Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dikkat Eksikliği ile Katil Olmayalım!!!

Konu, 'Sağlık Yaşam' kısmında faroz_52 tarafından paylaşıldı.

1. faroz_52

faroz_52 Aktif

Böyle bir konunun açılmasının gerekli olduğunu düşündüğümden...
    Bu başlık altında yaptığımız bir anlık dikkatsiz hareketin nelere sebep olduğunu paylaşabiliriz...
    Son günlerde bizzat tanık olduğum olaylar ve haberlerden sonra biz mazdacıları duyarlı olmaya ve dikkatli davranmaya davet ediyorum...
    100 metre ileride araç köpeği eziyor...Ezmesi bir kenara dursun aracın altında kalan hayvanı 100 metre sürüklüyor...Vurduğunda durmadığı gibi sürüklerkenki hayvanın ağlama seslerine acı havlamalarınada duyarsız kalıp ön tamponunu kucağına alıp patlayan radyatörüne ağlamaklı bakıyor...Kriko yardımı ile komşular hayvnı arka dingilden çıkarıp bir kenara koyup gidiiyor...Vicdanımız el vermediğinden v.hekim çağrıyoruz 2 hekimin ikiside tüm masraflrını karşılayacağımızı söylememize rağmen bizim işimiz değil deyip gelmediler...Mhp ilçe başkanımızın komşu ilçe başkanını aramaısıyla(v.hekim) hayvana ilk müdahaleyi yapıyoruz iki adet insan ağrı kesici ile sancısını kestikten sonra ustamızda köye gidip taze sağılmış inek sütünü hayvana içirip ayağa kaldırıyoruz...Seke seke bizden uzaklaşıp gitti...Tam bir hafta olmuştu bugün o köpeğin yaşadığını daha iyi olduğunu gördüm ve mutlu oldum...Vicdanımız rahat...
    Ne yazıkki bu mutluluk çok sürmedi petrolde araç altına yağmurdan korunmak için yatan yavru köpeği iftar vaktine yakın arka bacağını arabacı arkadaş ezdi içimiz parçalandı arabacınında canı çok sıkıldı.....Bu ve benzeri olaylar ardıardına olmaya başlayınca ve haberlerde kendisiyle saklambac oynamaya çalışan iki yaşındaki çocuğunda babasının arabası altında babası tarafından ezildiğini duyunca hassasiyetim dahada arttı...
    Mahallede yeni yavrulamış köpeğin yavruları korkuttu beni babamı uyarırken azdaha kendim eziyordum virajda kasisin içine yatıvermişler...
    Şimdi ne yapmalı ne etmeli diyye düşünürken aslında dikktli davranarak kontrol ederek araç binsek i nebzede olsa bu tür istenmeyen kazaların önüne geçebiliriz...Kaza sonrası burdaki üyelerin eminim hepsi gereken duyarlıığı gösterecektiir...Fakat kaza olmamsı için neler yapabiliriz...Ezilen bir canlı ve bir anlık dikkat etmemenin kurbanı o zaman bizde bu canlının katili oluyoruz...

Köpek bir kenara bu dikkatsizliklerimiz bir insan hayatına bile neden oluyor....Halbuki bizler evden çıkarken bile ayakkabısını ters çevirip içini döken bir Peygamber in (s.a.s)ümmetiyiz....
    Bu kadar tesadüfi yaşamayalım...Duyarlı olalım...
    Araçlarımıza binmeden önce eğilip bi lastik basıncına altına üstüne bir bakalım...Kaputu açıp bir bakalım belki sansar girip fren hortumunu kemirdi...

Paylaşımlarınızı ve uyarılarınızı bekliyorum....

2. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Uyarılar için teşekkürler fakat ezip de durmayan ve altında sürükleyen sürücü nasıl bir vicdandadır :(

3. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Vicdan olmadiktan sonra ne anlatırsan anlat

4. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
  5. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Haberlerde vardı , inşaat Sahası'nda bekleyen köpeği adam iniyor ve tüfekle Başlıyor sıkmaya bu ne Biçim insanlıktır tutacaksın o adamı köpek ile yer değiştirip aynı muameleyi yapacaksın

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. faroz_52

faroz_52 Aktif

Evet onuda izledim şerefsiz o kadar insanlığını yitirmişki peşpeşe defalarca sıktı hayvana

7. dr_azoom

dr_azoom Katılımcı

Ahhh o adamı kolundan tutup 2 pıtbull ile başbaşa bırakmak geldi

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Sanırım 2 sene oldu,sabah acele ile evden çıkıp her ne kadar aracın sağına soluna baktımsa da altına bakmayı unutmuşum.Minik kedi yavrusuna malesef detaya girmeyeyim zarar verdim, işi gücü bırakıp yavruyu alıp veterinere koştuk ve yapılması gereken ne varsa yapılsın dedik.
    Bu tür durumlarda trafik sigortasının yaptığınız masrafları karşıladığı sözü var ya boşverin onu, o sistemin çalışması için kaza sonrası trafik ekibi bulacaksınız şanslı iseniz onlar bi zahmet gelecek fotoğraf çekilip tutanak tutulacak tabi bu arada o canlının feryatlarını duymazdan geleceksiniz falan...
    Neyse -hala içim acıyor- malesef yavruyu 2 gün sonrası kaybettik, o gün sonrası her sabah nerdeyse arabanın altına yatıp sağına soluna bakıyorum.

9. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Enes duyarlılığın için teşekkürler. Bizim evin etrafında bahçesinde de yavru kediler geziyor geçen aklıma geldi altına girer motora girer diye kontrol ediyorum binmeden önce. Kontağı açınca benim arabadan şak diye selenoid sesi çıkıyor bu uyarı oluyor onlar için çoğu zaman.

Sayfayı Paylaş