Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cepten tacizi bitirecek yasak 1 Mayıs'ta başlıyor

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında metece44 tarafından paylaşıldı.

 1. metece44

  metece44 Katılımcı

  Firmaların tüketiciye yönelik tacize varan izinsiz SMS, elektronik posta gibi mesajları ile telefon aramalarını yasaklayan kanun 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen, bu yasağa uymayanlara 50 bin TL’yi bulan ceza kesileceğini hatırlattı.

  Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen, firmaların izinsiz mesaj göndermelerini ve telefon aramalarını yasaklayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Türkmen tacize varan SMS, elektronik posta gibi mesajlardan ve aramalardan tüketicilerin şikayetleri üzerine böyle bir yasal düzenleme gerçekleştirildiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

  "Özellikle bankalar başta olmak üzere bazı firmalar, bir şekilde iletişim bilgilerine eriştikleri kişileri cep telefonlarından arıyor. Eğer yanıt verilmezse aramaya ısrarla devam ediliyor. Hiçbir ilginizin bulunmadığı yerlerden SMS’ler, elektronik postalar ve benzeri ticari iletiler geliyor, tüketici adeta bombardımana tutuluyor. Herkesi bıktıran bu durum karşısında yasa koyucu harekete geçti ve kanun 23 Ekim 2014’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi, 6 aylık da geçiş süresi tanındı.
  Yasanın 6’ncı maddesinde ’Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir’ şeklinde yasaklayıcı açık hüküm var. Kanunun 12’nci maddesinde izinsiz mesaj gönderilmesi ve arama yapılması halinde bin ile 5 bin TL arasında idari para cezası uygulanması öngörülüyor. Ancak birden fazla kimseye gönderide bulunulursa bu ceza 10 katına dek artırılarak uygulanabilecek, 50 bin TL’ye kadar yükselecek. Ticari kuruluşların 1 Mayıs Cuma gününden itibaren çok dikkatli olmasında fayda var, aksi halde ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler. Tüketiciler de izin vermedikleri halde ticari bir tanıtım amacıyla rahatsız edilmeleri durumunda, yasanın yetkili kıldığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve bu bakanlığa bağlı birimlere başvurabilir."

  Kaynak: Thelira
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Bu yasak sadece ticari işletmeler için geçerli sanırım... Bireylerin bir birlerine attığı sms'ler yasak kapsamında değildir umarım... ::)
   
 3. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe
  Çok şükür valla, şu devremülk aramalarından, digiturk mesajlarından gına gelmişti
   
 4. metece44

  metece44 Katılımcı

  Abi sorma ya hepsi dolandirici digiturk diyo netten numarasina bakiyom digiturkle alakasi yok. Hele sunu borcunuzu duzenli odediginiz icin s4 kazandiniz diyo ya her gun fix gelir bana :)

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  0850 ile başlayan numaralardan gelen çağrıları açmıyorum...

  Ayrıca; son dönemde gelmeye başlayan "ben bilmem kim, size hizmet için oyunuza talibim, bok parti bilmem nere milletvekili aday adayı Deveyi Hamuduylagötüren"

  Şeklindeki sms'leri de "bildirimleri kapat" seçeneğinden engelliyorum.
   
 6. metece44

  metece44 Katılımcı

  Evet ben de engelliyorum ama surekli gelmeye devam ediyor. Sikinti su ozellikle parti mesajlari numara olmadigi icin engellenemiyor. Simdi secim atefesi gelmeye baslar yine

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 7. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Bende; "yazışma bildirimlerini kapat" diye seçenek var ve mesajı silmeden o seçenek ile engelleme yapabiliyorum...

  Telefon Windows Phone bu arada, fark ediyor mu bilmiyorum... ::)
   
 8. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Tüketicinin onayını almak için türlü mesajlar atıp bir defa onaylarsanız yanlışlıkla kanun hükmü kalmıyor o kişi ya da kurum için. Onaylamamak lâzım yanlışlıkla da olsa
   
 9. metece44

  metece44 Katılımcı

 10. st4lk3r

  st4lk3r Katılımcı

  Dijitürk denen çöpçü takımının mesajlarından kurtulabileceğim oleyyyyy. :) Pazar pazar moralim açıldı :)
   

Sayfayı Paylaş