Mazda 626 GE (1991-97) Buji Tavsiyesi

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Herkese selamlar bizim araçların bujilerinin ömrü nekadardır benimki tahmini 10000 km oldu.bujilerim ngk marka.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ortalama 25-30 bin ömür biçiliyor. Aracın çalışmasında problem yaratmıyorsa, bujiden kaynaklanan bir problem yoksa daha uzun km'ler hizmet etmeye devam edecektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamlar bizim araçların bujilerinin ömrü nekadardır benimki tahmini 10000 km oldu.bujilerim ngk marka.
İşin teknik kısmında 20 bin km ömür biçiliyor, fakat lpg illeti; bujinin dengesini bozduğu için :p 10-15 bin değişim aralığı öneren yerler var. Çok maliyetli bir şey olmadığı için sık değiştirilmesi taraftarıyım. İlk 626 aracımda 10 binde değiştirdim, Mazda 3 te 10 bin olmadan değiştirdim, şu anki güvercinde henüz 3 bin kilometre olmadı, 10 bin km olmadan değiştirmeyi düşünüyorum.

En iyi tamir, bakımdır diyolla... :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ekstrası olmayan normal bir buji ise, 20000 çok uzun bir süre bence. Hele ki yoğun şehir içi kullanımı için çok çok fazla. 5000'de bir temizletip, 10000'den sonra işi garantiye alıp değiştirmek lazım bence. ;) 4 buji fiyatı ortalama 50 TL, riske değmez.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben bujileri guzuyu ilk aldığımda değiştirmiştim ngk ile, geçen beklenmedik şekilde LPG de tekleme sorunu yaşayınca değiştirdik. Yaklaşık 25 bin km olmuş. Maksimum ömrü bu kadar normal bujilerin, ama bu kadar beklemeden değiştirmekte fayda var

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar mrb bugün lpg ayarına gittim usta bujilerine bakmak istedi denso marka iridyum buji çıktı çok iyi olduğunu söyledi bu markayı duymamıştım ngk biliyorum hep ama bilgisi olan var mı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arkadaşlar mrb bugün lpg ayarına gittim usta bujilerine bakmak istedi denso marka iridyum buji çıktı çok iyi olduğunu söyledi bu markayı duymamıştım ngk biliyorum hep ama bilgisi olan var mı
Bu kasaların orijinal buji markası Denso'dur, bir sonrakinin de NGK'dır diye biliyorum. Ya da tam tersi. Ama ikisi de iridiyum değil tabi ki...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk defa iridyum bujiye sahip, lpg'li bir sistemin sorunsuz çalıştığına şahit oluyorum... :)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
İlk defa iridyum bujiye sahip, lpg'li bir sistemin sorunsuz çalıştığına şahit oluyorum... :)
hocam siz araçlarınızda tek tırnak mı kullanıyorsunuz bşlmiyorum ama ben önceki araçlarıma hep 3 tırnak ngk alırım bakalım dedik denso çıktı ve usta pahalı olduğunu söyledi 3 tırnak bujiyi tavsiye ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
hocam siz araçlarınızda tek tırnak mı kullanıyorsunuz bşlmiyorum ama ben önceki araçlarıma hep 3 tırnak ngk alırım bakalım dedik denso çıktı ve usta pahalı olduğunu söyledi 3 tırnak bujiyi tavsiye ederim

Şu ana kadar, Mazda'nın tavsiye ettiği değerleri taşımayan buji kullanmadım, 3 tırnak olarak kodu nedir bujinin, araştıralım bakalım... Yakın zamanda; deneme yanılma yapmak üzere; 4x Ngk Zfr6f-11 - n11.com bu ürünü almıştım ama kullanmak nasip olmadı. :)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Ngk bkur6et-10 alın hem çalışmaya hem yakıta etkisi olur tabi bu bwnim gözlemim;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
NGK BKR5E-11, BKR6E-11
DENSO K16PR-U11, K20PR-U11

Diyor Mazda mühendisleri :) Fazla tırnak olması yakıtın düşeceği anlamına gelmez ben orijinalini öneririm.

Hepsi ve daha fazlası için
Mazda 626 GF GW (1997-02) Kullanıcı Kılavuzu

Oğuzhan yukarıda belirtmiş. Buradan da anlaşıldığı üzere Mazda yukarıdaki kodlarda bujileri tavsiye ediyor. Bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
Bunların dışındaki buji tercihleri tamamen size kalmış.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Oğuzhan yukarıda belirtmiş. Buradan da anlaşıldığı üzere Mazda yukarıdaki kodlarda bujileri tavsiye ediyor. Bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
Bunların dışındaki buji tercihleri tamamen size kalmış.
mühendislere ve görüşlere saygı duyuyorum ama ben yinede 3 tırnaktan yanayım

Ha suan bu aractakileri ellemedim performası gayet iyi satınca alacağım araca düşünürüm bu arada ilan süresi doldu yenileyeceğim inş:harika:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

mühendislere ve görüşlere saygı duyuyorum ama ben yinede 3 tırnaktan yanayım

Siz Denso/NGK hangisi diye sorduğunuz için ben açıklama yaptım. İstediğinizi kullanabilirsiniz tabi. Hatta maddiyatınız iyiyse NGK PZFR5F (3741) bile kullanabilirsiniz. ;)
Zaten bu bujiler fabrikada takılırken araçlara LPG takılacağını düşünmüyor mühendisler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bendekileri satayım. :)
Ya ikisi de aynı şey la. Takılma bu kadar. ;) Sadece Mazda'nın yıllara göre anlaşması değişmiş sanırım, motor aynı motor; buji aynı buji...
Zaten sonraki bakımda bujiler 15 bini görmüş olacak. Bir Denso denerim artık. :)

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
Arkadaşlar önceki arabam 98 model 626 station'dı. Buji konusunda çok denemem oldu. Öncelikle bujinin görevi sadece ateşleme değildir. Bunun yanında motor bloğunu soğutma görevi de vardır. Ngk bujilerde sondaki rakam soğutma seviyesini gösterir. Ngk 'nın kataloğunda benim arabanınki 5'di. Fakat araçlarımızda lpg oduğu için ve lpg'nin de ısısı yüksek olduğu için soğutmayı daha iyi yapmamız lazım. Bunun için de bu rakamı yükseltmemiz lazım. Ayrıca uzun ömürlü olması için iridyum bujilere geçmek de bir alternatif. 100.000 km ömrü var katalogda ama 80.000'de değiştirilebilir. Benim en son aldığım bujinin kodu NGK BKR8EIX 'di. Önceki bujilerimi bakımlarda söktüğümde kararmış çıkıyordu. Ama bu bujiler tertemiz çıkmıştı. Ayrıca Ngk buji konusunda global bir markadır. Yani Ngk almanızı tavsiye ederim. Katalogdaki standart bujiyi almayın bence. Çünkü ben almıştım. 2 ay sonra porseleni çatladı ve tekleme yapmıştı. Arızayı bulmak için bobini ve kabloları değiştirmiştik. Ama bujiden çıktı.

Üst Alt