Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bende ki Subaru'lar iridyum bujiye sahipti Oğuzhan. Ve buji değişimleri 100 bin km'de bir. Birini sattım CX-5 aldım, diğeri duruyor. Ben biraz bakım hastası olduğumdan 62.500'deki ağır bakımların hepsini 44.000 civarı yaptırdım. Sadece bujiler kaldı, o da usta değişmeyelim diye çok ısrar etti.

Teoride 100 bin ömür tamam, kabul. Ama bu sürekli mükemmel bir yakıt kalitesi, mükemmel yanma kalitesi ister. Aksi durumda bujilerin uçları kurumlaşır ki, buji ne olursa olsun performans düşer.

Türkiye şartlarında bence 100 bin fazla. İridyum alıp, onları 50 binde değiştirmek de israf! Tekraren ifade edeyim ki, hissedilir bir fark da beklemiyorum.

Bence fabrika standardında devam edip, daha sık değişiklik yapmak Türkiye şartlarına daha uygun.

Kullananların yorumlarıda genelde bu yönde abi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Görsel ve yüzde olarak fark olacağını tahmin etmemekle birlikte, sadece aynı yakıt ile daha kaliteli yanma olabilir... Mustafa Abi bin yazdığı gibi fazla para vermekten başka bir şey olmaz diyorum.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İridyum bujiler yüksek ateşleme sağladıkları için yanma odalarındaki benzin-hava karışımının daha yüksek güçle patlamasını sağlayıp performans artışına yardımcı olurlar. Ancak iridyum bujinin normal bujiye yani içinde bakır yada bakır özlü nikel - krom çubuk elektrot olan bujiye göre daha yüksek ateşleme yapabilmesi için yüksek amperli voltaja ihtiyacı vardır. Çünkü bujiler tek başlarına elektrik üretmezler onlara bu elektrik akımını motorlarımızda bulunan ateşleme bobinleri sağlar. İşte burada küçük bir sorun baş gösteriyor iridyum buji kullanımında bakıra göre daha yüksek bir özgül kütleye sahip olan iridyumun ( civaya yakın ) ateşlemeyi sağlıklı yapabilmesi için daha yüksek amperli voltaja ihtiyacı vardır. Yani eğer iridyum buji kullanacaksak ateşleme bobinlerimizide ona göre değiştirmemiz lazımdır. Aksi takdirde normal ateşleme bobini iridyum bujiye gerçek randımanla ateşleme yaptıramayacağından performas kaybına sebep olabilir.

Zaten performans yükseltmek için yüksek ateşlemeye sahip bobin sistemleri çoğu motor markası için kit olarak satılmaktadır. İridyum bujiler bu kitler takıldıktan sonra kullanılırsa motora modeline ve gücüne göre 5 ile 20 beygir arasında güç kazandırabilir. Normal ateşleme bobini ile iridiyum buji ise çok büyük olmasa bile 2-3 beygir güç kaybına sebep olabilir..........

Kaynak: http://www.motordelisi.com/forum/moto-servis/91523-iridyum-buji-nedir-nasil-calisir-ve-motora-nasil-performans-katar.html

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Paylaşımın için teşekkürler Enes, aracımın buji değişim vakti geldiğinde daha iyi olur diye iridyum buji mi alsam diye düşünüyordum. Bu bujiler hakkında bilgi sahibi olmam iyi oldu.

Dinçer

Katılımcı
Yav boşverin, ben te Çinden getirtmiştim o kadar para verip, bi numarasını görmedim. En iyisi alın 4 tanesi 25 tl lik ngk veya denso, 10 bin km de değiştirin. Mis gibi hem bütçeyi yormuyor, hem de daha sağlıklı olduğu rivayet ediliyor eskiler tarafından. :2funny:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yav boşverin, ben te Çinden getirtmiştim o kadar para verip, bi numarasını görmedim. En iyisi alın 4 tanesi 25 tl lik ngk veya denso, 10 bin km de değiştirin. Mis gibi hem bütçeyi yormuyor, hem de daha sağlıklı olduğu rivayet ediliyor eskiler tarafından. :2funny:

O0

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
60000'de bir değişen iridyum buji yerine her 10.000 de bir değiştireceğim ucuz standart NGK bujiyi tercih ederim. Özellikle bizim trafik şartlarında. Benim aracın üzerindeki bujileri kitapçığı 50,000 km'de bir değiştirilmesini önerirken ben 27,000 civarı değiştiğimde neredeyse ateşleme yeteneklerini kaybetmek üzerelerdi. 60.000-100,000 bence de çok uçuk rakamlar.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bakış açınızı 100bin km de buji değiştirmek şeklinde değilde
Standart ır kodlu 100bin km ömürlü iridyum değil
Ix kodlu bkr5eix-11 kodlu iridyum a çevirin
Bildiğimiz klasik iridyum buji kadar ömrü yok bunun
Bunun iddası eski
İridyumdan daha performanslı ve daha ekonomik çalışması
İlk yazıdaki verdiğim linkleri kontrol ederseniz kıyaslamayı yapabilirsiniz
Merak ettiğimiz asıl konu gercekten aracın performansını ve yakıt sarfiyatını etkilermi
Bir buji tek başına bunu nasıl başarır?
İridyum bujideki maddeden kaynaklı daha fazla elektrik gereksinimi
Duyduğundan bobin ve kablolar kit değişimi ister mi?
Ama üzerinde durduğumuz buji yeni ix kodlu iridyum buji
En sonunda paraya kıyıp siz değerli forum üyeleri için kendimi feda edip
Sonuçları burda paylaşıcam sürekli yakıt ölçümü ve aynı hız aynı yollarda araç
Kullanan biri olarak eski tüketim değerlerine karşı bi kıyaslama yapmam zor olmaz
Ama benim sizden yorum beklediğim konu uzun ömür değil
Iz kodlu iridyumun performans yakıt verimliliği orantısı
Zaten bu buji klasik iridyumdan daha ömürsüz
Tabloları inceleyin lütfen....

aytacesen

Katılımcı
Parçanın kullanım süresine çok takılmamak gerektiğine inanıyorum.100.000 km biçilen bir bujide zaten 60000 km den sonra pek verim alınmıyor.Bugüne kadar buji ve yakıtını hep günü dolmadan değiştirmişimdir faydasını da görmüşümdür.Ayrıca teknik detaylara fazla girmeden yeni teknoloji her zaman daha iyidir derim başka da bir şey demem:)

Dinçer

Katılımcı
Bakış açınızı 100bin km de buji değiştirmek şeklinde değilde
Standart ır kodlu 100bin km ömürlü iridyum değil
Ix kodlu bkr5eix-11 kodlu iridyum a çevirin
Bildiğimiz klasik iridyum buji kadar ömrü yok bunun
Bunun iddası eski
İridyumdan daha performanslı ve daha ekonomik çalışması
İlk yazıdaki verdiğim linkleri kontrol ederseniz kıyaslamayı yapabilirsiniz
Merak ettiğimiz asıl konu gercekten aracın performansını ve yakıt sarfiyatını etkilermi
Bir buji tek başına bunu nasıl başarır?
İridyum bujideki maddeden kaynaklı daha fazla elektrik gereksinimi
Duyduğundan bobin ve kablolar kit değişimi ister mi?
Ama üzerinde durduğumuz buji yeni ix kodlu iridyum buji
En sonunda paraya kıyıp siz değerli forum üyeleri için kendimi feda edip
Sonuçları burda paylaşıcam sürekli yakıt ölçümü ve aynı hız aynı yollarda araç
Kullanan biri olarak eski tüketim değerlerine karşı bi kıyaslama yapmam zor olmaz
Ama benim sizden yorum beklediğim konu uzun ömür değil
Iz kodlu iridyumun performans yakıt verimliliği orantısı
Zaten bu buji klasik iridyumdan daha ömürsüz
Tabloları inceleyin lütfen....

Ben işte tam da bu bujiden getirttim Çinden. Tanesi 15 dolara geldi. Bir numarasını görmedim. Ali express de bolca mevcut.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
NGK nın ayırt etmesi zor sahte bujileri var getirtdiğin bujilerin orjinalliğinden eminmisin

Dinçer

Katılımcı
Valla ebaydan şurdan burdan baya baktım en son China makul geldi aldım. Görüntü olarak kalite kokuyodu ama gerisini bilmem.

hus3yn

Katılımcı
4 tırnak buji hakkında yorum yapacak var mı artısı eksisi nelerdir ? tüplü araçlarda kimi ustalar tek tırnak uygundur diyor 4 tırnak olmaz diyorlar ??? ben 74 model tüplü vosvosum olduğu zamanda ustamın tek tırnak tak demesine rağmen bosch 4 tırnak performans buji takmıştım gayet iyi verim almıştım. acaba bizim araçlarımıza ne gibi faydaları olur kullanan bilen varmıdır ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben çok faydasının olacağını düşünmüyorum açıkcası. Bunun yerine bujileri 20 bin yerine 10 binde değiştirmek daha mantıklı geliyor bana.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaslar benim aracin orjinali iridyum ben degisimde normal taktim 2010 mazda 3 lerin bujileri normal 2012lerde iridyum takilmis acaba bobinler falan farklimi ben iridyum taksam yakit ve performansta degisim olurmu ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaslar benim aracin orjinali iridyum ben degisimde normal taktim 2010 mazda 3 lerin bujileri normal 2012lerde iridyum takilmis acaba bobinler falan farklimi ben iridyum taksam yakit ve performansta degisim olurmu ...

