Dijital Klima Nasıl Kullanılır

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kışın eco/ac yada hiçbirşey yazmadan kullan. Autoya bas sonra acyi kapat sıcaklık ayarı yap. Üfkeme şiddetine dokunma ısıya göre kendi üflemeyi ayarkasın. Yazın ise önce ac sonra eco/ac kullan

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yazın ac aktif olmalı soğutması için, kışın ise ac gereksiz motor sıcaklığı kâfi, auto dan çalıştır ya da fan farketmez manuel olarak ayar yaparsın, ac kapatır istediğin dereceyi belirlersin

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Kışın eco/ac yada hiçbirşey yazmadan kullan. Autoya bas sonra acyi kapat sıcaklık ayarı yap. Üfkeme şiddetine dokunma ısıya göre kendi üflemeyi ayarkasın. Yazın ise önce ac sonra eco/ac kullan
dün arabayı yıkattım eve dönerken bir bakaayım dedim otomatik klimaya
dediğin şekilde yaptım
sıcaklığı ayarladım, auto ya bastım , a/c de aktif oldu, onu kapattım, fan son şiddette üflemeye başladı ama kendi sonradan düşürmedi fanı :D arada bir tık düşürüyor hemen sonra geri artırıyor, bir sıkıntı mı var acaba
bir de bu amb için dış ortam sıcaklığını gösteriyor denmişti; ama ben de 2 çizgi dışında bir şey göstermiyor :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
dün arabayı yıkattım eve dönerken bir bakaayım dedim otomatik klimaya
dediğin şekilde yaptım
sıcaklığı ayarladım, auto ya bastım , a/c de aktif oldu, onu kapattım, fan son şiddette üflemeye başladı ama kendi sonradan düşürmedi fanı :D arada bir tık düşürüyor hemen sonra geri artırıyor, bir sıkıntı mı var acaba
bir de bu amb için dış ortam sıcaklığını gösteriyor denmişti; ama ben de 2 çizgi dışında bir şey göstermiyor :)
Sıcaklığı kaça ayarladın 24-25 ise düşmesi lazm. Dış ortamı göstermiyorsa ondan olabilir. Dış ortm sıcaklıgına göre ayarlıyor kendini çünkü

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sıcaklığı kaça ayarladın 24-25 ise düşmesi lazm. Dış ortamı göstermiyorsa ondan olabilir. Dış ortm sıcaklıgına göre ayarlıyor kendini çünkü
sıcaklığı 23 e ayarlamıştım, dış ortam sıcaklığını görmede sıkıntı var o zaman? neresinde problem olabilir acaba?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dijital klima kullanımına bu başlık altından devam edelim.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Selam. Mazda 3 2012 de bu klimalar elektrikli mi oluyor? Yanı şunu merak ediyorum sabah soğunda arabayı çalıştırdıktan ortalama 2-3dk kadar sonra klimayı açıyorum az da olsa hemen sıcak hava gelmeye başlıyor bunun nedeni klimanın motor sıcaklığından bağımsız olması mı acaba.
Bir yerde okudum araç klimaları sadece soğutur. sıcaklığı motordan gelir deniyor.
Birde gecen bir abimiz kaloriferi neden açmıyorsun diye soruyor aracı yoruyorsun motor soğukken dedi merak ettim. kaloriferden anlamadığım klimadan bağımsız bir sistem midir?
Bu araç konularında çok cahilim. Saçma gelebilir sorduklarım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elektrikli değiller, klasik olarak motora bağlılar ve kalorifer sisteminden bağımsızdır...

İlk açtığında gelen ılık hava motorun sıcaklığı ile gelen havadır.

Klimayı ön camdaki buğuyu önlemek haricinde kışın kullanmaya gerek yok zaten...

Ancak; klima sağlığı açısından 10-15 günde bir çalıştırıp sistemi devir daim ettirmekte fayda vardır...

Soru sormaktan çekinmene gerek yok... Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Kazasız belasız günler.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Teşekkürler abi. Demek ki sadece a/c yi kapatıp fanı açmam yeterli.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben özellikle çok sıcak aylarda “auto” modunda kullanmamaya çalışıyorum artık ya da uzun yolculuklarda araç ısısı normale dönünce auto’ya alıyorum. Aracı park etmeden önce de klimayı komple kapatıyorum. Bu şekilde yapmamdaki birinci neden; klima ilk soğutmaya başlarken fan son kademede çalışıyor ve çok ses çıkarıyor. :p İkinci neden ki asıl neden de denilebilir aracı ilk çalıştırırken klimanın açık konumda olması klima kompresörünün ömrünün daha çabuk azalmasına sebep gösteriliyor. Sanırım ilk marşta aracı fazla yüke bindirmekten de kaçınmak anlamına geliyor bu durum.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhaba arkadaşlar;
Motor sıcaklığının normal olduğu durumda dış hava sıcaklığı 6 derece iç hava sıcaklığını da 25 derece yaptığımda aracı 10 dk sürüyorum
fakat sıcak yerine biraz ılık hava geliyor. sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir? Isı derecesini düşürdüğümde iç havanın soğuduğunu hissediyorum.
Aslında 29 derece de yapsam çok ısınmıyor gibi Ayrıca şunu da merak ediyorum. auto tuşu sadece klimayı çalıştırıyor bu tuş devrede olmadığında
ekrandaki sıcaklık derecesi ayarlandığı değerde sabit mi kalıyor düşme ya da çıkma eğilimi gösteriyor mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar;
Motor sıcaklığının normal olduğu durumda dış hava sıcaklığı 6 derece iç hava sıcaklığını da 25 derece yaptığımda aracı 10 dk sürüyorum
fakat sıcak yerine biraz ılık hava geliyor. sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir? Isı derecesini düşürdüğümde iç havanın soğuduğunu hissediyorum.
Aslında 29 derece de yapsam çok ısınmıyor gibi Ayrıca şunu da merak ediyorum. auto tuşu sadece klimayı çalıştırıyor bu tuş devrede olmadığında
ekrandaki sıcaklık derecesi ayarlandığı değerde sabit mi kalıyor düşme ya da çıkma eğilimi gösteriyor mu?
Klima kullanımı hakkında Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var.

Ayrıca, kalorifer sistemini kontrol etmekte fayda var.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yolda giderken fan kapalı olduğu halde dışarıdan daha fazla taze hava girsin istiyorsanız, sunroofun arkasını açın, sunroof yoksa 1 camı 2 cm kadar açın... 1 dakikada aracın havası değişir
Detay kırmızı yazıda :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eco moduna örnek bi resim atayım, bazen gören arkadaşlar bizde neden çıkmıyor falan diyor :D
54505

Üst Alt