Derin Çizik Onarımı Nasıl Yapılır? Tavsiyeler...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir kaç gün oluyor hayvanın birisi alışveriş mağazasının otoparkında Gonzalese kıydı kulaklarını güzelce çınlatmaktan başka elden bir şey gelmiyor maalesef yaraları bir şekilde sarmak lazım.

WP_20150818_001.jpg

Bildiğiniz gibi boya astar-boya-vernik katmanlarından oluşuyor benim boya ve vernik kısmı zarar görmüş durumda. Çeşitli yöntemler araştırdım çizik giderici vernik kalemleri, arabanın boya koduna göre alınan boydan fırça ile rötüş vs.
Ufak taş izlerinde fırça ile rötuş denedim ama istediğim gibi olmadı boya çizik dışına fazla kaçıyor. Araba siyah renk veya beyaz renk olsa yada opak boya olsa sorun olmayacak açık renk metalik olması işleri zorlaştırıyor.
-Rötuş için bir kalemden bahsedilmiş içindeki boyayı döküp kendi aracınızın boyasını koyabiliyorsunuz. Çiziğin dışına taşırmadan nokta nokta çalışabiliyormuşuz. Ebaydan kargo dahil 7 TL ye ondan aldım gelmesini bekliyorum. Anladığım kadarıyla ucunda minik bilye gibi bir şey var boyayı kontrollü olarak salıyor. Ayrıca minik bir fırçası var içinde.
"Car Auto Scratching Repairing Touch Up" diye aratabilirsiniz.

sku_167185_1.jpg

Birde çizik giderici vernik kalemleri var tabi içerisinde ne var bilmiyorum bir tür cila mı reçine mi vernik mi? Çin malı olanlar 5 tl civarı hatta bazı yerlerde 1 TL. İtalyan malı olan arexons marka var 30 TL civarı bunu kullanıp memnun kalanlar var.

en iyi oto çizik kalemi.JPG

Önce boya katmanını oluşturup sonra üzerinden çizik giderici kalemle geçmeyi düşünüyorum.
Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.

Sonuca git:
Derin Çizik Onarımı Nasıl Yapılır? Tavsiyeler...

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gördükçe sinir kat sayım artıyor... Bu kalem tarzı şeyleri bir dene olmadı, profesyonel yardım alırsın. :(

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, allah 2 ayaklı h........ (diyeceğim ama onlara hakaret olacak) lardan korusun.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Başlayalım ................................... ben yeterince söylendim, çok geçmiş olsun Oğuzhan :( umarım bu kalem tarzı şey işini görür..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun tekrar, diyecek laf yok bunlara Allah beterinden saklasın diyelim. O fırça tarzı olan tüplerden ben aldım ama çok memnun kalmadım taş izlerini rötuş yapmak için almıştım. Bakalım kalem daha etkilidir bence

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Fazla derin gözüküyor, etrafta kamera vs. olsa çok iyi olurmuş aslında... Aynı çiziği yapmak lazım kendisine.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bende çizik giderici kalem vardı. Küçük çizikleri kapatıyordu, fakat öyle derin, tırnak takılan çiziklerde bir faydası olmuyordu. Yıkama sonrası da bir faydasını göremedim, kalıcı değildi.

Rötuş boya yapılıp, zımpara, pasta, cila yapılsa olmuyor mu? Basınçlı suda kalkar diyorlar gerçi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende çizik giderici kalem vardı. Küçük çizikleri kapatıyordu, fakat öyle derin, tırnak takılan çiziklerde bir faydası olmuyordu. Yıkama sonrası da bir faydasını göremedim, kalıcı değildi.

Rötuş boya yapılıp, zımpara, pasta, cila yapılsa olmuyor mu? Basınçlı suda kalkar diyorlar gerçi.
Evet bu tarz bir şey deneyeceğim. Kalkmaması için üstünü arexons kalem ile sağlamlaştırayım diyorum.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
gecmıs olsun oguzhan;( kendı aracımda yasamıs kadar uzuldum...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Geçmiş olsun opak olsa çok kolay kalın rütuş yapıp zımparayla sıfırlayabilirdin ama metalikte biraz zor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hepiniz ayrı ayrı teşekkür ederim. Allah guzularımızı bu hayvanlardan korusun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Rötuş kalemi gelmek üzere hafta sonu kapsamlı bir çalışma yapacağım bakalım. Murat abi sticker güzelmiş :D

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Rötuş kalemi gelmek üzere hafta sonu kapsamlı bir çalışma yapacağım bakalım. Murat abi sticker güzelmiş :D

@oğuzhan ben denedim bişey yapmıyor , yanlış hatırlamıyor ise 2 yıl önce Almanya'dan aracın gövde rengine göre boya stıckerları almıştım bu sene yaradı işime araçta belli olmuyor , bulmak lazım onlardan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@oğuzhan ben denedim bişey yapmıyor , yanlış hatırlamıyor ise 2 yıl önce Almanya'dan aracın gövde rengine göre boya stıckerları almıştım bu sene yaradı işime araçta belli olmuyor , bulmak lazım onlardan
Hangisini denedin abi ? rötuş kalemi ?vernik kalemi?

Üst Alt