Dizel Mi Benzinli Mi? Hangisi Daha Ekonomik?

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makina Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Bilgin, yeni araç alacak ya da araçlarını değiştirecek kişilerin en çok "dizel araç mı benzinli araç mı?" ikileminde kaldığını belirterek, "Aracı yılda 15 bin kilometrenin üzerinde kullanıyorsanız dizel araç alırken verdiğiniz fazla parayı amorti etmiş oluyorsunuz. Yılda 15 bin kilometreden daha az kullanıyorsanız benzinli taşıt almanızda hiçbir sakınca yok." dedi.

KRİTİK NOKTA: NE KADAR KULLANIYORSUNUZ?

Bilgin, yeni araç alırken kullanıcının taşıdı ne kadar kullanacağının önemli olduğunu söyledi. Çalışma teknolojisi bakımından dizel motorların benzinli motorlara göre çok daha verimli olduğunu anlatan Bilgin, bir dizel motorun verimi yüzde 40 iken, benzinli motorun veriminin yüzde 30'larda olduğuna dikkati çekti. Bilgin, "Bu demek oluyor ki aynı yakıtla dizel motor taşıt daha fazla yol gider. Bir de dizel yakıtı benzinden daha ucuz. Bu daha da cazip yapıyor ama dizel motor araç alırken benzinli motorlu araca göre daha fazla para ödüyorsun. Bu durumda kişinin aracı ne kadar kullanacağına bakmak gerekir." diye konuştu.

BİR DE PSİKOLOJİK BOYUTU VAR?

Kullanıcıların araçlarıyla ortalama yılda 15 bin kilometre yol yaptığına işaret eden Bilgin, şöyle devam etti: "Fiyat farkıyla ekonomiklik birbirine çok paralel çizgide ilerler. Yılda 15 bin kilometrenin üzerinde kullanıyorsanız dizel aracı alırken verdiğiniz fazla parayı 10 yıl içinde amorti etmiş oluyorsunuz. 10 yıl sonra da kara geçmiş oluyorsunuz. Yılda 15 bin kilometreden daha az kullanıyorsanız, benzinli taşıt almanızda hiçbir sakınca yok. Bir de bunun psikolojik boyutu var. İnsanlar ilk araç alırken çok daha büyük bir paraya kıyarken, günlük kullanımda cebinden çıkan paranın daha az olmasını ister. Öyle düşünüldüğü zaman dizel araç insana çok daha ekonomik gelir."

"BAKIM MASRAFLARINI DÜŞÜNCE..."

Bilgin, araçların bakım masrafına bakıldığı zaman da dizel motorlu taşıtın bakım masrafının daha yüksek olduğunu belirterek, "Dizel motorlu araçlar daha yüksek teknolojiye sahip olduğu için bunların periyodik bakım maliyetleri daha yüksektir. Bakım masraflarını düşününce benzinli motorlu araçlar biraz daha cazip duruma geliyor." değerlendirmesinde bulundu. Dizel motorun periyodik bakımının aralıklarının çok daha kısa olduğunu da ifade eden Bilgin, "Ortalama benzinli bir motorda periyodik bakımlar 20 bin kilometrede iken tabi firmadan firmaya markadan markaya modelden modele değişir, bunlar dizel motorlu bir araçta 15 bin kilometreye kadar inebiliyor ve bakım masrafı da daha fazla oluyor." dedi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Binek bir arabadan veya lüks bir arabadan; traktör, kamyon, iş makinesı tarzı motor sesi duymak beni ifrit ediyor açıkçası... Hele hele Seat Cordoba'lar tam bir su motoru edasında çalışıyor... Mühendis silindirin birisini koymayı unuttuğundan mıdır nedir?? :) :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
2013 yılında bir arkadaşla hiç üşenmeyip, okulda bir boş derste hesap yapmıştık. O zaman Mazda 3 Dizel 63500 idi, benzinlisi de 43 ya da 44 falandı yanlış hatırlamıyorsam. Aradaki 20 binlik farkı benzin mazot fiyat farkıyla karşılaştırıp, km ye vurduğumuzda en az elli bin km sonra benzinli aracın maliyeti dizeli ilk aldığınız güne denk geliyordu. Yani, 50 bin km de 20 bin liralık benzin yakacaksınız maliyeti olacak 43 bin+20 bin =63 bin. dizelde de 63 baştan vereceksiniz, 10 bin de yakıta vereceksiniz 50 bin km sonunda size maliyeti olacak 73 bin. bakımları bu işin cabası tabi ki. Bir karşılaştırma sitesinde de amorti etmesi için en az 70 bin km yapılması gerektiğinden bahsediyordu.
Bu arada bir de bu kadar elimizde tutacak mıyız? daha erken değiştirirsek küllüm zarar. Ama dizel aracın torku başka oluyo diyorlar, ben kullanmadım ama bir de daha yeni ve üstün bir teknolojisi olduğunu düşünürsek bunlar da avantajlı yönleridir sanırım. Ama kesinlikle daha gürültülüler. Tercih kişilerin zevkine kalmış. Benim hiç dizel arabam olmadı, bir kez denemek istiyorum ama gönlüm LPG'de. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğimiz şeyleri bize anlatıyorlar. Belki de forumlardan öğrenmiştir o da :D
Esasında bizim bilmediğimizi anlatıyorlar Murat... Bu ülkede neden dizel motorlu araç alınmaz bir kez daha akademik kariyeri olan insanlardan öğrenmiş oluyoruz... 20 bin km bakım periyodu olan bir motorun ne kadar sağlıklı olduğunu ben düşünemiyorum... Ya da; tamamen ben yanlış düşünüyorum... :) :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok yol gidiyorsan dizel her türlü alınır..

Hocam sizin bahsettiğiniz fiyatta 20 bin fark var demişsiniz ama bence donanım farkı vardır, 10 bini geçmez fark

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumların birisinde okumuştum... Özellikle Mazda dizel sahipleri her türlü zararda diye yazılmıştı. Yıllık 10 bin km den az yapan dizel sahipleri baştan fark ödediği için zararda, çok kilometre yapan dizel sahipleri de, çok km den dolayı aracın değer kaybına uğraması ile zararda...

Bırakın şirketler tercih etsin su motorlarını, bırakın çok kilometre yaparak ticari kazanç elde edenler alsın bu tarz motorlu araçları. Arabanın ve konforun ruhuna ters bir kere dizel motor... :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Çok yol gidiyorsan dizel her türlü alınır..

Hocam sizin bahsettiğiniz fiyatta 20 bin fark var demişsiniz ama bence donanım farkı vardır, 10 bini geçmez fark

Biz kabaca hesaplamıştık, yanlış olmasın ama benzinli 43 , 44 gibi falandı ama dizelin 63500 olduğundan eminim.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Konuya sadece ekonomi odaklı bakmak yanlış olur birçok insan dizel aracları güçlü torku yüzünden tercih ediyor....İşe eğer keyif olarak bakarsak....Ya turbo benzinli düşük hacimli bir otomobil yada turbosuz yüksek cc li benzinli bir otomobil isterim....Türkiyede sıfır araç satın almanın mantık dışı olduğuna inanıyorum...O yüzden 63 bin tl ye sıfırı yerine 50-55 e ikinci el dizel mazda3 doğru tercih olur ben neden dizel aldım aslında 1.6 manuel benzinli impresive işimi görür diyordum benzinli ve dizel arasında fiyat farkı göremeyince dizel satın almak çok daha mantıklı geldi sanruftan da feragat ettik tabiki istemeye istemeye ama iykide satın almışım memnunum turbodizel bir aracı nasıl kullanmak gerekiyorsa o özenle kullanıyorum bakımları benzinli ile aynı fiyatlara geliyor aşağı yukarı beni yoran bi bakımı yok zaten her ikisininde bakımını bizzat kendim yapıyordum....Benim tek temennim CX-9 da kullanılan turbo sisteminin m3-m6 dada kullanılması 1.5 turbo benzin m3 yada 1.5 m6 turbo benzin....Yada varsa turbosuz tork üretmenin başka bir yolu bunu yapsınlar alalım tasarımına yamulan insanların performansını görünce hayal kırıklığı yaşamasını artık istemem mazda dan güçlü motorlar bekliyorum umarım şu son 10 yılda doğru motorlar getirir ve geliştirirde tasarımıyla olduğu kadar performansıylada göz doldurur...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bn yilda 13bin km ile aradayim

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

badilcan

Katılımcı
Biz kabaca hesaplamıştık, yanlış olmasın ama benzinli 43 , 44 gibi falandı ama dizelin 63500 olduğundan eminim.

Sizin bahsettiğiniz dönemde Mazda stoktaki araçları elinden çıkarıyordu sanırım. 43 -44 gibi fiyatlara bende abime Mazda3 bakmıştım . O dönemi bende hatırlıyorum . Ama normalde bu kadar büyük bir fiyat farkı yoktu .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sizin bahsettiğiniz dönemde Mazda stoktaki araçları elinden çıkarıyordu sanırım. 43 -44 gibi fiyatlara bende abime Mazda3 bakmıştım . O dönemi bende hatırlıyorum . Ama normalde bu kadar büyük bir fiyat farkı yoktu .
O dönemde ben 40 bin liraya İmpressive bulmuştum da almamıştım. Kasım 2013 yılıydı ve Onur un dediği gibi stokları eritiyorlardı. Zaten 2013 model bl kasa çok azdır. Geneli 2012 üretimi araçlardı... Nasip değilmiş artık. :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben de bakmıştım, maraş ta sıfır araçlar galerilerdeydi, dizelleri daha uygundu bayilere göre ama çocuğun üniversitesi olunca 626 ya devam kararı aldık, İyi ki de böyle yapmışız. Yoksa elimizdeki 626 dan da olacakmışız. :)

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Daha önce birçok benzinli aracım oldu.Şu an dizel aracım var. Söyleyeceğim tek şey dizel candır , gerisi heyecan..

Üst Alt