Mazda CX-5 Kullanıcı Şikayeti

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
"CX-5 2.0 Power kullanıcısıyım aracın motoru kasasını kaldırmıyor . Otomatik şanzumanda sport seçeneği'de yok . Gaz pedalı yeterli tepkiyi vermiyor , vermesini istediğimde ise iki vites birden düşürüyor . 140km hızda iken tüm yokuşlarda mutlaka bayılıyor ve 6. vitesden 4 e düşürüp bağırıp duruyor."

Bugün Mazdanın facebook sayfasında yeni çıkarılacak bir cx serisinin tanıtımının altına yazılmış...Başta Mustafa Tutun bey ve diğer kullanıcıların yorumlarını merak ediyorum..Pek inandırıcı bulmadım daha evvelki kullanıcı yorumlarına göre..

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kuallanmadığım için kasayı kaldırmıyor yada sallamış bu arkadaş alakası yok diyemem. Ama biz bu konuyu farklı başlıklarda zaten çok defa konuştuk. Atmosferik motor olduğu için rampalarda irtifa kaybetmesi normal bir durum, verilen gaz tepkisine göre (1 yada 2) vites düşürüp performans için motorun bağırması da normal bir durum zaten. Bu Mazda dan kaynaklı bir durum değil, bütün atmosferik motorların karşılaştığı bir durum zaten. Mazda Skyactiv şase ile ağırlık konusunda bir dünya yol katetmişken , bu motor bu kasayı kaldırmıyor demek insafsızlık olur

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kullanmadığım için bir yorum yapamayacağım. Bu biraz araçtan ne beklediğiniz ile alakalı bir durum olmuş. Otomatik şanzıman gaza bas gitsin frene bas dursun mantığı ile çalışsa da ayağınızın her cm. hareketini algılamak üzere programlanıyor. Yani ne kadar otomatikte olsa ayak hassasiyetiniz ile şanzımana söz geçirmek mümkün. Bu hemen olacak bir şey değil aracı tanımakla ilgili.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ah ah, bu millete zorunlu koşulan mtv vergilerinden dolayı verilen turbo gazı yok mu...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hem otomatik hem atmosferik hemi de 2.0 motor ile ne bekliyor acaba? Daha fazla performans bekleniyorsa 2.2 dizeli alınabilir ama fiyat ötv'nin katkısı ile uçuk olur... Ne istediğini bilerek aracı almak daha mantıklı. Test sürüşü denen bi olay var satın almadan önce test edilmeli ve farka göre isteğe göre talepte bulunulmalı, müşteri temsilcisi de teeek teek izahat yapar....Turbo-atmosferik farkı otomatik vites in tepkime gecikmesi vs... Anlatsın dursun ona göre neye para verildiğini neler bekleyip neler olmadığı görülebilir....Yada farklı bir markanın aynı motor hacmi aynı şanzıman tipi ile aynı segment kıyası yapılabilir bu kıyaslamaya göre Mazda CX-5 hakkında konuşulabilir... Görüp beğenip satın alma ile alış veriş yapılırsa sonradan bu tarz memnuniyetsizlikler ortaya çıkabiliyor...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tam benim guzuyu tarif etmiş ama bu bir sorun değil... :) 140 ile rampaya başlayıp da irtifa kaybetmemek mümkün mü??

Rampada basıyorum gaza; 3'e alıyor vitesi ve hoş bir motor sesi eşliğinde gidiyorum...

Benim guzu ile CX-5 i nasıl mı kıyasladım?

İkisi de; 1440 kilogram... :p

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İrtifa kaybetmek noluyor? Merak ettim yanlış anlamayın da. :) İrtifa yükseklik hepimizin bildiği gibi. Yokuşta yukarı çıkıp irtifa kazanırken, irtifa kaybetmek birazcık yanlış anlatım olmuş.
İvmenin ve hızın azalması dersek daha doğru olur sanki?

Ayrıca bu motorun bağırmasından insanlar niye şikayetçi anlamıyorum. Guzunun, keçinin ara sıra sesini duymak lazım. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İrtifa yı mecazen kullandık (uçağın irtifa kaybederek alçalması durumunu, hızla giden arabanın yavaşlaması anlamında). Hızın azalması demek daha doğru olabilir evet ama amacı üzüm yemek olan bu durumu anlar zaten

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bahsi geçen Mazda sahibi foruma üye olmadığı için cevap hakkı yok görünüyor. Yorumlarınızı buna göre yapalım.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda 2 de yokuşta aynı gaza basışımı korursam yavaş yavaş hız kaybediyor ama gazı zorladığımda otomatik vites küçülüyor ve pata pata gidiyorum.
Bayılma durumu olmadı, sadece yakıt artışı oluyor. Benzer durumu başka arabalarda da yaşadım. Normal bişey gibi geldi bana

hus3yn

Katılımcı
kısa mesafeli test sürüşü yaptım turbo beslemeli bi motor olsaydı bunları konuşmazdık.. bence performansı olması gereken seviyede. haa performans olarak daha iyileri kesinlikle vardır. bu olay insanın çayı senelerce şekerli içip sonradan kendini şekersiz çay içmeye alışamamasına benzer ama zamanla şekersiz çay içmeye alışmış oluruz sonra da şekerli çay bi daha hiç içmeyiz ;) motorun bağırmasıyla alakalı olarak yorum da yapmak isterim; arkadaş ayağı ile gaz pedalına gerekli olan tepkiyi veremediği için 2 vites birden küçültmüş, gaz pedalına hızlıca yarım gaz basarsan 1 vites düşer, dip gaz yaparsan 2 vites küçültür atar kendini. saygılar...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
626 dan otomatik 3 e geçince Allah ım ben ne halt ettim dedim... Aylar sonra alıştım ve gaz tepkilerini öğrendim... Şimdi; bastım mı motor sesi de mest ediyor beni...

Memnunum ben bu durumdan... Aynen; Hüseyin in çay ve şeker benzetmesi gibiyim.

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
"CX-5 2.0 Power kullanıcısıyım aracın motoru kasasını kaldırmıyor"
bu cümle çok önyargılı olmuş. 184ps - 390 torkluk dizel SUV'den benzinli CX-5'e geçtim. Şehir içi ve düz otoban performansı kesinlikle aynı. Tabi hatalı sollama ve makas gibi tehlikeli işler yapmıyorsan. Hatta CX-5 çok daha sessiz olduğu için bence çok daha keyifli. Kayıp gidiyor sanki. Yokuş yorumu doğru ama diğer arkadaşların dediği gibi atmosferik motordan turbo veya dizel performansı beklememeliyiz.

"Otomatik şanzumanda sport seçeneği'de yok"
2015 öncesi modellerde yok doğru. Ama manuele aldığınızda kendisi bir alt vitese geçiyor zaten. O da olmadı siz bir alta daha alın. Çözüm basit. Gayet te keyifli oluyor, tavsiye ederim. Zaten sport seçeneği, manuele almaya gerek kalmadan, yüksek devir çalıştırıp güç veriyor. Ama ben sevemedim bu özelliği. Araba resmen coşuyor, yerinde duramayan bir köpek gibi oluyor. Tedirgin ediyor beni. Otomatik şanzıman, yokuş veya sollama gibi durumlarda takılıp, dış müdahaleye ihtiyaç duyduğunda, manuele alıp ihtiyacını gideriyorum:)

Bu yorumları yapan arkadaş keşke, virajlara tıpkı bir sedan gibi güvenle girebiliyorum, frene bastığımda hesapladığım yerde duracak bu diyebiliyorum, benim aracım güvenlik testlerinde premium eşdeğerleri gibi performans gösterdi, şehir içinde kaymak gibi gidiyor araba vs vs yorumlar da yapsaymış...

Herkese keyifli forumlar...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
"CX-5 2.0 Power kullanıcısıyım aracın motoru kasasını kaldırmıyor"
bu cümle çok önyargılı olmuş. 184ps - 390 torkluk dizel SUV'den benzinli CX-5'e geçtim. Şehir içi ve düz otoban performansı kesinlikle aynı. Tabi hatalı sollama ve makas gibi tehlikeli işler yapmıyorsan. Hatta CX-5 çok daha sessiz olduğu için bence çok daha keyifli. Kayıp gidiyor sanki. Yokuş yorumu doğru ama diğer arkadaşların dediği gibi atmosferik motordan turbo veya dizel performansı beklememeliyiz.

