CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Abi merakla takip ediyoruz. Bakalım şekilde belirtilen noktalar ne çıkacak? Emeğine sağlık..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi; yanlış forum, yanlış resim derken nerelere takılıyorsun anlamadım... :D Ama böyle yanlışlığa da can kurban !! :p

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yani planlı deformasyon! İlk duyduğumda yıl 1994'tü, yaş da 25. Buna rağmen ilk tepkimi gayet profesyonelce ve soğukkanlılıkla vermiştim;

- Ha.. s... o ne ya???

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir çeliğin mekanik olarak, hayatının bir anında meydana gelmesi muhtemel bir strese (baskı-darbe diyelim) yönelik olarak, davranışının üretim aşamasında programlanabilmesi, yani kurgulanması, planlanması bana ultra uçuk ve hatta kaçık gelmişti.

Karışık geliyorsa lütfen söyleyin, biraz daha karıştırayım. Biliyorsunuz Akademik olarak en iyi makale, en anlaşılmayanıdır!

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
İlk şekilden bahsediyorum abi. Cx5 ile ilgili olandan. Subaruyla ilgili olan zaten bayağı açık ve net:)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ne alaka ama aklıma bir şey geldi. Yıl 1997, Bir otomobil firması satış sonrası mühendislerine bir seminer vereceğiz. Belki 20 tane mühendis gelecek, 3 konuşmacı varız. En çömez ve kariyersiz benim arada. Diğer konuşmacılardan biris yüksek makine mühendisi, diğeri de doktor mühendis.

Şimdi birisi açılış konuşmasını aldı. Diğeri devam konuşmasını aldı. Gerisini kapanışa kadar bana bıraktılar, tam 6 saat! Açılışı yapacak arkadaş geldi ve bana dedi ki, ben 1 saat konuşacağım, sen 6 saat ne anlatacaksın?

Açılışı yapan 1 saat yerine 45 dakikada bitirdi. Devam eden Doktor da bir 10 dakika kadar eksik bıraktı. Ben yetiştiremedim, konum yarım kaldı!

Abi; yanlış forum, yanlış resim derken nerelere takılıyorsun anlamadım... :D Ama böyle yanlışlığa da can kurban !! :p

Aman dikkat abi forumlar karışmasın aile var :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne alaka ama aklıma bir şey geldi. Yıl 1997, Bir otomobil firması satış sonrası mühendislerine bir seminer vereceğiz. Belki 20 tane mühendis gelecek, 3 konuşmacı varız. En çömez ve kariyersiz benim arada. Diğer konuşmacılardan biris yüksek makine mühendisi, diğeri de doktor mühendis.

Şimdi birisi açılış konuşmasını aldı. Diğeri devam konuşmasını aldı. Gerisini kapanışa kadar bana bıraktılar, tam 6 saat! Açılışı yapacak arkadaş geldi ve bana dedi ki, ben 1 saat konuşacağım, sen 6 saat ne anlatacaksın?

Açılışı yapan 1 saat yerine 45 dakikada bitirdi. Devam eden Doktor da bir 10 dakika kadar eksik bıraktı. Ben yetiştiremedim, konum yarım kaldı!

:eek:

Abi bu durum gayet normal, senin sohbetin, muhabbetin sular seller gibi, hatta Best Seller gibi... :D

İyi ki, varsın.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Özetle şasi mühendisi(leri) aracın hangi bölgesinde yer verecekse, ne görev planlamışsa buna göre malzemelerini özenle seçer. Nasıl mı;

Örnekler;

- Yolcu kabini içindeki yolcuları korumak için çok önemli bir hacmidir aracın. Bu bölümün mümkün olduğunca yapısının bozulmaması, özellikle milisaniyelerin önemli olduğu kemer gergi/yük sınırı kontrolleri ve hava yastığı sıralamalarında sıkıntı olmaması için, bu donanımların monteli olduğu bölümlerin hasar almaması, ayrıca ön konsolda monteli direksiyon gibi mekanik aksamın da sürücü ile mesafesini planlandığı gibi koruması vb. gibi sebeplerle bu bölüm çok yüksek alaşımlı çelikler ile imal edilir ve cross members (karşı bağlantı referansları) da öyledir. Yani tavanın her iki yanını birbirine irtibatlayan çelikler diye örneklendirelim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
- Şasi A kolları örneğini de verelim. Bu kollar inanılmaz görevlere sahiptir. Aralarında motor, şanzıman gibi çok önemli mekanik donanımlara ev sahipliği yaptıkları gibi, onlara taşıyıcılık yaptıkları gibi, aynı zamanda kaza etkileri absorbe etmekte ve transfer etmekte de çok önemli görevler yaparlar. Diğer görevleri de direksiyon ve süspansiyon gibi çok önemli güvenlik ve keyif elemanının görevini en iyi şekilde yapmasının da temel elemanlarındandır.

Yazarken bile zorlandım, göreve bak arkadaş!

Herşeyi yazamayacağım için vakit bakımından bir örneklem yapayım. Net, hassas, yol tutuşu arttıran, güvenliği arttıran, sürüş keyfini arttıran bir direksiyon ve süspansiyon için, viraj ve fren gibi farklı ekstra yüklerde esnemesi minimumda direksiyon ve süspansiyon bağlantı elemanları gerekir. Bu iki sistemin tüm bağlantılarının alt ve üst şasiye olduğunu (A kollarının alt gövde birleşim bölümüne) düşünürsek, mükemmel bir direksiyon, süspansiyon üretsek dahi, mükemmel bir şasimiz yoksa, sonuç alamayacağımız gerçeğine varırız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi burada bir sorum olacak... Sunroof bir araca güvenlik zaafiyeti oluşturmaması açısından şasi mühendisliğine ek yük getirir mi?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ayrıca şasi A kollarının çok özel ve önemli bir görevi daha vardır. Üzerlerinde kaza esnasında oluşan stresin, yüklerin büyük bir bölümünü emmeye yarayan planlı deformasyon bölgeleri yer alır.

Enerji yoktan var olmaz, vardan yok olmaz! - Kahtalı Mıçço

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben Kahtalı'nın bu teoremini derslerimde şöyle anlatırım;

Enerji boktan bile var olur, yoktan var olmaz! Peki yokluk mevcut mudur? Bizim bulunmayı başarabildiğimiz hiç bir ortamda yokluk mevcut değildir. Her ortamda birden fazla fiziki madde mevcuttur. Bu maddeler süper lig karşılaşmalarında kaptanların çiçek değiştirme edasıyla sürekli birbirlerinden enerji değişimi, transferi yaparlar.

Örneğin siz dış mekanda dururken, dış mekan ısısı da 10 C ise, vücudunuzda üretilen ısı enerjisi sizi çevreleyen havaya geçer. Biz hayatımızı bu geçişler içinde sürdürürüz.

Bunu niye anlattım şimdi? Hiç bir fikrim yok, buraya nereden geldiğimizi de unuttum, içimden geldi anlattım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben ne dediğimi bilmesem bile, Kahtalı diyor ki, bir yerde enerji açığa çıkmışsa, bu hadi tamam bana eyvallah deyip, ortamdan müsaade isteyerek bertaraf edilecek bir durum değildir. Bu enerjinin bir şekilde başka bir enerjiye döndürülmesi veya başka bir deyişle işe çevrilmesi gerekir.

Üstelik bu haylaz veleti kulağından tutup, kaportacı'nın yanına vermek anlamında bir işe sokmak değil!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada bu işi de öğrendim ha dostlar! Nasıl bir paragraf, iki paragraf yazıyorum her seferinde? Eskiden olsa bir sayfa sürekli form yazardım. Gelsin şimdi mesaj sayısı kutlamaları, haydin!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu arada bu işi de öğrendim ha dostlar! Nasıl bir paragraf, iki paragraf yazıyorum her seferinde? Eskiden olsa bir sayfa sürekli form yazardım. Gelsin şimdi mesaj sayısı kutlamaları, haydin!
Harikasın abi, böyle devam. Ben şimdiden bu değişimini kutluyorum.

Üst Alt