Dizel mi Benzinli mi? Dizel Masrafları ve Motor Ömrü Şehir Efsanesi mi?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Arkadaşlar bu konu altında dizel ve benzinli arasında seçim yapmakta zorlananlara bir nebze olsun yol gösterilmesini amaçladım.
Bilindiği gibi ülkemizde dizel aracın bakım masrafları ağır olur, motoru kısa ömürlüdür, turbodan masrafları olabilir gerekçeleri ile mesafeli yaklaşanlar oluyor
lpg ve dizel karşılaştırması yapılabilir
sky activ de bu tartışmaya dahil edilebilir
hatta atmosferik ve turbo motorları da işin içine sokalım derim
teknik bilgi derinliği olan arkadaşlarımızdan aydınlanma dileğiyle
umarım faydalı konu olur
hadi rast gele :D
..
ben torktan dolayı dizel seviyorum, masraflarının ağır olduğuna da katılmıyorum, bir turbo sıkıntı olabilir belki

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ah bu tapatalk o kadar şey yazdım yanlışlıkla silindi

Bu konu uzun uzun konuşulur, dibi olmayan bir kuyu. Dizel motorların kullanım şartlarını yerine getirmeyen çok kullanıcı olduğundan ve yakıt kalitemizin düşük olmasından dolayı ömrü kısa dense de ben öyle olduğunu pek sanmıyorum. Dizel ve benzinli kıyası farklı bir konuyken, hangisi tercih edilmeli konusu daha farklıdır.

Araçtan beklentisi, ne amaçla hangi koşulda kullanacağı tercihinde etkili olmalı, az yakıyor diye yılda 10-15 bin km yi anca yapacak birisinin dizel motora fazladan para ödemesi mantıksız bir durumdur ama benim gibi yıl daha dolmadan 35 bin e yaklaşırsanız tercih doğru olur.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
[member=56]ezmocesteri[/member] dizeldeki tork için biraz fazla vermeye değmez mi:)
varsın yıllık 10 bin km yapsın, lpg ayarıydı falan uğraşılmaz hem
ama her lpgde sorun çıkacak diye bir şey yok tabi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
[member=56]ezmocesteri[/member] dizeldeki tork için biraz fazla vermeye değmez mi:)
varsın yıllık 10 bin km yapsın, lpg ayarıydı falan uğraşılmaz hem
ama her lpgde sorun çıkacak diye bir şey yok tabi
Valla amaç hız ve güçse dizel almaya gerek yok ki, dizeldeki torku turbolu güçlü benzinlilerle karşılayabilirsin.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çevre bilinci ve emisyon kuralları sebebiyle dizeller ABD ve uzak doğu pazarlarına giremiyor. Çünkü insan ve çevre sağlığı için çok tehlikeliler. Avrupa kendi pazarı ABD'nin başına gelen gibi işgale uğramasın diye, dizeli teşvik etti. sadece kendi üreticilerini korumak için. Eksoz emisyonlarını sadece CO2 üzerinden değerlendirdiler, sanki eksozdan çıkan en tehlikeli gaz CO2 ymiş gibi. Ve böylece AB için çevreci olarak markalanan bir otomobil, diğer pazarların çevre kriterlerini karşılayamaz hale geldi. şimdi kendi başları da hava kirliliği ile belada olduğu için bir kaç yıl önce Londra merkeze dizel araç sokulmaması konuşuluyordu. İsveç gibi Dünyanın en çevreci ülkesinde dizel otomobillere ceza vergisi uygulanıyor. Dizel çevreci bir tekoloji değildir. Sadece bir geçiş teknolojisi olarak Avrupalı üreticilerin ayakta kalması için Avrupalıların ödediği bir bedeldir. Aynen bir zamanlar hepimize Beta videoları ve VCD leri ara ürün olarak verdikleri gibi.

Otomobilde gerçek hedef elektrikli araçlardır, hem ekonomi icin, hem de çevre için. İki ana motor teknolojisi (binek araçlar için söylüyorum) benzinli, bundan sonrası ise elektrikli araçlardır. Çok daha ilerisi için ise, hidrojen yakıtlı araçlardır. Bunların arasındaki her şey geçiştir ve ticaridir. Ne yazık ki, AB'nin dizeli teşviği öyle bir kolaycılığa itti ki, Avrupa bu konularda çok geride kaldı.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Avrupa'da doğalgaz da yok ama kõmürleri olduğu halde, çevre için doğalgaz ithal edip, kullanıyorlar. Bu konu ile otomobil yakıtı için tercihleri çok çelişiyor doğrusu.

Ama en azından benzin ile motorin litre fiyatı aynı ve hatta kuzey Avrupa'da motorin litresi daha pahalı. Bizde ise motorin düşük tutulduğu için, doğal olarak motorin tüketimi arttı. Bildiğiniz gibi 1 varil ham petrolden belli miktar motorin üretebilmek için, belli miktar benzin de üretmeniz gerekiyor. Tükettiğimizden daha fazla benzin üretmek durumunda olduğumuz için de, fazlasını Irak'a ihraç ediyoruz. Yanlış değilsem litresini 0.80 cent civarına. Halbuki petrolü ithal eden bir ülke olarak tüketimi üretim miktarına gõre yõnlendirsek, ciddi ithalatımız düşer.

