Dijital Klima Nasıl Kullanılır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hava sıcaklığı; sizin programladığınız sıcaklık. Araç içi sıcaklığı; bu girdilere göre şunları kontrol eder...

Hava nerden alınacak: iç/dış klima kompresörünün durumu ne olacak AC veya AC ECO fan hızı ne olacak hava nerelere verilecek: baş cam ayak vs.

Aslında basit bi algoritması var sistemin.

Bu verilere göre; Klimayı (AC) tam devreye alıyor yada ECO modunda bırakıyor. Yazın bırakın AC çalışsın, kışın ise AUTO ya basın, buğu yoksa AC tuşuna basıp, klima kompresörünü kapatın ki gereksiz sarfiyatı azaltın.

2003-2008 Mazda 6 larda elle kontrol edilebiliyordu AC veya ECO modu. mazda3lerde kendi karar veriyor. 15 derecede AUTO yapmanın esprisi yok. Her zaman son sürat çalışır en üst ve en alt noktalarda. Uzun yolda yazın 20-23 derece arası ayarlayın, yol aldıkça(içerisi soğudukça) fanın yavaşladığını göreceksiniz.

Kışın AUTO yapınca neden AC ECO modunda dahi olsa çalışıyor? Su buharını, havanın nemini almak için. 15 veya 29 derecede AUTO yapınca neden araç dışından hava almayı kesiyor? Daha hızlı ısıtmak yada soğutmak için...

15 derecede neden AUTO yapmayalım?... Sırtımız başımız tutulmasın diye... :D

Yolda giderken sistem kapalı olduğu halde üflemesi durmuyor. Nasıl durdurulur?... 1-araç dışından hava almayı kesin ve 2-ızgaraların yanındaki kontrollerden kapatın. 2.yi tercih edin çünkü araç dışından almayı kapatınca camlar buğu yapar... uyku da gelir... CO2! olayı yani. :)

Cam çözmeye basınca AC çalışıyor. Neden?... Nemi havadan daha hızlı almak için AC kompresörü devreye giriyor ve otomatikman araç dışından taze hava almaya başlıyor... Yada aracınız impressive ise ön cam ısıtmayı kullanın, yakıt tasarrufu olur.

Yolda giderken fan kapalı olduğu halde dışarıdan daha fazla taze hava girsin istiyorsanız, sunroofun arkasını açın, sunroof yoksa 1 camı 2 cm kadar açın... 1 dakikada aracın havası değişir.

Bana sorarsanız (Gören Otomotiv'e) ben otomatik klimayı yazın 22 derecede kullanırım. Fan hızı en az yada bir üstü. üşürsem fan hızını değiştirmem sıcaklığı biraz arttırırım. Sıcak basarsa yine sıcaklığı düşürür, fan hızına dokunmam. Klimanın soğutma kapasitesi fan hızlı çalışınca enteresan bir şekilde düşer. Yani soğutucudan yavaş geçen hava daha soğuk gelir kabine...

(Muğla Gören Otomotiv, Okan Gören e teşekkürler)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşin püf noktası son paragraf... Ben ilk araca bindiğimde 24 derece Auto yapıyorum, içerisi istenilen serinliğe gelince de tek kademe fan ayarı yapıyorum... Arada sunroofun arkasını açıyorum, çok hızlı sirkülasyon oluyor...

Uzun yolculuklarda cama soğuk hava üfletmeyin aşırı derecede baş ağrısı yapıyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konu güzel abi, bilgiler için sağol. Ben benim araçla ilgili bir şey sorcam. Kapalıyken auto ya bastığımda istenilen derece ve fan seviyesinde çalışması için yapılacak bir şey var mı, hafızaya almak gibi, yoksa nasıl olacak kafasına göre mi çalışıyor. Ben şuan mesela autoya basıyorum 15 derece ve iç sirkülasyonu açıyor fan en yüksek seviyede çalışıyor, herhangi bir tuşa basarak ayarını değiştirdiğim an auto nun ışığı otomatikmen sönüyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konu güzel abi, bilgiler için sağol. Ben benim araçla ilgili bir şey sorcam. Kapalıyken auto ya bastığımda istenilen derece ve fan seviyesinde çalışması için yapılacak bir şey var mı, hafızaya almak gibi, yoksa nasıl olacak kafasına göre mi çalışıyor. Ben şuan mesela autoya basıyorum 15 derece ve iç sirkülasyonu açıyor fan en yüksek seviyede çalışıyor, herhangi bir tuşa basarak ayarını değiştirdiğim an auto nun ışığı otomatikmen sönüyor.
Araba diyorki;
Hem auto istiyon hem kendin elliyon al çok biliyon madem kendin yap :2funny:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
:D ya öyle diyor haklısın da auto durumu değiştirmiyor ki hiç donuyorum soğuktan sonra, şu da var ama auto direk önden yüzüme üflüyor ben bir tuşa basıp ayak ve yüz yaptığımda da devreden çıkıyor, oysa direk auto ya bastığımda ayak ve yüzle başlasa olmaz mı bu nasıl ayarlayacağımı bilemedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Auto yu sadece yüz bölümüne ayarlayabiliyorsun, ayarlamadan önce de dereceyi seçiyorsun, Auto ya bastıktan sonra, içerinin derecesine göre fan hızını kendisi ayarlıyor... 22-24 derece aralığında kullanıyorum, üşütmüyor da pişirmiyor da...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Dijital klimam yok ki, kullanayım. :D
Yakup abinin yada Zekariya hocanın Mazda 3 Comfort model bir ilanda analog klima için bir tabiri vardır Dinçer abi: Klimasıda çevirmeliymiş diye :) analog klima gördükçe aklıma geliyor :)

Sizinkide çevirmeli abi, benimkide kaydırmalı :) :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yakup abinin yada Zekariya hocanın Mazda 3 Comfort model bir ilanda analog klima için bir tabiri vardır Dinçer abi: Klimasıda çevirmeliymiş diye :) analog klima gördükçe aklıma geliyor :)

Sizinkide çevirmeli abi, benimkide kaydırmalı :) :)

Sanırım bizimkiler dokanmalı... :p

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Auto yu sadece yüz bölümüne ayarlayabiliyorsun, ayarlamadan önce de dereceyi seçiyorsun, Auto ya bastıktan sonra, içerinin derecesine göre fan hızını kendisi ayarlıyor... 22-24 derece aralığında kullanıyorum, üşütmüyor da pişirmiyor da...

22-24 mü abi, ben o dereceyi kışın kullanıyorum :) Auto da dereceyi seçip hafızaya nasıl aldırıyoruz peki, direk onunla başlaması için?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
22-24 mü abi, ben o dereceyi kışın kullanıyorum :) Auto da dereceyi seçip hafızaya nasıl aldırıyoruz peki, direk onunla başlaması için?

35-40 derecede 15-18 derece yaparsan çarpıyor, içerinin bunaltıcı sıcağı gidene kadar her türlü camı çerçeveyi açıyorum, sonra 22-24 dereceyle devam... Otomatikte en son hangi derecede kaldıysa o derecede açılıyor...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Cok faydalı konu abi teşekkürler. Ben klimayı yeni kullanırken çok sıcak bir yaz günü arkadaşımı güneşte bekletmek zorunda kalınca telafi ediyim diye klimanın derecesini oldukça düşürmüşüm bi de hasta etmiştim :) havanın içeriden veya dışarıdan girmesinin farkı nedir? Ben genelde dışarıdan girdiriyorum. Yazın kışın nasıl kullanmamız lazım bunu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bendeki öyle yapmıyor abi, en son kaldığı yerde tek şartla başlıyor, klima düğmesini kapatmadan direk kontağı kapatırsan yeniden çalıştırınca kaldığı yerden devam ediyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hava içeriden alınırsa belli bir sure sonra içerisi oksijensiz kalır ve baş ağrısına neden olur, dışarıdan gelen havanın da pis olma ihtimali var... Bu durum kullanıcı tarafından ayarlanmalı...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yani ben de öyle yapıyorum abi, havayı ful içeriden aldırıyorum ki soğutma daha etkin oluyor, ara sıra camları tamamen açıp havayı değiştiriyorum o kadar. Malum toz yığını bir memlekette olduğumdan camları hiç açmıyorum neredeyse, sonra temizle temizle bitmiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yani ben de öyle yapıyorum abi, havayı ful içeriden aldırıyorum ki soğutma daha etkin oluyor, ara sıra camları tamamen açıp havayı değiştiriyorum o kadar. Malum toz yığını bir memlekette olduğumdan camları hiç açmıyorum neredeyse, sonra temizle temizle bitmiyor.

Ben uzun yolda açarsam sunroofun arkasını açıyorum, içerideki hava sirkülasyonu için, yoksa toz konusunda hem fikiriz, yolda arabayı eşime verdiğimde boş duramadım ve ön tarafı dipten tırnağa temizledim... :p O'nun da işine geldi, en azından işine karışan birisi olmadı... :D

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
konuyu hortlatalım :eek:
guzudaki dijital klimayı doğru şekilde kullanmak için bilgi talep ediyorum
auto modunda mı çalışmalı?
kışın ve yazın hangi fonksiyonları kullanmalı
ben mesela kışın direk fandan açıyorum, auto ya alırsam a/c de aktif oluyor yanılmıyorsam, kapatıyorum sonradan
yazın soğutma için auto dan sıcaklığı ayarlayıp başka bir şeye karışmamak lazım?
dediğimi gibi çok bilgim yok:)

Üst Alt