Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diyanet'ten Makam Aracı Açıklaması

Konu, 'Diğer' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Diyanet İşleri Başkanlığı`ndan yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

"13.12.2014 tarihli Hürriyet Gazetesinde “Makam Aracı 1 milyon TL” başlıklı habere ilişkin iki gündür süren tartışmalar dolayısıyla aşağıdaki 15 maddelik açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

1. 237 sayılı Taşıt Kanunu’nun 4’üncü maddesinde Kanuna ekli (2) sayılı cetvelde belirtilen makam hizmetlerinde kullanılmak üzere taşıt tahsis edileceği belirtilmiştir. (2) sayılı cetvelde, Başbakanlık Müsteşarlıkları, Kamu Başdenetçisi, Askeri Yargıtay Başkanı, Üniversite Rektörleri, Diyanet İşleri Başkanı, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Genelkurmay 2’nci Başkanı ve (J) Başkanlıkları, Kara, Deniz, Hava Kuvvetler Kurmay Başkanlıkları, Ordu, Kolordu, Tümen, Donanma, Hava Kuvvet ve Yurt İçi Bölge Kumandanlıkları, Harp Akademileri Komutanı, Bakanlık Müsteşarlıkları, Kaymakamlıklar, … gibi makamlara en az beş (5) yıl kullanılmak üzere araç tahsis edileceği de hüküm altına alınmıştır.

2. Aynı Kanun’un 10’uncu maddesinin değişik 5’inci fıkrasıyla; Kanun kapsamında edinilecek taşıtların menşei, silindir hacimleri ve diğer niteliklerini belirlemeye ve sınırlamalar getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

3. 10 Haziran 2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2014/6425 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “237 Sayılı Taşıt Kanunu Kapsamında Edinilecek Taşıtların Menşei, Silindir Hacimleri ve Diğer Niteliklerinin Belirlenmesine Dair Karar”ın 1’inci maddesiyle de Diyanet İşleri Başkanlığı makamının da aralarında bulunduğu (2) sayılı cetvelde yer alan makamlar için “yabancı menşeli” araç alımına izin verilmiştir.

4. Din hizmeti faaliyetleriyle sadece ülkemizin en ücra köşelerine doğrudan ulaşmakla iktifa etmeyip, faaliyetlerini dünyanın dört bir yanına yayarak milletimizin ve ülkemizin yanı sıra insanlığın barış, kardeşlik ve dayanışmasına katkı sağlamak için yoğun bir tempoda çalışan Diyanet İşleri Başkanlığına 2006 yılında 1 adet Mercedes S 350 model araç tedarik edilmişti.

5. Bahsi edilen makam otosu, yoğun faaliyet temposu içerisinde fazlasıyla yıpranmış ve aynı zamanda 2010 yılında bakım esnasında meydana gelen vinçten düşme ile birlikte artan hasarı nedeniyle zaman zaman Diyanet İşleri Başkanının göreve giderken yolda kalmasına ve hizmette aksamalara sebebiyet vermiştir.

6. Diyanet İşleri Başkanı 11.11.2010 tarihinde göreve başladığında kendisine makam aracının yenilenmesi ihtiyacı ilgili birimce bildirilmiş ise de kamu kaynaklarında tasarrufa verdiği önem sebebiyle bu öneriyi kabul etmemiştir. Ancak mevcut aracın bakım masraflarının gittikçe artması ve sık sık parça değişimini gerekli kılacak derecedeki aksaklıkların hizmetin yürütülmesine de olumsuz etki etmesi sebebiyle 2013 yılında yeni bir araç temini için gerekli usul işlemleri başlatılmıştır.

7. Bu doğrultuda, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na ekli “T” cetvelinde Diyanet İşleri Başkanlığına binek otomobil tahsisi izni verilmiştir.

8. Bütçe Kanunu’nun mezkûr cetvelinde; belirli makam ve hizmetler için satın alınacak araçların bedellerini tespit etmeye Maliye Bakanlığının yetkili olduğu hükmü bulunduğundan, bütçeyle tahsis edilen ödenekten 350.000 TL’yi Başkanlık Makamına tahsis edilecek otomobil için kullanmak üzere Maliye Bakanlığından izin talep edilmiş, Maliye Bakanlığı Makamı söz konusu talebi yerinde bularak gerekli harcama iznini vermiştir. Bununla birlikte söz konusu aracın satın alma bedeli Maliye Bakanlığından alınan iznin de altında, 322.000 TL olarak gerçekleşmiştir.

9. Aracın satın alma işlemleriyle ilgili her türlü ihale ve yasal prosedür Devlet Malzeme Ofisi tarafından icra edilmiş, satın alma işlemi 16 Kasım 2014 tarihinde tamamlanmıştır.Diniajans.com

10. Süreç içerisinde kamu yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Diyanet İşleri Başkanlığının uluslararası şiddet içerikli olayları önlemeye yönelik açıklamalarının doğurabileceği riskler de göz önünde bulundurularak, Başkanlık Makamı için zırhlı bir makam aracı verilebileceği de ifade edilmiş olmasına karşın, Diyanet İşleri Başkanı bu talepleri de kabul etmemiştir.

11. 13.12.2014 tarihli Hürriyet gazetesi “Makam Aracı 1 milyon TL” diye haber yapmış, söz konusu haber pek çok internet haber sitesi ve sosyal medyada daha önceki paylaşımlarıyla bilinen belli gruplar tarafından sistematik bir şekilde kamuoyuna ulaştırılmaya başlamıştır.

12. Aynı gün Hürriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek ve Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Diyanet İşleri Başkanını arayarak haberi tahkik ettirmeden yayınladıkları için özür beyan etmişlerdir.

13. Türkiye Diyanet Vakfı imkânlarıyla Sayın Diyanet İşleri Başkanına ve Başkanlık merkezindeki diğer yetkililere makam aracı alındığı iddiasının asılsız ve mesnetsiz olduğu ve verilen rakamın doğru olmadığı hakkında açıklama yapılmıştır.

14. 14.12.2014 tarihli gazeteler ve köşe yazarları yalan haberi sürdürmeye devam etmişlerdir.

15. Bu maksatlı ve gerçek dışı haberlerle Diyanet İşleri Başkanlığının şahsı manevisinin yanı sıra, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığıyla koordineli bir şekilde ulusal ve uluslararası sivil toplum faaliyetlerinde lider konumuna yükselen Diyanet Vakfı’nın hedef alındığında tereddüt bulunmamaktadır."
    (Kaynak : Diyanet Basın)

2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Papa bile İstanbul'da Renault Symbol ile dolaştı...

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    1 Milyon değil ama 322 Bin lira... Oldu gözlerim doldu...

Ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek diye buna denilir. :)

Hepimizin gideceği yer belli ve 5 metrelik bez ile gidecekken bu hırs, bu ihtiras, bu doyumsuzluk niye?

Hakkım varsa helal etmiyorum... Papa'nın Sümbülüne bile... :)

4. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Burada şu soruyu kendilerine sormalari lazim arac 100 bin liralik sifir bir araç olsaydi hizmette aksamalara mi sebebiyet verecekti ??benim paramla bana hava atmak da neyin nesi ?( bu sitem tüm koltuk sahiplerine )

5. chaos

chaos Katılımcı

Vah vah 2006 model S350 yolda kalıyormuş. Ne bakansın ne milletvekili, devletin bir kurumunun başısın işte. Passat falan yetmiyor muymuş, S500 nedir yahu. . Arkası geniş olsun namaz kılarım falan diye mi düşündü acaba?

6. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Neyse bende kurum adı vermim ama sadece 3-4 ayda bir havaalanindan kuruma gelebilmesi icin satin alinan ve garajda bekleyen 460bin tl'lik araç aldıran insanlarda var..zaten bu olaya bizzat şahit olduktan sonra artık çok şaşırmıyorum..

7. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    O değil senin avatarda yalan olacak Murat abi yakında :)

8. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    [member=65]Murat[/member] abinin avatar bizim gönlümüze kazınmış Oğuzhan hocam. Sıkıntı değil...
    Herşeye rağmen engel tanımaz bu ruh... ;)

9. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Saçmalıktan başka bişey değil, hangi arabayı alacağına kendi nasıl karar veriyor, bir kere bunun standartı olması lazım bu adam sonuçta devlet memuru passat bile neyine fluence, focus çok bile. Sanki güvenli araba alıp emniyet kemeri mi takıyor? Birde utanmadan 1 milyon değil sadece 320 bin diyor. Yaklaşık 370 tane asgari ücret.

10. sokrates

sokrates Katılımcı

diyanet zaten başlı başına bir saçmalık. insanların putlaştırma sını ruhbanlık sınıfının kaldırılması için inmiş olan bir dinde yeniden ruhban sınıfı oluşturup bide bunu maaşa bağlamak zaten başlı başına bir ironi. yani bu açıdan baktığımız zaman kur'an zaten boşuna inmiş oluyor.
    bu --------------------- zaten utanmadan ağlayarak peygamberin doğum gününü kutlayıp peygamberin hasir yattığını; kuru hurma yediğini annesinin kuru ekmek yediğini,söylerler..
    bunların dini asla islam dini değildir. yahudilik hristiyanlık da olduğu gibi peygamberlerinin vefatından sonra oluşturulan. alternatif dindir.

11. Olgun

Olgun Aktif

Araç Markası:
    TOFAŞ-GARTAL
    Araç Renk ve Tip:
    BEYAZ/1995
    Düşünce farklı olmuş tabiki ele alınabilir konu, gerçekten çok garip...
    İnsanlar aç yatarken tok göbeklerini taşımak için bir ilçeyi 3 ay doyuracak araba ile seyahat ediyorlar... Reva mı ? Allah şahit olsun...

12. Şimdi Mazda'yı bir kenara bırakırsak burada yapılan eleştiri genel olmuş...
    Burada Mazda ortak noktamız..
    Senin dini yada siyasi görüşlerin tartışılacaksa başka bir yer bulalım kendimize..
    Araç pahalı olmuş der geçersin ki bu kişisel düşüncenizdir, saygı duyarız..
    Benim görüşüm Mazda 6 yeterli olabilirdi... Hepsi o kadar..
    Şimdi Diyanet kurumuna saçmaydı vesayreydi demek yersiz oldu. Bu forumda siyasi dini düşüncesi farklı hatta çok zıt insanlar vardır. Ben bu forumda sadece Mazda konusunda fikir ve yardım için geldim. Elimden geldikçe herkese yardımcı olduğuma inanıyorum. Kimseyi üzmeden fazla para harcatmadan yalnış teşhisler içine katmadan olur bir yol bulabilmek için uğraşıyorum.
    Ama senin bu yazıların beni üzdü..
    Sana göre saçma, bana göre değil.. Ortak nokta Mazda iken karşıt nokta doğurmayalım...
    Karşıt görüşte olduğunu düşündüğü birine samimice yardım etmek istemeyebilir insanlar..
    Onun için araç dışı düşüncelerde sivrilmeye gerek olmamalı diye düşünüyorum..

13. ahmoztrk

ahmoztrk Katılımcı

o reno "sembol" hocam siz onların vatikan'da çevirdikleri paralara bir bakın hele! Batı kapitalizmi "kapitali" vatikan'da yönetiyor bunlara da bir bakmak lazım.

14. sokrates

sokrates Katılımcı

2x2=4 evet.tartismaya gerek yok.
    burasi bir forum.araba disinda bir baslik acilip tartisilabilir.ki oyle bur baslik.
    islam dininde ruhbanlık diye bir sınıf olduğunu iddia ediyorsan buyur iddaa ni kanitla. dinden para kazanılabilecegine inanıyorsan buyur iddiaani kanitla

15. Tartışmaya gerek yoksa uzatmayın o zaman ben sizin fikirlerinizi takip etmek zorunda değilim.
    Burası Mazda forumu din tartışma değil, sana göre fikirleri kendin gibi düşünenlerin forumunda tartış,
    araba pahalıydı alınmasına gerek yoktu dersin biter....

16. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Burada her türlü fikir, suç ve hakaret içermedikten sonra tartışılabilir. Bunu nazik bir uyarı olarak yazıyorum...

Fikirlerinizi beğenmek zorunda değiliz ama saygı zorunluluğumuz var... Özgür olmak istediğini yapmak değil, bir başkasının hakkına hukukuna riayet etmektir.

17. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Garip bir şekilde bu konu başka bir forumda da karşıma çıktı ve yanıtlamıştım. Özetle orada yazdıklarımı burada da ifade edeyim;

İslam sadeliktir, mütevaziliktir. İsrafı ve gösterişi yasaklar, günah olarak tanımlar. Bizim Diyanet İşleri Başkanımız milletin rızası alınmadan satın alınmış bir S500 ile gezemez, gezmemelidir. Eğer bunu yaparsa, millete ümmete harama el uzatmayın, lükse düşmeyin, ihtiyacı olanlara kalbinizi kapatmayın nasıl diyecektir?

Bizler bireyleriz, kendi alın terimizle kazanıyoruz. Hepimiz otomobil meraklısıyız da burada. Bizim için bile, çevremizde tanıdığımız veya haberimizin olmadığı aç ve ihtiyaç sahibi varken pahalı otomobil sahibi olmamız caiz değildir. Ama insanız işte, nefsimizin kurbanı oluyoruz ve zaman zaman doğruyu yapamıyoruz.

Biz bu hatayı sıradan insanlar olarak yapabiliriz belki, bir yönü ile anlaşılırdır. Ama ülkemizde İslamı düşüncenin en üst temsilcisi konumunda olan kişinin, makamın, kendi kazancı, alın teri bile olmayan bir para ile bunu yapması İslam dini içinde açıklanamaz.

Aynı konu Saray meselesi, uçak meselesi vb. için de geçerlidir. İyi ve gerçek kalbi inançlı bir Müslüman, yolda yürürken ağladığını gördüğü çocuğa çikolatayı bile cebinden alır, devlete ödetmez.

Müslümanın en büyük korkusu hak yemektir, haram yemektir. Bu sebeple kendinden yemeyi tercih eder, hak ve haram yemez.

18. badilcan

badilcan Katılımcı

Abi benim düşünüpte yazmaya korktuğum şeyleri ifade etmişsin ,
    Anlatım dilinde bir o kadar güzel .
    Çok teşekkürler.

19. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bin yıldır bir şey olmadı bundan sonrada olmaz ;)

20. Mt53

Mt53 Katılımcı

Abi ne kadar güzel yazmışsın..yazmak istediklerimi çok güzel bir şekilde ifade etmişsin abi..

Buna ek olarak burası her türlü tartışmanın fikrin paylaşılabileceği bir forum arkadaşlar..Yeter ki karşındakine hakaret olmasın saygısızlık olmasın..Herkes aynı düşünmek zorunda değil..5 parmağın 5 i de bir değil en basit örnek bu hayatımızda..Bizim farkımız bizim güzelliğimiz senin gibi düşünmeyenlere senden olmayanlara karşı saygı ve hoşgörü olmalı..aradaki yanlış anlaşılmalar,iletişim eksikliği vb.şeyler yüzünden kimse kimseyi kırmasn incitmesin..
    Hee kim ki din üzerinden insanları sömürürse, dini kötü emellerine alet ederse Allah onları bildiği gibi yapsın..Ben buna inanır bunu söyler bunu bilirim..

Sayfayı Paylaş