Çocuk Oto Koltuğu Önerisi

DrOkan

Katılımcı
Kızımız 4 yaşına bastı. 14 kg civarı. Bende 15-36 kg oto koltuğu arayışına başladım. Daha önceden Maxi-cosi marka travel set konseptinde ana kucağı/oto koltuğu ve sonrasında Maxi-cosi marka pebble oto koltuğu kullandık. Altında family fix denen bir baza ile isofix bağlantısıyla araca bağlanıyor, koltukta bu bazaya takılıyordu. Tak çıkar kolay oluyordu. Ürün isofixli ve 5 nokta emniyet kemerliydi. Biz alırken koltuğun çocuk açısından rahatlığını düşünmüştük, kumaşının terletmemesini ve ergonomik oluşunu. Gayet memnun kaldık. Kızımız da koltuk ile çok uyumlu idi. Şehir içi hastaneden eve gelirken başlayan koltuk macerası 5 aylıkken başlayan ve halen devam eden şehirler arası seyahat deneyimi ile devam sürmekte. Ve uzun yolar dahil maşaallah hiç sıkıntı çıkarmıyor. Daha yeni 2400 km yol yaptık bir kez olsun sıkıntı çıkarmadı (Maşallah diyin :) ) . Koltuk bu açıdan gayet başarılı. Kimi arkadaşlarımın çocukları hiç oturmak istemiyormuş. Seyahateler bu nedenle kabusa dönüyormuş. Çocuk oto koltuğu alırken güvenlik ön planda düşünülmeli tabiki. Güvenlik konusunda maxi-cosi en iyisi değil. Önemli ve tek sıkıntımız ise kemer ayar gergisini ne kadar sıkarsak sıkalım 5 noktadan kavrayan emniyet kemerinden her iki kolunu çıkarması. Seyahat ederken dönüp bir bakmışım kollar dışarda. Sadece bacaklardan kemerli halde seyahat ediyor. Gerçekten çok tehlikeli. Neyse bu yeni baktığım grubta arabanın kendi emniyet kemeri kullanıldığı için onu çözemez herhalde.
Güvenlik konusunda en çok adını duyduğum, tavsiye edilen Alman Römer markası. Tabi her çeşit üründe olduğu gibi markanın tüm modelleri aynı özellik ve kalitede olmayabiliyor.
Bir de Mazdanın şu koltuk sırtlarında tethering olayı var o konuda bilgisi olan varsa da dinlemek isterim.
Ayrıca Mazda 3 veya 6 da arka orta koltukta isofix bağlantı yeri yok. Güvenlik açısından nasıl olur bilmiyorum ama çocuk oto koltuğu arka orta koltukta olsa arka yan koltuklara oturanlar daha rahat seyahat edebilirler diye düşünüyorum.

Şuan derin bir araştırma imkanım olmadı seçeneklerim arasındaki ilk ürün Joker mağazasında gördüğüm Römer in 15-36 kg oto koltuğu . Fiyatı 799 tl idi. Concorde, baby safe, maxi-cosi, chicco, cybex vs... markalı başka ürünler de vardı.Forumdaki arkadaşların bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerini duymak isterim.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=32]DrOkan[/member]
hocam bizde de cybex 2 pallas rockfeller var
araba varken çocuk ufaktı,şimdi kullanma çağına geldi bu seferde araba yok, yani etiketleriyle duruyor daha, kullanma şansımız olmadı henüz
annelütfende yanlış indirim kodu tanımlamışlardı herşeye %50 indirim yapıyordu
800 tl lik koltuk 400 e geldi ;D

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bizde Recaro Young Sport var çok memnunuz tavsiye ederim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazdanın kendi koltukları oluyordu bildiğim kadarıyla orijinal aksesuar olarak geçiyor bir bakın derim.

DrOkan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazdanın kendi koltukları oluyordu bildiğim kadarıyla orijinal aksesuar olarak geçiyor bir bakın derim.
Teşekkürler baktım. Mazda da 15-36 kg grubunda Roemer (Römer) Kidplus serisi koltuğu kendi amblemini de ekleyerek satıyor. İlginç olan piyasa fiyatı 600-700 tl olan ürün Mazda aksesuarda 493 tl (kdv dahil) satılması. Benim 799 tl diye bahsettiğim oto koltuğu bunun yeni versiyonu, birkaç koruma özelliği eklenmiş hali XP-sıct modeli. Mazda da Alman Roemer'e güvenmiş demek . :)

DrOkan

Katılımcı
Bizde Recaro Young Sport var çok memnunuz tavsiye ederim
Recaro Monza Nova (15-36 kg) grubu çok önemli ve ciddi bir alternatif. F1 koltuk üreticisi olması,sırtlık çıkarılıp koltuk yükseltici olarak kullanılabilmesi ve tabiki güvenlik düzeyi çok çok iyi. Almanların savaşında Recaro bir adım önde gibi geldi bana. Ya Britax Roemer yada Recaro Monza Nova almayı düşünüyorum . En azından şimdilik :) Tavsiye için çok teşekkür ederim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Birde indirim zamanına denk getirseniz baya ucuza denk gelecek anlaşılan :)

DrOkan

Katılımcı
Birde indirim zamanına denk getirseniz baya ucuza denk gelecek anlaşılan :)
Evet gerçekten iyi fiyat.
Herhangi bir ürünün upgrade yapılarak bir üst model olarak satılması konusunda hep temkinli olmuşumdur. Iphone 5,5s,6 vs..., LG G2,G3 veya makyajlı kasa otomobiller... Belirli bir teknolojiyi parçalayarak satma (Bilimsel yayınlarda da bunun karşılığı var, Rasemizasyon deniyor) beni hep kızdırmıştır. Elindeki mükemmeli o anda değil 2-3 yıla bölüştürerek satıyor, böylelikle ürünü geliştirmiş oluyor. Fiyatı da katlıyor veya koruyor. Ancak konu güvenlik, insan sağlığı olunca psikopata bağlıyorum. Daha güvenli olduğuna inandığım ürüne bu bağlamda verdiğim paraya acımam. Tabi kaza esnasında olacak şeyleri, eceli öngörebilmek ne mümkün. Sadece tedbiri alıp takdiri Yaradana bırakmak gerekiyor. Yoksa yan camdan ince bir demir çubuk girip sürücünün kafasını koparabilir. O zaman IHSS veya EuroNCAP 5 yıldızın anlamı kalmaz. O nedenle daha güvenli olduğu söyleninen, düşünülen ürünlere dayanamıyorum. Bir İngiliz atasözü der ki "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" Güvenlik konusunda %100 böyle düşünüyorum.
Dip Not: Mazda 6 2011-2012 güvenlik testini izlediğimde yan perde hava yastıklarının açılmaması; aracı alırken aklımda olan ACABA MAZDA 3 POWER SENSE (donanımının daha yeni ve güvenlik sistemlerini içermesi nedeniyle) mi alsam ? sorusunu depreştirdi. Tabi ki ne kadar ekmek o kadar köfte... 2002 kasa Mersedesler bile güvenlik anlamında acaba alternatif olur mu dedirtmişti...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çok haklısınız hocam, güvenlik bir makyaj bir geliştirme olarak sunulmamalı insanlara tabi ürün ilk yapıldığında yeterli teknoloji varda yapılmıyorsa bu geçerli.
Mazda bu konuda masum bir üretici diye düşünüyorum ellerinden geldiğince güvenlik unsurlarını opsiyon yapmıyorlar. Diğer markalar bu konuda çok daha acımasız malesef.

DrOkan

Katılımcı
Recaro Monza Nova alındı. Fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güle güle kullanın artısını eksisini zamanla yazarsınız :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
En iyi markalardan birini almışsınız, sonuçta adamların işi zaten koltuk üretimi. 3 yıldır kullanıyoruz bizde, en ufak deforme yok. Sağlam koltuk. İyi günlerde kullanın..
Recaro Monza Nova alındı. Fikir ve yardımlarınız için teşekkür ederim...

DrOkan

Katılımcı

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Merhaba arkadaşlar, epey büyük hort ile aynı zamanda konu tozlu raflardan insin :)

Bizim ufaklık 4 yaşına dayandı ve 16 kg, dolayısı ile acilen isofix bağlantılı olan 15-36 kg yeni bir koltuk almak zorundayız. Daha önce de araştırdığım ve aklımdaki tek marka olan Cybex e odaklandım, onun yanında Britax Römer de olabilir ama cybex daha mantıklı geliyor.Fiyatlar ortalama 1200-1500 arası, bunların haricinde güvenlik standartlarını kesinlikle düşürmeden farklı marka önerilerinize açığım.

Almak istediğim koltuk,
Solution M-fix | CYBEX Türkiye

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Recaro Monza Nova isofix li E bebek den 729 Tl ye alındı :)

Ekli dosyalar

• 95741113.jpg
    95741113.jpg
    196.9 KB · Görüntüleme: 57

Üst Alt