Mazda 626 GF (1997-02) Direksiyon Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gün geçmiyor ki, Mazda Garaj saflarına yeni yeni konular eklenmesin... :p :D

Beyaz Güvercini aldığımda ilk dikkatimi çeken şey, güneşten dolayı direksiyonun üst kısmının gevşemiş olduğu idi. Yüzeysel olarak hiç bir sorun olmasa da, kozmetik olarak çoğu direksiyondan iyi dursa da; iç kısımdan kendini salmış olması ve normalden kalın durması hoşuma gitmedi. :)

Before.jpg

Yaklaşık 3 ay öncesi;hem yurt içinden, hem de yurt dışından uygun fiyatlı direksiyon araştırmaya başladım. Aynı direksiyonu almaktansa; makyajlı kasaların direksiyonunu alma niyetiyle yola koyuldum. Polonya sitesinden 12 kullanıcıya mesaj atmama rağmen olumsuz olsa da, dönen olmadı.

eBay'da bir çok direksiyon vardı ama hep nakliye parası yüksek çıkıyordu veya Türkiye'ye gönderimleri yoktu. Geçen ay, Türkiye gönderimi olmayan Almanya'daki satıcıdan aşağıdaki direksiyonu buldum. Ev sahibim yılın büyük bölümünü Almanya'da geçirdiğinden ona söylemek aklıma geldi ve konuyu ilettim. Satıcı, ev sahibime çok yakın olmasa da işimi gördü sağolsun. Direksiyonu aldı ve kargoladı. Maliyeti gümrük vergisi ve kargo direksiyon dahil 155 Türk lirası... Şaka gibi. :D

12121.jpg

Direksiyon geleli 4-5 gün olmasına rağmen, ancak bu gün montajlama fırsatını Oğuzhan sayesinde bulduk. :)

Öncelikle direksiyonun yanlarında bulunan iki adet vidayı sökerek, airbag'i simitten ayırıyoruz.

1.jpg

2.jpg

Üzerindeki mevcut eski direksiyonumuzu da, yine yanlarında bulunan iki adet civata ile söküp airbag kısmını alıyoruz. Bu işlemi yapmadan önce, akü kutup başını söküyoruz ki; yandaki iki civatayı sökmek için kornaya basılı tutmak şart olduğu için, etrafta bulunan konu komşuya rahatsızlık vermeyelim. :)

3.jpg

İki vidadan sonra, airbag ve korna soketlerini söküyoruz.

4.jpg

6.jpg

Sonrasında ise; 21 mm anahtar ile direksiyon göbeğini söküyoruz.

7.jpg

8.jpg

Direksiyon simidini sökerek, tam tersi işlemler ile yeni alınan direksiyon montajına başlıyoruz. Önce simit takılıyor, sonrasında airbag ve soketleri ile korna soketi. Makyajlı direksiyonda ayrıyetten müzik sistemini kontrol butonları da mevcut, bunu kullanabilmem için müzik sisteminde işlem yapmak gerekiyor sanırım. :)

9.jpg

10.jpg

Ve Sonuç... :D

IMG_20170311_150434.jpg

Montaj sonrası kullanımda ise, dağlar kadar fark olduğunu anlıyor insan. Direksiyon daha sıkı ve sert... :p daha pürüzsüz ve net... :)

Yapımda ve yayında emeği geçen @Oğuzhan a sonsuz teşekkürler... :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Vay be gene güzel bi iş gene güzel bir konu...azmin başarısı..olmuyor diyerek pesetmemek.güzel olmuş veli abii güle güle direksiyon çevirmeler...:D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Abi fotoğraf ve anlatım için teşekkürler faydalı old ;)
arabaya gelince dynamic olmuş maşallah yanları dikişli olan olsaydı daha süper olurdu ama buda çok güzel güle güle tut ve gazla :)
fiyat süper şu anda protege 5 direksiyonu arıyorum 350-400 den aşağı elle tutulur bir şey yok

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Aydın'a tayin isteyeceğim de açık yok arkadaş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aydın'a tayin isteyeceğim de açık yok arkadaş
Her zaman bekleriz hocam. :)

Oğuzhan; Pazar günleri ancak müsait olabiliyor. O gün de, ailesi veya kendisine zaman ayırması gerekiyor haliyle, benim ise; sabit veya önceden planlanabilen bir tatil günüm yok maalesef, bu şartlar altında ne kadar bir araya gelebilirsek o kadar iş çıkartıyoruz. Oğuzhan sağolsun, istedikten sonra vakit bulduktan sonra yapamayacağı iş yok gibi. :)

Yani; biz birde fırsat bulabilsek kim bilir neler olur neler?? :p

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Abi arabanın havası değişmiş :) O müzik sistemi kontrol kumandasını ben de çok düşünmüştüm küheylana ama kısmet değilmiş. Olsun, kendi aracıma alıp takmış kadar olduk :) Fiyatı da süper olmuş. @Oğuzhan kardeşimin de ellerine sağlık. Kazasız belasız binmenizi dilerim

Hep de bir üst modele meyilliyiz ha. :D
Doğan görünümlü şahin kafası var hala bilinç altımızda :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şaka bir yana. Araştırma ve sabır ile her şey mümkün.
Abi fotoğraf ve anlatım için teşekkürler faydalı old ;)
arabaya gelince dynamic olmuş maşallah yanları dikişli olan olsaydı daha süper olurdu ama buda çok güzel güle güle tut ve gazla :)
fiyat süper şu anda protege 5 direksiyonu arıyorum 350-400 den aşağı elle tutulur bir şey yok
O da olur kardeşim acele etme ;)

Üst Alt