Bu Araç Hakkında Görüşleriniz Nelerdir? (I)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
:D Sinirlenmiş gibi mi yazmışım. Yok yahu, kolay kolay sinirlenmem. Öyle göründüyse, özür dilerim.

Mazda 3 ile Mazda 6 nın kıyaslanması bana biraz tecrübesizlikten biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Yıllar önce 323 üm vardı. Özkur Otomotiv de ziyaret için bulunduğum bir sırada, oranın devamlı müşterilerinden biri "bana Mazda 6 bulun" deyince, ben ne yapacaksın 6 yı kocaman araba, al bir Mazda 3 daha ucuz vs deyince (O zamanlarda bende de bayağı bir bilgi eksikliği varmış) yok abim, Mazda olacaksa 6 olsun dediydi. Şimdi ne demek istediğini daha iyi anlıyorum.

323 ü sattığımda Mazda 3 e niyetliydim. Tosun ustamı telefon ile arayıp düşüncemi açıkladığımda Mazda 6 al ama düz vites olsun diye telkinde bulunduydu. (Kulakları çınlasın)

+++

Yukarıda aylık masrafı yazdım. Ha 150, Ha 130 ne fark eder. Topu topu 2 paket sigara.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
:D Sinirlenmiş gibi mi yazmışım. Yok yahu, kolay kolay sinirlenmem. Öyle göründüyse, özür dilerim.

Mazda 3 ile Mazda 6 nın kıyaslanması bana biraz tecrübesizlikten biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Yıllar önce 323 üm vardı. Özkur Otomotiv de ziyaret için bulunduğum bir sırada, oranın devamlı müşterilerinden biri "bana Mazda 6 bulun" deyince, ben ne yapacaksın 6 yı kocaman araba, al bir Mazda 3 daha ucuz vs deyince (O zamanlarda bende de bayağı bir bilgi eksikliği varmış) yok abim, Mazda olacaksa 6 olsun dediydi. Şimdi ne demek istediğini daha iyi anlıyorum.

323 ü sattığımda Mazda 3 e niyetliydim. Tosun ustamı telefon ile arayıp düşüncemi açıkladığımda Mazda 6 al ama düz vites olsun diye telkinde bulunduydu. (Kulakları çınlasın)

+++

Yukarıda aylık masrafı yazdım. Ha 150, Ha 130 ne fark eder. Topu topu 2 paket sigara.
Yakıtı napacaz abicim? :) Şehiriçi mazda 3 içiyorken, 6 rafineri tüketiyordur sanıyorum. Tabiki herkesin şehiriçi şartlarının bir olmadığını da belirteyim. Bende de bir kaşıntı tuttu, C segment otomatiği bırakıp D segment manuel turbo bir araca geçme kaşıntısı. :D Daha iyi yalıtım ve az motor, rüzgar, yol sesi için.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

+++

Yakıtı napacaz abicim? :) Şehiriçi mazda 3 içiyorken, 6 rafineri tüketiyordur sanıyorum. Tabiki herkesin şehiriçi şartlarının bir olmadığını da belirteyim. Bende de bir kaşıntı tuttu, C segment otomatiği bırakıp D segment manuel turbo bir araca geçme kaşıntısı. :D Daha iyi yalıtım ve az motor, rüzgar, yol sesi için.
Ağırlık şehiriçiyse otomatik araçtan manule geçilmez hocam bence. D sınıf olunca park bile zor oluyor. Sürekli 1-R uyuz eder insanı :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Bilgi ekranı yakıtı 100 de ortalama 9,3 gösteriyor. Daha da aşağı çekilmesi mümkün. (Benzinlidir)

Mesela; Bornova - Buca arası trafik yokken 15 dakika. Dün tam 2 saatte bu mesafeyi kat ettim. Buna rağmen 9,3. Yola çıkmadan 9,1 idi.

Cüz'i bir farklılık olabilir. Eh o kadar rahatlığa, konfor ve can güvenliğine karşılık hiçbir şey.

