Mazda 3 BL (2009-13) Cam Kumanda Aydınlatması ve Sol Panel Restorasyonu (Ağır İşsizlik İçerir)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Korna için PIC programlama kartını beklemekten vazgeçtim. Çok fazla kombinasyonu olmayacak bir devre. Daha programlama kartı gelmedi, temel giriş dersinden başlayıp istediklerimi yapmak zaman alacak.. O kadar sabırlı değilim ben maalesef :)

BCM soketlerinin, korna ve kapı kilit şemalarını inceledim.
Kilit ve korna devreleri farklı mantıklarla çalıştığı için sadece diyot ile çözülecek bir iş değil. Buna göre bir analog devre ve kontak açıkken devre dışı olacak düzenekle yapmayı düşünüyorum.
Uzun değil de, çok kısa bir pals şeklinde planlıyorum bakalım ne kadar başarılı olacağım.
Sadece kilit için düşünüyorum. Kapılar kilitlendiğinde kısa bir "Dıt!"

"Dı-Dıt" da olabilir ama flow me için çift tetiklerde veya cam modülü için aç-kapa-aç veya kapa-aç-kapa kombinasyonlarımda çok fazla dıtlama olmuş olacak.
@kadir e dediğim gibi.. Aklıma hep Kemal Sunal' ın "dat diri dat dat..."borazan sahnesi gelir, olay ciddiyetini yitirir :D

İşlemi istediğim gibi tamamlarsam, tümünü kapsayan bir video çekip yüklemeyi planlıyorum. Tek tek yaparken küçük küçük geliyordu gözüme de, üst üste koyunca bayağı bir şeyler oldu sanırım :)
Ayna altı ambiyans,
Follow me açma-yarıda kapatma
Ayna katlama,
Cam açma kapama,
Kapı kilitlemede korna.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bence yerli otomobil işine el atın. Harika çalışmalar gerçekten. Elektrik konusunda bilgili olmayı çok isterdim. Artık sizin kitap yazmanızı bekleyeceğim.

*Mazda Araçlarda Elektriğe Giriş*
*Mazda Garaj Yayınevi*

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bence yerli otomobil işine el atın. Harika çalışmalar gerçekten. Elektrik konusunda bilgili olmayı çok isterdim. Artık sizin kitap yazmanızı bekleyeceğim.

*Mazda Araçlarda Elektriğe Giriş*
*Mazda Garaj Yayınevi*

Böyle bir cevabı hiç beklemiyordum. Teşekkürler.
Kitap yazacak kadar bilgili olduğumu düşünmüyorum, benim durum daha çok kişisel merak düzeyinde. Kendimce eksik gördüklerimi tamamlamaya çalışıyorum diyelim.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Açma kapamada korna çalması avm otoparkları gibi kalabalık yerlerde aracı bulmak için işe yarıyor fakat benim eski araçta özellikle kapatmıştım , ailecek akşam gezmesinden gelirken genelde çocuk uyuduğu için uyanmasına sebep oluyordu , birde gece gece korna sesi duymak pek hoşuma gitmedi , sizde bunu yaparken devre dışı bırakılabilecek bir düzen yaparsanız mantıklı olur , emeğinize sağlık :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Açma kapamada korna çalması avm otoparkları gibi kalabalık yerlerde aracı bulmak için işe yarıyor fakat benim eski araçta özellikle kapatmıştım , ailecek akşam gezmesinden gelirken genelde çocuk uyuduğu için uyanmasına sebep oluyordu , birde gece gece korna sesi duymak pek hoşuma gitmedi , sizde bunu yaparken devre dışı bırakılabilecek bir düzen yaparsanız mantıklı olur , emeğinize sağlık :)

Mantıklı
Az önce tamamladım montajı çok rahatsız edecek gibi değil ama zamanla fikrim değişir mi bilmiyorum.. Yarın bi video çekip paylaşmayı düşünüyorum. Diğer arkadaşlar da fikrini söylerse uzunluk kısalık olarak duruma göre belki değişiklik yapabilirim.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eline sağlık çok güzel bir çalışma.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Mantıklı
Az önce tamamladım montajı çok rahatsız edecek gibi değil ama zamanla fikrim değişir mi bilmiyorum.. Yarın bi video çekip paylaşmayı düşünüyorum. Diğer arkadaşlar da fikrini söylerse uzunluk kısalık olarak duruma göre belki değişiklik yapabilirim.

Bence süresi çok iyi ;) @kadir e detaylıca anlat bu işi ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bence süresi çok iyi ;) @kadir e detaylıca anlat bu işi ;)

Seri imalat yapılacaklar listesine aldık Kadir le. :)
Follow me ve kilit-kornanın devrelerini seri imalat yapacak şekilde çıkarmayı düşünüyorum. İş yerindeki arkadaşlardan da isteyenler oldu.
Yarın süreyle ilgili bi güncelleme sonrası kıyaslama yapar, sonra videoyu foruma koyarım.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tam videoyu çekmeyi bekleyemedim :)
Sessiz bir ortamda diğer modülleri de tanıtarak geniş bir video çekeceğim. Şimdilik korna için paylaşıyorum sadece.

Korna için (bana göre) işlemi tamamladım.
Sinyalin direk bağlanması durumunda korna sesi aşırı uzun oluyor. Diyotla kapıyı kornaya bağlarız çalar fikrinin olmayacağını göstermek için onun da videosunu ekliyorum. Diyotla bağlantı mümkün değil zaten ama kilit sinyali boyunca korna sinyalinin verilmesi durumu için video:

Sinyalin yarıda kesiciye girmesi için kullandığım devreyle @Murat ve @kadir in yeterli dediği versiyonu. Bana göre bir tık fazlaydı, içime sinmedi.
Zevkler kişiye göre elbette değişir, doğru veya yanlış olarak söylemiyorum. Bana biraz fazla geldi.
@infiniteblack in de dediği gibi çocuk uyandırma ihtimali de yüksek geldi. :) (Bir kaç ay sonra lazım olacak hayırlısıyla :) )

Son durumda bana göre "Tamamdır" devreyi kapattığım hali budur. Ne şiş ne kebap oldu. Devre kontak anahtarı 1.kademe açıldığı andan itibaren devre dışı. Malum araç çalışırken, veya içeride radyo dinlerken kapıları kilitlemek istediğimizde çalmasın. 4. versiyon olarak bi kısası vardı ama video olarak eklemeye bile gerek duymadım, zira kornanın olduğu yere doğru eğilmedikçe duyulmuyordu.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Eline sağlık , son video ideal uzunlukta olmuş , bendekide bu uzunlukta ötüyordu , hatta kapıyı açarken iki kere ötüp kapatırken 1 kere şeklindeydi, Ama ben nedense alışamadım bizim ufaklığın uykusu kaçınca gece yarılarına kadar uyumuyordu birkaç gün sonra kapatıp geçtim:D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Eline sağlık , son video ideal uzunlukta olmuş , bendekide bu uzunlukta ötüyordu , hatta kapıyı açarken iki kere ötüp kapatırken 1 kere şeklindeydi, Ama ben nedense alışamadım bizim ufaklığın uykusu kaçınca gece yarılarına kadar uyumuyordu birkaç gün sonra kapatıp geçtim:D

Kapılar açılınca korna kısmı çok mantıklı gelmiyor bana o yüzden devrenin o kısmını yapmadım. Bazen kapanmayan kapı yüzünden kapılar kilitlenmiyor, o nedenle kapandığını haber versin yeterli diye düşündüm. Açmak için zaten aracın yanına geliyorum açmasını bildirmese de olur.

Asıl sebep birazda yaptığım diğer modlar.
1- Follow me aracın kumandadan çift açma komutuyla çalışıyor,
2- Araca binmeden camları açmak için kullandığım devre kombinasyonu kumandadan Aç-Kapa-Aç komutu ile çalışıyor. Bu durumlardaki araçtaki korna cümbüşünü düşünemiyorum :D
(Ama bunlar olmasa da senin önerin de yapmamam için yeterli bir sebep olurdu :harika:)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Simetri takıntısı rahat durdurmadı yine...
3 ü nokta, biri çizgi şeklinde olması gözüme hoş görünmemeye başladı zamanla.
Bir de yanlış deldiğim deliklerden iki tanesi iğne ucu gibi görünüyordu, gözüm takılıp duruyordu.
Dayanamayıp söktüm tekrar...

Sökmüşken içine taktığım şeffaf pleksi çubukları beyaz renkli olarak değiştirdim. Sol ön camın düğmesini de elden geçirip boyadıktan sonra onu da çubukla nokta şeklinde ışık çıkacak hale çevirdim.

Son görüntü bu şekilde.

DSC_0027.JPG

DSC_0028.JPG

DSC_0029.JPG

DSC_0030.JPG

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Son Düzenleme...

Madem paneli doldurduk... Tüm kısımları dolduralım tam olsun.
2010 larda olan park sensörü butonu 2012 İmpressive de yok maalesef. Bildiğim kadarıyla arka sensörü devre dışı bırakma fonksiyonu olan buton kapak olarak boş geçilmiş. Diğer boş tuşları doldurunca gözüme batmaya başladı.

Arka park sensörü zaten geri vitese geçince çalıştığı için iptal butonu çok kullanılır gelmiyordu bana ama yine de duramadım. Ön park sensörü takıp düğmeyi de alayım dedim.
Ön sensörün üç çalışma şekli var;
1- Geri vitese takılınca 1.2 metreden itibaren 20 saniyeliğine çalışıyor.
2- Frene basarken 0,9 metreden itibaren fren basılı olduğu sürece çalışıyor.
3- Kontak ilk açıldığında 0,9 metreden itibaren engel var ise uyarıyor.

Normalde iptal için çok gerekli değil, ama hem düğmeyi kafaya taktığım için hem de ışıklarda durduğunda ayak frende iken aracın önünden biri geçtiğinde ötmesi nedeniyle iptal fonksiyonu olsun diye düğmeyi de taktım.

Düğme Mazda 6 düğmesi. Yuvaya tam oturuyor, alt bağlantıyı pinleri tek tek bağlayarak yaptım.
Zaten boş kapak altındaki sokette 3 adet kablo var, düğme için gerekli olan +12V, -12V ve aydınlatma için park lamba sinyali ve çıkış derken 5 pinli buton.

IMG_20180120_180752.jpg
IMG_20180120_180757.jpg
IMG_20180120_180803.jpg

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Eline sağlık çok güzel bir çalışma olmuş

Bide benim vites topuzu ve direksiyona el atalım ikisininde boyası gitti :) @ibrasoft

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Eline sağlık çok güzel bir çalışma olmuş

Bide benim vites topuzu ve direksiyona el atalım ikisininde boyası gitti :) @ibrasoft

Direksiyonu su bazlı deri boyası ile boyayabilirsin. Cila sürmezsen yarı mat/parlak görünüm oluyor.
Mazda 3 BL (2009-13) Far Temizleme ve Direksiyon Boyama burada görebilirsin.

Vites için de yine aynı şekilde boyama veya biraz daha ileri gidip eski derisini söktükten sonra kalıbını alıp parça deri ile kaplamasını değiştirebilirsin. Ben bu şekilde yaptım.

IMG-20171106-WA0013.jpg

IMG_20171106_214924.jpg

IMG_20171106_214917.jpg

Son düzenleme:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Direksiyonu su bazlı deri boyası ile boyayabilirsin. Cila sürmezsen yarı mat/parlak görünüm oluyor.
Mazda 3 BL (2009-13) Far Temizleme ve Direksiyon Boyama burada görebilirsin.

Vites için de yine aynı şekilde boyama veya biraz daha ileri gidip eski derisini söktükten sonra kalıbını alıp parça deri ile kaplamasını değiştirebilirsin. Ben bu şekilde yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 27808
Ekli dosyayı görüntüle 27807
Ekli dosyayı görüntüle 27806
o deri işlerini becerebileceğimi sanmıyorum elime yüzüme bulaştırırım. Birde vitesde sadece deri kısmı deil gri renk kısmı da soyulmuş benim

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
o deri işlerini becerebileceğimi sanmıyorum elime yüzüme bulaştırırım. Birde vitesde sadece deri kısmı deil gri renk kısmı da soyulmuş benim

Deri kısmı 800 veya 1000 lik zımpara ile biraz da sabırla parlaklığını alıp boyarsan daha iyi olur.Parlama ve aşınma farklarını almış olursun.
Gri kısım plastik, muhtemelen çıkıyor. Dışarı alıp onu da aynı şekilde zımparalayıp yüzeyi prüzsüzleştirdikten sonra, gri sprey ile boyayabilirsin.
Renk tonu olarak illaki az çok fark olur, gönderdiğin fotoğraftan gördüğüm kadarıyla ısıya dayanklı gri boyanın tonuna benziyor. Fren kaliperlerini boyadığımız ısıya dayanıklı gri ile boyayıp üzerine mat vernik atarsan uzun ömürlü olur. Ama verniği çok kalın atmaman lazım.

Son düzenleme:

Üst Alt