Alış veriş merkezlerinde arabamıza koşarken de, nefes almamaya çalışma derdi de hafifler belki...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel konu olmuş teşekkürler...

Dizel veya benzinli olayı tamamen bakış açısı, ihtiyaçlar ve maddi durum ile ilgili denilebilir...

Turbo veya atmosferik motorlarla ilgili Mustafa abinin muhteşem karşılaştırması ise aşağıdaki konuda fazlasıyla mevcut zaten...

http://www.mazdagaraj.com/kucuk-turbo-motor-buyuk-atmosferik-motor-t149.0.html

Dizel veya Benzinli olayına gelince;

Şahsen; minibüs, kamyon, kamyonet hatta traktör kullanmış birisi olarak dizel motoru binek bir araca yakıştıramıyorum... Harika dizayn edilmiş bir kasanın altından gelen o motor sesi beni soğutuyor...

İhtiyaç meselesi olsa alırmıydım?? Yine hayır... Alternatif olarak LPG'yi kullanıyorum ve dizel ile TL bazında aynı miktarları ödüyorum, memnunum...

Safi benzinli motorlu araç kullanmak ise tam bir cesaret ve güç işi.

Ayrıca; ülkemizdeki mazot kalitesi yerlerde süründüğü için ne motor ömrü gerektiği kadar uzun oluyor, ne de yakıt elemanları sağlıklı çalışıyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir başka bakış açısı ise, kullanım hataları...

Oysa; yakıt az düzgün olsa, dizel kullanım kurallarına riayet edilse bir nebze ülkemiz dizel çöplüğü olmaktan kurtulabilir ama bu konuda bilinçli kullanıcı yok... Turbolu motorların kullanımı, dizelin kullanımı, lpg'li motorun kullanımı hakkında bilgi sahibi olunmadan direksiyon başına geçenler çok çok 100 Bin km sonrasında sorunlar yaşamaya başlıyor...

Ayrı bir etken de; ülkemizde süresi dolan kiralık araçların piyasaya el altından sürülmesi... Tabiri caizse kiralanan araçlar eşek gibi kullanılıp 2-3 yıl sonra piyasaya sürülüyor, son kullanıcı da; 2-3 yaşındaki araç ne kadar sorunlu olabilir ki diyerek satın alıyor... Öğrenebilirse; ilk önce kilometresinin düşürüldüğünü öğreniyor, sonrasında da diğer kusurları...

Bilinçli değiliz, araçları kullanırken öldürüyoruz, dürüst değiliz ölü araçları diri fiyatına satıyoruz... Sonra da; altta kalanın canı çıkıyor... ;)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Valla amaç hız ve güçse dizel almaya gerek yok ki, dizeldeki torku turbolu güçlü benzinlilerle karşılayabilirsin.
evet işin içine turbo giriyor yine
bu noktada atmosferik mi turbo mu diye sorarım o zmn :)
tabi sky activ in performansı da turboya göre nasıldır bu da önemli

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Uzun ömür için atmosferik, yerim ömrünü performans olsun dersen turbolu. Skyactive uzun ömürlü atmosferik motordur, turboluya göre performansı zayıftır ama keyifli ve sorunsuzdur

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
gerçekten çok faydalı bilgiler geliyor, dimağınıza sağlık :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Güzel konu olmuş teşekkürler...

Dizel veya benzinli olayı tamamen bakış açısı, ihtiyaçlar ve maddi durum ile ilgili denilebilir...

Turbo veya atmosferik motorlarla ilgili Mustafa abinin muhteşem karşılaştırması ise aşağıdaki konuda fazlasıyla mevcut zaten...

http://www.mazdagaraj.com/kucuk-turbo-motor-buyuk-atmosferik-motor-t149.0.html

Dizel veya Benzinli olayına gelince;

Şahsen; minibüs, kamyon, kamyonet hatta traktör kullanmış birisi olarak dizel motoru binek bir araca yakıştıramıyorum... Harika dizayn edilmiş bir kasanın altından gelen o motor sesi beni soğutuyor...

İhtiyaç meselesi olsa alırmıydım?? Yine hayır... Alternatif olarak LPG'yi kullanıyorum ve dizel ile TL bazında aynı miktarları ödüyorum, memnunum...

Safi benzinli motorlu araç kullanmak ise tam bir cesaret ve güç işi.

