Mazda 3 BL (2009-13) Cam Kumanda Aydınlatması ve Sol Panel Restorasyonu (Ağır İşsizlik İçerir)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Ne zamandır ne yapsam ne yapsam diye düşünürken, bir akşam daha önce bagaj açma düğmesini adapte ettiğim RVM ve far yükseklik ayarının olduğu panele gözüm takıldı. Bagaj açma simgesi yaptım buna ama niye diğerleri ışıklı bu ışıksız dedim...

Sonra sitenin garajına girerken her seferinde camı açmak zorunda kalmam veya ogsnin arasındaki boşluğa kumadayı dayamak zorunda kaldığım için boştaki düğmeyi de buraya bağlayayım dedim. (camlar metalize ve kalın filmli olduğu için kumanda sinyalini kesiyor.)
(Bu işlemi yaparken telefonumda bir sorun olduğu için işlem aşamalarında fotoğraf çekemedim. Androidim çöktü,her işte bir hayır var bende bootloader, custom rom yaptım yeni telefon sahibi olmuş gibi oldum :) )

Bagaj simgesi malum, bagajı açıyor. Dünya'da da zaten kiracıyız ama sitede de kiracı olduğum için yarın bir gün başka bir yere taşınır veya fonksiyon değişikliğine gitmek icap ederse simge bulmakla uğraşmayayım diye Mazda logosu yaptım garaj kumandasını.

1.JPG

Düğmelerin altına eski kredi kartlarından kesilerek kibrit kutusu gibi kutucuk yapmak gerekiyor. Zemindeki devre ile aradaki boşluğu doldurmak için. Kendi çalışan düğmelerinde bu zaten mevcut. Kumpasla onları ölçüp onlara göre yaptım.

2.JPG

Eski ogs tutacağına yapıştırıp arasını doldurduktan sonra yaka kartlarında kullanılan mıknatıs düzeneğinin metal kısmını cama yapıştırdım. Pil değişiminde kumandayı yerinden almak kolay olsun diye. İlk başta aracın aküsüne bağladım böyle bir derdim olmasın diye ama araç çalışınca 13,8 Volta çıkan değer kumandada bir iki yere zarar verdi. Bende 1,5 senedir pil bitmedi zaten bu kadar uzun sürede bir pil değişimi zor gelmez diyerek içindeki pili yenileyip, kumandanın pilini içinde bıraktım.

gr4.jpg

Taramalı alan baz istasyonu gibi oldu. Ogsyi de kumandayı da siyaha boyayıp taktım.
gr5.jpg

Bunu @kadir e gönderdim nasıl olmuş diye...
Adam bu kadar yapıyorsun madem cam kumandalarına da el atsana dedi... O an işin rengi değişti.
Yaparım, yapmam derken...

Devreyi sökünce led için ayrılan yerler görünüyor zaten... Önce ledleri buralara lehimledim. Direnç için iki nokta var onları da bağladım ama çalışmadı. Çalışması için gereken bir transistör yok muhtemelen, onu da bulup uydurmakla uğraşana kadar yeni hat çekerim diyip, hat çekerek ledleri yapıştırdım.

k1.jpg

k2.jpg

Aydınlatma işi tamamlandıktan sonra iş asıl noktaya geldi. Düğmeleri delip ışık geçirecek bir şekilde kapatmak. Sadece delik delinmesi işe yaramıyor. Kapatılmazsa ışık delikten çıkıp gittiği için aydınlatma olmuyor. İlk başta hangi akla hizmetse 3 delik deldim yanyana. Sonra bunları kapatmak biraz uğraştırdı. Ve belli belirsiz ton farkı kaynaklı iz kaldı ama yapacak bir şey yok. Acele ettim.
k3.JPG

Deliği deldikten sonra pleksiden çalıştığım firmadaki operatöre rica ettim 1,7mm genişliğinde çubuklar kestirdim. Abi hiç bi makina bunu kesmez deli misin fln derken... Sen bi O çizdir, ordası 1,7mm kalsın dedim.
k4.JPG

Sonra bunları kırıp çıkarttım içlerinden.
k5.JPG

Boylarını düğme aşağı konuma basınca çarpmayacak şekilde kısalttım.
k6.JPG

Düğmeye açılan deliğe oturtup yapıştırdım. Sonra ince zımparayla aradan taşan yapıştırıcıyı, yükselti farklarını aldım. Gönül ister ki hiç zımparaya dokunmadan yapılsın ama kenarlarında bir miktar boşluk kalıyor. Onu da doldurabilmek için sürülen yapıştırıcıyı zemine sıfırlamanın yolunu bulamadım. Ve üstten mat vernikle gölge farklarını en aza indirdim.Tabi yansıma farkı olmaması için Auto tuşuna da vernik attım.
k9.JPG

k8.JPG

İş bitimi ve montaj sonrası...
k10.JPG
k11.JPG

Diğer düğmeler için de ışık yapsaydın diyenler olabilir @kadir gibi... :) Ayna kumandası ve ayna katlama düğmesi için de altında led konulacak zemin var ancak düğmelerin altındaki plastik aksam ışığın geçişine müsait değil. O nedenle o kısımları kurcalamadım.

Parça parça ve olmadı şöyle yapalımla 2 gün sürdü işlemler. Normalde ikisi yaklaşık 4 saat gibi bir sürede tertemiz tamamlanır.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi bagaj simgesi lazım nasıl yaptın? :)
Bu arada garaj açma kumandasının düğmesinden paralel hat mı aldın?

Güzel olmuş gayet eline sağlık.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tebrikler süper iş çıkarmışsınz.böyle elinden iş gelen arkadaşlara hayranlıkla bakıyorm.bazı şeylerin değeri çok önemlidir para versen bile satın alamazsın.

Ya cımbızla yaptığın işe bak diyip çok dalga geçti arkadaşlar da.. :)
(Şeffaf plastik parçalar 1,7mm çap 2,5mm yüksekliğinde.)
Bitince taktım, akşam o kısma bakıp yüzüme verdiği gülümsenin bedeli, maddi karşılığı yok :)

Abi bagaj simgesi lazım nasıl yaptın? :)
Bu arada garaj açma kumandasının düğmesinden paralel hat mı aldın?

Güzel olmuş gayet eline sağlık.

Evet Mutlu,paralel hat olarak çektim.
Pil yerine de besleme çektim ama kumanda sevmedi :) Tamirat yapıp tekrar pile dönmek zorunda kaldım.

Bagaj simgesi folyo kesim yaptım. Reklamcıda çalışmanın avantajı. Folyo kesim makinesini de kullanabilince, uğraşa uğraşa yaptım. (Toplam genişlik 1cm civarında. Bagaj kıl gibi olduğu için kesmek zor oluyor. Dışarıyı geçtim bizim operatör bile abi bu olmaz kesemem dedi. Akşam o gittikten sonra kendim yaptım.)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Okudukça okuyasım geldi. Üçüncü kez okudum konuyu. Yine harika iş çıkartmışsın, ellerine emeklerine sağlık. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ya cımbızla yaptığın işe bak diyip çok dalga geçti arkadaşlar da.. :)
(Şeffaf plastik parçalar 1,7mm çap 2,5mm yüksekliğinde.)
Bitince taktım, akşam o kısma bakıp yüzüme verdiği gülümsenin bedeli, maddi karşılığı yok :)

Evet Mutlu,paralel hat olarak çektim.
Pil yerine de besleme çektim ama kumanda sevmedi :) Tamirat yapıp tekrar pile dönmek zorunda kaldım.

Bagaj simgesi folyo kesim yaptım. Reklamcıda çalışmanın avantajı. Folyo kesim makinesini de kullanabilince, uğraşa uğraşa yaptım. (Toplam genişlik 1cm civarında. Bagaj kıl gibi olduğu için kesmek zor oluyor. Dışarıyı geçtim bizim operatör bile abi bu olmaz kesemem dedi. Akşam o gittikten sonra kendim yaptım.)

Abi foruma özel böyle bir satışa girişsen harika olur ya. Ben de bendeki tuş için arıyorum sticker ne zamandır ama bulamadım.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eline sağlık gayet güzel olmuş.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi foruma özel böyle bir satışa girişsen harika olur ya. Ben de bendeki tuş için arıyorum sticker ne zamandır ama bulamadım.

Bu gidişle ticarete girişeceğim Mutlu :-D
İş yerindeki başka marka araçları olan arkadaşlar benim araca da yapalım fln demeye başladı.

Logo yu dişi kesim yapıp boyama yaptığım için renk önem vermedim. Altın yaldız ve siyah olarak var. 2-3 tane.
Sana beyaz ayarlamak lazım. Önceki kestiğim reflektörlü beyazlardan bulabilirsem ayarlayayım sana. Direk araç simgesi olarak üstüne yapıştırırsın. Torpidoyu silerken kalkma yapmaması için de hafif mat vernik, veya oje ile üstünden geçersen beze takılıp çıkma durumu olmaz.

Okudukça okuyasım geldi. Üçüncü kez okudum konuyu. Yine harika iş çıkartmışsın, ellerine emeklerine sağlık. :)

Teşekkürler @domestos :)
Konuyu yazma kısmı biraz aceleye geldi aslında. Bir de RVM konsolunu yaparken tel bozuktu aşamalarda fotoğraflayamadım ama fikir vermesi için forumda bulunsun dedim.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Teşekkürler Murat.

Reflektif folyodan önceki yaptığım kesimden kalmış bir kaç tane Mutlu.

Ekli dosyayı görüntüle 23812

1 tanesine talibim abi o zaman. Bu arada kullandığın karbon kaplama folyo markası neydi abi? Boyamaktansa gri karbon folyo ile kaplamak daha mantıklı diye düşündüm tavsiyen üzerine. El atıp başarabilirsem orta konsolun tamamını da folyo ile kaplarım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
1 tanesine talibim abi o zaman. Bu arada kullandığın karbon kaplama folyo markası neydi abi? Boyamaktansa gri karbon folyo ile kaplamak daha mantıklı diye düşündüm tavsiyen üzerine. El atıp başarabilirsem orta konsolun tamamını da folyo ile kaplarım.

Satine folyo kapladığım. Karbon folyo biraz basit duruyor. Uzak doğu satine folyolarda yapışma pek iyi olmuyor. 3m, oracal gibi markaları tercih edebilirsin. Ama fiyatları pahalıdır. (3m m2si 35€ civarında.) 3m de 1080 BR serisi olarak geçer. Zevkine bağlı 120 ,212 veya 230 kodlusuna bakabilirsin.
Benim kullandığım biraz daha ekonomik ürün 28€ m2. Grafityp marka araç kaplama işinde bayağı iddialı bir marka. BMx31 kodlu ürünü aldım. Daha önce d BMx40 olanı almıştım ama çok gümüş durdu. Torpido üstündeki kuşak, direksiyon, hoparlör çerçeveleri, kapı kolları, rvm paneli fln komple kapladım. 6 ay olacak sanırım. Bir sorun yok.

Bagaj simgesi için maalesef tek tek uğraşamam... :) Zaten çok küçük, bir sorun olur tekrar iş çıkar sana da. Sen adres gönder hepsini göndereyim sana. Para fln istemez. Kargosunu karşılarsın. Ama pazartesi göderebilirim anca. 2 farklı boydan 2 şer tane kalmış zaten elimde. Kafana göre kullanırsın, yedekli olur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Satine folyo kapladığım. Karbon folyo biraz basit duruyor. Uzak doğu satine folyolarda yapışma pek iyi olmuyor. 3m, oracal gibi markaları tercih edebilirsin. Ama fiyatları pahalıdır. (3m m2si 35€ civarında.) 3m de 1080 BR serisi olarak geçer. Zevkine bağlı 120 ,212 veya 230 kodlusuna bakabilirsin.
Benim kullandığım biraz daha ekonomik ürün 28€ m2. Grafityp marka araç kaplama işinde bayağı iddialı bir marka. BMx31 kodlu ürünü aldım. Daha önce d BMx40 olanı almıştım ama çok gümüş durdu. Torpido üstündeki kuşak, direksiyon, hoparlör çerçeveleri, kapı kolları, rvm paneli fln komple kapladım. 6 ay olacak sanırım. Bir sorun yok.

Bagaj simgesi için maalesef tek tek uğraşamam... :) Zaten çok küçük, bir sorun olur tekrar iş çıkar sana da. Sen adres gönder hepsini göndereyim sana. Para fln istemez. Kargosunu karşılarsın. Ama pazartesi göderebilirim anca. 2 farklı boydan 2 şer tane kalmış zaten elimde. Kafana göre kullanırsın, yedekli olur.

Sağolasın abi çok makbule geçer. yedek kalırsa onları da ihtiyacı olan arkadaşlara gönderirim.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@kadir fitne soktu yine bugün..
Kapı kilitlenince korna çalsa olmaz mı dedi...

