Mazda 626 GF (1997-02) Cam Kontrol Sorunu (Sol Ön-Ana Kontrol)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Değerli Arkadaşlar ve Forumdaşlar.

Benim Kırmızılı'nın sağ ön camı, şoför kapısındaki dörtlü kontrol kumandasından inip-kalkmıyor.
Ama camın olduğu sağ ön kapıdan kontrol sağlanabiliyor.

Dörtlü ana kumandayı söküp şöyle bir ön degerlendirme yaptım, söketi kontrol ettim fakat içini sökmedim.
Aslında başka bir 626'nın söketiyle kontrol etsem sorunun buton kısmında mı yoksa devre üzerinde biyerde mi oldugunu kolayca çözebilirdim. Ama şuan öyle bir seçenek yok, Ankara'da garajımızdan bunu rica edebilecegim kimse var mı onuda bilmiyorum. Amcama da 626 alacagız ama ufukta böyle birşey şuan görünmüyor. Söket üzerinden şaşe yaparak camı hareket ettirmeye çalıştım ama biraz kompleks oldugundan başaramadım.

Dörtlü kumandayı söküp pas veya oksitlenme var mı bakacagım, parça narin bir yapıda. Saç kurutma makinesiyle ısıtarak açmanın faydalı olacagını bir Forumdaşımız belirtmiş.

Forumu inceledigimde benzer sorunu yaşayan kimse olmamış, GE kasada sorunun cam motorunun oldugu başlık var sadece (Mazda 626 GE (1991-97) Ön Cam Otomatik Düğme Arızası).

Kendim direk sorun bulmaya girişmeyeyim diye sizlere bir danışmak istedim.

Yardımı, tavsiyeyi ve tecrübesi olan arkadaşlardan kıymetli bilgilerini rica ediyorum.

2.thumb.jpg.a2809fd35bd7f7c035297df413fc6242.jpg

Not: Resim alıntıdır.

Son düzenleme:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bu sorun bende de vardı. Büyük oranda hallettim.

Sorun düğmelerin tırnaklarından kaynaklanıyor. Elektronik değil mekanik yani. Tırnaklar ince olduğundan kırılabiliyor.
Bende sol arka hiç kumanda etmiyordu. Sağ arka camı indirmiyordu. Şoför camı da büyük oranda 2. kademede (otomatik) çalışıyordu, arada durdurmak mesele oluyordu. Sağ arka camın indirmesi haricinde diğerlerini çözdüm.

Açmak son derece basit. Ben canım sıkılınca açıyorum. Yanındaki tırnakları kalın bir şey sokmadan çıkarırsanız sorun olmaz.

Tırnaklar kırılmış ama yerinde duruyorsa japon ile sabitleyebilirsiniz. Tırnaklar hiç yok ise iğneyi ısıtıp düğmeye sokarak yapay tırnak yapabilirsiniz. Sonra fazlalığı kesersiniz.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sorun bende de vardı. Büyük oranda hallettim.

Sorun düğmelerin tırnaklarından kaynaklanıyor. Elektronik değil mekanik yani. Tırnaklar ince olduğundan kırılabiliyor.
Bende sol arka hiç kumanda etmiyordu. Sağ arka camı indirmiyordu. Şoför camı da büyük oranda 2. kademede (otomatik) çalışıyordu, arada durdurmak mesele oluyordu. Sağ arka camın indirmesi haricinde diğerlerini çözdüm.

Açmak son derece basit. Ben canım sıkılınca açıyorum. Yanındaki tırnakları kalın bir şey sokmadan çıkarırsanız sorun olmaz.

Tırnaklar kırılmış ama yerinde duruyorsa japon ile sabitleyebilirsiniz. Tırnaklar hiç yok ise iğneyi ısıtıp düğmeye sokarak yapay tırnak yapabilirsiniz. Sonra fazlalığı kesersiniz.

Emin olmak için hazır bi parça olsa keşke. Deneyip sorun merkezine yönelmek çok kolay ve hızlı olurdu.

Yarınki meşguliyetimizi bulduk bakalım.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
bu butonları sökmeden iç kısım acılmıyo. Siyah butonlar yanlardan tırnaklı, mukavemeti zayıf göründügünden zorlamıyorum.
Kolay acılma yolu var mı?
image.jpg
image.jpg

Düzenleme:
Söktüm.

image.jpg

Üst kısım söküldü.
Sökerken saatçi tornavidasıyla kendime bir faça atmayıda eksik etmedim.

image.jpg

İçerideki kısım

image.jpg

Arkadaşlar ne yazıkli çalışmadı. Kontrol kumandası üzerindeki küçük röle ve bi kaç kondansatör var. Onlardan şüphelendim.
Keşke deneyebilecegim birisi olaydı.

728EC190-60F3-4284-8BA4-2C10CD8BA586.jpeg

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
İç yapısı GE kasa ile aynı ise bende sıfırı var deneyebiliriz..

Ekli dosyayı görüntüle 25529

Soket kısmı.

Ne yazıkki farklı Hocam.
Allah razı olsun. Teşekkür ederim ilgi alakan için.

image.jpg

Arkadaşlar benim sag kapının butonu değişmiş. Bence sorun orada. Arka kapının butonunu söküp öne takacagım tekrar deneyecegim.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Butonu taşımadan da sağlamlık kontrolünü yapabilirsiniz. Ölçü aleti varsa eğer..

Ölçü aleti var tabiki, takım alet sorunum yok.
buton başka aracın butonu. Bence sorun orada. Hatta ilk başta oradan başlamalıydım. Butonlarda bi tarafı açarken bi tarafı kapatan bir düzen var. Yerine takılan butonda bu yok kanımca.
O yüzden arkadaki orjinal butonu deneyecegim.

Bu hafta bu sorunu çözerim Allahın izniyle.
Varolun sagolun.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Babamın araçta da cam açma düğmesinde sıkıntı vardı. Çıkmasına 400 tl istediler, 15 dolara ebay'den getirtmiştim:) Türkiye'ye ücretsiz gönderen bir satıcı denk gelmişti almıştım, isterseniz bakın derim. Master Window Switch olarak aratabilirsiniz.

Örnek: Link

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Düğme dışarıdan 323 bj ile aynı ama iç yapısı baya farklı imiş.
Ana düğmeden diğer camları açmak için devre o camın butonu üzerinden dönüş yapıyor. Cam butonunu çıkardığım zaman ana düğmeden kumanda edilmiyor. Dediğiniz gibi sağ kapının butonunda sorun olabilir.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Düğme dışarıdan 323 bj ile aynı ama iç yapısı baya farklı imiş.
Ana düğmeden diğer camları açmak için devre o camın butonu üzerinden dönüş yapıyor. Cam butonunu çıkardığım zaman ana düğmeden kumanda edilmiyor. Dediğiniz gibi sağ kapının butonunda sorun olabilir.

Aynen dediginiz gibi. :harika: Tüm camlar ana kumandadan dönüş yaprak kontrol ediliyor.
örnegin; sol arka camı şoför kapısından ve arkadan birisi kontrol etmeye çalışsa şoför kapısı devreyi-dönüşü kapattıgından arkada oturan kişi müdahale edemiyor.

Ana kapı kumandasında hem camı hareket ettiren hemde devrenin dönüşünü tamamlayan iki tane buton var aslında.

Babamın araçta da cam açma düğmesinde sıkıntı vardı. Çıkmasına 400 tl istediler, 15 dolara ebay'den getirtmiştim:) Türkiye'ye ücretsiz gönderen bir satıcı denk gelmişti almıştım, isterseniz bakın derim. Master Window Switch olarak aratabilirsiniz.

Örnek: Link

Evet bende Aliex.den bakacagım, bence ana kumanda da sorun yok, sag kapıya takılan uydurma butonda sorun oldugunu düşünüyorum.

Aliex.den T10 led lamba ve 3320 led lamba, ışıklı Mazda amblemi ve gögüs için şerit siparişi vermiştin geçen gün, birde cam dügmesi ekleyecegim.

Bu hafta yogun olmazsam Allahın izniyle çözerim dostlar sorunu.
İleride bu problemi yaşayan Forumdaşlara yardımım olması için burada paylaşırım. :cool:

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Aliexpress'dekiler OEM ürünlerdir, Ebay'deki örnek gönderdiğim ürün eski de olsa orijinal çıkmadır. Alacaksanız Ebay'i tercih etmenizi öneririm.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Aliexpress'dekiler OEM ürünlerdir, Ebay'deki örnek gönderdiğim ürün eski de olsa orijinal çıkmadır. Alacaksanız Ebay'i tercih etmenizi öneririm.

Dörtlü ana kumandadan almayacagım, o yüzden düşük-orta kalite olsada olur. sag kapının dügmesini değiştirecegim. Ona başka aracın (tahminim Ford) dügmesini takmışlar.

teşekkürler cevap için.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dörtlü ana kumandadan almayacagım, o yüzden düşük-orta kalite olsada olur. sag kapının dügmesini değiştirecegim. Ona başka aracın (tahminin Ford) dügmesini takmışlar.

teşekkürler cevap için.

Yan Sanayi olarak yerli sitelerde değişik markaların düğmeleri vardı... Ben Mitsubishi için 21 liraya almıştım. Çin'de aynı ürün 5 dolardı...

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Buna 100 tl istemişler, 60 tl olur mu diye sorsam, kavga cıkar mı? :D

x5_500633853u8k.jpg

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Acelen yoksa araştır. Daha ucuza bulursun.

Sadece dügme 35 liraya var yurtiçinde. Aliexp. ve Ebay'da 8-9 dolar zaten.
Acelem yok aslında. Sonuçta kendi kapısından cam çalışıyor.

Üst Alt