Benzinin Oktan Sayısı ve Geç Çalışma (Sorun Çözüldü, LPG Regülatör Diyaframı)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Küçük bir hort yapayım :)

Aracımda yaklaşık 10 gündür geç çalışma sorunu var ,sabahları ve bir yere gidersem 2-3 saat sonrası.Geç çalışma dediğim hani marşa basarsınız yaklaşık 2 saniye gibi bir zamanda motor çalışır ya işte bu süre birden 4-5 saniyelere çıkmaya başladı.

Hemen araştırmalara başladım,
-Marş motoru
-Hava filtresi
-Buji ve buji kablosu
-Araç üzerindeki sensörler
-Hani olmaz ya Ecu dahil internette herşeyi okudum

Hatta bir ara nasıl oldu bilmiyorum depoda duran ve uzun süre üzerine ilave edilmeyen benzinin oktan sayısının düştüğü ile ilgili bir yazıya bile denk geldim.

Olası sorunlarda hemen en karmaşık cevaplara odaklanırız ya nedense bunda da öyle oldu ama sonra aklıma geldi ,her zaman yakıt aldığım istasyonun haricinde son aldığım yakıtı farklı bir marka istasyondan almıştım.Olurdu olmazdı derken yarım depoyu yine her zamanki istasyonumdan tamamlayınca sorun çözülüverdi.

Şimdi marş yapar yapmaz araç beklesin ya da beklemesin hemen alıyor.
Merak ettiğim konu ; depoda bekleyen benzinin oktan sayısı düşer mi? sorunlu istasyon günlük %60 gibi bir satışı varsa benim asıl istasyonumun %90 lık bir satışı var..

Not:
Bu konuyu burada paylaştım ama farklı bir konu başlığı ile taşıyabiliriz..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben ısı sensörü yönünde oyumu kullanıyorum... Bütün suçlu kendileri abi, tiz kellesi urula... :D

Benzin kalitesi de etkili olabilir ama ben oyumu kullandım gitti... :D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bahar kampanyasında bir göreyim şu ısı sensörünün boyunu posunu ,sorun çıkaran o ise tez elden emekli ederim onu :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu tarz durumlar bakımlı bir araçta olsa olsa sensör yada yakıt sistemi arızasındandır diye düşünüyorum abi. Benim tahminim ısı sensörü yada benzin pompası

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Valla benim durumun aynısı. Yalnız benimki 2-3 saat değil daha uzun süre beklerse geç çalışıyor

Bazen 1 gün marş basmayıp sonra marş yaptığımda hemen çalıştığıda oluyor

Naim abi istasyonu değiştirince düzeldi demiş, benimkide yanlış hatırlamıyorsam yeni benzin alınca sorun yapmıyor

Ben benzin filtresi ve benzin pompasından şüpheleniyorum şuan için...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dün saat 16 gibi kayınvalideye gittik,akşam yemeği çay kahve derken 22.30 da çıktık.Bingo guzu yine geç çalıştı ,eve gelir gelmez nette biraz daha araştırdım ve [member=9]domestos[/member] Veli'nin tespiti nokta atışı görünüyor.
Şimdi küçük bir yardım ,
- ben bu değiştireciğim sensör ısı sensörü diye mi geçer
- herhangi bir marka alsam olur mu
- orjinal olması şart mı,yan sanayi olsa bilindik bir marka var mı ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi orijinali çok paradır muhtemelen... Mazda parçaları satan esnaflar mutlaka bilirler, İstanbul da sorun olmaz bence...

Isı sensörü; motor\hava sıcaklığını ölçerek, motorun çalışmasını buna göre yapıyor diye biliyorum...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşini görür abi, ama kesin emin olmak için kontrol ettirmek gerekmez mi?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
bu araçta anladıgım kadarı ile lpg yok bu sorunun benzin ile baglantılı oldugu sanmıyorum bir çok araç bir çok yerden benzin alıp park halinde bekleyip sonrasın da tek marş çalışıyor bu sorun oktan düşüklügü ile tartışılıyor oktan düşük olsa yokuş yukarı çıkar ken bu araç şakır şakır avans vurur motor rolantide çalışken tam gaz yaptıgında avans vurur
araç ta çekiş düşüklügü ve zaman zaman siyah duman atma çig yakıt yakma gibi durum izlenir ben benzin ile alakalı oldugunu düşünmüyorum

veli abinin dedigi gibi su sıcaklık sensörü ect sensör arızan ile baglantılı fakat bu sensör arızası araç cihaza baglandıgı zaman belli olur

SOĞUTMA SUYU SICAKLIK SENSÖRÜ ( ECT )

Görevi;

Soğutma suyu sıcaklık sensörü bir pick-uptır; kontrol ünitesi bunu motor sıcaklığını belirlemek için kullanır.

Isınma fazı sırasında motor daha zengin bir karışıma ihtiyaç duyar. Kontrol ünitesi motor sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörünü kullanarak belirler ve motor soğuk iken enjeksiyon zamanını uzatarak karışımı ayarlar.

Isınma fazı sırasında motor bir miktar daha yüksek motor devri ile calışır. Kontrol ünitesi soğutma akışkanı sıcaklığını soğutma akışkanı sıcaklık sensörü kullanarak belirler ve rölanti devrini bir miktar artırarak istenen rölanti devrine getirir.

Sensör bir özel tip (A) direnç içerir. Soğutma suyunun sıcaklığı arttıkça direncin değeri azalır. Bu tip dirençler NTC (Negatif Sıcaklık Katsayısı) termistör ve NTC direnci denir

GAZ KELEBEĞİ KONUM SENSÖRÜ ( TPS )

Görevi;

Kelebek konum sensörü kelebeğe bağlanmış bir potansiyometreden oluşur.Potansiyometrenin çıkış sinyali kontrol ünitesine kelebeğin konumunu iletir, bu sayede kontrol ünitesi kelebeğin kapalı, tamamen açık veya kısmen açık olduğunu anlar. Kelebek kapalı ise kontrol ünitesi rölanti hızını regüle eder veya, eğer hız 1200-1500 dev/dak dan yüksekse kontrol ünitesi hiç yakıt enjekte edilmediğinden emin olur (yavaşlama). Kelebek tamamen açıksa (tam yük), kontrol ünitesi karışımı zenginleştirir ve muhtemelen ateşleme zamanlamasını ayarlar. Kelebeğin konumundan bağımsız olarak, kontrol ünitesi ayrıca kelebek mil açısı ayarlamasını belirler - eğer önemli bir yükselme varsa (hızlanma), kontrol ünitesi kısaca karışımı zenginleştirir. Tek veya çift potansiyometre kullanılır - aynı şekilde çalışırlar, ancak çift potansiyometre’nin iki çıkış sinyali vardır.

Tek Potansiyometre;

Şekil:1 Tek potansiyometrenin 3 bağlantısı vardır - kontrol ünitesinden bir besleme (1), aracın şasisine direk olarak bağlı veya ECU ile şasiye bağlı bir şasi (2), ve bir sinyal bağlantısı (3). Kelebeğin konumu değiştiğinde,sinyal kablosundaki voltaj değişir, ve kontrol ünitesi kelebeğin konumunu değişime bağlı olarak algılar.

BENZİN ENJEKTÖRÜ

Görevi;

Enjektörler iletilen yakıt miktarının doğru olarak kontrol edilebildiği elektrik ile çalışan valflerdir. Yakıt motor tarafından emilen havaya eklenerek, istenen yakıt/hava oranında bir karışım sağlanmış olur.

Motor komuta sisteminin tipine göre silindir başına bir enjektör (çok noktalı sistemler) yada tüm silindirler için bir enjektör (tek noktalı sistemler) kullanılır.

Çok noktalı yakıt enjeksiyon sistemleri her silindir için bir enjektör kullanır. Enjektörler emme manifolduna yerleştirilmiştir, ve yakıtı emme valflerinin yönünde püskürtürler. Enjektörler yakıt galerisine bağlıdır. Bu yakıt için bir tip toplama ve dağıtma borusudur.

Yakıt tankında yakıt, yakıt filtresinden geçerek yakıt galerisine pompalanır. Galerideki yakıt basıncı, çok noktalı sistemde 2 ila 3 bar arasındadır, yakıt basınç regülatörü tarafından kontrol edilir.

kısaca sizin aracınızın yakıt basıncının ölçülüp
üst sübop kapagı açılarak sübop ayar larında sıkma varmı
ve sonrasında her silindirin konporosör ölçümü nedir düşme varmı bunların bakılması lazım
yani ilk hetapta siz aracı cihaza baglatıcaksınız bu iş deneme yanılma ile olmaz sonrasında konporosörün düzgün olması için bu size ilk marş bastıgınız anda lazım olan bir durum sübop ların emme ve sıkıştırma görevini net yerine getirmesi lazım süboplar da sıkma var ise konporosör de düşme vardır bu da geç çalışma yapar sonrasın konprosör ölçülcek

arada bir düzensizlik yapıyor olabilir krank sensörü
KAM ( EKSANTRİK ) MİLİ POZİSYON SENSÖRÜ

Görevi;

Manyetik algılama sensörü kam mili pozisyonunu algılar ve kontrol ünitesine bir sinyal gönderir. Ayrıca manyetik algılama sensörü üst ölü noktayı 'yı algılar.
bu parça görevini tam yerine getirmiyor ise ateşleme siteminde sorun yaşanıyor demektir ateşelme yok ise motor çalışmaz geç geliyor ise geldigi zaman çalışır buda geç çalışmaya işarettir

siz şimdilik aracı ilk olarak makinaya baglatın bakalım ne vericek kolay gelsin ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah razı olsun ustam ellerine sağlık...

Araç benzin ve lpg li ben ilk çalışma ve motor soğuduktan sonra ilk çalışma geç olduğu için ısı sensoru olabilir diye görüş belirtmiştim...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
benim arçta da aynı sorun var, soğuk motorda geç marş alıyor,
[member=66]Adem Usta[/member] mın dediği gibi benim sorun büyük ihtimal subaplardan kaynaklıdır,
yağ yakma sorunu da olduğunu düşünürsek, subap üzerinde yağ kalıyor, sabah ilk çalıştırmada duman atma ve geç marş da bundan dolayı oluyor gibi bir şeyler duymuştum

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
araçta lpg var ise durum daha da farklı lpg li araçlar da araç ilk marş anındaki komut kendi orj beynine sinyal gönderir motora hükmetsin diye fakat araç ta lpg oldugu zaman lpg beyninin enjektör tesisatı montaj sırasında baglantılı bu durum lpg den de kaynaklı olabilir

lpg ragülatörü arızalı ise motor stop halinde manivolda gaz sızdırıyordur az az sonra siz marşa bastıgınızda benzinle buluştugu zaman gaz araç boguluyordur dolayısı ile içendiki gazı atana kadar geç çalışır bu karışımı map sensörüde yapabilir gazı bırakıyor olabilir

siz isterseniz şunuda bir deneyin arka tanktan lpg yi kapatın bir müddet aracı benzinde kullanın fakat tanktan vanayı kapadıgınız zaman tank ile motor arasındaki hatta gaz olmasın lpg ciye ugrayın o gazı boşaltır orda aracı benzine alın deneyin bu da önemli bir durum kolay gelsin..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hımmm güzel ayrıntı ustam... Teşekkürler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şu lpg illa her şeye burnunu sokacak yani kaçışı yok :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dilinden anlasanız seversiniz... Çok ekonomik. :D

Üst Alt