Boya Konusu / Yanlış Bilinenler

#1
Bir de bu konuda başlık açmak istedim. Bu konu aslında çok iyi bilinen bir konu olmamasına rağmen, hemen hemen herkesin eksper gibi yorum yaptığı bir konudur. Bu konuda bilgileri ve yanlışları da burada paylaşırız. Zaman içerisinde ilerletebiliriz...
 

Dinçer

Katılımcı
Konum
Isparta
#3
Şahsım adına en çok merak ettiğim ve öğrenmek istediğim konudur. Kimisi bir araçta boya varsa uzak dur diyor, kimisi de boya değil yapılan işlem önemlidir,düzgün boyanmışsa bi şey olmaz diyor. Deneyimli arkadaşlar biran önce yazarsa gerçekten çok sevineceğim.
 
#4
Bildiğiniz gibi, aracın karkas üretimi bittikten sonra katoferez olarak adlandırılan bir temizlik/arındırma havuzuna daldırılıyor. Bu arındırma havuzu araç gövdesinin üzerindeki tüm kir,pas,yağ vb. yabancı maddeleri temizler. Daha sonra aracın ömrü ve çeliğin izolasyonu için en önemli bölüm olan astar havuzuna daldırılıyor. Bu daldırma havuzlar çok önemli çünkü çeliğin her bölümüne ulaşabiliyor.

Bunun üzerine robot ile önce primer olarak adlandırılan astar, daha sonra son kat ve en son vernik uygulanıyor. Aracın korozyona (paslanma) karşı esas koruması havuzda veriliyor. Üstündeki astarın esas görevi son kat boya ile bu daldırma astarı birbirine adapte etmek. Son kat boyanın esas görevi görüntü, renk ve ürün kişiselleştirmesini sağlamak, yani farklı zevklere hitap etmek. Verniğin görevi ise parlaklığı, göz alıcılığı sağlamak ve boyayı zararlı, aşındırıcı dış etmenlerden korumak.

Bazı fabrikalara göre az farklar olabiliyor ama genel yapı bu.
 
#5
Araçta boya varsa uzak mı dur??? Hiç boyasız araç görmedim ben bugüne kadar, paslanır!

Şahsım adına en çok merak ettiğim ve öğrenmek istediğim konudur. Kimisi bir araçta boya varsa uzak dur diyor, kimisi de boya değil yapılan işlem önemlidir,düzgün boyanmışsa bi şey olmaz diyor. Deneyimli arkadaşlar biran önce yazarsa gerçekten çok sevineceğim.
 
#6
Çoğu kişi aynı sanır ama fabrikada uygulanan boya ile, hasarlı araçların yeniden boyanması esnasında uygulanan boya birbirinden farklıdır. Hem muhteviyat hem de bu muhteviyat ve uygulama/kurutma prosedüründen kaynaklanan şekilde farklıdır.

Fabrika boyasına OEM boya deriz. Original Equipment Manufacturer. (orijinal üretim ekipmanı olarak tercüme edilebilir) Aracın onarımında kullanılan boyaya ise auto refinishing deriz. Türkçe de ise OTB olarak hitap edilir. Yani, oto tamir boyaları...
 
#8
OEM boyaları uygulamalarında hem kalite yüksekliği, hem de maliyeti düşürmek adına önemli kriterler vardır.

Maliyeti düşürmek adına boyanın daha ince uygulanması, over spray dediğimiz boyanın havaya giden ve sarf olan kısmının azaltılması, boyanın daha hızlı uygulanması ve daha hızlı kurutulması önemlidir.

Kalite adına ise, boyanın yüzeye eşit kalınlıkta düşürülmesi, ideal kalınlıkta uygulanması, toz vb. materyallerden ari tutulması, hızlı ve ideal ısıda kurutulması çok önemlidir.

Bunları sağlamak için, insan elinin hassasiyeti yetmeyeceğinden dolayı, uzun yıllardır üreticiler robotik boyama bantları kullanmaktadır. İnternette bu konuda bir çok video izleyebilirsiniz. Aynı zamanda fabrikalarda boyayı 160-200 C arasında kurutan endüstriyel kurutma fırınları kullanılır. OEM boyası bu sıcaklıklarda kurutulmaya uygundur. Boyanın bu sıcaklıkta kurutulabilmesi, kurutmayı çok hızlandırır, boyanın daha hızlı bir şekilde mühürlenmesini, yani içine toz vb. almayacak kıvama gelmesini sağlar. Bu şekilde bant daha hızlı akabilir ve üretim maliyetleri düşürüldüğü gibi, boya katmanlarının birbirine daha iyi pişmesi (teknik tabiri polimerize olması) sağlanarak kalite arttırılır.
 
#9
Aracınızın boyasının hasar sonrası tekrar yapılması esnasında ise, OTB boyaları kullanılır. Bu boyalar OEM boyaları kadar yüksek ısılara dayanıklı olmadığından, o ısılarda kurutulmazlar. Zaten bir servis istasyonunda da OEM ayarında endüstriyel bir kurutma fırını bulunmaz. Bu boyalar elle uygulanır ve eğer fırında kurutulacaksa 60-70 C arasında, eğer enfraruj kurutma metoduyla kurutulacaksa 100-120 C maksimum ısıda kurutulabilir. (boyasına göre değişir tabii)
 
#10
Fabrika boya kalınlıkları üreticilere, uyguladıkları boya tipine, uygulama teknolojisine vb. göre değişkenlik gösterse de, genellikle 90-130 mikron arasındadır. Bu kalınlık çelik üstünde yukarıda belirttiğim tüm katmanların ortak kalınlığıdır.

Piyasada sanıldığının tersine boya katmanını daha ince uygulamak daha yüksek teknoloji gerektirir ve boyanın mekanik değerlerini ve hayatı boyunca göreceği fiziki gerilimlere daha iyi reaksiyon vermesini sağlar. Avrupalı üreticiler genellikle 110-130 mikron arası iken, Japonlarda bu ölçü genellikle 90-120 mikron arası olabilmektedir.