Biraz devre ekleme ve deneme çalışması yapmak gerekli ama işlerden fırsat bulduğumda bakıcam.
Kontak kapalıyken, çok kısa çalacak şekilde olması lazım. Kilit sinyali boyunca çalarsa uzun bir korna çalması olur. Korna ve kilit aynı kutup polarizasyonuyla mı çalışıyor ona da bakmak lazım.

Aksilik işler yoğun bu ara. Aklıma soktun Kadir bakalım ne zaman fırsat bulucam

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@kadir fitne soktu yine bugün..
Kapı kilitlenince korna çalsa olmaz mı dedi...

Biraz devre ekleme ve deneme çalışması yapmak gerekli ama işlerden fırsat bulduğumda bakıcam.
Kontak kapalıyken, çok kısa çalacak şekilde olması lazım. Kilit sinyali boyunca çalarsa uzun bir korna çalması olur. Korna ve kilit aynı kutup polarizasyonuyla mı çalışıyor ona da bakmak lazım.

Aksilik işler yoğun bu ara. Aklıma soktun Kadir bakalım ne zaman fırsat bulucam

O fitneyi ben iteledim @kadir e :) kumandadan kapılar kilitlendiğinde ve açıldığında çık kısa dat yapsın yeter :D sırf bu yüzden amerikan arabası alacam :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
La sinyal yakıyor ya daha ne istiyonuz ya hey Allahım. :D

İbrahim abi ben de fitne sokayım daha önemli birşey bence :D geri vitese takınca sağ aynanın kaldırımı göstermesi :) yap sat bence.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
La sinyal yakıyor ya daha ne istiyonuz ya hey Allahım. :D

İbrahim abi ben de fitne sokayım daha önemli birşey bence :D geri vitese takınca sağ aynanın kaldırımı göstermesi :) yap sat bence.

Onu da ekleyim listeye hakikaten Mutlu.
3 gündür park ettiğim yerler yüksek kaldırım ayna işi bu tip yerlerde kolaylık olur. Onu da düşünmek lazım. Zaman ayarı değiştirilebilir olmalı.

Yapıp satma işi biraz karışık gibi.. Diğer yaptığım follow me, düğme aydınlatma, cam modülüne vs de diyenler oldu da çok ciddi isteyen olmadı. Ben de ticari düşünmediğimden üstüne düşmedim. Yaptıklarımı genelde benim gibi uğraşanlara fikir olsun, naçizane yol göstersin diye paylaşıyorum.

Bugün patronun merso ya bindim. Kapıyı kilitleyince çok kısa 'dıt' laması hoşuma gitti. Tam da @kadir in muhabbetinin üstüne denk geldi..

@Murat sen onu fitliyorsun o da beni yokluyo zaten. Düğmeydi, kornaydı derken bakalım neler çıkacak..
Ama ikisini de listeme yazdım,ilk fırsatta tasarım ve mantık işine girişirim. Fikir almak için de sorarım. Hatta fikri olanlar söylesin, devre şöyle olsa böyle olsa diye. Fikirlere her zaman açığım

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Analog sistemle yapmaya çalıştığım sistemler biraz uğraştırıcı oluyor. Röle,diyot gecikme devreleri, düz kontak ters kontak derken ister istemez maliyette biraz artıyor ve bazı işlemlerde ek devreler eklemem gerekiyor.
Misal @MutluTEKİR in söylediği sağ ayna indirme devresi... Yapılabilir mi, yapılabilir elbette. Ama indirme ve kaldırma için potans koyma, iki ayrı gecikme devresi vs biraz uğraş ve deneme yanılmalar gerekecek.
Ne zamandır aklıma olan ama işimi analog sistemle çözdüğüm için hep ötelediğim PIC işine bakmaya karar verdim. Öğrenmem gereken oldukça şey olacak. Programlama kartı, devre, pıc vs temini, kitap ve öğrenme süreci... Bunlardan dolayı bir adım geri duruyordum, nasılsa hobi işlerimi görebiliyorum diye ama öğrenmenin yaşı yok. İlk aşama biraz sancılı olacak illaki, ondan sonra daha kolaylaşacak. Hızlı ve uygulaması daha karmaşık işler gerektiren devreleri daha basit şekilde tamamlayabilirim.
Ya bi ayna indirme için bu kadar uğraşma zaten hazırları var, ver 100 lira al diyen arkadaşlar olabilir. Onların düşüncesine de saygı duyarım.

Listeye yazdığım uygulamaları bu yoldan yapacağım için biraz beklemem gerekecek :)

Üst Alt