Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük Elektrik Kesintisi

Konu, 'Diğer' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Keşke her gün bir süre kesilse de özümüze dönüp kafa dinlesek... Mum ışığında kitap okusak... ;)

Mantıklı bir açıklaması olduğuna inanmıyorum bu kesintinin... Trabzon veya Erzincan ile Aydın nasıl etkilenir aynı kesintiden?? ::)

3. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Haarp :-X

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kontrolsüz yapılan özelleştirme bize uyarı veriyor ama dikkate alarak toparlanırmıyız belli değil...

İyiki darda değiliz. Savaşta olduğumuzu bu sistem ile bir düşünün bakalım...

Maazallah!!

5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Tam zihniyetlerine uygun açıklama:
    "Gece elektrik talebi düşüktü. Çok düşük talep vardı gündüz olduğunda talep arttı ve Türkiye genelinde arıza oluştu."

Benim tahminim seçim provası yapıyorlar :D Aklıma gelen ama inanmak istemediğim ise; yurtdışı kaynaklı saldırı...

6. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz
    Bakan açıklama yapmış "Alışılmışa meydan okuyuruz.."

7. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu nasıl bir kesintiydi böyle Aydın nire Erzurum Erzincan nire :D Çok ilginç.

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ne deseler boş benim için... Böyle bir şey bize yakışmadı...

9. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Oğuzhan'cım, bu kesinti lokal sebepli olmadığı için ve ülke genelinde, Avrupa'yla bağlantı sağlayan enterkonnekte hatlar dahil 380 kV grid çötüğü için yaşanmıştır. Aslında dün de frekans düşüşleri olmuş fakat sistem çökmemiştir. Daha kötüsü bundan ders alınmamıştır. 70 bin MW lık bir kurulu güce sahip ülkemizde böyle büyük bir çöküş sebebi ne olursa olsun izah edilemez. Binlerce üretim tesisi, hastaneler, metrolar, yaşam ünitesine bağlı yaşayan hastalar vs, vs. Geçmiş olsun...

Allah daha büyüklerinden esirgesin diyoruz her zamanki gibi ancak enerji konusunda da ülkemizde henüz ne kadar yol almamız gerektiğini görüyoruz. Şu an bu kesinti faaliyette olan bir nükleer santralimiz çalışırken olsaydı, "Loss of Offsite Power" arızası sebebiyle Fukushima'dakine benzer ciddi bir nükleer kaza olabilirdi. Ha bizim ülkemizde şimdi bukonular tartışılmaz, ne konuşulur, Akkuyu çok gerekli, nükleer şöyle güzel, böyle güzel, bakın biz demedik mi, vırt zırt. Bu tarz sistem çöküşleri ancak doğal afetler sonucu olağan karşılanır, bunun dışında izahı yoktur. Hele ki gece talep azdı, gündüz talep arttı gibi saçma sapan açıklamalara ancak ılık beyinli insanlar inanır. Daha da sözüm yok...

10. badilcan

badilcan Katılımcı

Savcının rehin alınmasında içeriye alınan silahlar bu açıkdan mı faydalınarak yapıldı ?
    Fazla mı komplo teorisi oldu ?

11. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    E tabi X-ray çalışmıyorsa metal dedektörü var, o da yoksa güvenlik elle arıyor, falan filan... Konuyla bağlantılı olabilir ama sanki böyle bir eylem çok daha organize ve detaylı planlanmıştır diye tahmin ediyorum. Neresinden tutsak elimizde kalıyor, Berkin Elvan 15 yaşındaki bir çocuktu ve talihsiz bir şekilde yaşamını yitirdi. Şimdi bu yapılan onun anısına mı yapılmış oluyor, iyilik mi yapılıyor Berkin'in ailesine?

Yazık günahtır, toplum olarak açıklanamayan başka bir boyuta geçtik. Akıl, bilim, sağduyu, anlayış komple göç etmiş bizim buralardan maalesef, hiçbir olay beni şaşırtmıyor artık...

12. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Az önce geldi ,yarım kalan kitabımı bitirdim ,evde büyük çaplı temizlik oldu.Olayın neden olduğu ile ilgili araştırma yapacaktım ki gerekli açıklama yapılmış.

13. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Yani istenirse ülkenin elektriği tek noktadan kesilebiliyor mu?

14. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Tek nokta demek biraz haksızlık olur. Şöyle ki, Erzincan'daki trafo merkezinde bir arıza sebebiyle hatlardan biri açarsa hiç birşey olmaz çünkü hemen Elazığ'daki trafo merkezi daha fazla güç çekerek diğer açığı kapatır. Bu olay enterkonnekte sistemin faydası ve pratikliğidir. Şayet deprem gibi, tsunami gibi, ya da enerji üreten büyük doğalgaz santrallerinden birisinin tamamen trip etmesi veya Keban'daki türbinlerin yekten bozulması gibi olağan üstü durumlar olursa, o zaman enterkonnekte sistemdeki diğer bütün elektrik üreten sistemler kendilerini olası frekans dalgalanmalarına karşı korumak amaçlı tripe alarak kapatırlar ki bu da bütün ülkenin elektriğinin kesilmesi demektir. Bu olay da bütün networkün birbirine bağlanmasının dezavantajıdır.

Belirttiğim gibi bu olay bi yerden sonra önlenebilir bir olay değildir tabi şartlar anormal olduğu zaman. Bizde ise bu kadar büyümeden mutlaka önlem alınabiliyor olmalıydı ve sadece belirli bir bölgedeki arıza ve o bölgenin trip etmesiyle atlatılabilmeliydi. Mesela basit bir kesici veya 380 kV hat arıza ise sebep bu kadar büyük sonuçları olmamalıydı yani.

Sorunun cevabı şöyle olabilir, evet maalesef tek bir noktadan alınacak büyük bir darbe ülkedeki bütün elektriği felç edebilir. Bu konu çok hassas, çok kırılgan ve çok mühimdir. Konu stratejik olarak enerji konusunda ne kadar hassas dengeler üzerinde durduğumuzun ispatıdır. Lafla peynir gemisi yürümüyor...

15. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Şimdi daha iyi anladım. O zaman büyük bir dezavantaj var bu sistemde :( Bir yer yara aldığında domino taşı etkisi yapması çok saçma geldi bana.

16. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Evet domino taşı etkisi gibi bir durum söz konusudur. Enerji santrallerinden birisi devre dışı kalırsa diğerleri çekilen yükü karşılamak amacıyla daha çok çalışmaya başlarlar ancak bunun da bir sınırı vardır, işte o sınır aşıldığı anda diğer santraller de kendilerine zarar gelmemesi adına ada denilen moda gireler ve enterkonnekteyi beslememeye başlarlar, bu şekilde devam eden güç kesintileri de bütün sistemi bir anda devre dışı bırakır. Sistemin geri dönüşü de birden bire olmaz, her santralin tekrar devreye girmesi belli bir süre alır ve talebe göre yükleme yapılır. 50 hz olan frekansın tutturulması ise öyle birden olmaz. Bu yüzden ilk elektrik gelince voltaj ve frakans dalgalanmaları yaşanır, elektrikli cihazla prizdeyse bozulabilir vs.

Yani herşeyi geçtim, elektrik enerjisi olmasa 3 günde ülkenin yarısı telef olabilir, açlıklar, hastalıklar, kaos ortamı... Nükleer enerji bunun çözümü müdür, bi yerde evet bi yerde hayır. Evet çünkü enerjisiz zaten yaşanmıyor, bi şekilde üretmek zorundayız. Hayır çünkü rusların yaptığı bizim işlettiğimiz bir santral ne kadar güvenli olacaktır, emin değilim...

Kısacası, gelecek nesillere nasıl bir ülke ve dünya bırakıyoruz bilmiyorum, işimiz Allah'a kalmış gibi çoğu konuda, hayırlısı diyelim...

17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Çağlar harika bilgiler bunlar... Teşekkürler. Ben zaten Allah a havale ediyorum... Alacaklı olmak iyidir... O0

18. mtutun

mtutun Üstad Üstad

İçten yanmalı motorun gözünü seveyim.

19. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Çağlar güzel bilgiler ve yorumda bulunmuş. Tüm ülke gibi bizimde 10:45 civarı santralde ünitemiz trip etti ve elektrik santrali bile karanlıkta kaldı. Jeneratörle belli yerler beslendi tabi orası ayrı.

Sisteme gelince sıkıntı tamamen teiaş yük yönetimiyle alakalı diye düşünüyorum. Zira santralde ani triplerin olmadığı hafta geçmiyordu kömür kalitesi düştüğünde ama bırakın ülkeyi afşin elbistan bile etkilenmiyordu bundan. Bu çıkan ünitede 250-280 megawatt gibi tek başına orta büyüklükteki bir şehri besleyecek bir güce sahip üstelik.
    Santraller trip etmeye başlayınca yük tevzilerinin trafolardan elektrik akışını bölgesel olarak kesip diğer santrallerinde trip etmesine sebebiyet vermemesi ve santraller devriye alındıktan sonra kontrollü olarak tekrar o bölgelere elektrik verilmesi gerekirdi normal şartlarda.

Hangi santralin o gün saatlere göre kaç megawatta çalışacağı önceden yük tevzi tarafından bildiriliyor. Birçok santral ve baraj aynı sistemi beslediğinden 400-500 megawattlık kayıplar ise sisteme sıkıntı vermiyor.

Santrallerin devreye girme süresine gelince Atatürkte türbinlerin devreye girip hatta enerji verme süresinin 8 dakika olduğu bilgisini almıştım. Kömür santraline gelince o süre en iyi ihtimalle 4 saat.

20. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Jeneratörü kırbaçladın mı abi akşama kadar :D

Sayfayı Paylaş