Cam Filminin Güneş Işınına ve Araç İçi Isıya Etkisi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftasonunu ve bu haftabaşını yüksek sıcaklıklar ile geçiriyoruz. Pazar günü cenazeye gittiğimde mecburen aracı alabildiğince güneş alan bir yere bırakmak zorunda kaldım. Dönüş için aracı almaya gittiğimde 5 dk kadar aracın içine giremedim. Hatta girdikten sonra 10 dk kadar direksiyonu sağlıklı tutamadım. Dönüş yolunda klima 3. seviyede yetersiz geldi ve içeriyi soğutması 6-7 dk almıştır. Yine de iç mekanda uygun sıcaklık yakalansa da örneğin sol kolum, direksiyon ve ellerim direkt olarak güneş ışınına maruz kaldığı için uygun sıcaklıkta bile terledim.

Döndükten sonra bu güneş ışınının ısıtıcı etkisini azaltmak adına cam filmi taktırmayı düşündüm ve biraz araştırdım fakat sağlıklı bilgi bulamadım. Bu cam filmlerinin araç kabininin ısınmasında ve güneş ışının ısıtıcı etkisinde azaltma rolü var mıdır? Örneğin 100-150 TL'ye takılan filmler görsellik haricinde bahsettiğimiz konuda işe yarar mı?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Ne kadar engelediğini bilemem ama faydası oluyor.tabi bu faydayı arttırmak sizin elinizde.Film olsun olmasın (benim guzuda film var) aracı parkettiğinizde ön cama mutlaka güneşlik koyun ve hatta mümkünse film olsa bile arka yan camlarda ekstra şu camlara vantuzla yapışan basit sök tak güneşlik perdeleri var onlardan takın.
Guzuya binmeden dört camı açıp bir süre bekleyin..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizim gibi güneşin bol ve etkili olduğu iklimlerde ihtiyaç hissedilen bir konu olmuş, teşekkürler. :)

Filmlerin fiyatına göre mutlaka sınıflandırması olacaktır.

Bence film olmayan ve uygun renkte film olan araçlarda iki türlü bakış açısı var.

1-Film olmayan camdan içeri doğrudan güneş gireceği için olumsuz etkisi olacaktır.

2-Koyu renk güneşi çekeceği için filmli camların olumsuz etkisi yine olacaktır.

Esas tartışılması gereken durum bence bu... :)

Şahsen olumsuz etkisi olacaksa film olan camları tercih ederim. Hem görsellik açısından hem de güneş ışığının içeriye daha az etkisinden...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@hagakure, ilk defa dün 4 cam + 1 kapı açık şekilde havalanmasını bekledim. Vantuzlu güneşlikler şahsen tercih etmeyeceğim bir konu. :)

@domestos, Veli Abi, esas önem verdiğim şey cidden güneşin ısıtıcı etkisinin azalması. Yoksa aslında cam filminin koyuluğu hoşuma gitse de ceza yönünden risk almak istemediğim bir konu. :)

@bayraktar, Guzu'da cam filmi olduğu için Hamdi'den konuyla ilgili bir yorum bekliyorum. :)

Bu arada 5 cam olarak değil ön cam da dahil olmak üzere tüm camlara yaptırmayı düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ön camı ya çok açık yaptır ya da yaptırma derim... Zamanla görüşü bozabilir.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Aracin kaportası metal oldugu ve bir kısmının cam olması, sıcaklığı içeri geçirmesi ve her yerinin kapali olması nedeniyle sıcaklıklarda yapacak çok birşey olacağını sanmıyorum. Belki bir derece oynar. Ben genelde guneslik koyuyorum. Geçen araca bindigimde vites topuzu bile sımsıcak ti.
İnsanların biraz guven duyabilsek camları azıcık açık bırakırdık.
Yine en güzel çözüm gölgeye bırakmak.
Kaç zamandır apartmanin altındaki garaji kolluyordum. 36 daire olunca yer bulunmuyor. Dün akşam bi baktım boşluk var hemen kapağı attım. Artık hafta sonuna kadar çıkmam

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Ucuz filmlerden çok fazla verim beklemeyin , benim araçta llumar marka amerikan cam filmi var ve en açık renk olmasına rağmen hatırladığım kadarıyla %85 uv filtreli bir film , renk koyulaştıkça %99 a kadar çıkıyor bildiğim kadarıyla buda ilk bindiğinizde bir nebze farkettiriyor fakat uzun yolda yan camlardan güneş girdiğinde bariz farkediyor , ben ön cama yapılan renkli filmleri gece görüşünü çok etkilediği için tavsiye etmiyorum ,ama llumarda renksiz ,sadece uv filtreli film var ön cama uygulayabilirsiniz, diğer camlara açık renk kaliteli bir marka ( 3m , llumar , solar gard vs)1veya 2 nunara yapılırsa hem görsellik hemde işlevsellik olarak memnun kalırsınız

tapatalk by zenfone2

Ahmetdp

Sessiz
Araç Markası
KİA SEPHİA
Araç Renk ve Tip
PETROL MAVİSİ
Güzel konu olmuş. Öncelikle aynı durumu bende yaşadım direksiyonu sağlıklı tutamama olayı hele ve de vites bile zor atıyorsun topuzu öyle ısınıyor.. Velhasıl camfilmi taktırdım ön cam hariç amerikan çizilmez bunlarda güneş ışığını %60a kadar almıyormuş 10 yıl garantili neyse taktırdık araba durduğu yerde tabi gene ısınmaya devam ediyor ama sürüş esnasında klimanın artık yeterli geldiğini görüyorsunuz güneşi etkiliyor bence. İlk film taktırdığım gün aracın kapısını açınca buz gibi bişey olcak sanmıştım olmadı tabiiki komik oldu ama gerçek :) ayrıca ben araç güneşte kalıp içeriden buhar çıkınca klimayı açıp bir kaç dakika içeriye girmiyorum tavsiye ederim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Cam filminin etkisi çok fazla. Bizim finans müdürünün (65 yaşında mühendis emeklisi) polosuna ısrarlarım sonucu film çektirdi. Bugün tatilden döndü ve ilk lafı; bu filmlerin bu kadar işe yarayacağını tahmin etmemiştim keşke daha önce film yaptırsaydık oldu...

Ben bu zamana kadar filmsiz araca binmedim, filmsiz araç bana çıplaklık hissi veriyor :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Şimdi güneşin altında aracın içi kadar genişlikte bir metal kutu düşünün. Kenarları cam ama filmli. Şimdi icerinin ısınmasına en büyük katkıyı tabi ki ısınan metal sağlıyor. Isındıkça iceriye verdigi sıcaklık artacaktır. Üstelik icerinin ısı kaybı olmuyor. Hem kapalı hem de sıcaklık korunuyor günes tarafından. Bu sebeple filmin etkisinin çok ax olduğunu düşünüyorum.
Göreceli olan bir durumu da açıklığa kavuşturmak gerekir. Araç güneşin altında ne kadar sure kalacak. Eger 10-15 dk gibi kısa sure ise film daha etkin olacaktir. O zaman farkı hissederiz. Yok bir saat veya daha uzun ise sauna belese gelir film artık sıcaklığı engelleyemez. Belki bir derece fark olur ki zaten içerisi sauna olmuştur o farkı algayamayiz.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Şimdi güneşin altında aracın içi kadar genişlikte bir metal kutu düşünün. Kenarları cam ama filmli. Şimdi icerinin ısınmasına en büyük katkıyı tabi ki ısınan metal sağlıyor. Isındıkça iceriye verdigi sıcaklık artacaktır. Üstelik icerinin ısı kaybı olmuyor. Hem kapalı hem de sıcaklık korunuyor günes tarafından. Bu sebeple filmin etkisinin çok ax olduğunu düşünüyorum.
Göreceli olan bir durumu da açıklığa kavuşturmak gerekir. Araç güneşin altında ne kadar sure kalacak. Eger 10-15 dk gibi kısa sure ise film daha etkin olacaktir. O zaman farkı hissederiz. Yok bir saat veya daha uzun ise sauna belese gelir film artık sıcaklığı engelleyemez. Belki bir derece fark olur ki zaten içerisi sauna olmuştur o farkı algayamayiz.

Film zaten aracın ısınmasını engelleyemez. Filmin amacı sürüş esnasında yansıyan güneş ışınlarından bir nebzede olsa araç içindekileri korumak.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@hagakure, ilk defa dün 4 cam + 1 kapı açık şekilde havalanmasını bekledim. Vantuzlu güneşlikler şahsen tercih etmeyeceğim bir konu. :)

@domestos, Veli Abi, esas önem verdiğim şey cidden güneşin ısıtıcı etkisinin azalması. Yoksa aslında cam filminin koyuluğu hoşuma gitse de ceza yönünden risk almak istemediğim bir konu. :)

@bayraktar, Guzu'da cam filmi olduğu için Hamdi'den konuyla ilgili bir yorum bekliyorum. :)

Bu arada 5 cam olarak değil ön cam da dahil olmak üzere tüm camlara yaptırmayı düşünüyorum.

Benim cam filmi çektirme amacım aslında sadece görsellik. Yoksa bu sıcaklarda filmin etki edeceğini düşünmüyorum. Hafif gölge yapiyor olsa bile desek, siyah rengin güneşi daha çok çekme handikapı da var. Gerçi ben şimdiye kadar hep merdivenaltı otocularına ucuz yollu çektirdim. Belki de bu yüzden ışığı ve ısıyı kestiğini farketmedim.
Bu arada cam filmini ön cama uygulaman cezai yönden riskli. Buradaki ceza nedeni zaten, trafikte iken görevli memurların içeriyi rahatlıkla görebilmesi gerek, durumuna dayanıyor. Ceza yazan memur böyle söylemişti. :)
@domestos Veli Abi aydınlatabilir aslında bu konuyu zaten çok tartışmalı ve muallakta kalmış bir şey bu ceza konusu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tam da bu nedenle istiyorum. Sürüş sırasında direksiyonda ellerim terliyor, güneş soldan vuruyorsa sol kolum resmen yanıyor. Bu nedenle klima açık olsa da yeterli gelmiyor. En azından güneş ışınının ısıtıcı etkisini azaltsak hem klima yeterli gelir hem de daha konforlu bir sürüş olur.

Diğer kafama takılan konu ön cama film yaptırmazsam diğer camlarla olan renk farkı kötü görünür diye düşünüyorum. Bu nedenle ön cam için de uygulama yaptırasım var. Ucuz yapan ama 5 yıl garanti veren yerler var. En azından denemek için bile böyle bir uygulama yaptırabilirim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Tam da bu nedenle istiyorum. Sürüş sırasında direksiyonda ellerim terliyor, güneş soldan vuruyorsa sol kolum resmen yanıyor. Bu nedenle klima açık olsa da yeterli gelmiyor. En azından güneş ışınının ısıtıcı etkisini azaltsak hem klima yeterli gelir hem de daha konforlu bir sürüş olur.

Diğer kafama takılan konu ön cama film yaptırmazsam diğer camlarla olan renk farkı kötü görünür diye düşünüyorum. Bu nedenle ön cam için de uygulama yaptırasım var. Ucuz yapan ama 5 yıl garanti veren yerler var. En azından denemek için bile böyle bir uygulama yaptırabilirim.
Ön cama yaptırırsan özellikle akşam vakti çok sıkıntı oluyor, görsel olarak pek etkilemiyor bence.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Film çektirilmiş araçların %90'ının ön camında film yoktur, keza benimkisinde de öyle. Görsel olarak diğer camlardaki koyuluk ön camı zaten otomatik olarak koyulaştırır, dışarıdan bakıldığında. Hem ön cama film çektirmek az önce de dediğim gibi içerinin görüşünü engeller, özellikle geceleri de trafikte görüşü çok fazla düşürür, uzunları yakmak zorunda kalırsın :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Trafik para cezası olayı farklı bir mecra... Aracın içinin görünüp görünmemesinden ziyade, aracın tip onay belgesine uygun olmalı yani fabrikadan çıktığı haliyle olması temel kriter... Aracın üzerine yapılan her ilave donanım ruhsata işletilmek durumunda.

Haaa diyeceksiniz ki; kimileri yazıyor kimileri es geçiyor, kimi mahkeme yazılan cezayı iptal ediyor falan filan... Hepsi; canım ülkemin bir standardının olmamasının sonucudur.

Üst Alt