Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda 3 için buji araştırmaya başladığımda...Buji konusunu da detaylı bir şekilde araştırma fırsatım oldu...Mazda Denso ile çalışıyor olsada mazda 3 için NGK nın uyumlu bujilerini kıyasladım ve sıraladım...
Normal standart buji:BKR5E-11 $1.99 NGK 6953 Spark Plugs - Best Car SparkPlug Replacement
İridyum buji IR kodlu:IFR5E11 $11.46 NGK 7994 Spark Plugs - Best Car SparkPlug Replacement
NGK nın yeni çıkarttığı IX kodlu İridyum bujisi:BKR5EIX-11 $7.44 NGK 5464 Spark Plugs - Best Car SparkPlug Replacement

Tabloları inceleyip görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim...BKR5EIX-11 kodlu buji almak mantıklıca geliyor...
Densoyu temin etmek zor ve bu kadar detaylı ürün açıklamasıda bulamadım ilginize....

Ngk sitesinden Lpg'li motorlar için buji arama motoru;

NGK - Ürün bulma aracı

Ngk sitesinden Benzin'li motorlar için buji arama motoru;

NGK - Ürün bulma aracı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İridyum buji bende denemek istiyorum sanırım yakın tarihte bende alacağım. Performans ve yakıttaki değişimleri merak ediyorum. Yalnız Türkiye'de çok pahalı ebay amazon vs. sitelerden yarı fiyatına alabilirsiniz.

Edit;

Yukarıdaki konuda buji değişimi ne zaman yapılır? Sorusunun cevabını @Erçay çok güzel şekilde anlatmış olup, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İridyum buji bende denemek istiyorum sanırım yakın tarihte bende alacağım. Performans ve yakıttaki değişimleri merak ediyorum. Yalnız Türkiye'de çok pahalı ebay amazon vs. sitelerden yarı fiyatına alabilirsiniz.
Ebay ve Amazon konusunda Fransız kaldığım için 4 adet NGK BKR5EIX-11 buji siparişi verebilirim sana hesap no ver hemen havale çıkayım alabilirsen :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bujiler hakkında bilgisi olanlar görüş ve düşüncelerini paylaşırsa sevinirim...Kararımı değiştirecek sebepleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum :)

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda 3 ümü aldığımda bir ustanın tavsiyesi ile pek anlamadığım bir konuydu ngk iridyum buji ile değiştirmiştim bujileri.Inanin yakıt o kada farkettiki keşke dedim lpg takmadan önce degisseydim bujileri hiç lpg takıp sitrese girmezdim diye çok hayiflanmıştım o zaman.
Bence ngk iridyum tak ama yeni serisini bilmiyorum belki o daha iyidir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda 3 ümü aldığımda bir ustanın tavsiyesi ile pek anlamadığım bir konuydu ngk iridyum buji ile değiştirmiştim bujileri.Inanin yakıt o kada farkettiki keşke dedim lpg takmadan önce degisseydim bujileri hiç lpg takıp sitrese girmezdim diye çok hayiflanmıştım o zaman.
Bence ngk iridyum tak ama yeni serisini bilmiyorum belki o daha iyidir.
hocam linkleri incelersen performans ve yakıt olarak IX seriri IR serisinden daha üstün daha verimli ancak IR serisi ömür olarak uzun ömürlü platin olduğu için heralde :)

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Evet mantıklı bence de.
Benim yeni aracın bujilerini eski sahibi yeni değiştirmiş. Zamanı gelince bu araç içinde iridyum almayı düşünüyorum. Gerçi bu kasa corollalar çakmak taşıyla bile çalışır ama iridyum daha ekonomik oluyor uzun vadede.Eeee bende ev alıp borcunu bitirinceye kadar elimdeki araca binerim diye düşünüyorum. Bu durumda bir takım iridyum buji kullanım ömrü bana anca yeter.
Bu arada benim corolla ( efsane :D) 188000 km de dört beş yıl sonra satmaya karar verdiğimde 300 bin olur heralde.O zaman o km de kim alır kaça satarım Allah bilir.Yoksa hemen satsam mı neyapsam ??? :-\

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Evet mantıklı bence de.
Benim yeni aracın bujilerini eski sahibi yeni değiştirmiş. Zamanı gelince bu araç içinde iridyum almayı düşünüyorum. Gerçi bu kasa corollalar çakmak taşıyla bile çalışır ama iridyum daha ekonomik oluyor uzun vadede.Eeee bende ev alıp borcunu bitirinceye kadar elimdeki araca binerim diye düşünüyorum. Bu durumda bir takım iridyum buji kullanım ömrü bana anca yeter.
Bu arada benim corolla ( efsane :D) 188000 km de dört beş yıl sonra satmaya karar verdiğimde 300 bin olur heralde.O zaman o km de kim alır kaça satarım Allah bilir.Yoksa hemen satsam mı neyapsam ??? :-\
Her malın bir alıcısı çıkar hocam şimdi bunları düşünmek için daha çok erken...Rahatlıkla elden çıkabilcek bir araç içinizi ferah tutun :)

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Her malın bir alıcısı çıkar hocam şimdi bunları düşünmek için daha çok erken...Rahatlıkla elden çıkabilcek bir araç içinizi ferah tutun :)
Sağol kardeş inşallah öyle olur aslında bu aracı seçmemin en önemli sebebi buydu.Aslinda hep bir 626 sahibi olmak istemiştim 96-97 model ama piyasa koşullarından dolayı böyle oldu.Oldu da araç acil lazım olduğundan biraz pahalı oldu üstüne lpg( voltran) sıkıntıları bana maliyeti bu gidişle 20 yi bulacak ???

