Chevrolet Lacetti Hararet Sorunu, Yolda Kaldım!

selmazda

Katılımcı
Arkadaşlar akşam Lacetti ile köprüde kaldım! Hararet yaptı. Hararet ışığı sona çıktı ve kırmızı arıza işiğı yandı. gişelerde kaldım.

Su tamamen bitmiş. Doldurdum ama dolmuyor, radyatörden dışarı çıkıyor yine. Çekici ile kaskodan çektiler. Her zamanki kartaldaki ustama gidecektim ama çekici Ümraniyede açık yer var dedi dün, oraya indirdik. Keşke indirmez olaydık. Periyodik bakımını yapan kartaldaki Ustaya götürseydik keşke..

Usta radyatör delinmiş ve conta yakmış filan dedi, baya bir masraf çıkaracak galiba.

Neden böyle oldu? Hararet seviyesi yükselmemişti, hiç anlayamadım. Ama daha önce bir kaç kez kaputtan dumanlar çıkmıştı ondan anlamam gerekirdi. Radyatör hortumu gevşemiş sanırım. Eğer motorun sekmanlarına kadar sorun varsa yandık. Usta en az 400 TL işçilik tutar dedi. diğer parça masrafları hariç. Nasıl sizce?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
silindir kapak contası yanmış ise silindir kapak sökülecek kapak rektefiyeye gidicek
orda ki usta takım sübop lastigi takım gayıt ve takım sübop isticek kapak yüzeyi kontrol edilcek ve taşlama yapılcak blok yüzeyi kontrol edilcek gömlek ler zarar görmüş mü hararetten dolayı çizme varmı kontrol edilcek

sonrasın da devirdayım termostat zaten radyatör delik demişsiniz degişicek su tapaları kontrol lpg var ise t borular iptal edilcek bütün su hortumları kontrol

trger setinin durumu ve motor yagı yag filitre si hava filitresi ve buji bunlard agöz önünde bulundurul ması lazım yag kaçagı olma ması için

eks üst keçeler söküldügü için degişcek sübop kapak contasının durumu kontrol edilcek

radyatör kapagı ve radyatör su bidonu nu kontrol ettirmeyi unutmayı bu araçta hararet göster ge saatiş olmadıgı için bir daha bu sorunun terrarlanmamsı için maksimum iş yapılması gerekiyor ..

masraf çok çıkıyor derseniz ozaman kapak sökülür yüzeyi taştılması mejbur araya bir conta eski mazlemeler tekrar takılır

radyatör delik olan yer tamir olur toplanır böyle bir çalışmada 800 lira ya bu biter sanıyorum yanlız korkulu bir şekilde aracı kullanırsınız farklı farklı sorunlar çıkacaktır

sizin yerinizde olsam araca binicekseniz ki zaten yarım iş olmaz satmayı düşünseniz bile alıcak olan insana yazık

o kakap sökülür rektefiyeci gelir blok yüzeyini ölçer ve silindir kapak ölçümü çatlak testini yapıp istedigi parçaların listesini verir sizde ona göre hareket edersiniz şun an itibari ile harcıyacagınız parayı riske atmıyacak bir iş yaptırın kafanız rahat olsun önümüz yaz antifiriz koydurmayı unutmayın

rektefiyeciye alt taraf blok gömleg içi hacim ölçümlerini güzel yapsın ki usta onu bilir üst taraf yapılıp sübop degişimleri bittikten sonra konporosör artıcagı için

alt taraf zayıf kalabilir araç sonradan olmuyan bir iş mavi duman atma yag eksiltme ve motorda vuruntulu

çalışma olabilir bunların olmaması için tektefiyeci ne diyorsa dinleyin kafanız rahat etsin geçmiş olsun kolay gelsin ..

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Geçmiş olsun hocam ya. [member=484]selmazda[/member]
Allah yardımcın olsun. Adem Ustamız olayı aydınlatmış...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun, Allah kolaylık versin... Ustam en ince ayrıntıyı yazmış ellerine sağlık...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun abi, fiyat konusunda Adem Ustam a kulak verin bence, sağlam olsun bir kere olsun.

selmazda

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
silindir kapak contası yanmış ise silindir kapak sökülecek kapak rektefiyeye gidicek
orda ki usta takım sübop lastigi takım gayıt ve takım sübop isticek kapak yüzeyi kontrol edilcek ve taşlama yapılcak blok yüzeyi kontrol edilcek gömlek ler zarar görmüş mü hararetten dolayı çizme varmı kontrol edilcek

sonrasın da devirdayım termostat zaten radyatör delik demişsiniz degişicek su tapaları kontrol lpg var ise t borular iptal edilcek bütün su hortumları kontrol

trger setinin durumu ve motor yagı yag filitre si hava filitresi ve buji bunlard agöz önünde bulundurul ması lazım yag kaçagı olma ması için

eks üst keçeler söküldügü için degişcek sübop kapak contasının durumu kontrol edilcek

radyatör kapagı ve radyatör su bidonu nu kontrol ettirmeyi unutmayı bu araçta hararet göster ge saatiş olmadıgı için bir daha bu sorunun terrarlanmamsı için maksimum iş yapılması gerekiyor ..

masraf çok çıkıyor derseniz ozaman kapak sökülür yüzeyi taştılması mejbur araya bir conta eski mazlemeler tekrar takılır

radyatör delik olan yer tamir olur toplanır böyle bir çalışmada 800 lira ya bu biter sanıyorum yanlız korkulu bir şekilde aracı kullanırsınız farklı farklı sorunlar çıkacaktır

sizin yerinizde olsam araca binicekseniz ki zaten yarım iş olmaz satmayı düşünseniz bile alıcak olan insana yazık

o kakap sökülür rektefiyeci gelir blok yüzeyini ölçer ve silindir kapak ölçümü çatlak testini yapıp istedigi parçaların listesini verir sizde ona göre hareket edersiniz şun an itibari ile harcıyacagınız parayı riske atmıyacak bir iş yaptırın kafanız rahat olsun önümüz yaz antifiriz koydurmayı unutmayın

rektefiyeciye alt taraf blok gömleg içi hacim ölçümlerini güzel yapsın ki usta onu bilir üst taraf yapılıp sübop degişimleri bittikten sonra konporosör artıcagı için

alt taraf zayıf kalabilir araç sonradan olmuyan bir iş mavi duman atma yag eksiltme ve motorda vuruntulu

çalışma olabilir bunların olmaması için tektefiyeci ne diyorsa dinleyin kafanız rahat etsin geçmiş olsun kolay gelsin ..

Teşekkürler Arkadaşlar. Adem ustam çok güzel özetlemiş olayı eline sağlık, çok teşekkürler. Anadolu yakasında olsaydı, veya acil durum olmasaydı ona göstermek isterdim doğrusu. Başka bir zamana inşallah.

Usta ile tekrar görüştük durumu anlattı. Radyatör delikmiş, conta yanmış, yağ da kaçırmış, motora su girmiş olabilir diyor. kapağı sökmeden tam olarak ne gerekiyor biemeyiz dedi. Biz de arkadaşla tamam sök dedik. Akşam üstü silindiri açınca bize ne gerekiyorsa söyleyecek. Bujiler de ıslanmış galiba. İşimiz baya zor yani.

Araç 90 bin bakımından daha yeni çıkmıştı. Neden böyle olda anlamadım. Servis kontrol etmiyor mu her tarafını aracın?

Adem Ustam motor içinde de sorun varsa, rektefeciye filan gidince, toplam kaça malolabilir acaba? LPG'ye kadar uzanacak iş demekki! İndirim yapacak biraz zaten..Yadıklarınızı aklımda tutarak ustaya söylemeye çalışacağım. Adem Ustanın dediği gibi yarım iş olsun istemiyorum.. teşekkürler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Adem ustam en ufak detayı anlatmış sağolsun.

Geçmiş olsun, Adem usta'nın yazdıkları yarım iş oylaz mantığı ile doğru olanlar..
Eksik yaptırmak gerçekten hem sizin hemde satıldığı zaman öbür insasa ağır zararlar verebilir uzun zaman dilimi içinde..
Parçalar için İstanbul'da olacağınızdan dolayı bizler gibi iki kat rakamlarla karşılaşmayacaksınız..
Benim araçta eksik iş yapılması sebebi ile iki kez motor yaptırdık.. Bilginize..
Allah yardımcınız olsun..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
geçmiş olsun
her zaman biraz masrafa girip eksiksiz yaptırmak iyidir

selmazda

Katılımcı
Geçmiş olsun, Adem usta'nın yazdıkları yarım iş oylaz mantığı ile doğru olanlar..
Eksik yaptırmak gerçekten hem sizin hemde satıldığı zaman öbür insasa ağır zararlar verebilir uzun zaman dilimi içinde..
Parçalar için İstanbul'da olacağınızdan dolayı bizler gibi iki kat rakamlarla karşılaşmayacaksınız..
Benim araçta eksik iş yapılması sebebi ile iki kez motor yaptırdık.. Bilginize..
Allah yardımcınız olsun..

Teşekkürler ilginiz için, sağolun..

selmazda

Katılımcı
Lacetti Kullanım klavuzundan, Soğutma suyu kullanımı:

Aracınızda bulunan soğutma sistemi, kırmızı
renkli olan Dex-cool soğutma suyu veya mavi
renkli olan silikat temelli soğutma suyu
kullanılması için tasarlanmıştır. Bu iki
soğutma sıvısı birbirleriyle uyumlu değillerdir
ve asla karıştırılmamalıdırlar. Bu yüzden,
aracınızın soğutma sistemi içerisindeki orijinal
soğutma suyu kırmızı renkliyse, aracınızın
kullanım ömrü boyunca sadece Dex-cool
soğutma suyu kullanmalısınız. Eğer aracınızın
soğutma sistemi içerisindeki orijinal soğutma
suyu mavi renkliyse, aracınızın kullanım ömrü
boyunca sadece silikat temelli soğutma suyu
kullanmalısınız. Yeniden dolum işleminden
önce soğutma sistemi tamamen boşaltılmış
olsa bile, kullanacağınız soğutma suyu tipini
değiştirmeyiniz.

DİKKAT
• Soğutma sisteminizde Dex-cool ve silikat
temelli soğutma sıvılarını birbirleriyle
karıştırmayın.
Karıştırıldığı takdirde soğutma
sisteminize zarar verebilir.

Uygun karışım ile kullanıldığında bu soğutma
suyu, soğutma ve ısıtma sistemini korozyon ve
donmaya karşı mükemmel koruma sağlar.
Soğutma suyu seviyesi, motor soğuk
olduğunda, depo üzerinde MIN ve MAX
işaretleri arasında olmalıdır. Motor ısındıkça
seviye yükselecek, soğudukça da eski
konumuna gelecektir."

Mavi yada kırmızı renk soğutma suyunu nereden bulacağız? Normal su kullanılmıyor mu hiç? Sizde nasıl?

selmazda

Katılımcı
Normal su veya uygun olmayan karışım
soğutma sistemine hasar verebilir
• Soğutma sistemi içinde normal su, alkol
veya metanol antifriz kullanmayın.
• Aracınızda, yalnızca saf su ve belirtilen
antifrizin sadece 56:44 oranındaki
karışımını kullanın.
Motor aşırı ısınabilir, hatta alev alabilir.

Soğutma suyu MIN seviyesinin altına düşerse
motor soğuk durumdayken uygun soğutma
suyu karışımını soğutma suyu haznesine
doldurun.
Aracınızı aşırı derecede soğuk havada
korumak amacıyla, %48 su ve %52 antifirz
karışımı kullanın.

İklim Antifriz(%) Su(%)
Ortalama
bölge 44% 56%
Aşırı soğuk
bölge 52% 48%

UYARI
Sıcak soğutma sıvısı ve buhar, basınç
altında püskürerek ciddi yaralanmalara
neden olabilir.
• Motor ve radyatör sıcak olduğunda,
soğutma suyu deposu kapağını
kesinlikle açmayın.

DİKKAT
Soğutma suyu tehlikeli malzeme olabilir.
• Soğutma suyu ile uzun süreli temastan
kaçının.
• Soğutma suyu ile temas edildiğinde,
etkilenen cilt ve tırnaklarınızı su
ve sabun ile temizleyin.
• Çocuklardan uzak bulundurun.
• Soğutma suyu cilt için tahriş edicidir
ve yutulduğunda hastalık ve hatta
ölüme neden olur.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun ,umarım minimum masraf ile aracınız yeniden yola çıkar.Ben aracımı aldığımda soğutma suyunu tamamen boşaltıp normal saf su ve antifriz koymuştum .

Anlattığınız renkli soğutma sıvıları ile ilgili yanlışım olabilir ama RX8 ler için böyle bir uygulama vardı,sizin aracınızın detaylarını bilmiyorum.

selmazda

Katılımcı
Bu bilgileri şimdi tekrar okuyup, tazelerken, aklıma Yetkili Servislerin durumu geldi;

Yetkili Servislerde biliyorsunuz asıl işi yapan ustalarla muhatap olamıyorsunuz, aklınızdaki herhangi bir soruyu soramıyorsunuz. Herhangi bir ikaz veya tavsiye alamıyorsunuz.

Onun yerine sizinle bir Formen, servis görevlisi ilgileniyor, aracı teslim alıyor ve teslim ediyor. Şikayetlerinizi bu kişiye yazdırıyorsunuz, o da not alıyor ve ustaya veriyor aracınızı.

Peki bu ne kadar sağlıklı bir Sistem? hiç sorguladık mı?

Oysa Özel servislerde, belki yetkili servisler gibi ekipman çok değil, onlar kadar düzenli yürümüyor işler ama;

Diğer taraftan sizinle daha çok igileniyorlar, birebir tavsiyelerde bulunuyorlar, şikayetlerinizi kendiniz dile getirme şansına sahipsiniz, ve Ustanın kendisinden ikaz ve tavsiyeler alabiliyorsunuz. Fiyat farkı da cabası.

Oysa nasıl olmalı? Madem servis ustasıyla birebir muhatap olamıyoruz, yetkili servislerde, en azından, sizinle muhatap olan formen(servis görevlisi)'in teknik olarak çok bilgili olması gerekir. Size araçla ilgili gerekli uyarıları anlatması gerekir.

Ayrıca her periyodik bakımdan ve diğer acil servis bakımlarından çıkışta Usta veya formen tarafından araç sahibi 5-10 dakika sürecek aracı kullanırken dikkat edilecek konuları anlatan bir bilgilendirme seansından geçirilmesi gerekir. Hangi Bayi bunu yapıyor? Aracı verip, değişen şeyleri gösterip, gönderiyor.

Müşteri memnuniyeti diyorlar ama bunu yapmıyorlar. Bu konu çok önemli. Her bayi için standart olması lazım.

Bu forumda Mustafa bey'in yazılarını okudukça anlattığı, önem verdiği hususların ne kadar önemli, ihmal edilmemesi gereken şeyler olduğunu daha iyi anlıyoruz. Gerek erken yağ değişimi, gerek güvenli kullanım ve diğer konularda Bayiler Müşterilerine gerekli bilgilendirmeleri malesef yapmadılarını görüyoruz..

Umarım bu bilgilerdirme artık bundan sonra Bayilerde standart Müşteri memnuniyeti uygulamaları arasına girer..

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
ustanız ve rektefiyeci yönünde liste yapmak gerekiyor yani aracınızın şase numarasından bakılıp yazılan parçalar tek tek fiyatlanıcak onun üzerine ustanın işçiligi ve rektefiye ücreti eklenicek bu listeyi ustanız çıkarabilir benim burdan verecegim bilgi yanlış ve yanıltıcı olur tekrar geçmiş olsun :)

selmazda

Katılımcı
ustanız ve rektefiyeci yönünde liste yapmak gerekiyor yani aracınızın şase numarasından bakılıp yazılan parçalar tek tek fiyatlanıcak onun üzerine ustanın işçiligi ve rektefiye ücreti eklenicek bu listeyi ustanız çıkarabilir benim burdan verecegim bilgi yanlış ve yanıltıcı olur tekrar geçmiş olsun :)

[member=66]Adem Usta[/member], Servis sahibi fiyat listesini bana bildirdi. Aşağıya yazıyorum:

Piston segman : 290 TL
Kol Yatak : 50 TL
Subap : 170 TL
Conta+Keçe : 150 TL
Radyatör : 250 TL
Triger seti : 125 TL
Vantilatör seti: 50 TL
Rektefiye : 400 TL
yağ+filtre : 100 TL
İşçilik : 700 TL
TOPLAM : 2325 TL

BU rakamdan 100-200 TL arası bir indirim yapacak..

Parçaları orjinal parça kullandığını söylüyor, Başka Ustaya sordum bazı parçalar o fiyata orjinal olamaz, Tayvan malıdır dedi. Subap markası Supsan, iyi diyorlar..

Bir de radyatör pahalı geldi bana..

LPG boruları ile ilgili bişey söylemedi? Onların değişmesi gerekecek mi?

Üst Alt