BMW 3.16i E90 Yorum

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Bir arkadaşım 2010 3.16i manuel aracını satışa çıkarmış, çok temiz bir araba. Neymiş ne değilmiş diye biraz araştırayım dedim, ilgili forumlarda gezerken aşağıya aynen kopyaladığım bir kullanıcı yorumu dikkatimi çekti, kendisinin izni olmadan buraya kopyalıyorum. Yorumda esas dikkatimi çeken konu, esaslı bir atmosferik motorun insanları nasıl cezbettiği oldu. Buyrun:

"Evet bmw'ler iç donanım algısı cancanlı, bol ışıklı,dolu göğüs beklentisi olan Türk insanının beklentisini pek karşılamaz:)1-3-4-5-6-7 bütün serilerinin içi 60 bin tl'den 800 bin tl ye kadar hep düz ve sadedir. Malzeme tokluğu ve trim ömrü açsından en azından 2006'ya kadar yıldız hep önde olmuştur.(2006 sonrasını ise izleyip görücez. Km'ler yaşlar kabarsın hele biraz)
Yukarıdaki ilk mesajımda e46'nın yanında e90 eklemeyi unutmuşum. Aynı motor şanzıman farklı sadece.
"Benzin mazot aynı oldu artık" algısı ise hala geçerli değildir. Mazot hala benzinden 45 kuruş ucuzdur ve aynı hacimlerde mazotlu motor hala daha az yakmaktadır. Kendimizi kandırmayalım. Yolunuz az ise eyvallah. Mazotlu modele vericeğiniz farkı çıkartamıyorsanız ayrı mesele. Lakin mazotlusu sınıfının en kuvvetlisi ise mecbur mazotlu alıcaksınız. Ben kendi namıma e350 benzinli alan tanımıyorum. Malum e350cdi benzinlisini kestane ediyor:) veya 5.30i alan veya satanda ( satamaz da zaten):) tanımıyorum. Nihayetinde 3.16 c180 vs'ler düşük fiyata( göreceli) kupon gruba dahil olmak isteyenlerin tercihi. Nihayetinde 2.0tdi passat c180 amg'den 7000 tl daha ucuz sadece:) Passat alıcağıma benzinine katlanıp şekilli aracım olsun diyen çok büyük bir pazarın beklentisini karşıladı c180 (1.6 motor ötv indirimi vs) İlaç oldu işin özü piyasaya( keza bende nasiplendim bu durumdan). Yaktığına değicek araba güzeldir. Yukarıda arkdaşımızın paylaştığı 115 hp 3.16 benim nezdimde ( herkesin algısı farklı saygı duyarım) yaktığına değen bir araba değildir. Yakıyorsa en azından gitsindir algım. C180 o beklentiyi biraz daha karşıladı. Bunu gören bmw boş durmadı 16 makinasını turboladı ve olaylar çığrından çıktı:) Tabii bu esnada ( hatta öncesinde) vw grubu 1.6 fsi (fıs) dediği gudubet motorunda kullanıcı üzerinde denediği benzinli direkt enjeksiyonu 1.4 bloğa turbo ile uyguladı( en başta hem turbo hem kompresor koydu olmadı bozuldu:) 122-140-160 hp lik garip hisli motorlar ortaya çıkardı. Üzerine dsg adı verdiği ilk nesilleri baya problemli ama hızlı,otomatiğimsi şanzımanı ile bir çoğumuza aslında çokta gitmeyen ama gidiyormuş gibi hissettiren (160'lık hariç çünkü o harbiden gidiyor) araçlar üretti. Dsg si bozulan araçları tamir etmek yerine komple şanzımanı değişti, çünkü bir dsg'nin maliyeti vw ag'ye yaklaşık 20 euro'du. Tamirdense çöpe atıp yenisini takmak daha makuldü:)

Çok bozuldu piyasa çook. Şöyle delikanlı atmosferik, bol devir çeviren karakterli motorlara hasret kaldık. Turbolar, kompresötler,hızlı şanzımanlar, dar devir bantları vs vs.Oyuncak oldu herşey:)
Acısını eski usül motosikletlerimizden çıkartıyoruz artık. Delikanlı bi onlar kaldı:)"

Yolum az olduğu gün kdv derdim olmadığı gün ilk işin e55 amg, bmw m5 türü fantastik araçlar almak olucak:)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Derken 6500 devirde vites atan M3 üm aklıma geldi, bu arada ne kadar zorlarsam zorlayım yakıt ortalamam 7,1 lt/100 km...
BMW 3,16i E90 kasa, 115 bg 150 Nm tork (ortalama tüketim 11-12 lt)
Mazda M3 Skyactiv, 120 bg 150 Nm tork (ortalama tüketim 6-7 lt)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşin özünü bilen, mantığını çözen ve bu sektörün içindeki herkes atmosferik motorun hakkını teslim ediyor... Güzel yorum olmuş, hem esprili hem de gerçekçi...

Çağlar; skyactiv teknolojisi zaten kafadan %30 yakıt ekonomisi hedefiyle piyasaya sürüldü, geliştirildi, geliştirilmeye devam ediyor...

Bu mesajda her şeyi okumak öğrenmek mümkün;

http://www.mazdagaraj.com/konular/288-skyactiv-teknolojisi-nedir-post72165.html#post72165

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İşin özünü bilen, mantığını çözen ve bu sektörün içindeki herkes atmosferik motorun hakkını teslim ediyor... Güzel yorum olmuş, hem esprili hem de gerçekçi...

Çağlar; skyactiv teknolojisi zaten kafadan %30 yakıt ekonomisi hedefiyle piyasaya sürüldü, geliştirildi, geliştirilmeye devam ediyor...

Bu mesajda her şeyi okumak öğrenmek mümkün;

http://www.mazdagaraj.com/konular/288-skyactiv-teknolojisi-nedir-post72165.html#post72165

Eğer atmosferik motorlar kıyaslaması yapılsaydı skyactiv-g motor 1.gelirdi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Eğer III.jenerasyonda hedeflediği motoru yapabilirse motor kavramı yeniden şekilllenecek...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bmw duygularım depreşti gece gece :) şaka maka şiir gibi anlatmış arkadaş. bu turbo motorları makyajla şekillenmiş hatunlara benzetiyorum. Her zaman atmosferikten yanayımdır. Gerçek saf bi sevgi gibi bu. Tsı gibileri 2 günlük flörtlere benzetiyorum. Allah akıl fikir versin bana :)

Üst Alt