Dinamik Denge Desteği (DSA) Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
#1

İngilizce Dynamic Stability Assistance’ın Türkçe karşılığı olan Dinamik Denge Desteği (DSA) ilk olarak 85’li yıllarda VOLVU’nun mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve bugün pek az araçta kullanılmaktadır.
Çalışma prensibi itibariyle ASR yani antipatinaj sistemine çok benzer hatta ilk üretildiği yıllarda antipatinaj sistemi ile birlikte kullanılmıştır ancak arada küçük bir fark vardır. O da; ASR yalnızca araç kalkış anında ve vites aralarında devreye girer ve olası bir patinajda yakıt valfine müdahale ederek patinajı önler. DSA yani Dinamik Denge Desteği ise motor çalıştığı sürece faaliyetini sürdürür ve motor durana kadar hangi hızda olursa olsun güvenli bir sürüş sağlamayı amaçlar.
Bildiğiniz gibi normal şartlar altında normal bir aracın dört tekerleğide aynı hızda döner. Olur da tekerleklerden biri çamur,kar,yağmur vs. gibi şartlardan etkilenip daha hızlı dönmeye başlarsa yani patinaj atarsa, ABS sensörleri tarafından bu durum algılanır, DSA’nın beynine bir mesaj yollanır ve yakıt valfine müdahale edilerek aracın torku düşürülür. Üstelik bütün bu uygulamalar saniyenin 20 binde biri kadar sürede gerçekleşir ve sürücü, gösterge panelinde yanan turuncu ışık haricinde yapılan bu işlemleri kesinlikle hissetmez. Olaya diğer bir boyuttan bakacak olursak bu sistemin güvenlik haricinde lastiklerin daha geç aşınması ve yakıt tasarrufu konusunda da olumlu etkilerinin olduğunu görürüz.
Bunun dışında bir de Dinamik Denge Kontrolü (DSC) adı verilen ve BMW tarafından geliştirilen sistem vardır ki bu da Dinamik Denge Desteğine çok benzer. Bildiğiniz gibi BMW ‘nin ürettiği araçlar çoğunlukla arkadan itişlidir ve arkadan itişli bir aracın virajlarda ani hareket sonucu savrulma riski daha fazladır. İşte DSC sistemi de bu durumun önüne geçebilmek için geliştirilmiştir. Bu sistem de tıpkı DSA gibi çalışır ve ABS sensörlerinin yardımıyla sürekli olarak tekerleklerin hızını kontrol eder, ivmelenme ve dönüş esnasında tam güvenlik sağlar. Yine bu sistem de DSA gibi sessiz sedasız çalışır ve sürücü, gösterge panelindeki ünlem işareti dışında sistemin devrede olduğu hissetmez.
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#2
ESP (Electronic Stability Program) (VAG Grubu vs.), VSC (Vehicle Stability Control) (Toyota), DSC (Dynamic Stability Control)(Mazda) gibi firmalara göre değişen adları da vardır. Temelde ABS ile işleyiş aynıdır, sadece 4 teker için de. ABS frenlemede teker kayacak olursa devreye girer, anti patinaj sistemi ise kalkışta teker patinaja düşecek olursa motordaki torku azaltır, esp de ise direksiyonun pozisyonuna göre aracın yanal dönüşünde açısal farklılık hissedildiği gibi gerekli tekerlere abs gibi fren uygular. İnsanın algısına göre çok önceden çok hassas ölçümlerle kaymayı algıladığı için aracı kontrol altında rahatlıkla tutar. Fakat bu sistemin de bir sınırı vardır.
 
Son düzenleme: