Boxer Motor Nasıldır ?

Konum
Aydın
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
#1
Merhaba Boxer Motor Hakkında Detaylı Bilgiye İhtiyacım Var Boxer Motorlu Araç Tavsiye Edermisiniz ? 
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 626 2.0 GE
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri-Hatchback
#2
Benim Bildiğim Çok Güçlü Motorlar Oluşu, Çok Seri Devirlenmelere Sahip,

Ve Biraz Fazla Yakıt Tükettiğini Söyleyebilirim.

2'nci Dünya Savaşında Dahi Güç İçin Bu Motorlar Çoookk Kullanıldı.

Sırf O Mükemmel Görünüşü Ve Gaza Yüklediğinde İçerden Duyduğun Ses İçin Subaru'yada Alfa'yada Binilir...

Sıradan Ustalar (Ustacıklar) Bu Motordan Fazla Anlamaz (Tıpkı Tempra 2.0 Araçlar Gibi) Baş Belası Sayarlar...
 
Son düzenleme:

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
@mtutun abim bu konuda detaylı bilgiye sahip galiba, müsait olunca açıklama yapacaktır size, bahsettiğiniz gibi güçlü yakıt tüketimi azcık fazla ama buna karşın çok sarsıntısız bir motor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2016 Infiniti Q30
#4
Geleneksel olarak kısa strok ve geniş silindirli motorlardır. Seridirler, güzel devirlenirler, üst devirleri güçlüdür ama düşük ve orta devirleri diğer motorlara göre daha düşük torkludur.

Düşük devir torklarının azlığından dolayı diğerlerinden biraz fazla yakarlar. Dayanıklı, uzun ömürlüdürler. Karşılıklı çalışan silindirler sebebi ile doğal olarak dengeli, sarsıntısız çalıştıklarından ekstra balans ağırlıklarına ihtiyaç duymazlar. Bu sebeple genel ağırlıkları azdır.

Aracın motor bölümünde daha aşağıda yer aldıklarından, aracın ağırlık merkezinin düşürülmesine katkı sağlarlar. Ayrıca hafif yapıları aracın ön/arka ağırlık dağılımını pozitif yönde etkiler, burun ağırlığını azaltır. Bütün bunlar aracın direksiyona daha hızlı, net tepkiler vermesini ve virajlarda daha az yan yatmasını sağlar.

Yapıları gereği araçta yan olarak yerleştirilemezler. Bu sebeple aracın genellikle arkasında veya önünde dik olarak yerleşirler. Bu yerleşim şekli yüzünden de ya arkadan itiş veya 4x4 kullanımları çok daha yaygındır. Dikine yerleşim motorun gövdeye daha yakın yerleşimine izin verir ve bu aracın şasisini daha dengeli ve dinamik kılar. Ancak iç mekanda hem ön hem de arkadaki orta tünel çıkıntısı sebebi ile de iç mekanın sınırlanmasına da sebep olur.

Son olarak motorun sesi diğer motorlardan bariz farklıdır. Bu ses motor/mekanik sesi seven, sportif kişilikli insanlarca çok beğenilirken, aracında sessizlik arayanlar tarafından gürültü olarak da adlandırılabilir. Genel anlamda sesi, diğer 4 dikine silindirli olanlara göre daha tok ve baritondur.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
Bursa
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
#5
Boxer Motorun Avantajları;
1896 yılından beri kullanılan Boksör motor, sağladığı avantajlar sayesinde kullanım yoğunluğu bir hayli fazla olan motor türüdür. Çalışma prensibi olarak, iki boksörün karşılıklı yumruk atmasına benzetilen Boxer motorun avantajlarından bazıları şu şekildedir:

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Dengelidir

Boxer motorun avantajlarını anlatırken ilk olarak denge konusuna değinmek istiyoruz. Boxer neden dengeli bir motor? Cevabı oldukça basit. V ve sıralı motorlara göre Boxer üniteler, aracın normalden biraz daha aşağısına konumlandırılmıştır. Söz konusu durumda geniş olan motor bloğunun aşağıya alınmasıyla kusursuz bir eşit dağıtım yapılmış oluyor.

Aracın kaputunu açtığınız anda silindir ve motor konumunu anlattığımız şekilde görebilirsiniz. Ön ve arka aks mesafelerinin eşit yapılması, torkun eşit dağıtılmasını sağlıyor. Bir de Subaru’nun akıllı dört çeker sistemi “simetrik 4 çeker” i devreye almasıyla aracımızın kayma eğilimlerini mümkün mertebe yok ederek, sürekli bir dengede tutma çabasında oluyor.

Boxer Motor Özgün Çalışma Sesine Sahiptir

Boxer’ın avantaj konusundaki diğer artısı ise kendine özgü çalışma sesine sahip olmasıdır. Boxer motor doğası gereği diğer ünitelere göre biraz daha sesli çalışır. Sesli çalışma konusunu açtığımızda; biraz homurtu ve V tipine göre kalın notalarda çalıştığını söyleyebiliriz. Bu da birçok kişinin sevdiği orta dereceli sportif sesler sağlamaktadır.

Boxer Motor Diğer Tiplere Göre Daha Güvenlidir

Alman’ın icat edip Japon’un ileriye taşıdığı Boxer tipi motorun avantajlarından birisi de güvenli oluşu. Boxer motor neden güvenli? Nedeni motor bloğunun ince mühendislik işçiliği ile yerleştirildiği konumundan kaynaklıdır. Çünkü bu ünite demin bahsettiğimiz gibi normalin daha aşağısına yerleştirilmiştir. Bundan dolayıdır ki önden gelebilecek büyük kazalarda yolculara paralel ve dik şekilde gelmeyecek, motor bloğu yolcu kabinine uğramadan altına düşecektir.

V tipi ve sıralı motorların yukarı konumlu yerleşimleri kaza sırasında yolcu kabinine direkt gelerek yaralanmalara hatta bu sebepten ölümlere yol açmaktadır. Ancak günümüz otomotiv üreticileri modellerinin de kaza sırasında motorları aşağıya düşme eğilimi göstermektedir. Yine de yapılan araştırmalar Boxer’ın daha güvenli olduğunu söylemektedir.

Boxer Motorun Titreşimi Daha Az Sarsıntı Yaratır

Boxer avantajlarına vibrasyon olayını da ekleyebiliriz. Çünkü çoğumuz araçlarımızın çalışırken veya gidiş sırasında verdiği titreşimlerden rahatsız olabiliriz. Yapısı gereği Boxer motor, pistonların çalışma prensibinden dolayı oldukça az sarsıntılar yaratmaktadır. Konuyu sıralı ve V tipi motorlara taşıdığımızda; pistonlarının bir hizada çalışmalarından dolayı titreşimi absorbe etme yetenekleri Boxer kadar gelişmemiştir.

Alıntı
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#6
Sesli ama stabil çalışan motor diye biliyorum, hatta stabil çalışma testini; sigarayı, dik olarak çalışan motorun üzerine koyduklarında düşmediğini gösteren bir video izlemiştim.
 
Üst Alt