"Otomatik şanzumanda sport seçeneği'de yok"
2015 öncesi modellerde yok doğru. Ama manuele aldığınızda kendisi bir alt vitese geçiyor zaten. O da olmadı siz bir alta daha alın. Çözüm basit. Gayet te keyifli oluyor, tavsiye ederim. Zaten sport seçeneği, manuele almaya gerek kalmadan, yüksek devir çalıştırıp güç veriyor. Ama ben sevemedim bu özelliği. Araba resmen coşuyor, yerinde duramayan bir köpek gibi oluyor. Tedirgin ediyor beni. Otomatik şanzıman, yokuş veya sollama gibi durumlarda takılıp, dış müdahaleye ihtiyaç duyduğunda, manuele alıp ihtiyacını gideriyorum:)

Bu yorumları yapan arkadaş keşke, virajlara tıpkı bir sedan gibi güvenle girebiliyorum, frene bastığımda hesapladığım yerde duracak bu diyebiliyorum, benim aracım güvenlik testlerinde premium eşdeğerleri gibi performans gösterdi, şehir içinde kaymak gibi gidiyor araba vs vs yorumlar da yapsaymış...

Herkese keyifli forumlar...

Ayrıca; İstanbul trafiğinde otomatik şanzıman ve bu cüsse ile; 8 litre tüketimi olan bir araçtan bahsedildiğini belirtirsek tam süper olur... :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hızlanma performans verileri teknik ve ölçülebilen objektif değerlerdir. Bu sebeple referans göstermeden yapılan yorumların teknik veya literatürel bir değeri yoktur. Bu motor bu kasayı taşımıyor objektif bir değerlendirme kriteri olamaz. Olabilmesi için niteleyebileceğiniz referansı vermeniz gerekir. Örneğin; Subaru Forester 2.0 XT daha iyi hızlanıyor veya taşıyor denilebilir...

Bu referans verilmezse, yapılan değerlendirme sübjektif ve kişisel olur. Yani kişinin beklentilerine ve daha önceki tecrübelerine istinaden yaptığı sübjektif, kişisel bir yorum olur. Kişilerin yaptığı satın almalarda bu kişisel sübjektif yorumlar çok büyük oranda rol oynar. Ama geçerliliği sadece o kişidir. Bu sebeple yapılabilecek en doğru davranış, bu arkadaşımızın o aracı satın almamasıdır.

Demek istediğim şu ki, bu yorum tamamen kişisel bir değerlendirmedir ve sübjektiftir. Bilimsel bir nitelik taşımaz.

Örneğin;

Bir başka forumda bir arkadaş C180 araçlarda kullanılan 1.6 turbo 156 bg ve 250 nm torklu makinanın bu kasayı taşımadığını söylemişti. Ben de kendisine BMW 3.20 CI aracın 2.0 lt 156 bg ve 200 nm makinasının performansının daha kötü olduğunu verilerle ispatladım.

Şimdi benim ki veriye ve ölçüme dayalı objektif, bilimsel bir değerlendirmedir.

Arkadaşın ki ise, motorun hacminin 1.6 olmasından kaynaklı psikolojik unsurlar içeren sübjektif ve kişisel bir değerlendirmedir.

Buradaki yorumu şu şekliyle ele almamız gerekir; test eden arkadaşımız CX-5 2.0 aracın performansını kendi beklentilerinin altında bulmuş. Diğer kişileri bağlayan bir durum değil bu...

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bir CX 5 alıp pişman olmayı çok istiyorum Dizelden benzinli araca geçen birçok kişi bu durumu yaşıyor. Ben de 1.3 Multijet 75beygir Linea'dan 1.4 benzinli 90 beygir otomatik Honda Jazz'a geçince çok ağlamıştım. Özellikle yokuşta dizeli çok aradım. Ne zaman 2.0 benzinliye geçtim dizeli aramaz oldum. Bir de otomatik viteste ivmelenme psikolojik olarak düz vitesteki gibi kemikli hissedilmiyor. Araba hızlanmıyor gibi geliyor. Onun da etkisi olabilir.

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

refik varol

Katılımcı
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlgilenen ve cevaplayan tüm dostlara teşekkürler...Tam tahmin ettiğim cevaplar geldi...Ama bir tanesi tabiri caizse ''cuk'' oturdu.Bu aracın değerini anlamayacak insanlar almasın yorumu..Ve bencede tam ''durum '' bu...

Üst Alt