Ayrıca; ülkemizdeki mazot kalitesi yerlerde süründüğü için ne motor ömrü gerektiği kadar uzun oluyor, ne de yakıt elemanları sağlıklı çalışıyor...
turbo yazısı müthiş :)
al hakemli dergide makale diye yayınla ;)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bir de ufak motorlu yüksek beygirli motorlar var;
forddaki 1.0 gibi mesela, yada 1.2 motor olup beygiri yüksek motorlarda
bu tiplerin motor ömrünün kısa olduğundan söz ediliyor

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
bir de ufak motorlu yüksek beygirli motorlar var;
forddaki 1.0 gibi mesela, yada 1.2 motor olup beygiri yüksek motorlarda
bu tiplerin motor ömrünün kısa olduğundan söz ediliyor
Neye göre kısa, kimi göre kısa bilimsel bir done var mı mesela. Motor olsun ne olursa olsun elbetteki ürünün bir kalitesi var ama belirleyici olan önemli bir faktör de ona nasıl baktığınıdır. Düşük hacimli turbo beslemeli motorlara aşırı yuklenildigi için ve bakımını da aksatırsan turbo dolayısıyla motor arızası kaçınılmaz oluyor. Motoru üzmeyecksin her şeyden önce, ve bütün bakımlarını aksatmadan ve masraftan kaçmadan yapacaksın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Düzgün kullanım ve bakım ile en dayanıksız motorlar bile 500 bin gider, dayanıksız olma sebepleri tamamen kullanıcı hataları...

Dayanıksız motordan kastım ise alüminyum gibi hafif malzemeden yapılmış motorlar... ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Böyle bilimsel bir done yok dostum. Otomobil üreticileri de zaten böyle bir açıklanan değer sunmuyor, sunamaz da... Kendi ellerinde testlerden gelen veri ve beklentiler mutlaka vardır ama bunu paylaşmaları beklenemez. Çünkü aynı motorun ömrü kullanıma, bakıma, hava/benzin kalitesine, yaşanan yerin rakımına, nem oranına vb. o kadar çok parametreye göre değişir ki, bu konuda ancak tecrübelerden ve markanın geçmiş performanslarından sonuca gidebiliriz...

Bir de motor ömrü ile arızasını birbirine karıştırmamak lazım. Pratikte turbo motorlar ile atmosferik motorlar laboratuar koşullarında aynı ömürdedirler ve de benzer ömürlere göre planlanıp, üretilirler.

Sorun turbo motorların ömründe değildir. Sorun turbo motorların yukarıda yazdığım parametrelere hassasiyetlerinin atmosferiklerden daha yüksek olmasındadır. Motor ömrünün bitmesinden çok, motor donanımlarının daha çabuk ve sık arıza yapmasından kaynaklanan işletme maliyeti yüksekliği ihtimal olarak fazladır. Bu donanım arızaları bazen öyle bir seviyede olabilir ki, motora da yapısal zararlar verebilir.

Örneğin;

Atmosferik makinada motoru yağlayan ve soğutan motor yağı, turbo makinalarda aynı zamanda turboyu yağlar ve soğutur. Genel olarak turbo makinalarda yağ daha fazla yüksek ısılarda görev yapmak ihtiyacındadır. Aynı zamanda turbo ünitesinde motor gibi su soğutma desteği alamadığı için de, kullanıma, yağın niteliğine ve bakım sıklığına daha hassastır. Bu yağ turbo üzerinde çok daha yüksek ısılara maruz kalıp, turbo üzerinde görev yaparken eksilmesi de daha doğaldır. Şimdi turbo bir makinayı, atmosferik gibi soğukken yüklenerek, performanslı kullanımdan sonra hemen stop ederek, yağını atmosferiklerle aynı km de değiştirerek, atmosferiklerden daha sık yağ seviye kontrolü yapmadan kullanırsanız, motorun ömrünü kısaltmazsınız. Ama turbo donanımının ömründen yersiniz.

Turbo donanımı hatası ses yaparak olabilir, güçten düşerek olabilir ve bu durumda size ekstra erken maliyet çıkarabilir. Ya da otobanda yüksek devirde seyir ederken turbo dağılır, paller oraya buraya saplanabilir, çevresel hasarlar da meydana gelebilir.

Yani özetle turbo makinanın ömrü daha kısa değildir. Ama daha fazla ilgili ve bilgili bir sahiplik ister.

Neye göre kısa, kimi göre kısa bilimsel bir done var mı mesela. Motor olsun ne olursa olsun elbetteki ürünün bir kalitesi var ama belirleyici olan önemli bir faktör de ona nasıl baktığınıdır. Düşük hacimli turbo beslemeli motorlara aşırı yuklenildigi için ve bakımını da aksatırsan turbo dolayısıyla motor arızası kaçınılmaz oluyor. Motoru üzmeyecksin her şeyden önce, ve bütün bakımlarını aksatmadan ve masraftan kaçmadan yapacaksın.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Teşekkürler abi, ben de aynı şeyleri düşünüyordum ama siz detaylı ve anlaşılır yazmışsınız.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Güzel bir video

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tartışan arkadaşlar; Mazda'nın skyactiv şasi teknolojisini es geçerek tartışmış... :) Güzel bir video olmuş, bende benzinden dolayısı ile lpg den yana olan taraftayım...

Tam benim düşüncelerimi yansıtmış arkadaş...

Avrupa standartlarında üretilmiş motora sen Türk hatta Arap standardında mazot doldur. Sonra da fayda maliyet bekle...

Dizel araba aldığında, rahatlıkla satarsın diyor eleman... Peki millet neden 100 bin km üzerindeki dizel araçtan yan yan kaçıyor?? :D

Üst Alt