Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayar Arızaları-Çözümleri

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında hagakure tarafından paylaşıldı.

1. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Merhaba arkadaşlar,
    Ayrı ayrı başlık yerine kullanmakta olduğumuz masaüstü-dizüstü bilgisayarlarımız da olabilecek arıza ve çözümlerini bu başlık altında paylaşalım diye düşündüm.Zamanı geldiğinde yeni sistemler için tavsiyelerde de bulunabiliriz.

2. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    İlk sorun olarak ben başlayayım;
    Malum bizim emekli masaüstü bilgisayar yaklaşık 7 senedir bizi idare ediyor.Son bir ay'a kadar bir sorun çıkarmadı ki şu anki sorunum,
    -Sabah bilgisayarı açmak istediğimde 1 saniye gibi çalışır gibi olup çalışmayı bırakıyor.2 saniye bekleyip tekrar kendisi deniyor ve yine 1 saniye gibi çalışır gibi olup duruyor.Bu bazen 4 deneme bazen 8 deneme olup sonra sorunsuzca çalışıyor.

Geçenlerde içini açıp temizledim epey toz çıktı, çözüm kolay olursa belki çözebilirm ama öyle power değişsecek anakart değişecek falan beni aşar ya da ölüyor artık derseniz olanı biteni depolayayım sene sonu gibi yeni bir masaüstü yaptıracağım..

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Öncelikle ne var ne yok depolama abi bu zaten genel bir tedbir bana göre. Süre olarak çok gibi görünse de, çalıştığı ve senin günlük rutin işlerini yaptığı sürece gayet normal bence. Hali hazırda işini görüyorsa yeni bir sistem için para vermene gerek yok, yakınlardaki herhangi bir teknik servisin müdahalesi ile yine stabil çalışmaya başlayacaktır.

Muhtemel sorunun sebebi; Güç Kaynağı olabilir olabilir veya sistemde çalışmayan veya hayata elveda demek üzere olan bir parça sistemi resetliyor da olabilir... Yakında temizlik yapman iyi olmuş, toz bu sistemlerin düşmanı çünkü. Temizlikten sonra bu hale geldiyse de, temas etmeyen kablolar vardır denilebilir.

4. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Temizlikten önce bu sorun oluştu ,içinden de epey toz çıktı.Basit bir pompa ve biraz da iman gücü ile epey üfledim :) bana power gibi geliyor çünkü araştırmalarımda power ların ömrünün çok da uzun olmadığını öğrendim.

domestos bunu beğendi.
  5. yucelcayir

yucelcayir Katılımcı

İlk açıldığında bip diye sürekli ses çıkıyor mu. Çıkıyorsa ram ve ya ekran kartı hatası olabilir. Onun dışında ses yoksa sistem de çökmüş olabilir. Format atmayı deneyebilirsin.

domestos bunu beğendi.
  6. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Herhangi bir ses yok,sistem çökse hiç açılmaz..bu sadece 3-5 sefer marşa basıp aracı çalıştırıp sorunsuzca gitmek gibi .Gün boyu kullanım süresince hiçbir sorun yok, ne donma ne mavi ekran ne de başka bir şey..sadece açılış esnasında oluyor.

domestos bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Araçta ilk marşta geç çalışıyorsa; ilk bakılacak yer güç kaynağı ve ilk hareketi veren marş dinamosu daha sonra da bujiler oluyor ya abi, bu mantık ile ilk bakılacak yer güç kaynağı yani power oluyor, 7 yıl az bir zaman değil çünkü. Zaten ortalama bir güç kaynağı olsaydı bu günü görmeyebilirdi, sen zamanında iyisini istemişsindir... :)

Güç kaynağı iyice sapıtmadan ve sistemdeki diğer elemanlara zarar vermeden (yakmadan) göstermende fayda var abi. :)

Oğuzhan ve hagakure bunu beğendi.
  8. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Temizlemeden sonra olduysa birşeyler tam yerine oturmamış olabilir.

9. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Naim abi bilgisayarın çalışmasında yavaşlama var mı? Açılış ve kapanış sürelerinde fark var mı?

10. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Herhangi bir yavşlama ya da görünebilecek bir sorun yok, şu an görünen tek sorun bu 3-5 deneme sonrası açılması.Dediğim gibi sabah açılıp gece kapanana dek gayet stabil çalışıyor..

11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kontak termiğinden pardon power tuşundan olmasın abi... :p :D

grafff, hagakure ve Oğuzhan bunu beğendi.
  12. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Harddiskte can çekişiyor olabilir abi. Program indirip test et bence.

grafff ve domestos bunu beğendi.
  13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hard disk elveda demeye hazırlansaydı; gün içinde stabil çalışma olmazdı Murat, mutlaka bir yerlerde mavi ekran veya takılma ya da kasanın içinden tıkırtı sesleri gelirdi. Ben, bu durumun hard disk kaynaklı olacağına ihtimal vermiyorum. :)

14. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Powerın kondansatörleri şişmiş değişmesi lazım. Çözüm power tamiri yapan bir yer bulmak yada sıfır power almak. Tabi emin olmak için önce başka bir powerla denemek lazım. Düşük bir ihtimal anakart. Elektrik dalgalanmaları vs yüzünden en çok stres altında çalışan parçadır power 7 sene çok iyi dayanmış.

domestos ve hagakure bunu beğendi.
  15. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Şimdi öyle rastgele parça da alınmaz ama yüksek ihtimal power gibi görünüyor,peki ben bu poweri alacak olsam hangi kriterlere göre almalıyım..bunun bir yolu yordamı var mı?

Oğuzhan bunu beğendi.
  16. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    6 – Güç Kaynağı ile İlgili Bilgisayar Arızaları ;

Güç kaynağınız eğer “switch mode” değilse arızalanmaması için neden yok diyebiliriz. Güç kaynaklarının arıza sebebi %90 oranında elektronik kapasitelerdir. Sürekli enerji altında kalan bir bilgisayar güç kaynağı hiç ummadığınız kadar kısa sürede arızaya yol açabilir. Tecrübelerimize göre standart bir güç kaynağı günde 8 saat çalışmak koşulu ile ortalama 3 sene içinde arızalanmaktadır.
    Güç kaynağının arıza belirtileri şunlardır ; bilgisayarınızı açmak istediğinizde hiç bir kıpırtı olmuyorsa ! Bilgisayarınızı kapatırken sağlam ve normal bir şekilde kapatmanıza rağmen açmak isteğinizde hiç bir komuta veya düğmeye yanıt vermiyorsa güç kaynağınız arızalanmış demektir. Yapmanız gereken derhal yeni bir güç kaynağı alıp denemektir. Genelde kondansatörün sürekli gerilime maruz kalmasından kaynaklanan bir arızadır.
    Güç kaynakları bazen garip arızalarada sebep olabilirler. Bilgisayarınız bios açılış sayfasını geçerken bir anda kapanır , sonra tekrar açılmaya çalışabilir. Bazende bir iki gün çalışır. Ama bilgisayarınızın açılma esnasında (işletim sistemi açılması öncesi) sizi zıvanadan çıkaracak kadar açılıp kapanmaya başlamışsa güç kaynağınızı değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Güç kaynağı içindeki kondansatörlerin teknik olarak bitti anlamınada gelir.

Alıntıdır,
    İlgili site,
    Bilgisayar Arızaları İçin Mükemmel İpuçları ! -Teknik Trend

domestos, ezmocesteri, grafff ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    12 cm büyük fanlı olanlar daha az ses çıkarır ve powerı daha iyi soğutur abi. Üzerinden çıkan ile aynı watt değerinde alabilirsin burda önemli olan power peak değeridir. Bu max verebileceği gerçek güçtür.

domestos bunu beğendi.
  18. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Yarın açıp gerekirse yine temizleyeyim ve powerin özelliklerine bakayım, söküp takabilmeyi göze alabilirsem power alıp takarım..

domestos bunu beğendi.
  19. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Poweri değiştirmek çok kolay. Sökerken sende farkedesin. Aynı üründen alabilirsin. Madem bu kadar sure dayandı bence aynı markadan al derim.

domestos ve hagakure bunu beğendi.
  20. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Eğer deneme şansın varsa başka bir power takıp deneyebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarda power değişimi kolaydır. Ben kuzenlerimin masaüstü bilgisayarları için powerları genelde 350 ile 450 W arasında kalitelilerinden almıştım ve problemleri bitmişti.

Sökmüşken işlemci fanını da çıkarıp termal macun yenilemesi de yapabilirsiniz. Termal macunu ben araçlarımızdaki soğutma suyu ve antifrize benzetiyorum. Nasıl ki antifrizsiz suyu veya eksik suyu tavsiye etmiyorsak termal macunun bakımsız kalmasını da tavsiye etmiyoruz. :)

Termal macun ihtiyacını belirlemek için CoreTemp32 programını indirip işlemci sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Yamulmuyorsam masaüstü sistemler için işlemci sıcaklığı ortalama 35-40 derece civarında olmalı. Eğer sistem boştayken 55-60 dereceleri görüyorsa termal macun yenilemesi gerekiyor demektir. Veya program ile uğraşmak istemiyorsanız işlemci fanını sökerek işlemci üzerindeki beyaz macunun kuru olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Fakat kuru olmasa bile işlevini yerine getiremiyor olabilir. Bu nedenle program ile sistem boştayken işlemci sıcaklığını kontrol etmek daha iyi bir yoldur.

süleyman46, grafff, domestos ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş