BMW ve Mercedes Apple'a Kapıyı Gösterdi

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Otomobil üretimine girmek için Alman üreticileriyle masaya oturan Apple, beklediği desteği alamadı. BMW’nin ardından Mercedes’in üreticisi Daimler de Apple’la ortaklığa yanaşmadı. ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın otomobil piyasasındaki arayışı devam ediyor. Şirketin uzun yıllardan beri söylentisi dolaşan yeni nesil akıllı ve elektrikli otomobil üretimi için Alman otomobil üreticileri ile görüştüğü ancak beklediği desteği alamadığı belirtildi. Alman basınına göre şirket ilk olarak geçen sene BMW ile masaya oturdu ancak görüşmeler sonuçsuz kaldı.

ANLAŞMA iCLOUD’A TAKILDI

Apple geçtiğimiz aylarda bir diğer Alman otomotiv devi Daimler ile masaya oturdu. Ancak Mercedes’in de üreticisi olan Daimler de Apple’ın teklifini geri çevirdi. Gelen bilgilere göre Apple hem elektrikli hem de doğrudan internete bağlı yarı otonom bir araç için bastırıyor. Ancak şirket bunu yaparken yeni tasarlanacak aracın üretimi konusunda tüm dizginleri elinde tutmak istiyor. Şirket ayrıca yüksek hızda internet bağlantısına sahip olacak aracın doğrudan Apple tarafından kontrol edilen bulut sistemi iCloud’a bağlı kalmasını da istiyor. Almanlar ise üretim konusunda kontrolü Apple’a bırakmayı hiç düşünmedikleri gibi araçlar üzerinden üretilecek kullanıcı bilgilerinin de doğrudan ABD’ye gönderilmesine şiddetle karşı çıkıyor. Ancak Alman otomobil piyasasındaki tüm başarısız girişimlerine rağmen Apple, Berlin’de kurduğu gizli bir Ar-Ge merkezi yardımıyla hafif malzeme ve elektrikli otomobiller konusunda uzman Alman mühendisleri kadrosuna katmaya devam ediyor.
 
Konum
İzmir
Araç Markası
1992 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kuğu Beyazı - Sedan
#4
Tesla ile anlaşmaları imkansız. Apple ve Tesla doğrudan rakip olacaklar. Zaten Tesla mühendislerini çalıyorlar ve Bu konuda da Tesla CEO'su Apple için "Tesla çöplüğü" tabirini kullanıyor. Dolayısıyla Apple otomotiv denilince akla ilk gelen Alman gruplarına yanaştı. Üstelik BMW için elektrikli otomobilin kökü içten yanmalı motorlar kadar eski.

Keşke Türkiye içinde de yerli otomobil konusunu direkt olarak elektrikli model ile başlatsalar.
 

domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#5
Son paragrafına ne izin verirler ne de biz bunu başarabiliriz.

Keşke olsa da; siyasi prototip görmekten kurtulsak. :)