Ağırlık şehiriçiyse otomatik araçtan manule geçilmez hocam bence. D sınıf olunca park bile zor oluyor. Sürekli 1-R uyuz eder insanı :)

Valla ben gençleri anlamıyorum :D
Halı sahada top peşinde koşarken sol ayağımın bilek yukarısında aşil tendonum koptuydu. Sol bacağım, parmaklardan kalçaya kadar 1,5 ay süreyle alçıda kaldıydı. Zaman zaman ağrı yapıyor. Ona rağmen yine de manuel vites derim. Ne tembelmişsiniz yahu :p:D Otomatik viteste ben araba kullandığımı bile anlamam. ;)

Park bile zor oluyor demişsin. Komşumun 2010 model Mazda 3 ü var. Denk geliyor arada bir yan yana park ediyoruz. 6, katın balkonundan bakınca bir karış fark ya var ya yok. 19 cm fark...

İstanbul'da ikamet edenler için birşey diyemem, ne deseler haklılar, orayı da iyi biliyorum...
Mesaj otomatik birleştirildi:

+++++++++++

Güvenlik Kontrolü

En alttaki açıklamanın dip notuna dikkat :D

Ara ara MX 3 ve MX 5 leri takip ediyorum. İleride alma düşüncem var.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Genel itibariyle @ReaL Abi sana katılıyorum ama hep dediğim gibi biz Türkiye'de yaşıyoruz ve mantığımız genellikle teorideki gibi işleyemiyor. Ülkemizde (ortalama 10 yaşından büyük) Civic'lerle Accord'ların; Focus'lar ile Mondeo'ların, Astra'lar ile Vectra'ların vs. kafa kafaya fiyatları var ne hikmetse. Bu genellemeyi (Volkswagen'ı istisna tutabiliriz) çoğu marka için de yapabiliriz gibime geliyor.

Çoğu insan ihtiyacına, zevklerine, bütçesine, donanımına, aracı hangi yolda kullanacağına vs. gibi kriterlerine göre değil amcasının oğlu, halasının kızı ne almış ona göre araç seçiyorlar. Aracın yakıt sarfiyatının ne olduğunu motor üzerinde kullanılan teknoloji, aerodinamik yapısı, sıkıştırma oranı, aracın ağırlığı vs. gibi etkenlerle düşünmeyip aracın kıçında yazan motor hacmi ibaresine göre öngörüde bulunan kişiler için Tofaş'ın 1,6 sı ile 323'ün de 1,6 sı aynıdır. :D Fabrika verisi mi? O da ne? Tartışamazsın bile... ;) Hal böyle iken diğer sınıflara göre fabrikadan çıkışta en çok satılan C segmenti grup araçlar piyasadaki bolluğu ve vergi diliminden ötürü tercih ediliyor. Bunların hepsi bir yana (uzun uzadıya da konuşulup-tartışılabilir tabi ki) Mazda 3 ve Mazda 6 arasındaki bu fiyat dengesi de olağandır ve kaldı ki D sınıfı araç seven biri olarak çok da mutluyum bu konudan açıkçası. ;)

Mazda 6 GG ve Mazda 3 BK arasında pratikteki farkları elbetteki çoğunlukla Mazda 6 lehine. Mazda 3'ün avantajlı olduğu konular (benim gördüğüm kadarıyla) parça fiyatları, daha çok sattığından temiz araç bulma olasılığı, vergi dilimi, otomatik vites isteyenler için Mazda 3'ün tiptronik olması, çıkma parça olasılığının yüksek olması, hatchback kasalarının gerçekten hatchback görüntüsünde olabilmesi ve bunun yanında boyutları vs. sayılabilir. Yakıt konusu aracı nerede kullanıldığına göre değişkendir; şehir içi ve özellikle çok sıkışık trafikte M6'nın yakıt sarfiyatı fazladır elbette fakat uzun yolda çok bir fark olabileceğini de düşünmüyorum; kullananlar da çoğunlukla böyle demekteler. Genellersek M3 yakıtta avantajlıdır diyebiliriz, fakat eğer ki söz konusu sadece yakıt ise 323 BJ veya 626 GE-GF'ler de Mazda 3'e göre daha az yakıt tükettiğinden tercih sebebi olmalıdır. Hem de çok daha uygun fiyatlı olarak... ;) Mazda 6'nın artılarını saymaya gerek bile yok, her türlü katlar. Donanım ve konfor üstünlüğünü segmentinin gerekliliğinden bile yola çıksak tartışamayız bile. ;)

Bir de benim tahminimce üst segment kullanan ve aracını sıfır alan kullanıcı kitlesinin de burada payı çok büyük. Şöyle ki orta sınıf araç alan biri aracını satarken çok daha fazla koşullanıyor ve araçtan kesinlikle zarar etmemesi gerektiğini düşünüyor. Hatta hala aracı yıllarca kullanıp satarken kâr etme peşine koşanlar bile var, hangi ikinci el eşyayı satarken kâr edilebiliniyorsa artık araç olunca söz konusu bizim ülkemizde yine tüm teori çöküyor. :D Oysa ki aracına 2 kat daha fazla para vermiş biri bu kadar ince elemiyor genellikle ve aracını değiştireceği zaman üçe-beşe bakmıyor da... O kadar baksaydı üst segment araçların sıfır fiyatlarındaki yüksek farkı oluşturan vergiyi ödemekten bir kere kaçardı ama dertleri pek bu olmadığından dolayı fabrika çıkış fiyatı bir alt sınıfından %10-20 daha fazla fiyatı olan bir araca ülkemizde %80-90 daha fazla ödeyebiliyorlar.

Tüm bunlar ülkemizde böyle bir sonuç doğuruyor kanımca. Tercih sebepleri çok değişken olabilir. Kiminin yakıt, kiminin şekil, kiminin bulunabilirliği, kiminin manevi boyutlu sebebi vs... Ama dediğim gibi bu tezattan şahsen ben fazlasıyla memnunum. Aynı yaştaki 323 fiyatına 626'ya binebiliyoruz; ileride de M3 fiyatına da M6'ya binebileceğiz kısmetse... ;)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Güzelce okudum teşekkür ederim Bayraktar. :harika:

"Genellersek M3 yakıtta avantajlıdır diyebiliriz," demişsin. Mazda 6 da subap sorunu yok biliyorsun.

Mazda 3 lerdeki bu masrafı da yakıta eklemek gerekir aslında.

2013 yılında M3 alıp lpg taktırsaydım şimdi subap sorunum alacaktı, maliyeti 2 bin TL civarı. Zira 2013 yılından bu yana 40 bin km yapmışım.

Küçük şeyler dışında seninle hemfikirim. Şunu net ve kesin söyleyebilirim. Mazda 6 yı bir müddet kullanan kolay kolay Mazda 3 ü beğenmez :)

Bir gün otoları değiştirelim, hatta benimkini al kullan, benimki kapı önünde yatıyor. Keşke temelli 6 ya geçiş yapsan. Bana da eğlence çıkar, iş çıkar. Bir başıma oto ile ilgili teknik konularda hiçbir şey yapamam.

(Mazda 6 nın avukatı konumuna düştüm gibi iyi mi, daha da bu gibi konularda ses etmeyeceğim)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Otomatik candır abi. :) :) Rahatlığını manuel için feda edemem.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Açıklama gayet net ,fiyat makul ,2. el D sınıfı otomatik düşünenler değerlendirebilir..

Güvenlik Kontrolü
ilk düşündüğüm dizel bu :D
saab sahibi olupta memnun olmayanı görmedim sadece ucuzunu alıyorum derken dikkat etmek lazım bu arac sahibi gibi her noktasından haberi olacak birinden almak lazım ocağı kısık olanları biraz üzebilir :) ki bu her araç için geçerli

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son Opet reklamında kötü imaj çizilmiş olmasına rağmen Saab sahibini üzmez diye tahmin ediyorum... Reklamda tercih sebebi Saab'ısının (sahipsiz) olmaması kaynaklı gibi geldi bana. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Son Opet reklamında kötü imaj çizilmiş olmasına rağmen Saab sahibini üzmez diye tahmin ediyorum... Reklamda tercih sebebi Saab'ısının (sahipsiz) olmaması kaynaklı gibi geldi bana. :)
Bende aynısını düşündüm abi arabam.comdaki Rover aklıma geldi hatta bu şekilde yürüyor galiba işler ama yinede televizyonda 9-5 görmek güzel:asik:

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt