Çeyrek Depo Benzinle Sakın Araba Kullanmayın!

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Her yıl binlerce sürücü yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arızası ile karşı karşıya kalıyor

508a847db3cf2d3e32cc2c9bd7d79fcb.jpg

Aracınızın yakıt göstergesi ile Rus Ruleti oynuyor musunuz? Eğer öyleyse yalnız değilsiniz...
Her yıl 827 bin sürücünün yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arzası ile karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı. Bir sigorta firması tarafından yapılan ankete katılan sürücülerin dörtte birinin ışık göstergesi yanmaya başladıktan sonra en az bir 40 mil (yaklaşık 65 km) daha gidebileceklerine inandıklarını ortaya koydu.

"UCUZ YAKIT ARADIKLARI İÇİN"

İki milyon sürücü ise çoğunlukla ucuz yakıt bulma umuduyla neredeyse sürekli uyarı ışığı ile sürüş yaptıklarını söyledi. Erkeklerin yakıt uyarı ışığı yandığı halde yeterli yakıt olduğuna inanma eğilimi ortalamanın üzerinde.
Kadınlar ise daha ihtiyatlı. Sonuç olarak yakıtı bitip yoldan kalan sürücülerin yarısıdan fazlası erkek. 35 yaşın altındaki sürücülerin üçte ikisi ise bir kere yolda kalmış. Yakıtın tükenmesinin yardım için birini aramaktan ya da benzin bidonuyla en yakın istasyona yürümekten çok daha ciddi sonuçları olabilir. Kişinin kendisini tehlikeye atmasının yanı sıra araca da pahalıya patlayacak zararlar verme riski var.

PEKİ RİSKLERİ NELER?

Bilinmesi gereken ilk şey yakıt göstergeleri kesin aygıtlar olmadığıdır. En modern ve şık arabalarda bile gösterge şu basit teknoloji ile çalışır: Depodaki seviye bir şamandıra ile ölçülür. Bu şamandıra tarafından ölçülen yükseklik göstergenize ya elektronik olarak ya da metalik şeritler ve bobinler aracılığıyla bildirilir. İşte bu yüzden tanktaki yakıt seviyesi aracın bulunduğu alanın meyilli olup olmamasına göre değişebilir.

"UYARI IŞIĞINI BEKLEMEYİN"

Bunun yanında, alarm ışığı yandıktan sonra araçların gidebileceği mesafenin modellerine göre değiştiği de unutulmamalıdır. En iyi tercih uyarı ışığını önemsemektir çünkü tükenen akaryakıt hem araca hem cüzdana zarar verir. Dizel araçlarda fatura daha da kabarabilir. Bir dizel motorda pompa ve enjektör yağlı karışım yerine hava ile çalıştığında hasar görebilir. Benzinli motorlar ağır hasar ihtimali daha azdır. Ancak bu olumlu durum her araç için de geçerli değil. Ayrıca filtrelerin ve pompaların tıkanma riski de var.

YENİ OTOMOBİLLERDE DAHA TEHLİKELİ

Modern otomobillerde risk daha da büyüyor çünkü uzmanlara göre yeni araç sistemleri daha hassas ve bu tip hasarlara toleransları daha düşük. Tükenen yakıtın direksiyon ve frenlere de etkisi var. Uzmanlar, frenlerin çok daha fazla baskı gerektirdiğini ve direksiyonun döndürülmesi zor büyük ağır bir anahtara benzediğini belirtiyor ve 20 lira tasarruf edecekken 2 bin lira fatura ödemek zorunda kalmanın işten bile olmadığını söylüyor.

BENZİN İSTASYONU UZAKSA BUNLARA DİKKAT EDİN

Akaryakıt istasyonuna uzaksanız kalan yakıtı korumanın için en iyi yolu nedir?
* Yakıtı mümkün olduğunca verimli kullanın.
* Yolun durumuna göre 60 ile 80 km arasında bir hıza çıkın.
* Ani fren ve hızlanmalardan kaçının. Devir sayacının 2 bin ile 3 bin rpm arasında olmasına dikkat edin.
* Yokuş inişlerinin cazibesine kapılmayın, vitesi boşa almayın.
* Yakıt tasarrufu için kontağı kapatıyorsanız bunun bir dakikadan fazla olmasına dikkat edin çünkü araç tekrar çalıştırıldığında 2500 devirde motor yaklaşık bir dakikalık yakıta eşdeğer yakıt kullanır.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2 milyon sürücü arasında bende varım :) otobandaki park alanlarında yakıt pahalı diye almayıp, ucuz yakıt ararken yolda kalmışlığım vardır :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok şükür bu durum başıma gelmedi... Yola çıkarken benzin ve lpg deposu dolu olur genelde... Arizona çöllerini geçmediğim sürece de bu iki depo yeter sanırım... :)

Yakıt deposunu dolu tutmanın diğer faydaları; depo içinde korozyon oluşmadığı için yakıt temiz kalır, yakıt pompası fazla ısınmaz arıza ihtimali düşer...

Tepetaklak !!

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bir iki kez deneme amaçlı kaç km yapıyor diye denedim onun haricinde her an yola çıkacakmış gibi 2 depo genelde dolu oluyor..

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Araçlarımın ikiside lpgli olmasına rağmen benzin göstergesi çeyreğin altında olmaz.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
İki depomda dolu. Önceleri benzini çeyrekte tutardım ama M6 ile birlikte artık full geziyorum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben şehir dışında çıkmayacaksam hep çeyrek depo benzinle kullanırım bazen ışık yanar şansımı zorlarım daha bir sorun yaşamadım. Depom tertemiz benzin filtrem yeni.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Depoyu doldurdum diye sevinirken, geçen yolda gaz bitti benzine aldım... Lpg'yi doldurup Söke'den yola çıktım, benzinde olduğunu unutmuşum, 50-60 km benzinde geldim, benzin ibresi yine boynunu aşağıya doğru eğdi... :)

İstemeden de olsa guzunun ciğerleri bayram etmiş oldu, tesellim bu oldu...

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bir defa yol bilgisayarı 3 km daha yol gidebileceğimi söylediğinde bir benzinlik bulup girmiştim.O anlardaki adrenalin pahabiçilmez :D

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Depoyu doldurdum diye sevinirken, geçen yolda gaz bitti benzine aldım... Lpg'yi doldurup Söke'den yola çıktım, benzinde olduğunu unutmuşum, 50-60 km benzinde geldim, benzin ibresi yine boynunu aşağıya doğru eğdi... :)

İstemeden de olsa guzunun ciğerleri bayram etmiş oldu, tesellim bu oldu...
favorımsın abıııı:D benım depoda ceyrekte sanırım...1 ayı geckın ışık yanıyor...ama ben gazda bınıyorum

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Yolda kalma işin cabası birde benzin pompasını yakma ihtimali yüksek pompa soğuma işlemi yapmıyor ve habire benzin bastığından dolayı arızalanma ihtimali yüksek..
2- depo dibindeki kiri pası Çekerek dediğim gb pompaya zarar veriryor.
4- elde bidon ile benzinlik aramak , hadi buldun benzinlik pompacı vercekmi benzin ?
5- en iyisi yarım altı kullanmamak

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yolda kalma işin cabası birde benzin pompasını yakma ihtimali yüksek pompa soğuma işlemi yapmıyor ve habire benzin bastığından dolayı arızalanma ihtimali yüksek..
2- depo dibindeki kiri pası Çekerek dediğim gb pompaya zarar veriryor.
4- elde bidon ile benzinlik aramak , hadi buldun benzinlik pompacı vercekmi benzin ?
5- en iyisi yarım altı kullanmamak
Bizim evde yarım altı imkansız.Babam ben uyurken ya da işe gitmemişsem inip bakıyor arabaya benzin var mı yok mu diye.Benzin varsa biniyor benzini bitirip evin önüne bırakıyor.Kendi arabası yok mu ? var. Neden böyle yapıyorsun dediğimde de,çok güzel gidiyor dinine yandımın arabası diyor.Bir keresinde hız limitörünü 150'ye ayarlamıştım arabayı kaçırmış telefon açıyor bu arabadan dit ditt gibi sesler çıkıyor diye,hızın kaç dedim 160 dedi,nerdesin dedim buharkentte dedi.şimdi böyle baba varken evin önüne yarım depolu mazda bırakılır mı a dostlar :(

Üst Alt