Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Motorda Güç Kaybı

Arkadaşlar merhaba araç bir abimin bende rica etti konuyu açtım yardım için şimdiden teşekkür ederim.

Yaşadığım sorunun benzerini yaşayan ardaşlar var ise, yardım rica ediyorum. Sorunun ne olduğunu anlayamadığım için açıklamaya çalışacağım.
Aracım 2012 dizel mazda3. İzmir'den İstanbul'a yola çıktım. Balıkesir girişinde aracın pedalı boşta hissi vermeye başladı. Sonra aracın gaz yemediğini fark ettim.
bu olay 6. vites de giderken oldu. Daha sonra 5, 4,3 derken 2. vitese kadar düştüm. Etrafımda her hangi bir tesis yada yerleşim yeri olmadığı için. Bu şekilde 20 km kadar devam ettim. Kitap da okuduğum kadarıyla sanki servis modunda 20 km.
İlk benzin istasyonunda durdum. Hiç bir ikaz lambası yanmadı. Ne olursa olsun. 20 km süratle bile olsa İstanbul'a gitmek zorundaydım. Aracı çalıştırdım. Sanki hiç problem yokmuş gibi yeniden yola koyuldum. Sorun yok gibi görünüyordu. Bursa'ya geldiğimde aynı şeyi yeniden yaptı. İnallar mazda servisine gittim. İkaz lambası yanmadıysa bir şey yapamayız dediler. Bu şekilde devam edin dediler. Acelem olduğu için yola devam ettim. 1600 km yol yaptım. Bu olay 5 kez tekrarladı. Her seferinde aracı durdurdum. Bir kaç dakika bekleyip yola devam ettim. Sorunun aldığım yakıttan kaynaklandığını düşündüm. Fakat, yol bilgisayarım 70 km yi gösterdiğinde yeniden fulledim. Aynı sorunu yeniden yaşadım. Bir arkadaşımda beyne bağlanan cihaz var. Onunla bir sorun varmı diye baktık. Hiç bir hata kodu göstermedi.
Turbo arızası olsa aynı sorunu yaşarmıyım? Bu sorun ile araç 1600 km yol yapar mı? Partikül filtresi yada yakıt emiş sensörü aynı sorunu yaşatır mı? bu konuda bilgili yada benzer sorunu yaşamış olan arkadaşlar var ise yardım rica ediyorum. Arıza turboda deyip bana turbo aldırıp yada partikül filtresi vs. benzeri başka parçalar aldırıp ve sonrasında aaaaaaaaaa sorun bu değilmiş deyip parçalanmak istemiyorum açıkçası.

obd den kod okuma yaptım kod yok hava emiş turbo borularını kontrol ettim sıkıntı yok aklıma sensörler geliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı stop edince geçici olarak düzeldiğine göre sorun bence mekanik değil yani hortumlarda veya turboda sorun yok, sensörlerde sorun olabilir.

Servisin yaklaşımı da hoş olmamış. Yolda kalmış birisi için çözüm üretmemek önce insanlığa ters. Arıza ışığı ile bu sorunun belli olmaması tuhaf.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun öncelikle, direk tecrübem olmadı bu konuda, araç arıza ışığı yakmadı mı hiç, yaktıysa hata kaydı zaten oluşur ama İnallar yanmadığı için sanırım bilgisayara bağlamadılar. Teşhis konulmadan hiç bir şey almayın zaten ne DPF ne de turbo ki bahsettiğiniz parçalar ucuz şeyler değil. Ben alınan yakıt kaynaklı olabilir diye düşünüyorum, enjektör sorunu yapmış gibi duruyor araç sanki ama sonradan hiç bir şey yokmuş gibi gitmesi bu sorunun olmadığına çıkıyor, siz yine enjektör ve enjektör bobinine bir baktırın, birinde hata oluşur çalışmazsa araç kendini korumaya alır ve gaz yemez, ikinci şık ise DPF olabilir.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hata kodu vermiyor bendeki cihazla da kontrol ettim hata yok, dpf temizliği yapıldığını sanmıyorum yakın zamanda valfleri sensörleri temizleyerek turbo ya kadar gitmeyi düşünüyorum en son turboyla uğraşırım çözemezsek

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Mazot filtresini de aklınızda bulundurun.
Bu dediğiniz olay sadece bir kere başıma geldi vw caravelle vardı o zamanlar, stop edip çalıştırdıktan sonra sıkıntı kalmamıştı.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bahsettiğiniz problem elektronik bir arızayı gösteriyor bence aracın kutup başlarını sökün 15 dk sonra tekrar takıp deneyin bir noktada şase yapma temassızlık gibi bi durum olabilir bizim memlekette kaputun içine gelincik denen bi hayvan iç tertibata zarar verir abs kavlosu klima hortumu kaput koruma vs...Benzer bir yabani hayvanın dişlemesi sonucu bobinlere giden elektrik kesintisi olmuş olabilir titreşim ve basıncın etkisi ile vu şase oluşabilir anlık....
Beyinden kaynaklı geçici birşey olabilir kutup başlarını söküp sıfırlanmasını deneyin...Ford forumlarında 2012 focus larda başına gelen olmuş mu bir bakın...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ford servis de makinede şu kodu aldık filtre değiştirmeyle işe başlıyoruz
ufuk arıza kod.JPG

Üst Alt