Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bujimizin Arızalı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında Adem Usta tarafından paylaşıldı.

 1. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  Motordaki silindirlerin içinde sıkıştırılan yakıt - hava karışımını kıvılcımla ateşleyen bujilerdeki en basit bir arıza, yakıt sarfiyatını artırırken performansını da azaltır. Motordaki birçok arızayı da bujilere bakarak tespit etmek mümkün. Aşağıdaki bilgiler sayesinde, bujinizin bozuk olup olmadığını ve bozuksa bunun sebeplerini bulabilirsiniz.ve buji ayarları lpg kullanımı ile benzin kullanımı aralık filer ölçüm degerleri farklıdır bu ayarın benzinde 1.00 mm yada 1.10 mm olmalıdır lpg de ise bu tırnak aralık filer ayarı 60.0 mm yada 70 .0 olarak degişir


  Tırnak aralığı ideal değilse
  Bujilerdeki tırnak aralığı ideal konumda değilse, buji yeni bile olsa yakıt - hava karışımı iyi ateşlenmez. Buna bağlı olarak da yanma odasındaki patlama zayıflar ve motorun gücü azalır. Bu durumda aracın araçtaki yakıtın çoğu yanmadan egzozdan çıkar ve otomobilin yakıt sarfiyatı hissedilir oranda artar. Yeni bir buji aldığınızda her duruma karşı takmadan önce tırnak aralığı sentille kontrol edilmeli ve ayarı bozuksa fabrika verilerine göre ayarlanmalıdır.


  Üzerinde yağ birikintisi varsa
  Bujiler sökülüp kontrol edildiğinde üzerinde yağ birikintileri varsa, motordaki yanma odasına fazla yağ giriyor ve elektrotları yağlıyor demektir. Bu gibi durumlarda buji yağla kaplandığından kıvılcım normal düzeyin çok altında gerçekleşir. Bu durum yakıt tüketimini artırır ve performansı azaltır. Çözüm ise motoru revizyondan geçirmektir.


  Üzerinde kurum oluşmuşsa
  Bujinin izolatör ucu, elektrotları ve gövdesinde kurum oluşmuşsa, bu karbüratör ve enjeksiyon ayarının bozuk olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda motorda ateşleme kesikliği olur ve motor soğuk havalarda zor çalışır. Sorunu çözmek için hava filtresinin kontrol edilmesi, karbüratör ve enjeksiyon ayarının yapılması gerekir.


  Elektrotlar kaynamışsa
  Buji elektrotları kaynamışsa ve üzerinde yabancı maddeler toplanmışsa, zamansız ateşleme sonucunda aşırı yükleme olmuş demektir. Bu sorun ateşleme ve supap ayarlarının bozuk olmasından, arızalı distribütörden ve kalitesiz yakıttan kaynaklanır. Sorunu çözmek için, motor ateşleme ile yakıt ayarı kontrol edilmeli ve yeni buji takılmalıdır.


  Buji çatlaksa
  Bujilerde nadir de olsa karşılaşılan bir arıza, bujinin düşürülmesi sonucu elektrotunda mekanik hasar meydana gelmesidir. Bu gibi durumlarda ateşleme eksik olur ve kıvılcım başka yerlere sıçrar. Bu nedenle arızalı bujinin değiştirilmesi gereklidir.


  Bujinin görevi nedir?
  Bujinin görevi, bobin tarafından oluşturulan yüksek gerilimi yanma odasına iletmesi ve yoğunlaşmış yakıt - hava karışımını elektrik kıvılcımı yoluyla elektrotlar arasında ateşlemesidir. Bujinin iyi çalışmasını sağlayan en önemli unsur kıvılcım boyudur.


  Buji ne zaman değiştirilmeli?
  - Aracınız normalin üzerinde yakıt tüketiyorsa,
  - Motorunuzda ateşleme kaçağı olduğunda,
  - Motorunuzun performansında azalma olduğunda.


  Ne zaman kontrol edilmeli?
  - Peryodik bakım aralıgında
  - Motorunuzun avans ayarını yaptırdığınızda,
  - Motor testi yaptırdığınızda,
  - Kullanılmış bir araç satın aldığınızda.
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  En önemli konulardandır Buji... Ellerine sağlık Ustam... :)
   
  böcek bunu beğendi.
 3. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Teşekkürler Adem Ustam.
   
  böcek bunu beğendi.
 4. böcek

  böcek Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Çok faydalı bilgi adem ustam kolay gelsin sağolasın

  GALAXY J7
   
 5. civler

  civler Katılımcı

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  2000-Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Gri Hatcback
  Ağzına sağlık ustam, her yerde bulunmayan bilgiler verdiniz.
   
  böcek bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş