Bugatti Veyron

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugatti firmasının, Bugatti Veyron olarak bilinen seri üretim halindeki otomobili. Veyron, ismini, Bugatti yarış pilotu ve 24 saatlik Le Mans Yarışı'nı 1939'da kazanan Pierre Veyron'dan alır.

Bir italyan aracıdır ilk italyanlar tarafından üretilmektedir. Ferdinand Porsche'nin torunu dönemin Volkswagen Genel Müdürü Ferdinand Piech'in 2001 Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünyanın en hızlı, en güçlü ve en pahalı arabasını üretmek üzere söz vermesiyle başlayan Bugatti Veyron projesi, 2003 yılında üretime hazır hale geldi.

Aynı yıl, dünyanın en zor pistlerinden biri Laguna Seca'da yapılan test sürüşleri sırasında aracın pistten çıkması nedeniyle üretimin durdurulmasına karar verildi.

Ferdinand Piech'in 2003 yılında emekli olmasının ardından, yeni Genel Müdür Bernd Pischetsrieder projenin başına Thomas Bscher'i getirdi. Bscher, yaklaşık bir yıl içinde performansı biraz daha düşük ama testlerde devrilmeyen bir Bugatti Veyron geliştirdi. 2003 ve 2005 model Bugatti Veyronlar 0'dan 100 kilometreye 2,5 saniyede çıkabilmektedirler.

Bugatti Veyron ekonomik olarak Volkswagen'e büyük zarar teşkil etmektedir. Veyron'un fiyatı 1.5 milyon Avro gibi yüksek bir tutar olsa da, toplam üretim masrafı yaklaşık 2-3 milyon Avrodur.

Üretim halindeki Bugatti Veyron ilk olarak 19 Ekim, 2005 tarihinde Tokyo Araba Fuarı'nda gösterildi.

2005 yılındaki Dubai Araba Fuarı'nda, teşhir edilen Veyron dahil 6 adet satılması ve 45 adet Veyron'un da Şubat ayına sipariş edilmesiyle Bugatti Veyron projesinin akışı tamamen değişti. 5 yılda 300 adet üretilmesi öngörülen Bugatti Veyron'un üretim süresi 8 yıla yükseltilmiştir, bu süre içinde üretilecek Bugatti Veyron sayısının bine yakın olması beklenmektedir.

Amerika'da ilk kez 2006 yılındaki Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarı'nda sergilendi.

Bugatti Veyron ile yapılan en yüksek hızı (407 km/sa.), Car and Driver dergisinin editörü Csaba Csere, Volkswagen'in Ehra-Liessen test pistinde gerçekleştirdi.Daha sonra bu yıl düzenlenen Veyron modelinin Super Sport versiyonu 431.072 km\h hız ile, dünya birinciliği olan S.S.C.(Shelby Super Cars) Ultimate Aero 412 modelini geçerek rekorun altına adını yazdırmıştır.

7 vitesi olan Bugatti Veyron'un 0'dan 321,9 km/sa. hıza çıkışı; McLaren F1'in 193,1 km/sa.'ten 321,9 km/sa. hıza çıkışından daha hızlıdır. Aracın benzin deposu 100 Litreliktir. Normal kullanımda 100 Km`de yakit tüketimi 20 Litredir. Ancak araba tam güç ile sürüldügünde 100 Km`de 78 Litre benzin tüketmektedir, bu da 18 dakikada deponun boşalacağı anlamına gelmektedir.

http://www.bugatti.com/en/veyron.html

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok güzel bilgiler edinmiş oldum, sağol abi, benzin tüketimi de çok ideal bence malum biz bile 120 yi geçince başlıyor içmeye yavaş yavaş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok güzel bilgiler edinmiş oldum, sağol abi, benzin tüketimi de çok ideal bence malum biz bile 120 yi geçince başlıyor içmeye yavaş yavaş

18 dakikada 100 litre kara araçları için biraz ütopik rakamlar... Gerçi bu arabaya sahip olduktan sonra isterse dakikada 1 ton yaksın kime ne?? :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Abi dünyanın kara üzerinde en hızlı giden aracı olabilir...Ama tasarım olarak hiç etkilenmediğim bir araç...İllaki bu tasarımın yüksek hız için vs sebepleri vardır ama en hızlısın tam tersi çirkinsin...hızlı olduğu kadar yakışıklıda olsaydı keşke

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi dünyanın kara üzerinde en hızlı giden aracı olabilir...Ama tasarım olarak hiç etkilenmediğim bir araç...İllaki bu tasarımın yüksek hız için vs sebepleri vardır ama en hızlısın tam tersi çirkinsin...hızlı olduğu kadar yakışıklıda olsaydı keşke

Bütün hepsine imzamı atıyorum Enes... Bu aracın satılma sebebi, hızlı ve çirkin olması sanırım, gören insanın aklından çıkmaması... :D

Zaten fiyatlarına bakılırsa da; yılda belirli bir adette üretiliyor, izlediğim videodaki belgeselde yılda 300 adet diyordu... ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bütün hepsine imzamı atıyorum Enes... Bu aracın satılma sebebi, hızlı ve çirkin olması sanırım, gören insanın aklından çıkmaması... :D

Zaten fiyatlarına bakılırsa da; yılda belirli bir adette üretiliyor, izlediğim videodaki belgeselde yılda 300 adet diyordu... ;)
Hemfikir olduğumuza sevindim yok arkadaş bu araba acayip yakışıklı gibi bişey deseydin...Kafamdaki Veli Azak profiline resmen ihanet ederdin :D

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Zaten şu anda dünyanın en hızlı aracı bugatti değil.Bu rekor Hennessey Venom'a geçti..saatte 435km hız yaparak.

Olgun

Katılımcı
Araç Markası
2009-Mazda3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
En kral araba senin olan arabadır arkadaş, ben bunu der bunu söylerim O0

bi reno 12 im olmadı bea :)
babamda 1987 sw var ilk sahibi ve orjinal araç...
Kırmızı 270.000 km de..
Birde römorku var...
Satın almak isteyenler römorkuyla teklifte bulunuyor:)
El değmedi araca daha..
Sadece aks değiştirdik..
Ona sorsan araba o dur..
1500 kg yük çekince römorkla başkada araç yapamaz..,
Yeni araç alacağız ama onu satmadan..
Benim guzu sayesinde antimazdacı oldu:)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
babamda 1987 sw var ilk sahibi ve orjinal araç...
Kırmızı 270.000 km de..
Birde römorku var...
Satın almak isteyenler römorkuyla teklifte bulunuyor:)
El değmedi araca daha..
Sadece aks değiştirdik..
Ona sorsan araba o dur..
1500 kg yük çekince römorkla başkada araç yapamaz..,
Yeni araç alacağız ama onu satmadan..
Benim guzu sayesinde antimazdacı oldu:)
Offf tam benlik abi römorkla odun çekerim. Satarsa yabancıya gitmesin benim olsn :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuş başlığı ve içeriğinin uyumu mikemmel olmuş... 8)

Offf tam benlik abi römorkla odun çekerim. Satarsa yabancıya gitmesin benim olsn :)
Satmıyor..
Rahmetli amca 87 de almış, 89 da vefat edince çoluk çocukda olmayınca kaldı duruyor öyle.. Çekerim bi köşeye durur diyor...
Sanırım ondan da bana kalacak..
Tarladan buğday getirirken traktör tutmuyoruz işte..
yıllık 200 lira masrafı var o kadar

Üst Alt