Bunu bende merak ederek sormuştum, kim olduğunu hatırlayamadığım arkadaşlardan birisi faydasının olduğunu yazmıştı forumda...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Normal buji 40bin km
Iridyum 80bin km
Iridyum illahaki fark yaratir ama uzerinden cikani kullanmak daha iyi sanki...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
arkadaşlar normal şartlarda buji ömrü normal buji nin 10 bin km.dir bunun fiyatı yaklaşık 45 tl dir iridyum buji 180 yada 200 tl civarı normal şartlarda her 5 bin km rede bir ara bakım 10 bin km rede bir periyodik bakımı vardır ..

5 bin km rede ki ara bakım nedir.

aracın motor yagı degişir yag filitresi degişir hava filitresi kullandıgın tozlu ortam geregi durumu degerlendirilir ve gerekirse oda degişir aracın bujisi sökülür temizlenir ve tırnak aralıgı ayarlanır bu aralık aracın benzinde yada lpg de olmasına göre degişir lpg 0.60 yada 70 benzinde 1.00 1.6 cc motor için 2.0 çıkarsak bu aralık 1.10 olur 4 teker fren sökülür balatalar yıkanır ve alt takım kontrol edilir

şimdi bu bakım aracın motorunun ömrünün ve çıkabilecek aksaklıkların erken fark edilip önüne geçebilecek bir bakım bu benim tavsiyemdir bunuda uyguluyorum fakat bazı müşterilerimiz 5 bin km re yag degişimini erken buluyor 2 bin km re geçen var bunu kar sanıyor fakat bir gün benim yanımda motor kapagını açıp içini göstermiş olsam o dışardan pırılı pırıl nefis görünen motorun içi ne halde bu durumda korkucak fakat bu konuda çık ısrarlı degilim çok fazla forum içinde bu yağ degişimi anlatılmıştır

şimdi neden buji 5 bin km rede bir temizleniyor diyorsunuz bir gün bir araç geldi bujisi yeni degişmiş sökemedik silindir kapagını söktük niye buji nin dişleri fazla sıkılmaktan dolayı yerine kaynamış bu buji 5 binde bir ara kontrol bakım dedigimiz peryodlarda sökülür temizlenir ise bujinin dişleri zarar görmez ve tırnak aralıgı gerektigi gibi temiz kalıcaktır ve aracın yanma odasında oluşan en büyük faktörü olan bujinin daha güzel ateşleme yapması yanmayı daima ileştirme yönünde olucaktır ..

10 bin km rede bakım nedir ?

motor yagı yag filitresi hava filitresi ve buji ve polen filitresi bunlar kesin degişlir km km re zamanı budur bazı kazalarda benzin filitresi bulunmaktadır bu dahil edilir

ara bakım 5000 peryodik bakım 10000 birinde motor yağı ve filtresi hava filtresi kontrol diger aksam kontrol digerinde ilave olarak hava net degişir polen buji ve benzin degişir ..

şimdi normal şartlarda buji ömrü 10 bin km re benzinde peki bu motora lpg takıldıgı zaman buji ömrü 20 bin mi oldu hayır yanlış bilgiler aksine 10 bin km reden daha kısa zamanda degişim ister işte burda 5 bin bakım bujinin hakkıyla km resini yapmasında yapılan temizlik ve ayar büyük rol taşıyor

peki iridyum buji normal degişim km resi 80 bin km redir peki motor da lpg kullanılıyor ise bu buji nasıl 80 bin km re gidicek var gelen araba 50 km rede sübop yakmış peki buji nasıl 80 bin yada 100 km re yapıcak yine burda 5 km relik ara bakım kontrolü ile takip edebiliriz

iridyum yada normal buji takma yönünde çok fazla ısrarcı olmayın burda normal buji sadece emsiyon ölçümlerinde lamda ölçümü çok az bir yüksek çıkıyor iridyumm buji bu degerleri biraz düşürüyor fakat bu deger 750 rpm araç 3000 bin devir üstünde yada takiben çok fazla bişey fark etmiyor ..

5000 km relik ara bakımı dinliyelim kontrolün zararı yok erken yağ degişimin zararı yok detaylar bir çok kez anlatıldı ..

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ustam sagolasin ben yanlis biliyordum beni duzelttin :-D

Üst Alt