Dacia Sandero Stop Etme Sorunu

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Selamün aleyküm arkadaşlar.
Çok sevdiğim çocukluk arkadaşım, ikinci araç olarak kullandığı aracında sıkıntı yaşamakta. Benimle durumu paylaştığında bazı ihtimallerden bahsettim ama istersen foruma sorayım bilgi ve tecrübe bakımından zengin arkadaşlar var dedim, kabul etti.

Araç bilgileri:
• Dacia Sandero
• 1,4 Mpi benzin+ LPG
• 2010 model 66 binde.

Sorun: Araç ilk çalıştığında gaza basmadan rolantide beklediğinde sıkıntı yok ama gaza basıp ayak debriyajdan çekildiğinde motor stop ediyor. Aynı şekilde hareket ederken, örneğin dönecekken debriyaja basıp vitesi ikiye alıp gazdan ayağımızı çektiğimizde yine stop ediyor. Bu arada boğaz kelebeğini yeni temizletmiş.

Değerli dostlar sizce sorunun kaynağı ne olabilir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Böyle bir sorun için Hakan, debriyaj konum sensöründen bahsetmişti. Varsa böyle bir sensör kontrol edilebilir.

Bu sorun benzinde yoksa, lpg sistemine yoğunlaşılmalı. Sistem hava alıyor olabilir.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Böyle bir sorun için Hakan, debriyaj konum sensöründen bahsetmişti. Varsa böyle bir sensör kontrol edilebilir.

Bu sorun benzinde yoksa, lpg sistemine yoğunlaşılmalı. Sistem hava alıyor olabilir.
Hem benzinde hem de LPG'de yapıyormuş Veli Abi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Boğaz kelebeği temizliğinden sonra oluştuysa eğer sensöre bakmak gerekir. Bilgisayara bağlanınca ortaya çıkması lazım.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Boğaz kelebeği temizliğinden sonra oluştuysa eğer sensöre bakmak gerekir. Bilgisayara bağlanınca ortaya çıkması lazım.
Gittiği yerde boğaz kelebeğinden olabilir demişler. Temizlemişler fakat geçmemiş. Yani sıkıntı kelebek temizliğinden önce ortaya çıkmış.

Acaba ateşleme sisteminden olabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ateşleme olsa tekleme yapardı. Burada rölantiyi toplamıyor stop ediyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Muhtelif bir sensör arıza gibi ama ne sensörü :)

En iyisi PC ye bağlamak hocam, yada elm327 varsa kısmen kendinizde kontrol edebilirsiniz

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
@ALPEREN58 hocam, araç rolantideyken gaza basıyorsun önce yükselip ardından düşen devir toparlanamayıp araç stop ediyor , araçta husesusen yüksek vitesten 1. veya 2. vitese getirirken yine devir toparlanamıyor değil mi?

Benim araçta da benzer bir problem var, stop etmiyor ama biraz daha devir düşse stop edecek gibi oluyor, yükleyebilirsem video da atarım.

Edit: Yükleme
Videoda zırıltı olarak gelen ses teybin kasasından gelmekte.

Aracın rolantideki hali de bu, milimlik oynama haricinde herhangi bir sorun yok.
IMG_20170404_195825.jpg

Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@ALPEREN58 hocam, araç rolantideyken gaza basıyorsun önce yükselip ardından düşen devir toparlanamayıp araç stop ediyor , araçta husesusen yüksek vitesten 1. veya 2. vitese getirirken yine devir toparlanamıyor değil mi?

Benim araçta da benzer bir problem var, stop etmiyor ama biraz daha devir düşse stop edecek gibi oluyor, yükleyebilirsem video da atarım.

Edit: Yükleme
Videoda zırıltı olarak gelen ses teybin kasasından gelmekte.

Aracın rolantideki hali de bu, milimlik oynama haricinde herhangi bir sorun yok.
Ekli dosyayı görüntüle 15465
Evet arkadaşın anlattığına göre galiba dediğiniz gibi oluyor.
Muhtelif bir sensör arıza gibi ama ne sensörü :)

En iyisi PC ye bağlamak hocam, yada elm327 varsa kısmen kendinizde kontrol edebilirsiniz
Bilgisayara bağlat dediğimde "Ne bilgisayarı Toros'un yeni kasası bu" dedi.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Tüm yazdıklarınızı arkadaşa ilettim arkadaşlar. Bakalım ne çıkacak şapkadan?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Aracın sahibi arkadaşım problemi çözmüş. Renault ve Dacia'da özellikle LPG'li araçlarda bir süre sonra subap sıkıştırma sıkıntısı yaşanıyormuş. Hatta kronik bir arızaymış. Subap ayarı yapıldıktan sonra sorun kalmamış.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Geçmiş olsun çözülmesi iyi olmuş

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Geçmiş olsun hocam..

Ben, araç stop edip pek etkilemediği için periyodik bakıma kadar bekleyip bakım sırasında sensörleri de elden geçeceğim. Guzulardan böyle kronik sorun olmadığından bakımlanma nazlanması olarak görüyorum..

Üst Alt