DOHC Motor Nedir ?

maytalman52

Katılımcı
Otomotiv sektörü her geçen gün artan yakıt sarfiyatı ve tüketicilerin taleplerine karşılık verebilmek için motor teknolojileri üzerinde akıl almaz değişiklikler uygulamaya devam ediyorlardı. Bu yeni teknolojiler ve tüketicilere sunulan motor seçenekleri arasında her firmanın farklı isimlerle adlandırdığı (DOCH) Double Over Head Cam motor teknolojisi Mazda araçlarda Doch olarak adlandırılmaktadır. Bu teknoloji motorlarda üstten çift egzantirikli subap teknolojisi kullanılmıştır. Üstten çift egzantirik motorlarda amaç yanma odasına açılan hazneyi genişleterek eksoz zamanlamasını daha verimli ve daha kısa hale getirirken aynı zamanda emme zamanında içeride gerçekleşecek yanma için motorun devrine göre ayarlanabilen farklı oranda havayı yakıtla buluşturmaktır.
Mazda bu motoru yaklaşık 20 yıl kullanmıştır ve en iyi motorlardan biridir. Ayrıca aynı sistemi Hyundai da kullanmıstır. Mazda'nın kullandıgı bu motor ve sistemin Honda'daki adı vtech'tir.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Bilgilendirme paylaşımın için teşekkürler @maytalman52 Harun reis :)
Yararlı oldu.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Hatta ve hatta o 4000 devirde vtec açtı araba çıldırdı diyor ya civcivciler bizim araçlarmızda da 4000 devirden sonra manifoldun orada bi yerde bi çubuk var adını unuttum sistemin açılıyor havayı arttırıyor zannedersem.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Vtec farklı bir teknolojidir beyler karıştırmayın. Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi Honda V-tec. Mazda'da kullandı bu sistemi günümüzde de kullanıyor Mazda'daki adı S-VT. Mesela benim aracım DOHC motor ama S-VT teknolojisi yok. Benim aracın makyajlıları ve Mazda 3 ile başladı S-VT. Aynı şekilde 626 larda da FS motorlarda yok ama hepsi DOHC. Toyota'da vvt-i mesela. Bu işin mucidi Honda'dır.
Honda'da civic vti var 1.6 atmosferik motordan 160bg güç elde ettikleri esas hondacıların övünç kaynağı odur. Diğer civiclerin bizim araçlardan bir farkı yok aynı sistem. Zaten vti ler normal civiclerden çok daha pahalıya satılıyor.

videodan daha iyi anlayabilirsiniz

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Dohc motorun bir avantajı yokki. Ona takılmayın

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Vtec farklı bir teknolojidir beyler karıştırmayın. Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi Honda V-tec. Mazda'da kullandı bu sistemi günümüzde de kullanıyor Mazda'daki adı S-VT. Mesela benim aracım DOHC motor ama S-VT teknolojisi yok. Benim aracın makyajlıları ve Mazda 3 ile başladı S-VT. Aynı şekilde 626 larda da FS motorlarda yok ama hepsi DOHC. Toyota'da vvt-i mesela. Bu işin mucidi Honda'dır.
Honda'da civic vti var 1.6 atmosferik motordan 160bg güç elde ettikleri esas hondacıların övünç kaynağı odur. Diğer civiclerin bizim araçlardan bir farkı yok aynı sistem. Zaten vti ler normal civiclerden çok daha pahalıya satılıyor.

videodan daha iyi anlayabilirsiniz

Oğuzhan bizim araçlarda emme manifoldunun yanındaydı galiba, bi şey var. Ben mazda teknik özelliklerinden görmüştüm 4000 devire gelince orası açılıyor. Adı neydi sistemin hatırlayamadım ama sen bilirsin o da vtec sistemine benzer bi sistem diye yazıyordu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
O dediğin biraz daha farklı. Değişken emme sistemi. Variable Inertia Charging System (VICS). Devire göre emme manifoldundan geçen hava miktarını ayarlıyor. Bunları ayrı konularda ele almak lazım. :)

99intakeManifold.jpg

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Abi 2 eksantrik olmuş olmamış neye yararki he yarayacağı zaman koyarsın arabaya bi artısı yok aynı sistemi dohc suzda yaparsın.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
DOHC motorda emme ve eksoz süpablarına ayrı eksantrikler kumanda eder. Böylelikle 2 ayrı mil düşünürsek eksantrikleri, aynı döngüde 2 ayrı tur imkanı ve daha hassas planlama imkanı elde edilir. Genellikle DOHC motorlar devir bandında torku daha eşit yayan motorlar olarak bilinir. OHC motorlar ise yüksek devire daha fazla çıkmaya uygun ama düşük devir torku az olarak bilinir. Bir de TOHC motor var.

Neye göre yok avantajı Murat...

Motorun kendisi başlı başına bir devrim bence...

Üst Alt