BMW Trafik Işıklarının Ne Zaman Değiştiğini Söyleyecek

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Trafik başlı başına sinir stres sebebiyken, trafik ışıkları da bunun tuzu biberi. Aman kırmızıya yakalanmayım, yeşili kaçırmayayım, ne zaman yeşile dönecek bu ışık derken stres ikiye katlanıyor. Neyse ki bu dertler yakın zamanda tarihe karışmak üzere. En azından BMW sahipleri için.

Connected Signals’ın EnLighten isimli mobil uygulamasını otomobillerine entegre eden BMW, artık size trafik ışıklarının ne zaman değişeceğini söyleyebilecek. Aslına bakarsanız uygulama halihazırda cep telefonlarında kullanılabiliyor. Ancak BMW’nin atılımıyla birlikte bu sistem otomobillerin konsollarına geliyor ve sürekli cep telefonunu kullanma derdi ortadan kalkıyor.

Uygulamadan kısaca bahsetmek gerekirse EnLighten trafik ışıklarının ne zaman değişeceğini, hangi ışığın ne kadar süreyle yanacağını söylüyor. Bunu şehirlerin trafik ışığı kontrol sistemlerine bağlanarak yapıyor. Dolayısıyla uygulamanın kullanım alanı şimdilik epey kısıtlı.

BMW’nin BMW Apps hizmetine sahip otomobilleriyle uyumlu çalışan EnLighten için diğer üreticilerin de sıraya gireceğini veya kendi sistemlerini geliştireceğini söylemek mümkün.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu işler acayip bir hale gelmeye başladı. Benim araçta SOS diye bir fonksiyon var, bir kaza geçirdiğinde araç bu fonksiyon Almanya'daki BMW call Center'a direk bilgi verip, kaza yerine yardım ekipleri gönderilmesini sağlıyor. Siz kendinizde değilseniz araç bunu otomatik yapıyor. Eğer kendinizdeyseniz, telefonun çekmediği yerde bile tavandaki bir tuşla Almanya'yı arayabiliyorsunuz. İlginçtir ki, Türkiye'den yapılan aramalarda Türkçe konuşan bir operatör otomatik karşınıza çıkıyor ve nasıl yardımcı olabilirim diye soruyor!

Yine uygun modellerde (Connected Drive) fonksiyonu olanlarda aracınızı on-line servis takip ediyor. Yani siz sisteme istediğiniz yetkili servisi tanımlıyorsunuz ve sistem otomatik olarak aracınızın arızalarını, akü seviyesini, bakım ihtiyacını takip ediyor. Ve bir sıkıntı olduğunda ya da bakım yaklaştığında tanımladığınız servis istasyonunda otomatik uyarı çıkararak, sizi aramalarını sağlıyor. Yani sorunsuz giderken 'beyefendi servisimize bekleriz yağ seviyeniz düştü' gibi bir telefon alabilirsiniz veya aracın ekranına mesaj geliyor.

Yine uygun araçta telefonunuza BMW apps indirerek aracınız uzaktan kumanda edebiliyorsunuz.

Sanırım bir gece yanlışlıkla bir program hatası ile gidecek bu araç bir yerlere, sonra ara ki, bulasın! Ben daha elektronik el frenine adapte olamadım, şu hale bak yahu! Hepsini kapalı tutuyorum ben, i-stop fonksiyonunu da kapalı tutuyorum...

Trafik başlı başına sinir stres sebebiyken, trafik ışıkları da bunun tuzu biberi. Aman kırmızıya yakalanmayım, yeşili kaçırmayayım, ne zaman yeşile dönecek bu ışık derken stres ikiye katlanıyor. Neyse ki bu dertler yakın zamanda tarihe karışmak üzere. En azından BMW sahipleri için.

Connected Signals’ın EnLighten isimli mobil uygulamasını otomobillerine entegre eden BMW, artık size trafik ışıklarının ne zaman değişeceğini söyleyebilecek. Aslına bakarsanız uygulama halihazırda cep telefonlarında kullanılabiliyor. Ancak BMW’nin atılımıyla birlikte bu sistem otomobillerin konsollarına geliyor ve sürekli cep telefonunu kullanma derdi ortadan kalkıyor.

Uygulamadan kısaca bahsetmek gerekirse EnLighten trafik ışıklarının ne zaman değişeceğini, hangi ışığın ne kadar süreyle yanacağını söylüyor. Bunu şehirlerin trafik ışığı kontrol sistemlerine bağlanarak yapıyor. Dolayısıyla uygulamanın kullanım alanı şimdilik epey kısıtlı.

BMW’nin BMW Apps hizmetine sahip otomobilleriyle uyumlu çalışan EnLighten için diğer üreticilerin de sıraya gireceğini veya kendi sistemlerini geliştireceğini söylemek mümkün.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumu klasik Türk zekası yıllar önce çözmüş... Işıkların altında süreyi gösteren sayaç var...

trafik ışığı.jpg

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
BMW yakında klasik Türk zekasının yıllar önce çözdüğü bir sistem daha getiriyor. Uydu üzerinden alınan verilerle yol eğimini önden bilecek olan şanzıman yönetimi, şanzıman vites değişimlerini artık yolun koşulları zorladığında değil, pro-aktif olarak önden yapacak.

Bu fonksiyon gerçekleşirken bir de '2'ye at ula, 3'te o yokuşu çıkaman!' gibi bir ses efekti de koyarlarsa, 70'lerin kamyon sürücülerinin telif hakkına da bir gönderme yapabilirler.

Bu durumu klasik Türk zekası yıllar önce çözmüş... Işıkların altında süreyi gösteren sayaç var...

Ekli dosyayı görüntüle 4964

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa abi senin dediğin sos tuşunu bmw 745 te görüp ne işe yaradığını dinlemiştim aynı bahsettiğin gibi anlatmıştı ve o zaman aklıma şu soru geldi sos kaza anında mı devreye giriyor sadece yoksa aracı daha satın aldığımız ilk günden beri bmw bizi takiptemi ? Yeni fordlarada bu özelliği koymaya başlamışlar transit sahibi bir müşterinin turbo hortumu kopmuş servisle direk araç irtibata gecmiş eğer yuvarlansam kaza yapsam da 112 imdadıma yetişiyor demişti? O zaman gps ile bu donanımlı araçlar sürekli takipte diye düşünüyorum...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
BMW'de birbirinden 3 ayrı sistem var. SOS fonksiyonu sanırım kendinden bir GSM karta sahip ki, kaza anında otomatik olarak merkeze bilgi verip, yardım gönderiyor. Ya da sen bir tuşa basarak merkezle telefon görüşmesi yapıp, yardım isteyebiliyorsun. Bu fonksiyonun donanım adı BMW Teleservıces.

Ayrıca BMW Connected Drive adlı bir donanım var. Bu donanımı sen BMW internet sitesinde aboneliğini açar ve aktif hale getirirsen, aracının durumunu sistem sürekli takip ediyor. Ve bir sıkıntı olduğunda hem sana hem senin seçtiğin yetkili servise bilgi veriyor. Bu fonksiyon ne üzerinden data transferi ve kontrolü yapıyor bilmiyorum. Ben BMW internet sitesinden abone olarak şifre aldım ve bu fonksiyonu aktif hale getirdim. Ancak güvenlik için araca özel bir şifre gönderiyorlar ve senin araca gidip, belli bir süre içinde internette bu şifreyi girmen lazım. Ben bunu bilmediğimden ancak 2. denemede yapabildim. Araca şifre ne üzerinden geliyor? Datalar karşılıklı nasıl transfer oluyor, bunun parasını kim ödüyor? bilmiyorum...

Üçüncüsü BMW remote control. Bu fonksiyon için akıllı telefonuna BMW'nin applikasyonunu indiriyorsun, bazı tanımlamalardan sonra aracının tüme yakın fonksiyonlarını telefonundan kontrol edebiliyorsun. Ben bunu çok sevmediğim için kullanmıyorum.

Araçların sürekli bu kadar takipte olması iyi bir şey mi? bu tartışılabilir, özellikle bu ülkede. Ancak teknoloji buraya gidiyor, bundan kaçış yok.

Mustafa abi senin dediğin sos tuşunu bmw 745 te görüp ne işe yaradığını dinlemiştim aynı bahsettiğin gibi anlatmıştı ve o zaman aklıma şu soru geldi sos kaza anında mı devreye giriyor sadece yoksa aracı daha satın aldığımız ilk günden beri bmw bizi takiptemi ? Yeni fordlarada bu özelliği koymaya başlamışlar transit sahibi bir müşterinin turbo hortumu kopmuş servisle direk araç irtibata gecmiş eğer yuvarlansam kaza yapsam da 112 imdadıma yetişiyor demişti? O zaman gps ile bu donanımlı araçlar sürekli takipte diye düşünüyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kaza anında haberleşme güzel bir olay ama araç kontrol takip çok sıcak gelmiyor bana. Kim bilir kullansak belki severiz :)

Üst Alt