Mazda 626 GE (1991-97) Cam Düğmeleri ve İç Kapı Kolları Aydınlatması

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhabalar,

Hatırlarsanız eski guzumun kapı kollarına @aurora ile daha önce benzer bir uygulama yapmıştık. Konusu daha ayrıntılı olarak da burada:
Mazda 626 GE (1991-97) - İç Kapı Kolu Aydınlatması

Bu sefer Cemşid'e aynı amaç doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışırken cam açma tuşlarını da nasıl aydınlatabilirim diye kolları sıvadım. Ayrı bir konu açmamın nedeni de budur aslında.

Bu seferki yöntem biraz daha ince işçilik isteyen ve riski daha çok olan bir yol oldu ama daha cici oldu. Siz istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. ;)

Kapı kollarını ve özellikle cam açma tuşlarını içeriden aydınlatmak, parçaların içine led girebilecek bir boşluğa sahip olmamasından dolayı çok zor. Ben her türlü yolu denedim; iki tane cam tuşu, 5-10 tane de led bozdum fakat o ledi o cam tuşunun içine koyamadım, koysam da aydınlatamadım siz boşuna denemeyin, olmuyor. :) Japon amcalar her şeyi milimetrik hesapladıklarından dolayı led'in koyulacağı çoğu uygun yer tuşun veya kolun çalışmasını engelledi ve sonunda ışığı kenardan verip yansıtma yoluyla çözmeye çalıştım.

Hemen hızlıca malzemeler listesine geçiyorum: 8-10 adet 5mm diyot led (ben her zamanki gibi yeşil renk seçtim), 8-10 adet 900 ohm direnç, 3-4 metreye yakın ince kablo, vidalama aleti, havya, sıcak silikon, yalıtım bantları, 12V kablolu araç kontrol kalemi, yankeski, tornavida vs... Toplam maliyet ortalama 6-7 lira. :)

01.jpg 02.jpg

Kapı döşemelerinin ve tuşların sökümü için yine yukarıdaki konudan yararlanabilirsiniz. O yüzden buraları tekrar olmaması adına geçiyorum.

Kapı kollarını elimize alıp 1mm'lik uç ile fotoğrafta görüldüğü gibi 1 adet delik açıyoruz. Ne kadar ince uç o kadar iyi. Çünkü buralardan sadece ledlerin bacakları geçecek. Burada dikkat edilecek kısım, kapı kolu açılırken kapıdaki demir çubuğun gireceği yuvarlakımsı parça ok yönünde hareket ederken lede çarpmayacak şekilde olması...

03.jpg

İlk deliğin üstüne bir tane daha ve hemen yanına iki tane daha, yani toplamda 4 adet delik açıyoruz. Delikler arasındaki mesafe ne bacakların ledin başından çıktığı orandan daha fazla ne de bacakların birbirine değebileceği kadar az olmamalı... ;)

04.jpg

Sonrasında fotoğrafa göre sağdaki ilk iki delikten ledimizin bacaklarını geçiriyoruz.

05.jpg

Bir yandan da bacakların çıktığı arka kısımdan aynı anda kuvvet uygulayarak, eğip bükerek bacakların diğer deliklerden çıkmasını sağlıyoruz.

06.jpg

Yani şöyle bir giriş - çıkış yaparak arkadaki boşluğu minimal derecede kullanıyoruz ki buraya kapı sacındaki plastik beyaz parça gireceği ve kol vida ile tutturulacağı için fazla yer kaplamamak gerekiyor.

07.jpg

Her zamanki gibi uzun bacak (+) kutup oluyor ve diğeri de şasi (-). İleride karıştırmamak üzere renkli kablolarımız ile lehimlerimizi de atıyoruz. Kabloları 20-30 cm kadar fazla uzatırsanız kapıya montajlarken ben gibi tırmalamazsınız. :D

08.jpg

Yine her zaman olduğu gibi uzun bacağa (+) direncimizi lehimliyoruz.

09.jpg

Arka tarafta kalan bacakları da her ihtimale karşı sıcak silikon ile yalıtıyoruz. Böylece hem de ledi sabitlemiş oluyoruz. Sonrasında önce bacakları ayrı ayrı yalıtım bantlarıyla, sonrasında birbirleriyle birleştirerek sarıyoruz. Direncin de bacaklarını kapatıyoruz tabi ki. Kablonun diğer uçlarını açık bırakıyoruz şimdilik ki kapıya gelen veya kapıdan cam açma tuşlarına gelen elektrikten buralara bağlantı yapacağız.

Bu ilk deneme olduğundan kuş şeysi gibi olmuş olabilir. :p

11.jpg

Testimizi de yapıyoruz. Gördüğünüz gibi led aslında kolun arka tarafını aydınlatıyor. Fakat bu bizim işimizi fazlasıyla görecek. ;)

12.jpg

Geçiyoruz cam açma tuşlarımıza. Burada sadece tekli cam açma tuşlarına aydınlatma uyguladım. Şoför tarafındaki dörtlü tuş takımı biraz daha karmaşık ve yedeği olmadığından şimdilik ellemedim. Onu da içini açıp çözersem buraya ilave edeceğim.

Cam açma tuşlarımızın alt kısmına yani cam kapama tarafına resimde görüldüğü gibi önce ince uçlardan başlayarak son hali 5mm ve derinliği 5-6mm olacak şekilde delik açıyoruz. Bu delikleri açarken çıkan parçaların tuşun içine kaçmaması için arada ucu çıkarıp tozları dökün. Bu işlem sırasında tuş bozulursa da şuradaki konumuz da tam da bunun için mevcut: :D

Mazda 626 GE (1991-97) - Cam Açma Tuşu Tamiri

Açtığımız deliğe ledin başını 90 derece büküp sokuyoruz. Sonrasında sıcak silikon veya bant ile sabitliyoruz.

13.jpg

Yine aynı şekilde ayrı direnç uygulaması yapıp kablolarını salıyoruz. Yalıtımımızı ve sıcak silikon ile sabitlememizi de yaptıktan sonra testimize geçebiliriz. Buraları ayrıntılı fotoğraflamayı unutmuşum ama mantık yine aynı. ;)

21.jpg

Değişik açılardan bakıldığında ışığın boyutu da değişecek ve koltukta oturan kişi sürekli ışığa maruz kalmayarak sadece yansımayı hissedecek. ;)

20.jpg

Buraya kadar her şeyimizi hazırladık. Cam açma tuşumuzu kapı döşemesindeki yerine soktuk. Sıra geldi kapıya montaj yapmamıza. Bu kısmın montajı için yine yukarıdaki konulardan yardım alabilirsiniz. Kapıya gelen akım için direk şu kablo demiyorum, çünkü her kapıya gelen kablo rengi farklı ve guzuların her modelinde de aynı değil. Bu yüzden yanlış yönlendirmeyle arızaya mahal vermemek adına sadece nasıl yapacağınızı anlatacağım. Sorumluluk bende kalmasın. ;)

Kapılardaki döeşemeleri sökerken cam açma tuşunu çıkardığımız beyaz sokete "kontak açıldığında" gelen (+) ucu bulmak için, araç kontrol kaleminin bir ucunu aracın şasi alabilecek bir yerine sıkıştırıp diğer sivri ucunu da bu soketteki pinlere değdirerek akımın sürekli geldiği uygun kabloyu buluyoruz. Genellikle soketin köşe kısmında ve kırmızı ile diğer bir renk karışımı kablo oluyor. Bu kabloyu uygun bir yerinden hafif yaralayıp şuan kapı kolunda ve cam tuşunda (+) olarak kullandığımız yeşil kabloları birleştiriyoruz. Sonrasında kontrol kaleminin kablolu ucunu bu (+) bağlantı yaptığımız yere sıkıştırıyor sivri ucunu da geri kalan pinlere değdirerek şasi (-)'yi arıyoruz. Kalemin yandığı pinin kablosunu bulup, onu da hafif yaralayıp siyah kablolarımızı da buraya bağlıyoruz. Sonrasında her iki ucu da güzelce bantlıyoruz tabisi de... Bu bağlantı alınan yerlere daha sonra döşemeyi söküp takmakta kolaylık olsun diye soket ile bağlantı da yapabilirsiniz ama ben gerek duymadım.

Kapı döşememizi ve sonrasında kapı kolumuzu da yerine taktığımızda ışıklı ortamda şöyle bir görüntü elde ediyoruz.

14.jpg

Diğer kapılara da sabırla aynı işlemi uyguladıktan sonra gece görüntüsü paha biçilemez. ;)

15.jpg

Dediğim gibi tuşlar yapısı gereği daha uygun bir aydınlatmaya fırsat vermedi maalesef. Gönül isterdi ki aydınlatmalar, tam tuşların basıldığı yerde olsun ama çok küçük yerde bir sürü minik parça var ve 3mm'lik led bile bu parçaları engelleyebiliyor. Şimdilik en verimlisi bu gibi...

Son olarak montaj sırasında bana yardım eden Hasan @major35 ve @MX9 Ahmet Abi'me teşekkürlerimi yolluyorum.

Sorularınız için 7/24 yazabilirsiniz. :koptum::koptum::koptum:
Kolay gelsin...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eline sağlık Hamdi, yine güzel bir calışma olmuş, kapı kolunun diğer tarafına da led konabilir miydi, iki taraftan da aydınlanması için, yoksa o boşluk orada da yok muydu?

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kapı kolunun diğer üç tarafı kapalı. Bu taraf da menteşe bağlantısından dolayı açık aslında.
Daha önce yaptığımız yöntem ile yapılabilir dışarıya doğru led takılarak el giren yer aydınlatılabilir tabi. Ama o biraz daha amatörce oluyor buna nazaran.
Cam tuşlarının üst tarafına da bir tane daha led koyulabilir ama. Hatta farklı renkte led koyup denemiştim de bu sefer yine fazlalık oluşturduğundan tuşun döşemeye takılmasında problem oldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hep aynı şeyi söylüyorum, insanın bu tarz bilgi ve becerisinin olması çok güzel. Tebrikler, teşekkürler...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Dörtlü cam düğmesi aydınlatmasını yine aynı yöntemleri kullanıyoruz. Kapı döşemesini söktükten sonra cam açma tuşlarının bulunduğu modülü iki adet alyan vida tutuyor. Diğer yıldız vidalarla karıştırmayın, bunlar parçanın en başında ve en sonunda olan yerlerde. Diğerlerini açmanıza gerek yok bu esnada. Bu alyanları açıp tuş takımını çıkarıyoruz. Ortaya şöyle bir çerçeve çıkıyor. (Benim tuş takımı sanırım daha önce bızıklanmış ve bir çok yeri arka tarafından Japon yapıştırıcısıyla tutturulmuş) :(

00.jpg

Bu çerçevenin cam açma tuşlarının arka kısımlarına denk gelecek şekilde 2mm'lik delikler açıyoruz.

01.jpg

Aynı şekilde ön cam kısımlarına delik açtıktan sonra cam kilitleme tuşunun oraya da ışığı yansıtabilmek için ortadaki kanalın bittiği yere de bir delik açıyoruz.

03.jpg

Göbekteki kanalın çıkıntısını da tıraşladıktan sonra başlıyoruz ledlerimizi döşemeye...

02.jpg

Ben yine cam tuşları için yeşil, kilit tuşu da farklı olsun diye elimde bulunan amber rengi ledi kullanmak istedim. Yine farklı olarak her lede ayrı ayrı direnç değil tek direnç kullandım ve ledleri seri bağlayarak montajladım. Şoför tarafı olduğu için böylece daha az ışık yansıması elde etmeyi düşündüm. ;)

04.jpg

Bağlantı şeması şu şekilde:
(Sanki atomu parçalamış da bir de şema koyuyor hadsiz... :D)

111.jpg

Diğer ledleri de gerekli yerlere koyduktan sonra sabitlemek için sıcak silikon kullanıyoruz. Yine silikon ile bu kanalları doldurarak ışığın daha çok gezinmesini sağlıyoruz.

05.jpg

Hazır olduktan sonra bağlantıyı kontrol etmek için deneme yapmayı ihmal etmiyoruz tabi ki de...

07.jpg

Sonrasında tuş takımını yerine takıyoruz. Bu parçanın tam olarak yerine oturabilmesi için ledlerin iyice gömülü olduğunu kontrol edin yoksa tuşlarınız biraz çukurda kalabilir. ;)

08.jpg

Neticesinde de durum bu; yine kapı kollarındaki gibi bakış açısında göre değişen ışık yansıması falan fıstık... :p

09.jpg

Bu da kapı kolu ile takım görüntüsü... ;)

10.jpg

Bitti... :D

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Çok güzel. En çok yakışan renk bence yeşil.
Akşamları uhrevi bir ortam gibi olur. Cidden yeşil güzel.

Artı ucta sorun olmadı degil mi?Önceki paylaşımlarda cam açarken ledlerin söndügü yazılmıştı sanırım :) öyle birşey okumuştum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çok güzel. En çok yakışan renk bence yeşil.
Akşamları uhrevi bir ortam gibi olur. Cidden yeşil güzel.

Artı ucta sorun olmadı degil mi?Önceki paylaşımlarda cam açarken ledlerin söndügü yazılmıştı sanırım :) öyle birşey okumuştum.

O acemiyken çıraklık eserim olan eski guzuya yaptığımızda olmuştu. :D Şu konuda geçiyor: Mazda 626 GE (1991-97) - İç Kapı Kolu Aydınlatması
Bu sefer kontağa bağlı sabit 12V'leri buldum, onlara bağladım. ;)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hamdi seninle aksesuarcı dükkanı açalım. :D

Maşallah elinden hiçbir şey kurtulmuyor. Bu işlerin karşılığını para olarak düşenemiyorum bile. Elektrikçilerin bu işleri yapacağını sanmıyorum... (Radyo bilgi ekranını söktüremedim, çerçevesini boyatacaktım, ücreti hiç sorun etmedim şimdiye kadar. Bin naz, ben de vazgeçtim.)

Ellerine sağlık... :harika:

Üst Alt