Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

Ilgaz-p

Katılımcı
psikolojik olabilir ama sanki araç alt devirlerde biraz daha canlı gibi

IMG_20170528_145751_HDR.jpg IMG_20170528_145735_HDR.jpg
Yukarıda 1.1 mm aralıklı ngk altta 0.7 mm aralıklı bosh

IMG_20170528_150352_HDR.jpg
4 adet 0.7 mm aralıklı bosh bujiler
ngk marka bujiler yaklaşık 17-18 bin kilometre kadar kullanılmış daha sonra kendi aldığım bosh iridyum bujiler ise yaklaşık 7-8 bin kilometre kadar kullanılmıştır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bosch İridyum Buji
IMG_8961.JPG
LPG olan modeli almayı planlıyorum.
IMG_8959.JPG
Değerleri burada ;
image.jpg

Bu işin profu arkadaşlar bana bir kulak verin bakiim :)

musbag

Sessiz
Araç Markası
Mazda Astina
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Kiymetli mazda dostları
2000 323 astina 1.8 BRC li
128 binde aracıma uygun bir buji arıyorum
Ngk ve bosh
Lpg li araçlar için buji geliştirmiş.
Bununla ilgili zararlari faydalari konusunda neler biliyoruz mazda kullanicilari olarak bilgimizi paylaşabilirmiyiz

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Arkadaslar 2012 mazda aracima buji alcam ne onerirsiniz lpg var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Iridyum alip kullanan varmi lpg ye uyan iridyum varmi fiyat nedir
Ben ıkısını de kullandım hem ırıdyum hem normal arac lpglı
Hıc bı fark yok bence performansta ama sankı ırıdyuma gecınce yakıt tukemımım azaldı. Irıdyum taktıgımdan berı ortalamam son 8000 kmdır 9 olmadı hep 8.4 8.7 arası suan 8500 km nın ortalması 8.8.
Irıdyum denso marka 240 tl
Normal DEnso marka 52 tl K16pr-u11
Bosch lpg ırıdyum almayın

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg'li motorlarda iridyum buji tavsiye edilmiyor. Normal bujilerin tırnak aralığını 1,1 den 0,7 ye düşürüp takın derim.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Servis fiyatı pahalı olabilir ama sanayide tanesi 6.5 lira. Ngk birazcık pahalıydı Densoya göre

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Orijinali neyse onu kullanın. İridyum buji pahalı diye (pahalı olan her şey daha çok para bırakır), İridyum takmak istiyor ustalar. Dedikleri kadar faydalı olsa araçlar o bujiyle gelir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinali neyse onu kullanın. İridyum buji pahalı diye (pahalı olan her şey daha çok para bırakır), İridyum takmak istiyor ustalar. Dedikleri kadar faydalı olsa araçlar o bujiyle gelir.
Bazıları iridyum buji ile gelmiş ama benzinli motor için uygulanmış... Lpg ile iridyum stabil çalışmıyor.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
denso IK20 0.4 tırnak aralığımı varmış :eek: ben 0.6 veya 0.8 biliyordum ilk aracım mazda 626 115 likde servisde çalışan abimiz denso iridyum takmıştı ve yakıt değerleri çok iyi idi ama şimdi alınacak gibi değil o zamanlar biraz daha tercih edilebilir fiyatı vardı :(

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpg'li motorlarda iridyum buji tavsiye edilmiyor. Normal bujilerin tırnak aralığını 1,1 den 0,7 ye düşürüp takın derim.
Veli abi neden tavsiye edilmiyor? Bence lpg kullanılan motorlarda iridyum olmalı....Sebebine gelince... Biz her yaz fındık bahçesi temizliği yaparız motorlu tırpanlar ile... Ağustos sıcağı ve uzun soluklu kullanım şartlarına maruz kalır makinalar... Eğer buji kötü ise ısınan makina ile beraber ateşleme kalitesi düşüyor motor tekliyor ve stop ediyor... Motorun ve bujinin soğumasını bekleriz... Soğduktan sonra sıkıntı yok yeniden ısınana kadar çalışır... Fakat çin malı bir motorlu tırpana çin malı buji değil de bosch gibi ngk gibi kaliteli buji takınca kesinlikle bu yaşadıklarımızı yaşamadık... Eğer motor husqvarna sthil gibi kalite bi markaysa zaten problem yok.... Neden iridyum.... Hepimizinde bildiği gibi lpg nin benzine göre vermiş olduğu ısı alev alma sönme tepkileri daha farklı ve yüksek olduğundan... Bu ısı farkından dolayı subaplarda nasibini almakta... İridyum bujilerde kullanılan malzemeden ötürü yüksek sıcaklıkta çalışmaya normal bujiden daha elverişli.....Edindiğimiz tecrübeden yola çıkarsak artan sıcaklık buji ateşleme kalitesini düşürdüğünden bizim yüksek ısılarda bile stabil ateşleme yapabilen buji seçmemiz gerek... Çalışma koşullarının üzerinde ısıya maruz kalan buji güçlü ateşleme yapamayacağı için bu aracın tepkiselliğine ve yakıt tüketimine doğrudan yansıyacaktır... Ayrıca iridyum alacağıma normal buji alır her 10 20 bin de değişirim mantığınıda bu sebeple çürütüyoruz... Buji eskiyen aşınan bir malzme değil... Buji belli sıcaklıklarda doğru ve verimli çalışmaya müsait bir ekipman... Siz onu olması gerekenden daha fazla ısıya maruz bırakırsanız o çalışsa dahi %100 performans ile çalışamayacağı için bu size yakıt ve tepkisellikte zayıflık olarak geri dönecektir... Maliyetler hesaplandığında ömür anlamında zaten iridyum satın almak gene mantıklı.... Her 10 bin bakımda 50 tl vermek ile 100 bin ömürlü iridyum bujiyi hadi diyelim lpg den kaynaklı 60 bin km de değişelim 50x6=300 tl yapar bugün 115 130 160 gibi rakamlara iridyum alınabiliyorken bosch tan bence hiç gerek yok.... Bunlar benim kişisel tecrübelerim sonuçta usta değilim fakat makinalar ile haşir neşir olduğumdan mantıken kıyaslamada yapınca yollar iridyum a çıkıyor.... Genede siz bilirsiniz... Ha direkt enjeksiyonlu motorlarda dısı gibi mitsunun gdi si gibi motorlarda zaten mecburen ve kesinlikle iridyum kullanılmalı normal buji bu çalışma prensibi için gecikiyor..... Saygılar...

Üst Alt