Mazda 323 BJ (1999-03) Deri Olmayan Direksiyonu Boyama (Yenileme)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz üzere aracımızdaki eksiklikleri, forumdaki çalışmaların yanında devede kulak kalacak kadar az miktarda da olsa gidermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda direksiyona el atma ihtiyacı hissettik. Direksiyon simidimiz kondisyon olarak yeterli seviyede olmasına rağmen üzerinde renk solmaları rahatsız edici düzeyde olmasa da dikkat çekiyordu. Boyanmadan önceki hali şu şekildeydi:

IMG_20170430_143419.jpg
IMG_20170430_143433.jpg
IMG_20170430_143442.jpg
IMG_20170430_143703.jpg

Deri olmaması sebebiyle önce çekindik fakat riske girmeye değdi. Aşağıdaki ürünü aldık ve uyguladık.

01012017163456.jpeg

Direksiyonu güzelce temizledikten sonra ilk katı uyguladık. Direksiyon simidi ve göbek kısmının aynı renk olması için iki kısmı da boyamayı tercih ettik. Sanırım 4-5 kat boyandı. Boya zaten çok çabuk kuruyor. Yine de 5-6 saat güneş alan bir yere arabayı park ederek kurumasını sağladık. Boyandıktan sonraki hali şu şekilde:

IMG_20170430_154948.jpg
IMG_20170430_154955.jpg
IMG_20170430_154959.jpg

Konuyu okuyup uygulamak isteyen arkadaşlara sağlıklı bir fikir vermek adına 1,5 ay civarı kullanmayı ve test ettikten sonra paylaşmayı uygun gördük. Direksiyona dokunduğumuzda herhangi bir olumsuz his hissetmiyoruz. Şu anda ilk boyandığı günkü gibi duruyor, ilk etapta fotoda görülen dalgalanmalar kayboldu ve kurudukça daha orjinal bir hal aldı. Herhangi bir solma, soyulma, dökülme yahut elimizi boyama gibi sorunlar yaşamadık. Direksiyonun yeni halini görenler, direksiyonu değiştirdiğimizi zannettiler. Biz çok memnun kaldık. Arkadaşlardan sipariş bile aldık.

Sileceklerimizin monte edildiği metal kısımlar soyulmuş, kötü bir görüntüye sahipti. Bir deneme yapıp oraya da sürdük. Çok uzun süre kalıcılığını koruyacağını sanmıyoruz ama şimdilik onlar da ilk günkü gibi.

IMG_20170430_155104.jpg

Boyama yaparken eldiven kullanmanızı elinizi koruması açısından tavsiye ederiz. Uygulamalar esnasında el becerimize güvenerek maskeleme yapmadık. Yapmak isteyenler maskeleme seçeneğini de kullanabilir.

Not: Vites topuzunda boyama işlemi, vitesi kullanırken elimize istenmeyen bir yapışma hissi verdi. Günden güne geçse de denemeden boyamanızı önermeyiz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık hocam, bu bakımı düşünenler için güzel konu olmuş. İnsanın aklındaki sorulara çözüm olacaktır muhakkak.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Işte ben bu mazda garaja bayılıyorum ya..arkadaşlarımızn fikir üretip güzel şeyler çıkarmasına hayran kalıyorum..ellerine sağlık hocam çok güzel olmuş güzel günlerde kullan.Eline emeğine sağlık.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Oldukça güzel görünüyor. Sadece renginde sıkıntı olan direksiyonlar için çok güzel bir çözüm elinize sağlık :)
Teşekkürler Oğuzhan. Üstelik bu boyanın bir çok rengi mevcut. Her araca uygun bulunabilir.
Ellerine emeklerine sağlık hocam, bu bakımı düşünenler için güzel konu olmuş. İnsanın aklındaki sorulara çözüm olacaktır muhakkak.
Teşekkür ederim Veli Abi. Birçok ikinci el arabada bu durum malesef mevcut. Bu açıdan faydalı olur inşallah.
Güzel anlatımlı ve Mükemmel bir çalışmanız olmuş güle güle kullanın.
Teşekkür ederim. Umarım faydalı olur.
Işte ben bu mazda garaja bayılıyorum ya..arkadaşlarımızn fikir üretip güzel şeyler çıkarmasına hayran kalıyorum..ellerine sağlık hocam çok güzel olmuş güzel günlerde kullan.Eline emeğine sağlık.
Teşekkür ederim Mustafa Hocam. Dediğiniz gibi forumdaki başka bir konu, bu boyama hakkında bize ilham verdi, ordan güç alarak denedik biz de. Bilgi ve tecrübe paylaşılınca daha değerli oluyor.

Lenovo P1a41 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Elinize sağlık hocam güle güle kullanın.

Adım adım güzelleşiyor guzu maşallah:) Ayni boyayi ben de aldım ve fırsat kolluyorum. Bu boya çok inatçı bir boya. Deriye uygulanması şart değil, masaya ufak bir nokta kadar bulaşmıştı, çıkmadı çıkmıyor arkadaş :D

Çok güzel olmuş, güle güle kullan ;)

Elinize sağlık gayet güzel olmuş :)

Teşekkür ederim hepinize.

Gerçekten boya çok çok kuvvetli tutunuyor. Bence deride daha sağlıklı olacaktır. Birçok alanda kullanılabilir.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
garajda haftasonu neler olmuş böyle :)

titiz garaj üyeleri sayesinde bir şey daha detaylıca öğrendik:)

eline sağlık hocam keyifle sürün aracınızı :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
garajda haftasonu neler olmuş böyle :)

titiz garaj üyeleri sayesinde bir şey daha detaylıca öğrendik:)

eline sağlık hocam keyifle sürün aracınızı :)
Teşekkür ederiz. Hem ucuz, hem zahmetsiz, hem de etkili (şimdiye kadar sıkıntı olmadı) bir yöntem.
Boyanın üzerine deri lakı (cila) sürülse çok daha uzun süreli olurdu. Lak boyanın üzerine koruyucu film oluşturuyor. Elinize sağlık
Teşekkür ederiz. Forumda deri lakının çok parlak bir görünüm bıraktığını okumuştuk. O yüzden kullanmayı vb tercih etmedik.
Islak mendil bu boyaların düşmanı imiş, bugün tecrübe ettim. Öyle birşey yapacağını zaten düşünmüyorum fakat uyarmak da istedim :harika: tekrar güle güle kullan hocam
Teşekkür ederiz. İyi ki söylediniz yoksa normalde ıslak mendille direksiyonu az silmedik. O alışkanlığa devam ederdik büyük ihtimalle. Bundan sonra dikkat ederiz.

Nasıl bir etkisi oluyor?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Teşekkür ederiz. İyi ki söylediniz yoksa normalde ıslak mendille direksiyonu az silmedik. O alışkanlığa devam ederdik büyük ihtimalle. Bundan sonra dikkat ederiz.

Nasıl bir etkisi oluyor?

Aşındırıyor hocam. Islak mendillerin çoğunda asit var bildiğim kadarıyla. Onca zaman çıkaramadığım boya lekesini ıslak mendille silince kolayca çıktı. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Aşındırıyor hocam. Islak mendillerin çoğunda asit var bildiğim kadarıyla. Onca zaman çıkaramadığım boya lekesini ıslak mendille silince kolayca çıktı. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :)
Yok artık Islak mendil asrın icadı dediklerinde inanmamıştım. Bundan sonra arabanın tekerini silmem ıslak mendille .

Üst Alt