Bilimsel Araştırma İçin Yardım...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Lpg'nin daha yüksek ısıl kapasiteye sahip olduğu, yandığında daha fazla ısı ortaya çıkardığı, motorun sıcaklığını artırdığı miti de böylece çöker.
Belirli bir yol gidip motor 90 derece sıcaklığa ulaştıktan ve gideceğim yere vardıktan sonra vites D'de iken 15-20 dakikaya yakın bekledim. 3-4 defa fan açıp sıcaklığın düşmesi ve tekrardan artması döngüsünü bekledim.
LPG ile ölçüm yaptığıım zaman öğlen 12.00'da hava sıcaklığı 14 derece idi, benzinle yaptığımda da 17.30'da hava sıcaklığı 11 derece idi. Buna rağmen benzinde fan açma sıklığı çok az daha fazla.

Ekli dosyalar

• soğutma.jpg
    soğutma.jpg
    70.6 KB · Görüntüleme: 528

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her iki yakıtın yanma odasındaki sıcaklık ölçülmediği sürece o mit çökmez hocam. :)

Yanma işleminden sonra devreye bir çok argüman giriyor bunları göz ardı ederek lpg daha az veya benzin daha çok sıcak demek doğruya götürmez.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Her iki yakıtın yanma odasındaki sıcaklık ölçülmediği sürece o mit çökmez hocam. :)

Yanma işleminden sonra devreye bir çok argüman giriyor bunları göz ardı ederek lpg daha az veya benzin daha çok sıcak demek doğruya götürmez.

Öncelikle konuyu canlı tuttuğun ve soru sorduğun için teşekkürler Veli abi.

Isınmış motorda fanın devreye girme sıklığı ile doğru ayarlanmış lpgnin benzinden fazla ısı yaymadığını görmüş olduk. Şartlar aynı çünkü. Motordan ortama motor bloğu aracılığıyla ve egzos sistemiyle kaybedilen ısı oranı aynı. Yağ aynı. Aynı şekilde aynı şartlar altında soğutma suyunun sıcaklığını ne kadar sürede artırdığı da yakıtın verdiği ısıyla alakalı. Soğutma suyu 100 dereceye ulaşınca fan açıyor, 93 e inince fanı kapatıyor. 93 den 100 derece sıcaklığa benzin daha hızlı çıkıyor, bu da benzinin daha fazla ısı ortaya çıkardığının göstergesi.

Bu durum tabiki yol şartları için geçerli değildir. Yol şartlarında karışım ayarı belirliyor motor sıcaklığını. Fakat LPG motorun sıcaklığını yükseltir, yandığında yüksek ısı verir mitleri yanlıştır görüldüğü gibi. Yanma sıcaklığı ve verilen ısı ilk önce soğutma suyuyla alındığı için de soğutma suyu sıcaklığının ne kadar sürede ne kadar yükseldiği de bize fikir verir.

Sömestre tatilinde inşallah dinamometre, emisyon ölçer cihazlarla ve termokupllarla birşeyler yapabilirim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Öncelikle konuyu canlı tuttuğun ve soru sorduğun için teşekkürler Veli abi.

Isınmış motorda fanın devreye girme sıklığı ile doğru ayarlanmış lpgnin benzinden fazla ısı yaymadığını görmüş olduk. Şartlar aynı çünkü. Motordan ortama motor bloğu aracılığıyla ve egzos sistemiyle kaybedilen ısı oranı aynı. Yağ aynı. Aynı şekilde aynı şartlar altında soğutma suyunun sıcaklığını ne kadar sürede artırdığı da yakıtın verdiği ısıyla alakalı. Soğutma suyu 100 dereceye ulaşınca fan açıyor, 93 e inince fanı kapatıyor. 93 den 100 derece sıcaklığa benzin daha hızlı çıkıyor, bu da benzinin daha fazla ısı ortaya çıkardığının göstergesi.

Bu durum tabiki yol şartları için geçerli değildir. Yol şartlarında karışım ayarı belirliyor motor sıcaklığını. Fakat LPG motorun sıcaklığını yükseltir, yandığında yüksek ısı verir mitleri yanlıştır görüldüğü gibi. Yanma sıcaklığı ve verilen ısı ilk önce soğutma suyuyla alındığı için de soğutma suyu sıcaklığının ne kadar sürede ne kadar yükseldiği de bize fikir verir.

Sömestre tatilinde inşallah dinamometre, emisyon ölçer cihazlarla ve termokupllarla birşeyler yapabilirim.
Yani subap erimesinin sebebi lpg değil zengin fakir karışım mı diyorsun. O zaman senin guZunun subapları erimeyecek.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yani subap erimesinin

Yani subap erimesinin sebebi lpg değil zengin fakir karışım mı diyorsun. O zaman senin guZunun subapları erimeyecek.

Hayır abi, lpg nin yanma sıcaklığının veya yanma sonunda açığa çıkan ısının az olması lpgnin motora zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor.
Lpg kuru yakıt olduğu için ve karbon film tabakası oluşturmadığı için subaplar temiz kalmakta ve bu da motor içi sıcaklığa direk maruz kaldığı anlamına geliyor. Halbuki benzin kullanılsa benzin yanma odasına girdiği zaman buharlaşırken subaplardan ısı çekecek ayrıca subaplarda bir karbon kalıntısı oluşturacak. Bu yanma odası sıcaklığı ile arasına bir yalıtım malzemesi görevi görmekte. Zaten fabrikasyon lpgli olarak üretilen araçların subaplarının ısıya daha dayanıklı subaplarla değiştirilmesinin sebebi bu.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayır abi, lpg nin yanma sıcaklığının veya yanma sonunda açığa çıkan ısının az olması lpgnin motora zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor.
Lpg kuru yakıt olduğu için ve karbon film tabakası oluşturmadığı için subaplar temiz kalmakta ve bu da motor içi sıcaklığa direk maruz kaldığı anlamına geliyor. Halbuki benzin kullanılsa benzin yanma odasına girdiği zaman buharlaşırken subaplardan ısı çekecek ayrıca subaplarda bir karbon kalıntısı oluşturacak. Bu yanma odası sıcaklığı ile arasına bir yalıtım malzemesi görevi görmekte. Zaten fabrikasyon lpgli olarak üretilen araçların subaplarının ısıya daha dayanıklı subaplarla değiştirilmesinin sebebi bu.
Arada benzin püskürtmesi (%10 mesela) subapları tamamen korur mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Denemek lazım abi. Maalesef 2 3 adet aynı motoru yanyana koyup aynı şartlarda deney yapılamadığı için maalesef kullanıcı deneyimlerine kalıyoruz.
Benim araçta ayar tam mesela, gaza yüklendiğimde de ayar zenginde kalıyor olması gerektiği gibi. Ayrıca 4500 devir üstünde tamamen benzine geçmeye ayarlattım. Fakat gel gelelim lpg takıldıktan 45bin km sonra ufak ufak rölantide titremeler başladı.

Kullanım stiline çıkıyor her yol işte. 3000 deviri geçmeyen gaz pedalına sonuna kadar basmayanların motorlarının subapları daha uzun süre dayanıyor. Bunun da sebebi her ne kadar lpg benzinden daha yüksek sıcaklığa sebep olmasa da, yine de tam gazda ortaya çıkan yüksek sıcaklık benzin kullanılmaması sebebiyle temiz yüzeyli subaplarda ısıl yüke sebep oluyor.

Motor sıcaklığı ve lpg emisyonları ile ilgili dönem arasında bir çalışma yapacağım kısmetse. %10 benzin takviyesini de deneyebilirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Şunu unutmamak gerek hocam... Yeni nesil motorlarda lpg montajı olmasa da sübap erimesi kaçınılmaz son... Atıyorum benzinde (kullanıma bağlı) 150 bin km'de sübaplar eriyecekse, lpg ile bu süreç hızlanıyor ve 50 bin km'de eriyor... Kullanım tarzı sadece süreci geciktiriyor veya erkene alıyor...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şunu unutmamak gerek hocam... Yeni nesil motorlarda lpg montajı olmasa da sübap erimesi kaçınılmaz son... Atıyorum benzinde (kullanıma bağlı) 150 bin km'de sübaplar eriyecekse, lpg ile bu süreç hızlanıyor ve 50 bin km'de eriyor... Kullanım tarzı sadece süreci geciktiriyor veya erkene alıyor...
Bu bilgiyi şimdi öğrendim. Arada bir dipgaz kullanırım, onu da mı bıraksam acaba...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dün indirdim ancak bu sabah detaylı inceleme fırsatı bulabildim hocam. Evet lpg ile ilgili bilgi veren özet kaynak gibi olmuş, test ise verilen emek ve düşünce açısından güzel... Ancak; bu test sonucunda, "lpg'nin motora vermiş olduğu hasar veya lpg'nin motor içindeki benzine göre sıcaklık değeri" hakkında herhangi bir bilgiye ulaşmamız mümkün değil maalesef.

Test verilerine bakarak, katalizördeki sıcaklık artmıyor hatta benzine göre düşük demek ve bu algıyı konu üzerinde bilgisi olmayan lpg kullanıcılarına sunmak "bence" işin özüne inilmiyor demektir... Motor içinde oluşan ısı, zaten belirli soğutma sistemlerinden sonra katalizöre ulaşıyor, en baştan beri savunduğum nokta burası benim.

Olayı şöyle anlıyorum ben; 8 katlı bir binanın zemin katında fırın var ve biz 8 kat yukarıdaki baca ağzına çıkıp, hangi odun fırına atıldığında baca ağzındaki ısı kaç derece oluyor diye bakıyoruz, oysa önemli olan fırının içindeki sıcaklık bence.

Ellerine emeklerine sağlık. Teşekkürler... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağolasın Veli abi.
Fırından çıkan gazın sıcaklığı zaten baca ağzındaki sıcaklığı etkiliyor. Senin demenle egzoz sistemine konulan oksijen sensörü ile motor içindeki yanmanın, hava yakıt karışımının doğru olup olmadığını anlayamayız. Fakat anlaşılıyor.

LPG nin egzoz gazı sıcaklığına etkisi ile ilgili çalışmalar var. Katalizör egzoz manifoldundan hemen sonra koyulur. Motordan çıkan en sıcak gaz ile hemen ısınsın ve işlev görmeye başlasın diye. Katalizör sıcaklığında egzoz gazı sıcaklığının etkisi olduğu kadar yanmamış gazların orada tepkimeye girmesi sonucu ısı vermesi de etkili.

Çünkü motor içinde oluşan ısı aynı oranlarda aynı bölgelerden kaybediliyor. Atıyorum soğutma sistemi %30, katalizör %20, egzoz %50 gibi. Farklı yakıt kullanımında oluşacak ısı değişimi buralarda da bu oranlar şeklinde değişim olacak bu da sıcaklıklarına yansıyacak.
Dediğin gibi sadece fikir veriyor tamamen bilgi vermiyor.

Ama dediğine de sıra gelecek abi :)
Bu arada fabrikasyon lpg versiyonları satılmadan önce değişen parçalara da dikkat çekerim. Subap sorunu yadsınamaz bir gerçek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fırın bacasının en ucunda hangi odunun yakıldığını kokudan anlayabiliriz ama hangi odunun ısı derecesi nedir bilemeyiz.

Oksijen sensörü ile lpg - benzin arasındaki ısı kıyaslaması yapmak elma ile armut toplamaya benzer.

Yapmış olduğun test lokal olarak güzel veriler almamızı sağlasa da, lpg nin motor üzerindeki negatif etkiyi ortaya çıkarmaya yetkili değil. Katalizördeki ısının, motor içindeki yanma vs. verilerine ışık tutması veya LPG'yi aklamasına ya da karalamasına tek başına etken olamaz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benim de motor sağlığıyla ilgili böyle kesin dille bir yorumum yok. Katalitik konvertör sağlığı ile ilgili yorumumda bulundum.

images

https://www.researchgate.net/public...fast_flow-measurements_in_hot_pulsating_gases

Otomotivci değiller sanırım, sıcaklık ölçüm tekniğine yönelik bir makale. Fakat manifold çıkışı kat ve egzoz sıcaklıklarının orantılı arttığı görülebiliyor. Çünkü oluşan ısı bir yerden atılmalı, bu da aynı şartlarda orantılı oluyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Laboratuvarımızdaki dinamometre ile çalışmalara başladık. Motor sıcaklığını ölçebildiğim en yüksek yer olan egzos manifoldundan okuduk.
Aracı dinamometreye kurması 40 dk, her bir hızdaki testleri yapmak verilerin stabilleşmesi için 5 er dk, dinamometreden sökmek 15 dk... İlk denemelere göre lpg ve benzindeki motor sıcaklığı birbirine çok yakın bazı hızlarda benzin 2 derece daha yüksek lpg den.

Ekli dosyalar

• P_20180208_153428_vHDR_On.jpg
    P_20180208_153428_vHDR_On.jpg
    438.3 KB · Görüntüleme: 15
  • P_20180208_153435_vHDR_On.jpg
    P_20180208_153435_vHDR_On.jpg
    589.2 KB · Görüntüleme: 14
  • P_20180208_142249_vHDR_On.jpg
    P_20180208_142249_vHDR_On.jpg
    610.5 KB · Görüntüleme: 14

Üst Alt