Mazda 3 BL (2009-13) Direksiyon Pompası Onarımı

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Uzun zamandan beri direksiyon ışığım yanıp sönüyordu. Bazen günlerce sönmüyor, bazen günlerce yanmıyordu. Kasislerde, çukurlarda yanıp sönüyordu. Bu yüzden gözüm sürekli gösterge panelinde kalıyordu, özellikle düşük hızlarda dönüş yaparken ışık yanarsa çok zorlanıyordum. Özellikle ışık yanık vaziyette çalıştırdığım zaman direksiyonu çift elle bile çeviremiyordum. Belli bir süre kullandıktan sonra biraz yumuşuyordu ama park ettiğim yerden çıkmak çok zor oluyordu.

Uzun zamandan beri @kadir le bu mevzuyu düşünüyorduk, bayram tatili uzun olduğu için bizim için en uygun zamandı.

Temassızlık olduğu belli ve bizi pek uğraştıracak gibi durmuyordu.

Saat 2.30 gibi işe başladık, liftimiz olmadığı için kaldırım taşlarının üstüne çıkardık traktörü :)

20170904_145452.jpg

20170904_145631.jpg

20170904_160143.jpg

Tamponu ve su bidonunu sökünce pompa direkt olarak karşımıza çıkıyor.

20170904_150052.jpg

20170904_150110.jpg

Soketlere ve pompaya ulaştık. Kadir uzunca süre soketleri kurcaladı, gerçekten çok can sıkıcı bir durumdu çünkü başlangıçta ne yaparsak yapalım pompa devreye girmedi.
Sonrasında ufak olan 3 pimli sokette anormallik olduğunu fark etti Kadir, içinde silikon vardı.

20170904_150333.jpg

Bu olaydan sonra ufak sokete odaklanmaya başladık, oynatınca devreye giriyor, bazen kendi kendine devreye giriyor, bazen hiç çalışmıyordu.
Kadirin aklına gelen şeyi anlamam biraz zaman almış olsa bile, işe yarayacağına emin olmuştum. Hemen pompa üstündeki pimlere kablo ekleyerek test etmeye başladık.

20170904_153746.jpg

20170904_154454.jpg

Bu işlem sonunda ışık söndü :) biraz vurduk hırpaladık ama ışık yanmadı. Olayın çözüldüğüne emin olduğumuz için, Kadir soketi kesip kabloları birbirine bağladı.

20170904_161216.jpg

20170904_155127.jpg

20170904_163012.jpg

Kablo bağlantısı sonrasında ufak bir tur attım, çukurlara girdim çıktım, sonuç mükemmeldi ve ışık yanmadı. İşi sonlandırmak için soketin içini silikonla doldurup sağlamlaştırdık.

20170904_163331.jpg
20170904_164250.jpg

Bu işlemin ardından geri toplamaya başladık, hazır aracı sökmüşken far içini inceledik, braket vidasını değiştirdik.

20170904_164804.jpg

20170904_145631.jpg

İşlemler 5.30 gibi bitti. Yaklaşık olarak 40 km. yol yaptım ve ışık yanmadı. Traktör şu an evin önünde ve en az 5 gün yerinden kımıldamaz ve silikon iyice kurumuş olur.

Şu işlem için servise gitsek pompa değişecek diyip 5000 tl isterler. Özel servis çıkması 2500 tl der. Beyinciye gitsem eskisini bana ver, ben sana revize edilmiş olanı vereyim 1000 tl der. Bu böyle uzar gider :) @kadir e ne kadar teşekkür etsem azdır :)

Hikaye:
İzmirde ilk ışık yandığı zaman beyinciyle aramda geçen diyalog;
~ bu pompa gitmiş 850 tl'ye revize edilmişi var, ama üstünden çıkanı almak şartıyla bu fiyat geçerli...

~ üstünden çıkanı ne yapacaksın usta?

~ onu tamir edip satarım

~ bana yenisini satmadan, direkt benimkini tamir etsen?

