BMW Yeni B Motor Ailesi

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bildiğiniz gibi BMW'nin PSA ile (Peugeot-Citroen) uzun süredir beraber ürettiği Prince motor ailesi 1.4-1.8 litre benzinli motor kategorisinde 2014 yılında 8.kez üst üste yılın motoru seçilmişti. Bu başarılı motor ailesine rağmen BMW çok yakında tamamen kendi geliştirdiği yeni bir motor ailesine geçiş yapacak. Aşağıda bu motorların güç değerlerini veriyorum ve yorumu size bırakıyorum;

1.5 lt 3 silindir turbo............... 200 bg / 270 nm
2.0 lt 4 silindir turbo............... 270 bg / 360 nm

Bu motorların daha düşük güçlü versiyonları da var. Üstelik 1.5 lt turbo dizel de yapıyorlar.

1.5 lt 3 silindir dizel turbo........ 180 bg / 300 nm

Bu motorlar hem yan hem dik yerleşimli kullanılabilecek. İlerideki 1,2 ve X1 serilerinde önden çekişli ve yan yerleşimliyken, 3,5 serilerinde dik yerleşimli ve arkadan itişli olacak. Üstelik 4x4 sistemleri ile de kullanılabilecek.

Millet yılın motoru ünvanını elinde tutan motoru varken, halen neler geliştiriyor............................... (siz boşluğu doldurun lütfen)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Alkışlar BMW ye o zaman, helal olsun. Ve geliştirdiği motorun verileri mükemmel abi, 1,5 dizel 180 hp, nedense tork düşük ama. Vergiden yana dert ağlayan Türkiye için çok güzel bir seçenek, tabi parası olan için.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
"durmak yok yola devam" sloganını uzun ve geniş adamdan patentiyle almış olabilirler ve boşluğa bu slogan gelir diyorum abi... :D

Şaka bir yana; marka demek bu olsa gerek. Fakat fransızlar ile stratejik ortaklık yapmaları kendilerinden bir nebze soğumama sebep olmadı değil... Kendilerini kınıyorum... :)

Ne varsa çekik gözlü gardaşlarımızda var. :p

Mt53

Katılımcı
Valla iyiymiş..Mercedes te yapıyor fransızlarla iş abi :D adamların dizel araçlarında Renault motoru var..bir de çekik gözlü gardaşlarımızdan olan Nissan'da da :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Valla iyiymiş..Mercedes te yapıyor fransızlarla iş abi :D adamların dizel araçlarında Renault motoru var..bir de çekik gözlü gardaşlarımızdan olan Nissan'da da :D

Röno Nissan'ı bünyesine dahil edeli çok oldu, Nissan artık çekik gözlü gardaşlarımızın felsefesini taşımıyor...

Şu bir gerçek ki; küresel ticaret her şeyin önüne geçebiliyor... Paranın yüzü sıcaktır diye boşuna dememişler.

Mt53

Katılımcı
Röno Nissan'ı bünyesine dahil edeli çok oldu, Nissan artık çekik gözlü gardaşlarımızın felsefesini taşımıyor...

Şu bir gerçek ki; küresel ticaret her şeyin önüne geçebiliyor... Paranın yüzü sıcaktır diye boşuna dememişler.
Nissanın reno bünyesine geçtiğini bilmiyordum..yazık olmuş :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Halbuki bir ara savaşıyordu bunlar! Şimdi sevişiyorlar o zaman...
Eh, Konfiçyus ne demiş? Savaşma, seviş!

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa abi bu son zamanlarda çok düşük hacimli ama çok yüksek beygir oranlarına sahip motorlar trend gibi bişey oldu...Şimdi bu yazıyı okuyunca 3 silindir hemde bu beygir deyip şaşalatmamak elde değil...Biryandan da soruyorum bu beygiri bu motordan nasıl çıkarırlar???
Ve bu motorlar ne kadar uzun soluklu olablir???

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Soruna şöyle bir katkıda bulunayım Enes; BMW 5.20i neden Türkiye'de 1.6 turbo ama Avrupa'da 2.0 turbo? Yıllarca neden STI, WRX, turbo Forester Dünya için 2.5 turbo olarak ama Japonya için 2.0 turbo olarak üretildi?

Mustafa abi bu son zamanlarda çok düşük hacimli ama çok yüksek beygir oranlarına sahip motorlar trend gibi bişey oldu...Şimdi bu yazıyı okuyunca 3 silindir hemde bu beygir deyip şaşalatmamak elde değil...Biryandan da soruyorum bu beygiri bu motordan nasıl çıkarırlar???

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
3 silindirli motorlarda yanlış hatırlamıyorsam 3 silindirin de ateşlenmediği bir an var. 4'te her daim bir silindir de patlama olduğundan daha dengeli. 3 silindir BMW için büyük risk, tabiki vibrasyon olayını çözmüştür ama 5 serisinde kullanılır mı bilemiyorum.

Yurtdışında kullanılmasa da bize getirirler gerçi:) Yalnız bu iş maliyeyi bayağı huzursuz etmeye başlamış. Çook eskiyi hatırlayanla bilirler mtv yaş+hacim+ağırlık vs gibi parametrelerle belirlenirdi. Buna birde araç uzunluğunu eklediniz mi 5 serisi ve E serisinden hakedilen vergiyi alabilirsiniz ki dedikodular da benzer bir sisteme ötv için geçilebileceğini gösteriyor.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis

Aynen kardeşim sana katılıyorum, burada vergi olayı cazip kalıyor insanlara memlekette 4 silindir motorların durumu belli 3 silindir motor ciddi güç üretimi, kurallara aykırı gibi geliyor ama inşallah yine kullanıcılarını masraf ve sorun açısından sıkıntı yaşatıcak üretici tuzakları ile dolu olup servise bağlı kalıp servisi zengin ettirmez. Bir laf vardır ( bir elin nesi var iki elin sesi var) piston burda 2 ye 1 sübbap sayısının nasıl emme nasıl egzoz karışık bir durum en çok merak edecegim 3 silindir motor sesi titreşimi nasıl olacak acaba :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynı vibrasyon problemi uzun süre önce 5 silindirli makinalarda Volvo tarafından çözüldü, Özkan. Günümüzde küçük hacim, silindir eksiltme gibi uygulamaların ana derdi vibrasyon değil de, bu elde edilen gücün keyif verecek şekilde devir bandına eşit dağılımı ve motor ile yaşamın zorlaşması, bunun da kullanıcılar tarafından bilinmemesi sonucu, motor masraf çıkarma ve erken bitme sorununun ortaya çıkabilmesi...

3 silindirli motorlarda yanlış hatırlamıyorsam 3 silindirin de ateşlenmediği bir an var. 4'te her daim bir silindir de patlama olduğundan daha dengeli. 3 silindir BMW için büyük risk, tabiki vibrasyon olayını çözmüştür ama 5 serisinde kullanılır mı bilemiyorum.

Yurtdışında kullanılmasa da bize getirirler gerçi:) Yalnız bu iş maliyeyi bayağı huzursuz etmeye başlamış. Çook eskiyi hatırlayanla bilirler mtv yaş+hacim+ağırlık vs gibi parametrelerle belirlenirdi. Buna birde araç uzunluğunu eklediniz mi 5 serisi ve E serisinden hakedilen vergiyi alabilirsiniz ki dedikodular da benzer bir sisteme ötv için geçilebileceğini gösteriyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
3 silindir motor yeni değil ki, Adem Usta. Yakında da Ford gibi önemli üreticiler bile piyasaya sunacak. Senin benim gibi eskiler için çok kabullenilmesi kolay bir durum değil. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki, Kyoto protokolünden sonra inanılmaz bir hızla sertleşen emisyon kuralları sebebiyle artık üreticilerden çok farklı teknolojiler göreceğiz. Hadi canım, yapılamaz diyeceğimiz pek çok şeyin olduğunu takip edeceğiz...

Sana bir örnek vereyim; 10 yıl önce birisi sana 14:1 sıkıştırma oranlı bir benzinli motor olacak deseydi, hem de bu motor direk enjeksiyonlu olacak ve 95 oktan ile vuruntusuz çalışacak denseydi???

Ya da 10 yıl önce bir dizel makinanın 14:1 sıkıştırma oranı ile çalışacağı ve benzinli karakteri ile devir çevirebileceği söylenseydi?

Ama bugün bunlar birer gerçek...

Aynen kardeşim sana katılıyorum, burada vergi olayı cazip kalıyor insanlara memlekette 4 silindir motorların durumu belli 3 silindir motor ciddi güç üretimi, kurallara aykırı gibi geliyor ama inşallah yine kullanıcılarını masraf ve sorun açısından sıkıntı yaşatıcak üretici tuzakları ile dolu olup servise bağlı kalıp servisi zengin ettirmez. Bir laf vardır ( bir elin nesi var iki elin sesi var) piston burda 2 ye 1 sübbap sayısının nasıl emme nasıl egzoz karışık bir durum en çok merak edecegim 3 silindir motor sesi titreşimi nasıl olacak acaba :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla;

Seat Cordoba Dizel olanları 3 silindir, ayrıca Skoda'da da bu tarz motor kullanılıyor. Birde; Hyundai Accent 1,5 Dizel olanlar 3 silindir ( [member=65]Murat[/member] 'ın yeni satın almış olduğu)diye biliyorum...

Sesi ve vibrasyonu bildiğin su motoru ile eşdeğer... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben küçük hacimli yüksek beslemeli motorların sakin kullanılmadığı durumlarda büyük hacimli motorlardan bile daha çok yaktığını idda ediyorum...Markalar emisyon ve yakıt tüketim oranlarını belli standartlar ve belli hız oranları doğrultusunda ölçümleyip kağıt üzerine bu motor 100 km ş.içi şu ş.dışı şunu yakıyor diye karalayıp geçiyor pratikte hiçte onların anlattığı gibi olmuyor o rakamları yakalamak için dünyanın tamamen düz olması gerek trafik olmamalı ve belli devir aralığında belli viteslerde kullanılmalı...Ama bir gercek var sizler hangi coğrafyada yaşıyorsunuz bilemiyorum ama karadeniz gibi bi yerde yaşayan ben bu motorun az yakıt tüketimi sağlayacağına inanmıyorum gitmeyen araba ne yapacak turbo emişi yapıcak o emiş her seferinde oluk gibi maşşallah çekiyor alıyor yakıtı...Aslında araçlar teknolojiler yeni motorlar bunlar güzel şeyler peki ya bu motor benim için mi üretildi bana uygun bir motor mu ve nerede yaşamaktayım ihtiyacın olan araç bumu? Bu tip soruları sormadan gidip yeni çıkan herşeye aşık olup adamlar ne yapmış be kardeş yarın gidip alıyorum diyor ve alıyoruz...Kendi ihtiyaçlarımıza göre değil hayranlık duyduğumuz ürüne para para veriyoruz...Şu hangi araç sorusu varya bence üzerinde çok düşünülmesi gereken bir soru...Elimizdeki parmaklar bile birbirinden farklı hepimizin düşünceleri beğenileri bakış açıları farklı yaşadığımız memleket soluduğumuz hava farklı öyleyse ne yapmak gerek izmirdeki arkadaşım bana bu motorlu arabayı al dese aslında farkında olmadan yanlış etmiş olur bu motorum bu arazideki gidişide yakışıda izmir gibi olmaz e o zaman 3 silindir 200 beygir lik arabayı almak çokta isabetli bi karar değil..Saygı duyulacak bir teknoloji fakat gerçekçi olup kime uygunsa bu araç o alsın karşılığını görsün...Ama göremeyecek arkadaşlar boşuna almasın...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sertleşen emisyon kuralları bize daha neler gösterecek bakalım benim şuan gözdem skyactiv diğer üreticiler turbo ile yardırmaca aynen devam :)

Üst Alt