Citroen Cactus

Mazda Garaj

Sessiz
Fransız otomobil markalarından Citroen. Crossover sınıfında ki eksikliğini, "Cactus" modeli ile giderdi. Ülkemizde ve dünya da her geçen gün, Suv/Crossover tipi araçlara talepler çok artıyor. Citroen'de bu pazarda yerini alabilmek için. Önceleri konsept olan bu otomobilini hayata geçirdi. Fransız rakipleri Peugeot, Renault ve yarı Fransız yarı Japon Nissan bu pazardan uzun süredir ekmek yiyorlardı. Hal böyle olunca, bu sınıfta bir model çıkarmak şart oldu bence.

Çıkan Cactus modeli ne B segmenti üzerine nede C segmenti üzerine koyabiliyoruz. Her iki model arasına sıkışmış bir model gibi. Yakın zamanda otomobil firmaları "BS, BM, BL, BXL" gibi modeller çıkarırsa şaşırmamak lazım. :)

Bu aracı canlı görmedim ama fotoğraflardan edindiğim ilk izlenim. Aynı Nissan Juke gibi tuhaf, aykırı bir tasarımı var. Bu modeli beğenen, çok beğenip, çok sevecektir. Sevmeyen de sinir olup, uyuz olacak kadar sevmeyecektir. Kendimden örnek verecek olursam Juke tasarımına acayip kıl oluyorum. Hele ki far yapısı, kaputun üstünde, tamponda, tampon altında....Geceleri Ufo gibi gözüküyor. :)

Ne diyelim otomobil pazarına hayırlı, uğurlu olsun.

Alıntıdır,
Kaynak: Alper GÜLER (Editör)

Yeni Citroen C4 Cactus'ü SİZLER İçin Test Ettim. İşte İlk İZLENİMLERİM!

Bugünün sorunlarına cevap verebiliyor mu?

Citroen markasını günümüzde sıra dışı tasarımlarıyla hatırlarız. Yine böyle bir tasarımla karşımıza C4 Cactus çıkıyor. Marka bu otomobili B Crossover ve C Hatchback segmentleri arasında konumlandırılıyor. Böylelikle her iki segmentten de müşteri almak istediklerini belirttiler.

Citroen C4 Picasso modelinde de böyle aykırı bir tasarıma gitmişti. Özellikle gündüz aydınlatmalarının aynı mantık ile tasarlanması bize bunun tanıdık gelmesi sağlıyor. Modelin dikkat çekici detaylarında biri ise Airbump diye adlandırılan tampon, yan kapılar ve arka tamponda yer alan içi hava dolu yastıklar oluyor. Marka bu sayede özellikle park manevralarında veya kapı açmalarında kaporta üzerinde oluşacak hasarların önlenmesini amaçlamış. Bu sayede model riskli bölgelerden darbe alırsa bu bantlar sayesinde boya işlemine gerek kalmadan önlem alınmış olacak. Ayrıca 200 TL gibi adet başına değişim maliyeti ile de oldukça iddialı görünüyor.

Dış tasarımda göze çarpan bir başka ayrıntı ise arka kapı kolları. Tasarımcının parmak izini içeren bu detay ile modelde coupe havası oluşturulmak istenmiş. İçeride ise kalite algısı yüksek bir iç mekân bizleri karşılıyor. Ser malzemeler genellikle konsol altlarında ve kapı kollarında kullanılmış.

Direksiyon ve torpido bölgesinde yumuşak malzemeler ile kalite algısı yükseltilmiş. Ön kapı kollarında ise kullanılan deri malzemeler göz alıcı. Ön tarafta yolcu bölümünde sandık mantığında açılıp kapanan torpido burayı kullanışlı kılmış. Citroen mühendisleri hava yastığını yolcu bölümünde tavana gizleyerek burayada geniş bir alanın oluşmasını sağlamış.

Konsolun orta bölümünde ise tablet mantığında çalışan bir ekran bulunuyor. Ekran müzik sisteminden yol bilgisayarına kadar birçok özelliği içinde barındırıyor. Navigasyon desteği de veren bu ekran, gerektiğinde geri park kamerası olarak da kullanılabiliyor.

Modelde vites kolu yer almıyor. Vitesler direksiyon arkasına mı konumlandırılmış diye bir soru gelebilir. Model bunada hayır cevabını veriyor. Vitesler tuşlar halinde ekranın alt bölümüne konumlandırılmış. Alan konusunda avantaj sağlayan bu durum alışkanlık gerektiriyor. Ek olarak viteslerin kulakçıklarda kontrol edildiğinin ve şanzımanın manuel modunun bulunmadığının altını çizelim.

Hacim konusunda model önde ve arkada sorun yaşatmıyor. Ön koltuklarda kanepe moduda bir başka dikkat çeken özellik arasında. Sürücü ve yolcu arasındaki kolçak yukarı kaldırılarak ön koltuklar bütünlük oluşturarak konfor konusunda size avantaj sağlıyor.

Marka arka camlarda kelebek şeklinde açılmayı tercih etmiş. Bu sayede araçta kilo konusunda hafifleme sağlanmış ama demode bir kullanım olmuş. Bunun yanı sıra sileceklere monte edilen fıskiyeler sayesinde cam sıvısının deposunun küçültülmesi, UV ışınlarına ve ısı yalıtımı konusuna katkı sağlayan cam tavan ekonomi konusunda katkı sağlayan diğer ayrıntılardan.

Model konforlu bir sürüş yapısına sahip. Yumuşak süspansiyonlar size konforu en üst seviyede yaşatıyor. Direksiyon şehir içi kullanımlarda oldukça pratik ancak sportif sürüşlerde his problemi yaşıyor.

1.6 litre dizel ünite ile yaklaşık 150 Km mesafe kat ettim. Fabrika verisi tüketimi 3.5 litre olan bu ünite ağırlıklı olarak performanslı kullanımlarım sonucu 8.2 litrelik tüketim değeri bilgisayar ekranına yansıdı. Bu rakam sizi korkutmasın sakin kullanımlarda 5.3 litre gibi makul rakamlara inmek imkânsız değil.

Model 54.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Marka temsilcileri bu yıl 500 adet satmayı planladıklarını bizlere iletti. Modelin en üst donanımlı versiyonu ise 66.300 TL’den alıcı bulacak. Bu rakamlar ile C4 Cactus, B Crossover segmentindeki rakiplerinden fazlasıyla müşteri çalacağa benziyor.

Alıntıdır,
Kaynak: Alper GÜLER (Editör)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araba pazarı nereye gidiyor böylee :eek:

Farklı ve yeni teknolojiler sunması çok güzel, beğendim. Ama genel olarak araca hiç ısınamadım yamalı gibi duruyor, ön koltuğun tamamı birleşebilir olmasının artıları olması kadar, eksileri de var. Malzeme kalitesinin her ne kadar iyi olduğunu söylese de, görüntü olarak bana çok itici geldi. Sonuç olarak, kullanılan teknolojiyi sevdim, gerisini sevmedim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tipe bak hey Allah'ım ya :D değişik enteresan farklı ama araca bakarken yoruldum hiç bana göre değil :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adında meymenet yok bir, menşei bozuk iki... :D

Bu segmette bu garabete sıra gelene kadar çok marka model var...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İlhan bu araçta senin seveceğin bir tarz görüyorum. Renault Captur da aynı mantıkla ve Qashqai'ye fiyat avantajıyla piyasaya çıkmıştı. Ancak bu sınıfın liderini çok rahatsız edebildi diyemeyiz, yükseltilmiş Clio dizaynıyla. Halbuki Qashqai de yükseltilmiş Clio olduğu halde. Belki bu radikal/modern dizayn daha başarılı olur.

Bu araçta benim hoşuma gidecek olan klasik/elit ama modernlikle harmanlanmış bir klasisizm yok. Ancak 2 yılda bir yenisi çıkan tablet pc veya smart phone havası var. Bu tarzdan hoşlanan modern, yenilikçi ve dinamik gençlere uyan bir tasarım. Zaten hedefin de 18-35 ağırlıklı olduğu gibi bir izlenim edindim...

İlhan' Alıntı:
Abi öyle diyorsun da fiyat olarak oldukça rekabetçi olacak gibi. 54.900 liradan başlayan fiyatlarla sunuluyor. Yani rakiplerinden müşteri çalar bence.

aytacesen

Katılımcı
Ahh citroen ahh:)Bu ne abi ya çizgi filmden fırlamış gibi:)Vites kutusu mu diyelim ne diyelim o kısmın orada ne işi var:)Teknolojik aksamı yine milletin ocağına incir ağacı dökeceğe benziyor:)Hayır madem mühendisliğin yok neden Geleceğe Dönüş filmden esinlenip macera ararsın:)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ahh citroen ahh:)Bu ne abi ya çizgi filmden fırlamış gibi:)Vites kutusu mu diyelim ne diyelim o kısmın orada ne işi var:)Teknolojik aksamı yine milletin ocağına incir ağacı dökeceğe benziyor:)Hayır madem mühendisliğin yok neden Geleceğe Dönüş filmden esinlenip macera ararsın:)
Super ifade etmişsin hocam

-Mobil uygulamadan gönderildi-

aytacesen

Katılımcı
Aslında bu Ds serilerinin tasarımı çok hoşuma gider.Bu araçların tasarımında farklı bir kişinin imzası mı var.Hep merak etmişimdir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Göğüsteki ekran, klima havalandırmaları, düğmeler o kadar kötü konumlandırılmış ki bence. Sanki alelacele bir an önce olsun bitsin kafasıyla dizayn edilmiş.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Sitğoenn yine göstermiş kıreeadiivv teknolociisini :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu araç satmaz abi, bilinçsiz tüketici anca alır bu arabayı. Direksiyon hakikaten çok berbat çok gözümü tırmalıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cuk satıyorsa, L500 satıyorsa, bu hayli hayli satar...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hakketen çok kötü teşekkürler İlhan abi ayrıntılı inceleme ve fotolar için :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dıştan farklı bir araç gibi dursa da kısacası ... gibi bir araç :) Boşluğa isteyen istediğini yerleştirsin :D

Üst Alt