallarıyla sınırlıdır.

Örneğin; bir araçla sola doğru viraj dönüyorsunuz. Hızınızı abarttınız veya kaygan bir yüzeye denk geldiniz, aracınızın arkası viraj dışına doğru açılmaya başladı. DSC'nin bu durumda vereceği ilk reaksiyon ön viraj dışında kalan tekerleğe fren uygulamasıdır. Bu anlık fren aracın arka kısmını tekrar viraj içine doğru yönlendirecektir. Ancak bu durumda gaz kesilmez, çünkü ön tekerlekler yere tutunmaktadır ve aracın burnunun ileri harekete devam etmesi arkayı toplama açısından gerekli, en azından yardımcıdır. Genellikle anlık fren uygulaması yanında gaz kesilmesi / azaltılması olayı, ön tekerleklerin ya da ön tekerleklerin de (çekişin olduğu tekerlekler demek istiyorum) tutunmayı kaybettiği durumlarda uygulanır. Zaten normal bir sürücü çekiş tekerleklerinde kayma/patinaj başladığında normal olarak gazı bırakır ya da azaltır. Ancak bazı durumlarda gazı tamamen bırakmanın negatif etkileri vardır.

Bu örneği farklı bir açıdan ele alırsak eğer; diyelim ki aracın arkası kaymaya başladı ama aynı anda önü de kaymaya başladı. Bu durumda DSC yine elektronik olarak tüm müdahale yöntemlerini deneyecek ama bariyerlere yakınsanız eğer başarısız olacaktır. Çünkü DSC fizik kurallarını aşamayacaktır. DSC'nin etkin olabilmesi için bir ya da birden fazla tekerleğin yerde uygun sürtünme oranı elde edebiliyor olması lazım. Eğer sürtünme kuvveti yoka yakın ise, DSC müdahalesine karşı bir vektörel güç elde edilemeyeceğinden başarılı olması beklenemez.

Bu sebeple DSC'nin varlığı size aşırı güven telkin etmemelidir. Siz yine, otomobildeki en önemli güvenlik unsurunun sürücünün kendisi olduğunun bilinci ile sürmelisiniz. DSC sizin tüm önlemlerinize rağmen meydana gelebilecek beklenmedik durumlarda size maksimum faydayı sağlamak için her zaman hazır bekleyecektir. Zaten uluslararası istatistikler de DSC veya benzeri isimli donanıma sahip (ESP, VDC, VDA vb...) araçların kazaya karışma oranlarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Keşke her araçta olsa. Kazaların oranı da düşer. Çok güzel bir özellikmiş. Bilgilendirme için teşekkürler, emeginize sağlık...

Emrah kaptan

Sessiz
Tüm güvenlik yardımları çok önemli ama sürücüden sonra en önemli şey bence lastikler, lastikler eğer bitmiş ise ne esp ne vdc ne de diğer yardımcılar işe yarar. arabanın yer ile temas ettiği şey sadece lastikler. O yüzden lastik alırken ucuzuna kaçmam, araştırırım ve ona göre bakarım. Bu arada esp li (yada vdc li) bir arabamız olmadı :)

reallaz61

Sessiz
Tüm güvenlik yardımları çok önemli ama sürücüden sonra en önemli şey bence lastikler, lastikler eğer bitmiş ise ne esp ne vdc ne de diğer yardımcılar işe yarar. arabanın yer ile temas ettiği şey sadece lastikler. O yüzden lastik alırken ucuzuna kaçmam, araştırırım ve ona göre bakarım. Bu arada esp li (yada vdc li) bir arabamız olmadı :)

Kesinlikle katılıyorum ve olmazsa olmazı lastiklerdeki kalite.Bu konuda keşke Avrupadaki sistemler baz alınsa. Araçlarımız avrupaya çalışmakta ve Tırların tüm lastikleri her kontrolde tek tek ölçülmekte. Türkiye'deki kontrol ise sadece takograftan ibaret. İnşallah bi gün memleketimde de kontroller ceza kesmek için değilde insan hayatı için olur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Lastikler konusunda haklısınız. Abi ceza keselim de gerisi önemli değil, döner sermaye dönmüyor yoksa ;)

Dinçer

Katılımcı
Yapılan araştırmalar ciddi kazaların daha çok donanımlı araçlarla yapıldığını gösteriyor. Onun için her zaman önce insan faktörü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni guzuyu aldım ve gece yola çıktım, dolayısıyla trafik rahat ama ben arabaya yabancıyım, öncelikle 110'u geçmedim fakat yol bu şekilde bitmediği için imkan bulduğum yerlerde 140-180 arası hız yaptım (tamam biliyorum yanlış, özür) lastikler ne iyi ne kötü misali boyutlarda olmasına rağmen, bu hız sırasında bir mıknatısın arabayı yere yapıştırdığını ve virajlarda savrulmadığını, kaymadığını, direksiyonun boşa çıkmadığını hissettim.

Manisa-İzmir yolunda; Manisa çıkışı rampa ve bol virajlıdır, çok araba olmamasına rağmen dip gaz yaparak bu rampa ve virajları limitinde giderek trafikteki bütün araçları geçtim, o virajları bilenler ne anlatmak istediğimi rahatlıkla anlamıştır zaten...

Her şeye rağmen; alfabede bulunan bir çok harf kümesine güvenerek tedbiri elden bırakmayalım lütfen...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yeni guzuyu aldım ve gece yola çıktım, dolayısıyla trafik rahat ama ben arabaya yabancıyım, öncelikle 110'u geçmedim fakat yol bu şekilde bitmediği için imkan bulduğum yerlerde 140-180 arası hız yaptım (tamam biliyorum yanlış, özür) lastikler ne iyi ne kötü misali boyutlarda olmasına rağmen, bu hız sırasında bir mıknatısın arabayı yere yapıştırdığını ve virajlarda savrulmadığını, kaymadığını, direksiyonun boşa çıkmadığını hissettim.

Manisa-İzmir yolunda; Manisa çıkışı rampa ve bol virajlıdır, çok araba olmamasına rağmen dip gaz yaparak bu rampa ve virajları limitinde giderek trafikteki bütün araçları geçtim, o virajları bilenler ne anlatmak istediğimi rahatlıkla anlamıştır zaten...

Her şeye rağmen; alfabede bulunan bir çok harf kümesine güvenerek tedbiri elden bırakmayalım lütfen...
Veli abi yalan yok ben yol iyiyse arabayada güveniyorsam cesaret ettiğim kadar basarım.Polis olan kuzene kırmızı mazdayı antalyadan getirirken konya yolu üzerinde 175 -190 km hızlarla seyir ederken alabora rüzgar esti yüksek hızlarda iki elimide direksiyondan ayırmam neyseki toparladım yanımdaki insanı korkutacak kadar bi sarsılma olmasada o an şunu dedim...Akabinde passat daha yüksek hızla yol alıp devam etti...eğer araçlar segment segment ise c segment bir mazda3 hernekadar çok iyi virajda alsa yolda tutsa bir D class E class aracın yüksek hızlarda verdiği güveni veremiyor ağırlık faktörü güvenlik ekipmanları aracın yüksekliğine varana kadar D-E sınıf bir araç asla o rüzgardan o derece sarsılmaz o yüzden kullandığınız aracı iyi tanıyın bir mazda6 nın mesela daha başarılı olabilceğine eminim yüksek hızlardaki denge ve çevre etmenlerine karşı....

Dinçer

Katılımcı
Veli abi yalan yok ben yol iyiyse arabayada güveniyorsam cesaret ettiğim kadar basarım.Polis olan kuzene kırmızı mazdayı antalyadan getirirken konya yolu üzerinde 175 -190 km hızlarla seyir ederken alabora rüzgar esti yüksek hızlarda iki elimide direksiyondan ayırmam neyseki toparladım yanımdaki insanı korkutacak kadar bi sarsılma olmasada o an şunu dedim...Akabinde passat daha yüksek hızla yol alıp devam etti...eğer araçlar segment segment ise c segment bir mazda3 hernekadar çok iyi virajda alsa yolda tutsa bir D class E class aracın yüksek hızlarda verdiği güveni veremiyor ağırlık faktörü güvenlik ekipmanları aracın yüksekliğine varana kadar D-E sınıf bir araç asla o rüzgardan o derece sarsılmaz o yüzden kullandığınız aracı iyi tanıyın bir mazda6 nın mesela daha başarılı olabilceğine eminim yüksek hızlardaki denge ve çevre etmenlerine karşı....

Tabii ki, segment sadece genişliği değil malzeme kalitesini konforu sürüş güvenliğini de etkiliyor. Onun için genelde böyle bir muhabbet geçtiğinde söylerim. Sıfır c segmenti araç yerine 5 yaşında temiz d segmentini tercih ederim. D nin vergisi sorun ama olsun. 2000 626 dan sonra 99 323 e geçtiğimde bunların hepsini hissettim ve yine 626 ya döndüm.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Tabii ki, segment sadece genişliği değil malzeme kalitesini konforu sürüş güvenliğini de etkiliyor. Onun için genelde böyle bir muhabbet geçtiğinde söylerim. Sıfır c segmenti araç yerine 5 yaşında temiz d segmentini tercih ederim. D nin vergisi sorun ama olsun. 2000 626 dan sonra 99 323 e geçtiğimde bunların hepsini hissettim ve yine 626 ya döndüm.
tecrübelerimizin kesişmesi ne süper yeni mazda3 ü övdük ama 6 yı hep es geçtik 6 nın hakkını verecem birgün :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Güç ve konfor olarak ben 1993 model 626'yı 2009 model 3'e tercih ederdim... Ama güvenlik olarak yanına yaklaşamaz ayrı... Sıfır yerine 3-5 yaşında bir bir üst segment araç bana da hep mantıklı gelir...

3 bakarken hep gönlüm 6 da kaldı, devlete zaten boş yere veriyoruz fazlasını vermeyelim mantığı ve eşimin "bunun kasası büyük, kullanmakta zorlanırım" demesi üzerine istemeye istemeye 6'dan vazgeçtim... Ama hep gönlümün bir köşesinde vardır D sınıf araba...

Dinçer

Katılımcı
Hakkımızda hayırlısı Veli abi, bir gün durumuz daha iyileşirse hanıma ayrı bir araba alıp biz de Mazda 6 terfi ederiz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hakkımızda hayırlısı Veli abi, bir gün durumuz daha iyileşirse hanıma ayrı bir araba alıp biz de Mazda 6 terfi ederiz.

Biraz önce hanımla bunu konuştuk, durumdan ziyade; müstakil ev ve kapalı yer olsa ben şimdi alırdım dedim...

Allah herkesin gönlüne göre versin.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Her şeyden Önce Can Taşıdığımızı Unutmamak Lazım..Tabiki Basacağımız Zamanlarda Olacaktır..Bildiğim,Düz Ve Boş Yolda Neden Olmasın.. ;)

Mt53

Katılımcı
Allah herkesin gönlüne göre versin.. D segmenti araç konusundaki yorumlara sonuna kadar katılıyorum..ben de hep sıfır C segmenti araç almaktansa ikinci el D almayı mantıklı bulurdum,isterdim ve Allah nasip etti. Gerçekten kendinizi güvende hissediyorsunuz. İşim gereği araçla uzun yola çıkıyorum ve bu yolculuklarmda aracı yeterince deneme fırsatım oldu daha iyi tanıdım ve de ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım.. hee tabi ki 4 teker üstünde gidiyoruz bunu da unutmamak lazım bu yüzden de aracın gerekli bakımlarını aksatmamamız özellikle de lastik konusuna dikkat etmemiz lazım.. DSC içinse bir yerde ben de çok faydasını gördüm..gerçekten gerekli bir donanım.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
kesinlikle dsc tcs esp bunlar hep aynı şeyler degişim yorumlarda sınırlıdır . bence dsc olsun / abs olmasın derim abs nin bana hep zararı olmuştur degişik bir düşünce gelebilir size öyle bir alternatif sunulsaydı abs istemezdim ama dsc kesinlikle isterim ..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adem Ustam,

ABS olmasaydı, DSC nasıl olacaktı? Sonuçta TCS, DSC gibi ekstra güvenlik donanımlarının hepsi ABS üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca ne tür sıkıntılar yaşadınız bilmiyorum ama ABS kaygan zeminlerde direksiyon hakimiyetinin devamı için elzemdir. İleri sürücülük eğitimlerinde bu katılımcılar tarafından çok net görülüyor.

Genellikle bizde ABS kaygan zeminlerde fren mesafesini kısaltan donanım olarak biliniyor. Kullanımda ise bunun tersi olduğu sanılıyor.

Her ikisi de yanlış. ABS fren mesafesini kısaltma donanımı değildir. Ayrıca devreye girdiğinde fren mesafesini de uzatmaz.

ABS kaygan zeminde tekerleklerin kilitlenmesini ve direksiyon kontrolünün kaybedilmesini önlemeye çalışan bir donanım, bu sebeple de çok yararlı temel bir güvenlik donanımıdır.

kesinlikle dsc tcs esp bunlar hep aynı şeyler degişim yorumlarda sınırlıdır . bence dsc olsun / abs olmasın derim abs nin bana hep zararı olmuştur degişik bir düşünce gelebilir size öyle bir alternatif sunulsaydı abs istemezdim ama dsc kesinlikle isterim ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Pazar günü sakar rampasını sol şeritten çıkarken (hız 100 civarı) bir anlık dalgınlığım sonucu keskin bir viraja içten hızlı girdim. Frenle birlikte direksiyonu çevirince aracım bu ani hareket sonrası çok az kayma eğilimi (lastik sesi duyuldu kayboldu) gösterdi ardından abs devreye girdiği için virajı alabildim yoksa direk bariyerlere giriyordum. Anti patinajın etkisi oldumu bilmem. Esp olsa idi belki hiç kaymayabilirdi.

Üst Alt