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sağol kardeş inşallah öyle olur aslında bu aracı seçmemin en önemli sebebi buydu.Aslinda hep bir 626 sahibi olmak istemiştim 96-97 model ama piyasa koşullarından dolayı böyle oldu.Oldu da araç acil lazım olduğundan biraz pahalı oldu üstüne lpg( voltran) sıkıntıları bana maliyeti bu gidişle 20 yi bulacak ???
Hocam 20 yi buluyor madem aracınızı hiç satmasaydınız keşke

aytacesen

Katılımcı
Bundan önceki aracım olan Mitsubishi ASX orijinal olarak NGK iridyum buji kullanıyordu.ASX in yakıttaki cimriliğinin en büyük etkenlerinden biri de bence bu bujiydi.Şimdiki aracımın ilk buji değişiminde kesinlikle NGK iridyum alacam..

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bundan önceki aracım olan Mitsubishi ASX orijinal olarak NGK iridyum buji kullanıyordu.ASX in yakıttaki cimriliğinin en büyük etkenlerinden biri de bence bu bujiydi.Şimdiki aracımın ilk buji değişiminde kesinlikle NGK iridyum alacam..
Ustalarımız ve üstadlarımızda yorumlarını katarsa sevinirim benim düşüncemde aynı yönde yalnız
IX kodlu yeni İrdyum serisi bu buji IR kodlu dan daha verimli daha etkili sadece uzun ömürlü değil standart iridyuma göre

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hocam 20 yi buluyor madem aracınızı hiç satmasaydınız keşke
Doğru diyosun ama sattım bir kere aslında iyi oldu satmam bizim orada yollar çok kötü yazık oluyordu kuzuya.
Bu aracı 18 e aldım lastikler idare eder ama şöyle güzel bir jant lastik yapsam bin lira.Bin liraya da lpg yi yenilesem iki bin ediyor böylece 20 yi buluyor işte.Bugun lpg yi birkaç ustsya gösterdim fazla bir sıkıntı olmadığınıssöylediler. Belki de masraf yapmadan satarım bakalım hayırlısı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Sen kendini ve guzuyu bu konuda feda et hocam, peşinden ben gelirim... İridyum konusunda kafası karışık olanlardan birisi de benim...

4-5 kat para vermeye değeceğini düşünmediğim için beklemedeyim, Oğuzhan ile dışarıdan uygun fiyata bulabilirsek belki deneyebilirim... :p

mazda3barisss

Sessiz
geçen sene aralık ayında ikinci yılım dolduğu için bakıma girdim takarken 140 tl verip iridyum buji taktırdım 60000 km değişmicekmiş hiç yakıtta performansta başta fark vardı ama insan alışıyormu nedir şuan hiçbir fark yokmuş gibi geliyor :D 100 tl ile 300 km çok rahat gidiyorum araç yüklü 90 100 km hızla .. şehir içi zaten sünger misali şehir içine mümkün olduğunca çıkmıyorum yumurta var gazın altında misali sürüyorum çıkarsamda :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
geçen sene aralık ayında ikinci yılım dolduğu için bakıma girdim takarken 140 tl verip iridyum buji taktırdım 60000 km değişmicekmiş hiç yakıtta performansta başta fark vardı ama insan alışıyormu nedir şuan hiçbir fark yokmuş gibi geliyor :D 100 tl ile 300 km çok rahat gidiyorum araç yüklü 90 100 km hızla .. şehir içi zaten sünger misali şehir içine mümkün olduğunca çıkmıyorum yumurta var gazın altında misali sürüyorum çıkarsamda :)
Bu yazından çokta gerekli bir şey olmadığını anlıyorum Barışcım :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Denso da, NGK da kaliteli markalar. Hangisini alsan pişman olmazsın.

İridyum bujiler teoride daha uzun ömür ve daha dengeli ve efektif ateşleme verirler. Yine teoride bu performansa ve tüketime yansır.

Ama gerçek anlamda hissedilebilecek düzeyde olacağını düşünmüyorum bu farkların.

Mazda 3 için buji araştırmaya başladığımda...Buji konusunu da detaylı bir şekilde araştırma fırsatım oldu...Mazda Denso ile çalışıyor olsada mazda 3 için NGK nın uyumlu bujilerini kıyasladım ve sıraladım...
Normal standart buji:http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9308
İridyum buji IR kodlu:http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9780
NGK nın yeni çıkarttığı IX kodlu İridyum bujisi:http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9311

Tabloları inceleyip görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim...BKR5EIX-11 kodlu buji almak mantıklıca geliyor...
Densoyu temin etmek zor ve bu kadar detaylı ürün açıklamasıda bulamadım ilginize....
;) 8) :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Denso da, NGK da kaliteli markalar. Hangisini alsan pişman olmazsın.

İridyum bujiler teoride daha uzun ömür ve daha dengeli ve efektif ateşleme verirler. Yine teoride bu performansa ve tüketime yansır.

Ama gerçek anlamda hissedilebilecek düzeyde olacağını düşünmüyorum bu farkların.
Kullananların yorumlarıda genelde bu yönde abi :)

Dinçer

Katılımcı
Usta ağızlar bunun gereksiz olduğunu söylüyor, o yüzden normal buji kullanılmasını araç lpg li ise 10 bin km de benzinli ise 20 bin km de değişmesini öneriyorlar. Bu arada 323 için ben de yurt dışından iridyum buji getirtmiştim. Kayda değer bir fark yoktu.

Üst Alt