~ error

Bu hikaye biraz karmaşık ve dallı budaklı bu özet hali. Gerisini siz düşünün artık :D

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Elinize sağlık :) Soketi kesmeyip temizleyip taksaydınız iyiydi ;) Babamın külüstür broadway'de her yerden ucu kesilmiş oradan buradan ulalı kablolar var her yerde, her gördüğümde ya da sorun çıktığında yapanları güzelce anıyorum çünkü :bsmagryr:
Orijinal soketlerin bozulmasına karşıyım :tskler:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elinize sağlık :) Soketi kesmeyip temizleyip taksaydınız iyiydi ;) Babamın külüstür broadway'de her yerden ucu kesilmiş oradan buradan ulalı kablolar var her yerde, her gördüğümde ya da sorun çıktığında yapanları güzelce anıyorum çünkü :bsmagryr:
Orijinal soketlerin bozulmasına karşıyım :tskler:

Onu düşündük :) Orijinal soket sorunsuz olsa zaten kesmeye gerek kalmazdı :) içine silikon sıkılmış öncesinde, çok uğraştık ama olmadı...

Güle güle kullan abi inş daha sıkıntı çıkarmaz.

Daha bişey olmaz buna, tekrar eline sağlık kadir ;)

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Geçmiş olsun belayı savmışsınız.Ufak bir dipnot ekleyeyim düşük voltaj(5 v altı) ile çalışan hassas devrelerde sıvı silikonlar sorun ćıkarabilmekte elektrik iletimi yaparak anormal sinyallere veya kısa devrelere neden olabilir, dikkat etmek gerek.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O zaman o silikon sıkanı analım hayırla :ssrtcbya:
Onu bende anlamadım amaç neydi?
Pimlerle uğraştım sıkılaştırdım vs ama yok yine olmadı.iç kısmında bi sorun vardı büyük ihtimal ama soketinde içine giremedim.
Bide o sıra @Murat abi ağaçda kalan kediyi kurtardı başımıza bela etti kedi bize yavşadı :) :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Onu bende anlamadım amaç neydi?
Pimlerle uğraştım sıkılaştırdım vs ama yok yine olmadı.iç kısmında bi sorun vardı büyük ihtimal ama soketinde içine giremedim.
Bide o sıra @Murat abi ağaçda kalan kediyi kurtardı başımıza bela etti kedi bize yavşadı :) :)

Ulan kurtardığımıza pişman etti :D ama suratına ıce tea yiyince daha da yanaşamadı :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçmiş olsun belayı savmışsınız.Ufakbbirvdionot ekleyeyim düşük voltaj(5 v altı) ile çalışan hassas devrelerde sıvı silikonlar sorun ćıkarabilmekte elektrik iletimi yaparak anormal sinyallere veya kısa devrelere neden olabilir, dikkat etmek gerek.

Gerilim yükselmesi gerekmiyormu yalıtkanın dirençini delebilmesi için?

Ekleme; di elektrik testleri yapıyoruz.
+ Ve - ye 250v dc veriyoruz ve + - arasında yalıtkan bi malzeme oluyor sıkıntı yokken buna 500v verirsek kısa devre gösteriyor ki bu testi 1000v ac de kısa devre yokken 1890v ac de kısa devre gösteriyor

Bide atlama testleri var oda 70kv da orası dahada farklı tabı bunun bide yürüme yapıda var.
Elektronik bana çok uzak kalıyor ordaki sistem nasıl anlamadım?

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir mazda servisinde part time yap bari ustabasi ol, adam sokuyor takiyor tamir ediyor masallah
Xxx bi fırmanınnyetkili servisinde usta başı ile bi muhabbetim olmuştu bi ortamda patron derki bana bu ay 20 bin tllik iş yapacaksın maaşını alacaksın her ekstra 1bin tl içinde prim hadi gelde çalış...

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Gerilim yükselmesi gerekmiyormu yalıtkanın dirençini delebilmesi için?

Ekleme; di elektrik testleri yapıyoruz.
+ Ve - ye 250v dc veriyoruz ve + - arasında yalıtkan bi malzeme oluyor sıkıntı yokken buna 500v verirsek kısa devre gösteriyor ki bu testi 1000v ac de kısa devre yokken 1890v ac de kısa devre gösteriyor

Bide atlama testleri var oda 70kv da orası dahada farklı tabı bunun bide yürüme yapıda var.
Elektronik bana çok uzak kalıyor ordaki sistem nasıl anlamadım?
Sıkıntı sadece silikonun kuru hal direnci değil havadaki nemin bu iletkenliği değiştiriyor olması.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun Murat abi daha önceden epey kurcalamışlar zaten belli çarşamba pazarına çevirmişler pompayı. Olayı çözmeniz memnuniyet verici kadonun ellerine sağlık :)

Üst Alt