Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dolandırıcılık Yöntemleri

Konu, 'Hukuk' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    1-Hepimiz, hatta ünlü bir prof bile duymuştur :) cep telefonundan aranılarak, biz bilmem nere emniyetinden arıyoruz başkomiser Nevcat, veya bilmem nere C.Savcısıyım diye başlayan ve telefon hattınızın, banka hesaplarınızın ve buna benzen önemli şeylerin terör örgütü tarafından kullanıldığını iddia ederek para sızdırma yöntemi, İTİBAR ETMEYİN !!

2-Araç alım satımında kapora talep eden başka şehirde ikamet eden araç satıcılarının yöntemi olup, genelde banka içinde pusu kurarlar ve hiç tanımadığı bir kişiye "bana havale gelecek ama üzerimde icra var ve el konulacak, senin hesap numaranı verelim ve bana gelecek parayı senin hesabına arkadaş göndersin" şeklindeki teklif ile başlayan muhabbet neticesinde siz kaporayı başka bir saf vatandaşa gönderiyorsunuz ve üzerine de buz gibi bir bardak soğuk su içiyorsunuz... GÖNDERMEYİN !!

3-Diğer bir seçenek; yasal olarak bir işletme kurulur ve piyasadan bulunan telefon numaraları rast gele aranarak, bir hizmet sattıklarını (sigorta, banka masraf iadesi, özel hastane sigortası vs.) beyan ederek sizi türlü laf ebelikleri ile yanıltıp en sonunda kredi kartınızın numarasını ve arka yüzünde bulunan güvenlik numarasını almayı başarırlar, VERMEYİN !!

Ayrıca; bu yöntem legal olarak bir alış veriş olduğundan dolayı kanuni olarak yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok... Adam yasal işletmesini kurmuş ve hizmet satıyor siz de alıyorsunuz... ;) ALMAYIN !!

4-Adı sanı duyulmamış sanal alış veriş sitelerinden alış veriş yapmayın, özellikle tv'lerde dönen 2 bin liralık malı yarısına satan reklamlardan da UZAK DURUN !!

5-Bazen telefonunuza "kredi kartınızda biriken puanlarınız 200 lirayı aştı, hemen almak için bilmem ne numarayı arayın" diye mesaj gelir... Akıllı birisi 200 liralık puanının olması için en az 20 bin liralık alış veriş yapmış olması gerektiğini bilir fakat, beleşi seven bir millet olduğumuz için o 200 lirayı alabilmek için kredi kartındaki bütün limitini sevgili dolandırıcılara kaptırır, bu tür mesajları dikkate ALMAYIN !!

Aklıma geldikçe ilave ederim.

Son düzenleme: 11 Ocak 2016
    immmir ve kemal1963 bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ağzına sağlık abi ne güzel anlatmışsın , daha bugün aynı şeyi yaşadım, insanları kandırmak için ofis kurmuşlar resmen, Allah düşürmesin kimseyi ellerine.

3. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

19 Ocak 2015'de facebook sayfamda paylaştığım bir dolandırıcılı türü

"Sakın inanmayın yeni dolandırıcılık türü ....02129010794 ve 02162230285........ 02129010794 ben bu numaradan 19.01.2015 tarihinde saat 09:30 da arandım ambulans hizmetlerinden aradıklarını 1 yılı ücretsiz 2 yıl sigorta yaptırıldığını söyleyen bir bayan ile karşılaştım bende böyle bir şey hatırlamadığımı yine de teşekkür edip varsa da iptal edilmesini istedim. Fakat karşılığında bu sefer 250 tl taahüt bozma cezası olduğu söylendi. Bende böyle bir taahhüt vermediğimi herhangi bir sözleşmeye imza atmadığımı söyledim. Karşımdaki şahısda 5070 sayılı kanuna göre bunun elektronik imza yerine geçtiği bu neden ile benim bu ücreti ödeme zorunluluğum olduğu söylendi. Bende bu olayın kanıtlanması amacı ile konuşmanın tam ses kayıtları yada herhangi bir yerde imzam olup olmadığının kanıtını istedim. Kendileri kargo ile noter masraflarının da benim tarafımdan ödenmesiyle birlikte şahsıma gönderecekleri söylendi. Bakalım ne olacak. İnternetten yaptığım araştırmalarda görüyorum ki bu numaradan değişik nedenlerle başkaları da aranmış. Bundan sonra yapacağım savcılığa sikayette bulunmak olacak bence herkes aynı duyarlılığı gösterirse bu ve bunun gibi şerefsizlere meydanı bırakmamış oluruz. .......... Sakın inanmayın ........ Bunlar dolandırıcı"

