Mazda 626 GE (1991-97) Cam Açma Tuşu Tamiri

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çoğunlukla başımıza gelen bir problem ile yeniden karşınızdayız dostlar. Genellikle tekli cam açma tuşları yılların verdiği yorgunluktan ve özellikle kir, toz, toprak, su gibi dış etkenlere bağlı olaraktan bozulabiliyor, ekseriyetle de takılı kalıyor. Eğer ki herhangi bir yerinde kırıklık yok ise bunun tamiratı çok kolay aslında ama böyle durumlarda bilmeyenlerin yaptığı gibi direk dışarıdan tornavidayı sokarak tuş sökülmeye çalışıldığından kırılıyor ve içindeki küçük parçalar da kayboluyor. Bu durumda tuşu bir daha kullanmak imkansıza yakın. O yüzden bu konumuzda kırmadan dökmeden bozuk tuşumuzu tamir edeceğiz.

1- Öncelikle kapı döşemesini söküyoruz.
Benimkiler hep sökük olduğu için burayı fotoğraflayamadım ama bir kaç konumuzda döşemelerin sökümü için detaylı fotoğraflar mevcut. :p Örneğin burada:
Mazda 626 İç Kapı Kolu Aydınlatması

2- Döşemenin arkasında bulunan soketi ok ile işaretli yöne çekip, yine yuvarlak içindeki vidayı açıyoruz. Gerekli yerlerden de kurtarınca döşemenin ön tarafından tuşu çekince kablosu ve soketiyle birlikte kendimize doğru geliyor.

01.jpg

3- Aşağıdaki görseldeki yuvarlaklardaki ve yine fotoğrafta görünmeyen tuşun diğer tarafındaki tırnaklara ince tornavida yardımıyla kuvvet uyguluyoruz ve bu parçayı siyah yerden ayırıyoruz. Bu aşamada büyük ihtimalle tuşun içindeki tüm küçük parçalar dökülecek, etrafa saçılacaktır. Bu yüzden dağılan parçaları bulabileceğiniz bir yerde çalışmanız tavsiye olunur. ;)

02.jpg

4- Parçaları topladığınızda iki adet beyaz renk diş gibi parça (pembe), iki adet minik yaylar (turuncu) ve iki adet de metal parçası (yeşil) olmalı. Yoksa aramaya devam edin. :D Bu parçaları ve mavi ile işaretlenmiş devre tamamlayan metalleri ve siyah parçadaki delikleri WD-40 gibi temizleyiciler ile temizleyip, üzerindeki kirden pastan arındırıyoruz.

03.jpg

5- Sıra geldi parçaları toplayıp tuşu kapatmaya. Fakat tuşu açarken parçalar döküldüğü için nereden çıktığını yazmadan olmaz. Öncelikle iki yayı butonun arkasındaki deliklere sokuyoruz.

05.jpg

6- Küçük beyaz parçaları da bu yayların üzerine sokuyoruz. Bu beyaz parçaların fotoğrafta da görüldüğü gibi bir tarafı oval diğer tarafı düz. Oval kısımları içeri bakacak şekilde olmalı. Ayrıca yine bu parçaların bir tarafı sivri bir tarafı düz. Sivri tarafı dışarıda kalmalı. Buna dikkat ederek sokmaya çalışın. Bu parçaları taktıktan sonra inceden bir yağ da sürebilirsiniz. Çünkü metalleri hareket ettiren parçalar bu minik zımbırtılar.

06.jpg

7- Sıra geldi diğer taraftaki iki metal parçasını devre tamamlayıcı yere takmada. Burada da bu metal parçaların yönlerine dikkat etmek lazım, zaten diğer türlü girmiyor. Bu parçaların iki yanında iki kertik var fakat bunların boyutları farklı. Görüldüğü gibi kırmızı okla gösterilen yerler, mavilerden daha geniş. Bu parçaları da geniş yerleri iç tarafta kalacak şekilde yerlerine koyuyoruz.

04.jpg

8- Bunları da yerine yerleştirdikten sonra iki parçayı birleştirmeye geldi sıra. Bu kısım biraz zor çünkü parçalar boşta durduğu için kapağı kapatırken dökülüyor. O yüzden iki parçayı da mümkün mertebe dik açıyla tutarak bir anda kilitlemeye çalışmak gerek. Ben 5-6 sefer denedikten sonra başardım. ;)

9- Kapağımızı da kapattıktan sonra döşemenin önünden soketi geçiriyoruz ve tuşu yerine ittirdiğimizde kendisi zaten tutunmuş oluyor. Bu Japonlar vida kullanmadan montajlama konusunda harikalar dostum. :)

Böylece yenisi epey bir para, yan sanayileri tırışka, çıkması ortalama 40-50 lira olan parçamızdan da tasarruf ettik. Aşağıdaki IBAN numarasına bağışlarınızı beklerim. :koptum:

Bu fotoğraf da bir sonraki konu için bir fragman olsun. :harika:

IMG_6835.JPG

Kolay gelsin.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eline sağlık hacım. Tuşun içinde, plastiğin tam arkasında led koyabilecek boşluk var mı?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eline sağlık hacım. Tuşun içinde, plastiğin tam arkasında led koyabilecek boşluk var mı?

Tuşun içinde led koyulacak kadar boşluk yok. Hatta 3mm ledleri dahi sığdıramadım. Siyah parçanın arka kısmı da oynar olduğu için bu sefer butonun çalışmasını engelliyor. Ama tuş takımının arka tarafından bir delik açılarak kenarlardaki boşluklar aydınlatılabiliyor fotoğraftaki gibi, onun da konusunu yakın zamanda açacağım. ;)
Senin düşündüğün tuş üstündeki biri tümsek biri çukur kısımları aydınlatmak sanırım ama maalesef olmuyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elinden iş gelenler için süper kılavuz olmuş Hamdi, ellerine sağlık. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
eline sağlık abicm.her zaman ki gibi güzel bir konu.bilgiler için teşekkürler.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dış kapı kollarınıda bekliyoruz abi
Güle güle kullan

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ellerine sağlık abi faydalı bir konu daha. Şunu ekleyebilirim iletken parçaları temizlendikten sonra yüksek akım gres yağı sürülmesi gerekiyor. Beyaz renkli bir yağ çoğu parçanın içinde görmüşsünüzdür, bunu bulmak biraz mesele ben hala bulamadım. Yağlama yapıyor ark yapmasını engelliyor. Bunu sürmediğimiz zaman belirli süre sonra tekrar ark yapan yerleri temizlememiz icap ediyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ellerine sağlık abi faydalı bir konu daha. Şunu ekleyebilirim iletken parçaları temizlendikten sonra yüksek akım gres yağı sürülmesi gerekiyor. Beyaz renkli bir yağ çoğu parçanın içinde görmüşsünüzdür, bunu bulmak biraz mesele ben hala bulamadım. Yağlama yapıyor ark yapmasını engelliyor. Bunu sürmediğimiz zaman belirli süre sonra tekrar ark yapan yerleri temizlememiz icap ediyor.

Aradığınızı söylesenize ayarlıyım size
Gecen o yağa merakdan 3000 volt ac verdim iletken değil tam aradıgımız yağ

Aslında 10.000 voltda verebilirdim ama güven özverim ve tecrübem el vermedi.

1kg = 1.500 tl made in germany

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aradığınızı söylesenize ayarlıyım size
Gecen o yağa merakdan 3000 volt ac verdim iletken değil tam aradıgımız yağ

Aslında 10.000 voltda verebilirdim ama güven özverim ve tecrübem el vermedi.

1kg = 1.500 tl made in germany
Evet tam olarak o lazım işte :)

Üst Alt