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ocak 2016
  4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Savcılık çözüm olmayabiliyor... Başvuracağın yeri iyi bilmek gerek. Ben hiç Bi şekilde hizmet almadıysam, eminsem bu dallamaları dikkate bile almam...

5. Cem Baydar

Cem Baydar Katılımcı

Olayın koptuğu nokta ve savcılığa intikal nedeni de zaten bu. Tamamen dolandırıcılık. Amaç telefondaki insanın kredi kartından para tırtıklamak. düşerseniz yandınız, düşmezseniz de savcılığa şikayet etmek.

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Düşerse alış veriş oluyor, düşmezse suç oluşmuyor...

Düşmeyeceksin... Savcılık alış veriş işlerine bakmaz.

Olgun bunu beğendi.
  7. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Az önce ev telefonundan arandım ,aramızda geçen diyalog

- Alo
    - Alo emniyetten arıyorum
    - Buyrun
    - Kiminle görüşüyorum
    - Emniyetten arayan sizsiniz kimi aradığınızı bilmiyormusunuz?
    - Bilmiyorum
    - İyi o zaman kim olduğum öğrenin ondan sonra tekrar arayın
    - Peki Abi

La havle... işin gücün arasında aranmışım ,sinirliyim zaten ..La havle

Olgun, kemal1963 ve domestos bunu beğendi.
  8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Peki Abi... :p :D

Olgun bunu beğendi.
  9. Belash

Belash Sessiz

Facebook'ta reklam dönüyor. Kışlık mont+bot+saat 99,90 TL. Saf yeğenimde kanıp adresini veriyor. Ödemeli kargo geliyor ve bingo; içinden kıytırık ve yırtık bir yazlık mont, kullanılmış bot çıkıyor ve üstelik saatte yok.

Kargocu tutanak tutmayı reddedip gidiyor, yeğenim de aynı adrese geri gönderiyor. Sonuç, sıfır. Şikayet sitelerinde onlarca kişi bu dertten muzdarip.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ocak 2016
    Olgun ve domestos bunu beğendi.
  10. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Geçmiş olsun. Bilindik sanal alışveriş siteleri haricinde alışveriş yapılacak siteleri iyi araştırmak gerekiyor

Gönderici adresinden satıcıya ulaşmayı deneyin dicem ama muhtemelen yalan yanlış adres beyan etmiştir

Olgun bunu beğendi.
  11. selmazda

selmazda Katılımcı

030 ile başlayan Yunanistan numarasından aranıyorsaniz sakın açmayın. Dolandırıcılar, bayan kılığında Türkiyeye gelmek için para istiyor veya kabarık telefon ücreti yansıyor. Aynı şekilde Bulgaristan veya Azerbaycandan da aranabiliyor.

Olgun bunu beğendi.
  12. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Romanya da var

Olgun bunu beğendi.
  13. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde emlak işiyle uğraşan Osman Akbulut, 2014 model aracını satmak için bir internet sitesine ilan verdi. Aracına 60 bin lira isteyen Akbulut’a mesaj yollayan ve kendisini müşteri olarak tanıtan Ahmet isimli kişi, “Aracını beğendim, sana şimdi 400 TL kapora yollayacağım, aracı ilandan kaldır” dedi.

Bunun üzerine ilanı kaldıran Akbulut’a daha sonra “araçta hasar olup olmadığını öğrenmem için şasi numarasını bize yollaman gerek” dendi. Aracın şasi numarasını müşteri kılığına giren şahıslara atan Osman Akbulut, kendisine noterden gelen telefonla şoke oldu.

SAHTE BELGELERLE NOTERDE ARACININ SATILDIĞINI ÖĞRENDİ

Noterden aracının satılmak istendiğini öğrenen 36 yaşındaki Akbulut, ne yapacağını şaşırdı. Hemen polise başvuran Akbulut, kendi adına düzenlenmiş sahte kimlik, noter onaylı araç satış belgesi ve ruhsat ile karşılaştı. Aracının yapılan sahtecilikle Hilmi B.’ye satıldığını öğrenen adam, aracını çalınma korkusuyla bir arkadaşının deposuna sakladı. Aracının üzerine 2 adet ruhsat olduğu ve şu anda kendi aracına binemediğini söyleyen mağdur Akbulut, “Bu aracı bir internet sitesi üzerinden satılığa çıkarttık. İsminin Ahmet olduğunu söyleyen biri aracı almak istediğini ifade etti. Fiyat konusunda anlaştık. Memur olduğunu ve 1 hafta sonra aracı almaya geleceğini anlattı. İnternetten ilanı kaldırdığım takdirde 400 lira göndereceğini söyledi ve gönderdi. Ancak sonra ses soluk çıkmadı. Afyon Sandıklı’da son anda noter görevlisi işin içinde bir oyun olduğunu anlamış. Şahıslar da noterden kaçıp Kütahya’da başka bir notere gidip satışı gerçekleştirmişler. Otomobilin hasarının olup olmadığını öğrenmek için bizden şase numarasını istediler, bizde mesaj yolu ile şase numarasını gönderdik. Onlar da bir yolunu bulup benim kimlik bilgilerimi ele geçirmişler. Otomobilim ruhsatının aynısını ve kimliğimin birebir aynısını yapmışlar” dedi.

”KENDİ ARACIMA BİNEMİYORUM”

Aracının elinden alınma ve çalınma korkusuyla binemediğini ve aracını bir arkadaşının deposuna sakladığını söyleyen Osman Akbulut, “Şu an da kendi otomobilimize bile binemez haldeyiz. Arabamızı sakladık, alacaklar diye korkuyoruz. Gerekli yerlere başvurduk, kimlik seri numaramızı değiştirdiğimiz halde bile satışı gerçekleştirdiler. Yetkililerden bu gibi olaylar adına önlem alınmasını istiyoruz. Kimsenin canı yanmasın, biz kendi malımızı zar zor sakladık. Bu tür satış ve noter işlemlerinin çok basit olduğunu gördük. Hiç haberimiz yokken kendi aracımız başkasına satılmış. Şu an da otomobilin 2 tane ruhsatı var. İnternet üzerinden kimseye otomobilin ruhsat bilgilerini, şase numarasını göndermeyin. Biz gönderdik ve ruhsatımız kopyalandı. Bu konularda noter çalışanlarının çok hassas olmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Akbulut şimdi polisten ve mahkemeden gelecek kararı bekliyor.

Olgun bunu beğendi.
  14. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Dikkat etmek lazım. Kötü bir durum olmuş.

15. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz
    Çok saçma bir durum , şaşi numarasıyla nasıl satış yapılabilirki? Sahte evrak bile düzenleseler bu kadar kolay olmaz hem noter neye dayanarak satış yapabiliyor araç sahibi olmadan?hadi diyelim sahte vekalet çıkarttılar noter onudamı çakmadı?

Tapatalk

Olgun bunu beğendi.
  16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yeni yeni türeyen dolandırıcılık yöntemleri;

1-Kredi kartınızı düzenli ödediğiniz için hediye kazandınız türünden sms atılıyor ve bizim sazan !! :p vatandaşımız hemen verilen numarayı arıyor ve kargosu 99 tl ile 299 tl aralığında tutan hediye gönderiyor ve hediyenin içinden 3-5 lira bile etmeyecek değersiz şeyler çıkıyor... Bu tarz sms'lere kesinlikle itibar etmeyin, geri dönüş yapmayın...

2-KOSGEB teşviki kazandınız aldatmacası; bu işlem iki şekilde yapılıyor; ya başvuru yapmış kişiler seçilerek başvurularının kabul edildiği ve bu kabul belgelerinin kendisine teslimi için cüzi bir miktar para isteniyor ya da; kişinin adına başvuru yapılarak işlemleri takip edilip istenildiği miktarda kredi alınabileceği yalanı uyduruluyor ve kişiden masraflar için para talep ediliyor...

3-Vergi borcu bulunanlara sms atılarak berlirli bir ücret karşılığında vergi borcunun silineceği yalanı uydurulyor verilen hesap numarasına para yatırılması isteniyor (gerçi bu durumdaki birisi bu yola tenezzül ediyorsa, dolandırılmayı hak etmiş demektir) :)

4-Televizyon programına çıkma hakkı kazandınız veya bilmem ne televizyonunda yayınlanan şu programla evinizin yenilenmesi şansını yakaladınız, masraflar için hesap numarasına para yatırılması talep ediliyor... Kanmayın !!

5-Kredi dosya masraflarının geri alınacağını belirten sms gönderiliyor ve son 10 yıla ait kişinin çekmiş olduğu bütün kredilerin masraflarının tahsil edilebileceği ancak; masraflar için verilen hesap numarasına para gönderilmesi talep ediliyor...

immmir, Olgun, ezmocesteri ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  17. kemal1963

kemal1963 Katılımcı

Araç Markası:
    2006 Opel Vectra
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri - Sedan
    bugün acıbadem'den aradılar indirimli check up kampanyamız var diye, ona bile ilgilenmiyorum kardeşim sağol dedim. mazallah check up olurken böbreğin birinden olmayalım:)

Olgun, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  18. böcek

böcek Katılımcı

Ben artık yabancı nolara cevap bile vermiyorum geçen gün mazda servisten aramışlar kayıtlı olmayan bir teldi onu bile cevablamadım sonra ben arabamı sormak için aradığımda uğur bey biz sizi aradık cevab vermediniz dediler orda anladım :)

LG G3 GOLD

Olgun bunu beğendi.
  19. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Bizim Yan Komşumuz Amcamız Bundan 3 Ay Önce Klasik Banka Hesabınız Terör Örgütü Tarafından Ele Geçirildi Zokasını Yutmuş Bütün Bilgilerini Saydıkları İçin Hipnotize Olmuş Gibi Dediklerini de Yapmış Taki Postanede Formu Doldurana Kadar..Formu Doldururken Telefondaki Şahıs Biraz Acele Et Demiş,Amcada Zaten Gözüm Görmüyor Diye Sinirlenip Çıkışınca Uyanmış Duruma..Polis di Karakol du Bişey Çıkmasada O Zaman Ucundan Dönmüşlerdi..Aynı Amcaya Yaklaşık 10 Gün Önce de Başka Zoka Olan Adınız Kuyumcu Soygununda Geçiyor,Biz Sizin Olaya Karışmadığınızı Biliyoruz Yalnız Evinizde Arama Yapılırsa Altın,Para Bişeyler Çıkarsa Suçlu Duruma Düşersiniz,Evinize Memur Gönderiyorum Evde Olan Altın,Para Ne Varsa Ona Teslim Edin Aramadan Sonra Teslim Alırsınız Diyor..Bunda da Polismiş Gibi Bilgilerini Sayınca Amca Hipnoza Geçiyor, Gelen Adama Poşet İçinde Ne Var Ne Yok Veriyor..Adam Almasıyla Kaçması Bir Oldu, Peşinden Koştum Bu Seferde Cep Telefonum Çaldı,Telefondaki Ben Polis Memuru Falanca Kişiyim Eve Geldik Yoksunuz Deyince Adamın Peşini Bırakıp Bir Umut Eve Geldim Diyor..Eve de Ne Gelen Var Nede Giden..Sorduğumuzda İnsanın Beyni Duruyor,Hiç Birşey Düşünemiyorsun Diyor..Allah Cümlemizi Kötü Niyetlilerden Korusun..

immmir, ezmocesteri ve Olgun bunu beğendi.
  20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kimseden korkmazsan sana zarar veremezler... Kimseden beklentin olmazsa da yıkılmazsın...

Temelde bu felsefe olmazsa dandik düzende mutlaka darbe alırsın. Allah korusun.

immmir, ezmocesteri, hagakure ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş